FAŁSZ

"Kobiety są bite na ulicach i będą bite"? Co powiedział Włodzimierz Czarzasty


"Podobno Czarzasty mówił w Radiu Zet, że kobiety będą i tak bite na ulicach, ale za to będą miały szpitale powiatowe. Czy to prawda?" - zapytał jeden z internautów krytykujących szefa Lewicy za słowa, jakie miał powiedzieć w radiowym wywiadzie. Sprawdziliśmy: to nieprawdziwa relacja z jego wypowiedzi.

Internautów oburzyła wypowiedź, której w radiowej rozmowie miał udzielić wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, gdy 5 maja był gościem Radia Zet. Po tym wywiadzie na Twitterze zaczął krążyć wpis o treści: "Czarzasty mówi w Radiu Zet, że 'Kobiety są bite na ulicach i będą bite. Najważniejsze, że będą miały gdzie leczyć, bo my walczymy o szpitale powiatowe'... zacny argument". Słowa, jakich miał użyć Czarzasty, umieszczono w nawiasie, co miało wskazywać, że to cytat. Wpis pojawił się na koncie o nazwie @AMSkska (dziś konto już nie istnieje).

fałsz

Wpis, który wywołał dyskusję. Konto już nie istnieje Twiiter

Rzekomą wypowiedź szefa Lewicy natychmiast zaczęli komentować użytkownicy Twittera. "Ależ to żenujący komentarz, tak jak Czarzastego o tym, że kobiety będą dalej bite na ulicach, ale dzięki Lewicy będą miały gdzie się leczyć. To są granice, których nie powinni przekraczać, ale arogancja widzę dopadła towarzystwo" - napisała w toczącej się dyskusji jedna internautka. "Podobno Czarzasty mówił w Radiu Zet że Kobiety będą i tak bite na ulicach ale za to będą miały szpitale powiatowe. Czy to prawda?" - pytał inny użytkownik Twittera. "W swojej tyradzie w Zetce Włodzimierz Czarzasty poinformował dziś, że kobiety i tak będą bite na ulicach.. Ale dzięki funduszowi.. Na szpitale... Będą miały gdzie się... leczyć... Amen" - to wpis kolejnej internautki (pisownia wszystkich postów anonimowa).

Porozumienie Lewicy z PiS
Porozumienie Lewicy z PiStvn24

Na trwającą na Twitterze dyskusję zwrócił uwagę Maciej Bąk, trójmiejski dziennikarz Radia Zet. I szybko zareagował: "Oczywiście taka wypowiedź nie padła, co nie przeszkodziło setkom osób udostępniać ją i komentować. Jak ktoś się chce przekonać, to oryginalna wypowiedź pada w 29 minucie rozmowy (jest dostępna na FB Radia ZET). Ale po co sprawdzać skoro można pohisteryzować i poszczuć prawda?" - napisał na Twitterze.

Co więc powiedział szef Lewicy?

Krytyka "lewicy Kaczyńskiej"

3 maja do Brukseli polski rząd wysłał Krajowy Plan Odbudowy, a dzień później Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji, która umożliwi uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy. Głosowało 456 posłów. 290 było za, 33 przeciw, a 133 się wstrzymało. Zgodnie z zapowiedziami wraz z posłami Prawa i Sprawiedliwości "za" głosowali parlamentarzyści Lewicy, a ponadto Koalicja Polska i Polska 2050. Konfederacja i Solidarna Polska głosowały "przeciw". Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu. Teraz projektem zajmie się Senat.

Wynik głosowania był efektem porozumienia Lewicy z PiS, do którego doszło pod koniec kwietnia. Oburzyło to nie tylko resztę opozycji, ale też wyborców Lewicy. "Lewica dzisiaj zdradziła opozycję za ułudę wpływu" - mówił na briefingu prasowym poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz. "Tydzień temu urodziła się w Polsce lewica Kaczyńska" - stwierdził w "Kawie na ławę" w TVN24 wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Przedstawiciele Lewicy bronili się, że rząd zgodził się przecież na ich postulaty. "Skłoniliśmy rząd do rozmów. Doprowadziliśmy do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją na temat największego planu Marshalla - nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Nie możemy zmarnować tej szansy. Nie możemy doprowadzić do tego, że duża część społeczeństwa, ludzi, którzy mają nadzieję, że władza będzie odpowiedzialna, że parlamentarzyści i parlamentarzystki będą odpowiedzialni za przyszłość Polek i Polaków zmarnują tę okazję" - tłumaczył na konferencji prasowej europoseł Robert Biedroń.

"Posłanka Biejat gazem w twarz dostała i będzie dostawała, bo będziemy nadal na tych strajkach"

Podczas wywiadu w Radiu Zet Włodzimierz Czarzasty m.in. odpowiadał na zarzuty innych ugrupowań opozycyjnych dotyczące układu Lewicy z PiS. Audycji można odsłuchać na profilach radia w mediach społecznościowych.

W internetowej części, gdy goście zazwyczaj odpowiadają na pytania internautów, prowadząca rozmowę Beata Lubecka zacytowała pytanie jednej z użytkowniczek Twittera: "Czy ma pan świadomość, że zawiódł pan wiele uczestniczek marszów marszów broniących praw kobiet? Jesienią kobiet skandowały 'jeb** ***' a dziś Pan z tym samym PiSem negocjuje. Dlaczego lewica zlekceważyła protestujące kobiety i już zapomniała o tamtych postulatach?" (pisownia oryginalna).

"Nigdy Lewica nie zapomniała o tamtych postulatach" - zapewnił szef Lewicy. "Mało tego, posłanka Biejat gazem w twarz dostała i będzie dostawała, bo będziemy nadal na tych strajkach" - stwierdził Czarzasty. Nawiązał do zdarzenia z 18 listopada 2020 roku, gdy podczas protestu w Warszawie przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego posłanka Lewicy Magdalena Biejat została potraktowana przez policjanta gazem.

Włodzimierz Czarzasty w Radiu Zet
Włodzimierz Czarzasty w Radiu ZetRadio Zet

Dalej Czarzasty mówił: "Żadna partia opozycyjna nie wniosła w walce o pieniądze postulatów innych niż walka o pieniądze. Żadna. Bo to była rozmowa o kasie. Jeśli chodzi o prawa kobiet, to jest najważniejsza dla nas sprawa, ale teraz rozmawialiśmy o tym, żeby te kobiety miały dobre szpitale powiatowe, ażeby ich dzieci i one same miały tanie mieszkania. I to jest dla nas w tej chwili najważniejsza sytuacja".

"To jak mogą teraz wyglądać wasze relacje ze Strajkiem Kobiet?" - zapytała Lubecka.

"Będziemy tłumaczyli spokojnie, będziemy rozmawiali spokojnie, przedstawiali swoje racje" - odparł Czarzasty. "Jeżeli przez wiele lat pracujemy na rzecz tych środowisk, dzień i noc, dzień i noc, i jeżeli jedno spotkanie w sprawie pieniędzy ma to popsuć, to pani gwarantuję, że po jeden i drugiej stronie są tak rozsądne osoby, że znajdziemy w tej sprawie porozumienie" - podsumował. Kolejne pytanie zadane przez Lubecką dotyczyło małżeństw homoseksualnych.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Jan Dzban/PAP

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy.... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24