Wybory 28 czerwca: odpowiedzi na najczęstsze pytania

Jak będzie wyglądało głosowanie 28 czerwca?tvn24

Nie tylko kampania wyborcza w nowych wyborach prezydenckich jest krótka, krótszy jest też czas na podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób chcemy głosować 28 czerwca. Najszybciej – już do 15 czerwca - decyzję w sprawie udziału w głosowaniu korespondencyjnym powinni podjąć ci, którzy mieszkają za granicą.

Krótkie terminy na wykonanie niezbędnych czynności wyborczych wynikają z kalendarza wyborczego, jaki w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą ustaliła marszałek sejmu Elżbieta Witek, ogłaszając 3 czerwca datę nowych wyborów. Było to dzień po tym, jak Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego.

Jak będzie wyglądało głosowanie 28 czerwca?
Jak będzie wyglądało głosowanie 28 czerwca?Fakty po południu

Ustawa z 2 czerwca określiła sposób organizacji wyborów prezydenckich po tym, gdy PKW w uchwale z 10 maja uznała, że poprzednie wybory tego dnia się nie odbyły. Nowe mają charakter hybrydowy – odbędą się w drodze tradycyjnego głosowania w lokalach wyborczych, przez pełnomocnika, a także w głosowaniu korespondencyjnym dla tych, którzy będą tego chcieli oraz dla osób w kwarantannie.

Konkret24 zebrał odpowiedzi na najczęściej dziś zadawane pytania dotyczące wyborów.

Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?

Jeśli chcę głosować poza miejscem zamieszkania, gdzie dotychczas zawsze głosowałem - czy mogę się dopisać do rejestru wyborców w innym miejscu? Od kiedy i do kiedy?

Najpóźniej do 23 czerwca w urzędzie gminy, na terenie której wyborca przebywa czasowo, należy złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Umieszczenie w spisie wyborców w tym obwodzie będzie obowiązywać także w drugiej turze głosowania.

Wyborcy na stałe mieszkający w kraju, którzy w dniu wyborów będą za granicą, mają czas do 25 czerwca na zawiadomienie odpowiedniego konsula o zamiarze głosowania w obwodzie utworzonym za granicą. Ci, którzy znajdą się za granicą po 28 czerwca, na zgłoszenie takiego wniosku, by móc zagłosować w drugiej turze, będą mieli czas do 9 lipca.

Jest jeszcze jedna możliwość: wystąpienie z wnioskiem do urzędu gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Trzeba to zrobić najpóźniej do 26 czerwca. To zaświadczenie trzeba odebrać osobiście lub przez pełnomocnika; umożliwi ono zagłosowanie w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą. Obowiązuje też w drugiej turze.

Kalendarz wyborczy

Czy osoba, która 10 maja dopisała się do spisu wyborców w danej gminie, musi to zrobić jeszcze raz?

Tak, ponieważ postanowienie marszałek Sejmu dotyczy ogłoszenia terminu nowych wyborów i nowego kalendarza wyborczego. Wyjątek zrobiono dla osób wpisanych do spisu wyborców w obwodach zagranicznych w poprzednich wyborach 10 maja - one zostaną również ujęte w spisie wyborców w wyborach 28 czerwca.

A jeśli nie wiem, gdzie będę przebywał podczas drugiej tury głosowania? Co powinienem zrobić, by móc głosować w Polsce tam, gdzie akurat będę?

Osoby, które zmienią miejsce pobytu po 28 czerwca, i wiedzą, gdzie będą w trakcie drugiej tury, a nie złożyły wniosku o dopisanie do spisu wyborców do 23 czerwca, mogą to zrobić jeszcze przez drugą turą – najpóźniej do 7 lipca. Wtedy będą mogli zagłosować tylko tam, gdzie zostali dopisani do spisu wyborców.

Wyborcy, którzy w pierwszej turze głosowali "u siebie", a potem zmienią miejsce pobytu, mogą wystąpić o zaświadczenie o prawie do głosowania w drugiej turze najpóźniej do 10 lipca. Po otrzymaniu tego zaświadczenia mogą zagłosować w dowolnym obwodzie głosowania.

Jeśli po pierwszej turze wyborów wyjadę za granicę, na jakich warunkach będę tam mógł głosować korespondencyjnie w drugiej turze?

W przypadku drugiej tury wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszą, może po dniu pierwszego głosowania zgłosić konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownej turze, ale najpóźniej do 29 czerwca.

Ustawa w tym względzie zawiera jednak ważne zastrzeżenie, zawarte w art. 2 ust. 3:

Głosowania korespondencyjnego za granicą nie przeprowadza się także w państwach, na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia głosowania w takiej formie. art. 2 ust. 3 ustawy z 2 czerwca 2020 roku

Ustawa odsyła do rozporządzenia ministra spraw zagranicznych, które określa obwody do głosowania korespondencyjnego oraz takie, w których ze względu na sytuację epidemiczną możliwe jest głosowanie wyłącznie korespondencyjne.

Z opublikowanego 9 czerwca w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ministra spraw zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą i z załącznika do niego wynika, że tylko korespondencyjne głosowanie przewidziano w obwodach głosowania m.in. w Argentynie, Australii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. PKW nie zgłosiła zastrzeżeń do projektu tego rozporządzenia.

Jestem osobą po 60. roku życia. Czy mogę wziąć udział w wyborach korespondencyjnie?

Tak, bo ustawa z 2 czerwca stwarza możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców zainteresowanych tą formą głosowania.

Co z głosowaniem niepełnosprawnych?

Jestem osobą niepełnosprawną. Czy mogę wziąć udział w wyborach korespondencyjnie?

Tak, bo ustawa z 2 czerwca przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich chętnych. Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju wyborca zgłasza komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy - w gminie, gdzie jest wpisany do spisu wyborców - najpóźniej do 16 czerwca. Korespondencyjnie nie mogą głosować osoby niepełnosprawne, które przebywają w szpitalach, domach pomocy społecznej, domach studenckich lub zespołach domów studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Czy osoby w kwarantannie głosują?

Przebywam w kwarantannie. Czy jeśli przedłuży się ona do 28 czerwca, będę mógł wziąć udział w wyborach korespondencyjnie?

Tak, pod warunkiem jednak, że zamiar takiego głosowania wyborca podlegający w dniu wyborów obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych zgłosi najpóźniej do 23 czerwca do urzędu gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców.

Jeśli zostanę objęty kwarantanną po 26 czerwca, czy będę miał szansę wziąć udział w wyborach korespondencyjnych?

Z wyjaśnień PKW wynika, że jeżeli wyborca rozpoczął podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 23 czerwca, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego tylko do 26 czerwca. Ktoś, kto trafi na kwarantannę 27 czerwca, nie będzie mógł głosować korespondencyjnie.

Pytania o pakiet wyborczy

Chcę wziąć udział w głosowaniu korespondencyjne, gdzie mam to zgłosić?

Wyborca głosujący w kraju powinien zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której ten wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Zgłoszenie może być ustne, pisemne lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP.

W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi. Można to zgłosić ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. PKW nie precyzuje, co należy w tym przypadku rozumieć przez "formę elektroniczną". Z tym pytaniem odesłano nas do MSZ.

Czy jeśli chcę głosować korespondencyjnie, będę musiał potwierdzić odbiór pakietu wyborczego?

Nie, obecnie obowiązujące przepisy tego nie przewidują.

Zgodnie z informacją PKW, urząd gminy prześle pakiet wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Doręcza go zespół co najmniej dwóch pracowników Poczty Polskiej. Przekaże on pakiet bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy. Po doręczeniu pakietu do skrzynki odpowiada za niego użytkownik skrzynki.

Artykuł 12 pkt. 1 ustawy z 2 czerwca przewiduje, że właściwy minister do spraw łączności, w tym wypadku minister infrastruktury, określi w drodze rozporządzenia tryb dostarczania pakietów do wyborców głosujących w kraju. Do 9 czerwca w systemie Rządowego Centrum Legislacji nie było projektu takiego rozporządzenia.

Czy zostanę jakoś poinformowany, że pakiet wyborczy został mi już dostarczony do skrzynki?

Nie, obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują przekazania takiej informacji wyborcy. Odpowiednie rozporządzenie ministra infrastruktury szczegółowo określi tryb dostarczania pakietów do wyborców głosujących w kraju. Do 9 czerwca w systemie Rządowego Centrum Legislacji nie było projektu takiego rozporządzenia.

Jeśli w mojej skrzynce pocztowej nie znajdę pakietu wyborczego do 23 czerwca, co mam zrobić?

Należy zgłosić się do urzędu gminy w której jesteśmy zarejestrowani w spisie wyborców.

Za przekazanie pakietu wyborczego odpowiada gmina i Poczta Polska. Ustawa z 2 czerwca przewiduje, że pakiet wyborczy może zostać niedostarczony, jeśli wyborca nie ma skrzynki albo jeśli jego "skrzynka pocztowa uniemożliwia doręczenie pakietu wyborczego". Wtedy zespół dostarczający pakiety wyborcze wystawi zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu we właściwej dla danego adresu placówce pocztowej. Zostawi je w drzwiach mieszkania wyborcy. Na odebranie pakietu z poczty wyborca ma jeden dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia.

Wyborca osobiście odbiera pakiet wyborczy w urzędzie gminy, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Jeśli zgłoszę udział w głosowaniu korespondencyjnym, a nie wezmę udziału w wyborach i nie oddam karty do głosowania (nieważne czy wypełnionej, czy nie), czekają mnie jakieś konsekwencje?

W obowiązujących przepisach nie ma zapisu o sankcjach za zatrzymanie karty do głosowania.

Skąd się dowiem, gdzie jest moja skrzynka oddawcza?

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że kopertę zwrotną należy "wrzucić do znajdującej się na terenie gminy, w której zlokalizowana jest obwodowa komisja wyborcza właściwa dla danego wyborcy, nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej". Pytanie, jak należy rozumieć "właściwa dla danego wyborcy", Konkret24 wysłał do rzecznika PKW - odpowiedział, że chodzi o zwykłą czerwoną skrzynkę Poczty Polskiej. Podkreślił, że tam, gdzie głosujemy, tj. wskazujemy adres dostarczenia pakietu wyborczego, tam powinniśmy być też w spisie wyborców.

Do kiedy najpóźniej muszę oddać pakiet do skrzynki oddawczej? Czy muszę to zrobić osobiście?

Pakiet wyborczy należy wrzucić do skrzynki Poczty Polskiej lub zanieść do odpowiedniego urzędu gminy w godzinach jego pracy najpóźniej do 26 czerwca - czyli na dwa dni przed głosowaniem w lokalach wyborczych.

Ustawa z 2 czerwca nie precyzuje, kto powinien wrzucić pakiet wyborczy do skrzynki nadawczej. Natomiast do urzędu gminy pakiet należy oddać osobiście.

Można też oddać pakiet w dniu wyborów do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym wyborca jest wpisany do spisu. Jak wskazuje ustawa, wyborca może to zrobić osobiście lub za pośrednictwem innej osoby do zakończenia czasu głosowania.

Głosowanie Polaków za granicą

Jak, mieszkając za granicą, mogę wziąć udział w głosowaniu?

Wszyscy uprawnieni do głosowania przebywający poza granicami kraju mogą zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą osobiście lub korespondencyjnie. Jak wskazuje MSZ, ze względu na sytuację epidemiczną w niektórych obwodach utworzonych za granicą będzie możliwe tylko głosowanie korespondencyjne. W części obwodów z uwagi na kwestie organizacyjne lub techniczne możliwe będzie głosowanie wyłącznie osobiste.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacje o obwodach za granicą, sposobach głosowania w danych obwodach i siedzibach obwodowych komisji wyborczych powinna zostać podana do wiadomości do 9 czerwca.

Rozporządzenie ministra spraw zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach przewiduje 169 komisji wyborczych. To niemal dwukrotnie mniej niż w wyborach parlamentarnych w 2019 roku - wskazuje portal Deutsche Welle.

Głosowanie w obwodach utworzonych za granicą odbędzie się w niedzielę 28 czerwca w godzinach 7.00-21.00 z wyjątkiem obwodów głosowania w krajach Ameryki Południowej i Ameryki Północnej, gdzie głosowanie odbędzie się w sobotę 27 czerwca w godz. 7.00-21.00 czasu lokalnego - podaje na swojej stronie MSZ.

Eksperci oceniają nowy kalendarz wyborczy
Eksperci oceniają nowy kalendarz wyborczyFakty po południu

Do kiedy muszę zgłosić, że chcę głosować korespondencyjnie?

W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca.

Jak zostanie mi dostarczony pakiet wyborczy, czy zostanę o tym poinformowany i będę musiał potwierdzić odbiór?

W przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą właściwy konsul, nie później niż do 22 czerwca, wysyła pakiet wyborczy na wskazany przez wyborcę adres. Pakiet zostanie wysłany przesyłką nierejestrowaną, zatem nie ma potrzeby potwierdzania jego odbioru.

Rozporządzenie ministra spraw zagranicznych w sprawie przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich 2020 roku zakłada, że w krajach, w których operator wykonujący usługi pocztowe lub przewozowe nie realizuje usługi przesyłki nierejestrowanej lub nie daje rękojmi należytego wykonania usługi przesyłki nierejestrowanej, konsul przekazuje pakiet wyborczy przesyłką rejestrowaną, której odbiór należy potwierdzić.

Wyborca za granicą może też odebrać pakiet wyborczy w konsulacie, jeżeli zadeklarował to w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Skąd będę wiedział, gdzie odesłać pakiet wyborczy? Do kiedy mam czas? Czy obowiązuje data stempla pocztowego?

Głosując korespondencyjnie za granicą, kopertę zwrotną z kartą do głosowania i oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu należy do 26 czerwca wysłać na własny koszt do właściwego konsula. Konsul przekaże głosy właściwej obwodowej komisji wyborczej. Przekaże tylko te dokumenty, które otrzymał do czasu zakończenia głosowania, nie obowiązuje tu data na stemplu pocztowym. Adresy polskich przedstawicielstw na świecie są na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czy mogę osobiście dostarczyć pakiet wyborczy do skrzynki oddawczej?

Złożenie pakietu wyborczego w nadawczej skrzynce pocztowej Poczty Polskiej przewidziano jako jedną z możliwości oddania głosu w kraju. W przypadku głosowania za granicą, jeśli nie wysyłamy pakietu za pośrednictwem żadnego z lokalnych operatorów, możemy osobiście dostarczyć dokumenty do właściwej obwodowej komisji wyborczej. Możemy to zrobić od 26 czerwca do zakończenia głosowania.

Czy ktoś za mnie może dostarczyć pakiet wyborczy do skrzynki oddawczej?

Pakiet wyborczy do właściwej obwodowej komisji wyborczej może za nas dostarczyć inna osoba.

Czy jeśli teraz jestem za granicą, ale 28 czerwca będę już w Polsce i będę chciał głosować, mogę dopisać się do spisu wyborców w polskiej gminie bądź zgłosić, gdzie należy mi przesłać pakiet wyborczy?

Wyborca stale zamieszkały za granicą może wziąć udział w głosowaniu w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, jeżeli w dniu głosowania przedstawi obwodowej komisji wyborczej dokument potwierdzający stałe zamieszkiwanie za granicą (wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym na język polski) oraz ważny polski paszport.

Wyborca, który 28 czerwca wróci do kraju, by tego dnia zagłosować, powinien mieć zaświadczenie o prawie do głosowania. Może o nie wystąpić drogą elektroniczną do urzędu gminy najpóźniej do 26 czerwca. Takie zaświadczenie może odebrać upoważniona osoba.

Przepisy nie przewidują natomiast możliwości odebrania pakietu wyborczego w dniu głosowania, ponieważ termin na ich dostarczenie do wyborców, którzy głosują korespondencyjnie mija 23 czerwca.

Autor: Piotr Jaźwiński, Gabriela Sieczkowska, Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Wobec trwającej dyskusji prezydent Andrzej Duda miał zachęcać do ponownego przeliczenia głosów w wyborach - tak wynika z cytatu rozsyłanego obecnie w mediach społecznościowych. Pokazujemy, kiedy prezydent wypowiedział te słowa i jak dokładnie brzmiały.

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

W sieci rozpowszechniany jest przekaz, jakoby biskup Jerzy Mazur miał potępić zgwałcone kobiety, które zażyły tabletkę "dzień po". Nie ma dowodów, że duchowny wypowiedział słowa, które mu się przypisuje. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego cytatu.

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Pytany o krytykę ze strony Magdaleny Biejat, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jej frustracja "pewnie wynika z tego, że Grzegorz Braun dostał więcej głosów kobiet" niż kandydatka Lewicy. Ale to nieprawda.

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego wynika, że liczba zarejestrowanych protestów wyborczych rośnie z dnia na dzień. Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Europoseł Michał Szczerba przekonuje, że protest wyborczy sztabu Rafała Trzaskowskiego jest zasadny. Między innymi dlatego, że na ponad stu tysiącach kart do głosowania postawiono dwa znaki "x". Według Szczerby to "gigantyczna liczba".

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

Źródło:
Konkret24