FAŁSZ

Nie, Krystyna Pawłowicz nie napisała o sędzim Nawackim, że jest "jak generał Świerczewski, który kulom się nie kłaniał"


Internauci ruszyli do hejtowania Krystyny Pawłowicz za wpisy, jakie miała zamieścić na Twitterze w obronie sędziego Macieja Nawackiego. W jednym przyrównała go rzekomo do generała Karola Świerczewskiego. W drugim chwaliła, że "na zawsze pozostanie twarzą Dobrej Zmiany w sądach powszechnych". Jednak to nie Pawłowicz jest autorką tych postów.

Odpowiadając na tweeta posłanki Kamili Gasiuk-Pichowicz zapowiadającego złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego w związku z niedopuszczeniem do orzekania sędziego Pawła Juszczyszyna, w obronie prezesa miała stanąć na Twitterze Krystyna Pawłowicz.

19 kwietnia na twitterowym koncie Pawłowicz - byłej posłanki Prawa i Sprawiedliwości, obecnie sędzi Trybunału Konstytucyjnego - pojawił się rzekomo wpis treści: "Panie sędzio @Maciej_Nawacki jest Pan jak generał Świerczewski, który kulom się nie kłaniał. Tak Pan nie kłania się tej najwyższej kaście. Nawet jak Pana zamkną w przyszłości (oby nie) to na zawsze pozostanie Pan twarzą Dobrej Zmiany w sądach powszechnych". Post szybko stał się okazją do hejterskich komentarzy, które w kolejne dni pojawiały się na Twitterze.

Nawacki: zwracam się do SN o zbadanie "sporu kompetencyjnego"
Nawacki: zwracam się do SN o zbadanie "sporu kompetencyjnego"tvn24

"To nie fejk?". "Wiesz, że u niej nic nie jest fejkiem"

"A gen. Świerczewski 'Walter' znany alkoholik i krwawy 'strateg', to szedł z gen. Maczkiem czy Andersem??" - skomentował rzekomy wpis Pawłowicz jeden z użytkowników Twittera 23 kwietnia, dołączając screena tego wpisu (pisownia wszystkich postów oryginalna). "Myślałem, że najwyższa kasta kasty to Krystyna i TK"; "Pawłowicz jest dzieckiem PRL"; "No i odpłynęła na dobre. Sfiksowala, bo dawno chłopa nie miała"; "Panna Krysia chyba historii nie ogarnia . Porównywanie kogoś do Świerczewskiego raczej chwały nie przynosi" - pisali inni internauci, rozpowszechniając posta o Nawackim. Część komentarzy było obraźliwych i nie nadaje się do cytowania.

fałsz

Internauci komentowali domniemamy wpis Krystyny PawłowiczTwitter

Jedna z internautek zamieściła natomiast 23 kwietnia tweeta o treści: "Krystyna Pawłowicz do Nawackiego: 'Nawet jak Pana zamkną w przyszłości ... to na zawsze pozostanie Pan twarzą Dobrej Zmiany w sądach powszechnych.' OMFG, co za pocałunek śmierci (kariery)". Ten wpis miał ponad 1,5 tys. polubień. Skomentował go m.in. redaktor naczelny "Newsweek Polska" Tomasz Lis: "Boskie. Na szczęście czasem twarzą głupoty jest szczerość" - stwierdził.

"Pierwsza szczera z tej bandy"; "Krycha znowu się nażarła"; "To cytat od tej pani od fastfoodów?"; "Z Krystyną jest coraz gorzej" - pisali inni użytkownicy Twittera. Gdy jeden zapytał: "To nie fejk? Ma ktoś screena?", to inny odpowiedział: "Wiesz, że u niej nic nie jest fejkiem...".

Ale sama autorka posta przyznała nieco później: "Errata: To fejk, ale udany".

Jak sędzia Nawacki wspierał Krystynę Pawłowicz

Maciej Nawacki to prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, członek Krajowej Rady Sądownictwa. W dniu, gdy na Twitterze pojawił się rzekomy wpis Krystyny Pawłowicz, o 9 rano w olsztyńskim sądzie stawił się do pracy sędzia Paweł Juszczyszyn. 14 kwietnia Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przywrócił go bowiem do orzekania. "Jeśli nie zostanę dopuszczony do wykonywania obowiązków służbowych, to będzie jawne, aroganckie złamanie prawa" – stwierdził sędzia Juszczyszyn przed wejściem do budynku sądu. Jednak prezes Nawacki nie pozwolił mu wrócić do pracy, zapowiadając, że zwróci się do Sądu Najwyższego o zbadanie "sporu kompetencyjnego" między sądami.

Domniemany wpis Pawłowicz miałby być więc wsparciem dla prezesa Nawackiego w walce z "najwyższą kastą", której przedstawicielem miałby być sędzia Juszczyszyn.

Bo kilka dni wcześniej to sędzia Nawacki wstawił się za Krystyną Pawłowicz - po tym, jak 6 kwietnia w swoim wpisie zamieściła informację o sprawie transpłciowego dziecka. Podała dane dziecka (imię i wiek), nazwę jego szkoły i dane dyrektorki placówki. Napisała o uchwale dotyczącej tego, jak nauczyciele, na prośbę rodziców, mają zwracać się do dziecka. Po fali krytyki i zapowiedzi podjęcia działań m.in. przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Pawłowicz skasowała swój wpis. Ale prezes Nawacki bronił jej w licznych dyskusjach twitterowych - nie tylko jej, lecz i tego, co napisała. "Pani sędzia stała się celem ataku osób niegodnych, pozbawionych zdolności honorowej. Zgłaszajmy wszystkie chamskie posty" - zachęcał 7 kwietnia.

Wpis na koncie satyrycznym

Każde konto na Twitterze ma nazwę użytkownika i nazwę konta ze znakiem "@". Posta z wyrazami uznania dla prezesa Nawackiego nie napisała Krystyna Pawłowicz. Wprawdzie ukazał się na profilu z jej zdjęciem i nazwą użytkownika "Krystyna Pawłowicz", lecz trzeba zwrócić uwagę, że to młode konto - założone dopiero w styczniu 2021 roku, z małą liczbą obserwujących. Jego nazwa brzmi: @Krystyn89323997, zaś w jego opisie jest wskazanie, że to konto satyryczne, z czego należy wnioskować, że nieprowadzone przez Krystynę Pawłowicz.

Różnice pomiędzy fejkowym a oryginalnym kontem Krystyny PawłowiczTwitter

O istnieniu satyrycznego profilu z jej nazwiskiem powiadomił Pawłowicz na Twitterze sam prezes Nawacki. "Dziękuję za informację. Pozdrawiam Pana Sędziego" - odpisała mu.

Krystyna Pawłowicz ma konto na Twitterze od 2017 roku. Nazwa użytkownika brzmi: "Krystyna Pawłowicz", a nazwa konta: "@KrystPawlowicz".

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Roman Zawistowski/PAP

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24