Internauci z oburzeniem reagują na rozpowszechniany w sieci mem z wizerunkiem Roberta Makłowicza oraz jego rzekomą wypowiedzią. "Urodziłem się niestety Polakiem - tego brudu nie zmyłaby nawet ciepła woda" - to przypisywane mu słowa. "Ktoś to wymyślił od A do Z" - mówi Konkret24 dziennikarz kulinarny.

W mediach społecznościowych krąży zdjęcie Roberta Makłowicza. Jest ubrany w białą koszulę, na głowie ma kapelusz panamę i założone ręce w swobodnej pozie. Obok umieszczono słowa: "Wielokrotnie mówiłem Państwu, jak ważne jest odpowiednie umycie składników przed rozpoczęciem przyrządzania. Niestety, są brudy, których nie da się zmyć. Ja, na przykład, urodziłem się niestety Polakiem - tego brudu nie zmyłaby nawet ciepła woda". Opublikowany 2 czerwca na Twitterze post ma blisko 700 polubień i ponad 200 podań dalej. "I pomyśleć że lubiłam dziada oglądać" - skomentowała autorka tweeta (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Rozpowszechniany w sieci mem z wizerunkiem Roberta Makłowicza
Rozpowszechniany w sieci mem z wizerunkiem Roberta Makłowicza Foto: Twitter

Komentujący wpis nie przebierali w słowach, odsądzali Makłowicza od czci i wiary. "Szkoda słów na tego rodzaju zdrajców"; "Wystarczy sie zrzec polsk8ego obywatelstws"; "Właśnie przekreślił cały swój życiowy dobytek" - oburzali się internauci. Inni byli bardziej sceptyczni. "Przecież to fake news! Jak można wierzyć w takie brednie?"; "Poproszę o źródło tego cytatu, albo skasuj. Kiedy i gdzie tak powiedział?" - pisali.

Robert Makłowicz w rozmowie z Konkret24 zaprzeczył, by to były jego słowa.

Makłowicz: Polacy kochają to, co uważają za swoją historię

Makłowicz jak Coehlo

Mem z wizerunkiem dziennikarza kulinarnego to najprawdopodobniej trolling - zamierzone działania mające spolaryzować odbiorców, ośmieszyć lub zdyskredytować kogoś. Dowodzi tego nie tylko kontrowersyjny przekaz. Zdjęcie powiela układ znany z popularnych memów parodiujących twórczość Paolo Coelho. Po lewej stronie jest zwykle zdjęcie pisarza z założonymi rękami, a po prawej zmyślony cytat.

Na Facebooku, Twitterze czy na Wykopie znaleźliśmy kilkadziesiąt postów wykorzystujących ilustrację z wizerunkiem Roberta Makłowicza. Posty krążą co najmniej od kwietnia 2021 roku. Na Facebooku znaleźliśmy blisko 30 wpisów, najwięcej pojawiło się wiosną ubiegłego roku, miały ponad sto udostępnień i polubień. Pojawiały się także w minionym grudniu i ponownie teraz - nieliczne zyskały więcej niż kilkadziesiąt polubień. Z kolei jeden z wpisów opublikowanych na Twitterze w maju tego roku miał ponad 800 polubień i 350 podań dalej. Jego autor domagał się wycofania programów Makłowicza z telewizji.

Posty z wizerunkiem Roberta Makłowicza opublikowane na Facebooku
Posty z wizerunkiem Roberta Makłowicza opublikowane na Facebooku Foto: facebook

Słowa zbliżone do "cytatu" z Roberta Makłowicza pojawiają się w nieco innej formie na memach z Janem Pawłem II, wrzucanych do sieci również wiosną ubiegłego roku. Mem pojawia się z dwoma różnymi zdjęciami papieża, najprawdopodobniej po raz pierwszy został opublikowany na stronie Paczaizm.pl. Można na nim przeczytać: "Są rzeczy na które nie mamy wpływu i musimy się z nimi pogodzić. Każdy człowiek rodzi się z grzechem pierworodnym ale nie powinien rozpaczać z tego powodu. Są gorsze rzeczy. Ja np urodziłem się niestety polakiem. Tego brudu nie zmyje nawet woda święcona..." (pisownia oryginalna, pogrubienie redakcji). Z innym zdjęciem Jana Pawła II te słowa pojawiły się jako mem na stronie Darkmemes.pl.

Memy z Janem Pawłem II i jego rzekomymi słowami, o tym, że niestety urodził się Polakiem
Memy z Janem Pawłem II i jego rzekomymi słowami, o tym, że niestety urodził się Polakiem Foto: facebook

"Podałbym chętnie do sądu"

Zdjęcie wykorzystane w memie jest autentyczne i jest często wykorzystywane w różnych materiałach promujących spotkania z dziennikarzem. Sam Makłowicz potwierdza w rozmowie z Konkret24, że cytat został zmyślony.

- To jest fałszywka oczywiście. Kompletna bzdura. Nigdy nic takiego nie powiedziałem - mówi Konkret24 Robert Makłowicz. Z obrazkiem po raz pierwszy zetknął się przed tygodniem. Podesłał mu go znajomy.

Makłowicz przekonuje, że wypowiedź nie jest "w jego stylu" - Ktoś to wymyślił od A do Z - mówi. Cytat z obrazka nazywa głupim, fałszywym i nieprawdziwym. - Gdybym wiedział, kto to zrobił, to bym go chętnie podał do sądu - oburza się dziennikarz.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: PAP/Art Service 2/Facebook

Pozostałe

"Polska mistrzem świata w prawie"? Ile stron aktów prawnych wyprodukowano

Kolejne rządowe rozporządzenia i ustawy powodują, że w pierwszej połowie tego roku liczba stron uchwalonych aktów prawnych wzrosła aż o 75 proc. wobec tego samego okresu 2021 roku. Premier Morawiecki zapowiadał ograniczenie papierologii - po okresowym spadku liczba stron aktów prawnych znowu jednak wzrasta.