W zeszycie ćwiczeń z języka polskiego dla szóstoklasistów jedno z zadań oparto na parafrazie tekstu piosenki Zenka Martyniuka "Przez twe oczy zielone". Ale nie trafiła ona do podręcznika, a "Pan Tadeusz" jest nadal na liście lektur.
To jest jakiś żart"; "Bzdura"; "Nie wierzę w to" - pisali internauci komentujący post na Facebooku, w którym zamieszczono link do artykułu internetowej "Gazety Plus". Tytuł brzmiał: "Dzieci w szkołach zamiast Pana Tadeusza poznają teksty Zenka Martyniuka. Reforma oświaty 'oszalała'".
Autor tekstu informował, że "w najnowszym podręczniku do języka polskiego w klasie 6-stej" zamieszczono tekst utworu "Przez twe oczy zielone" śpiewanego przez Zenona Martyniuka i że w ten sposób twórczość lidera grupy Akcent doceniło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
fałsz
W tekście "Gazety Plus" zamieszczono zdjęcie zadania szkolnego z poleceniem: "Podkreśl czasowniki i określ ich formy gramatyczne". Na załączonym obrazku widać scenkę występu fikcyjnej grupy Akcentus. Pod nim jest tekst utworu, którego refren brzmi: "Przez twe oczy błękitne, błękitne zapomniałem/że dziś w szranki od rana miałem iść./Że do lochu mnie wtrącą, niech wtrącą, nie myślałem./I w twych oczu błękicie, błękicie będę żyć!".
Kabaret Smile: "Uwierzycie????"
Podobne informacje wraz ze zdjęciem ze strony z książki pojawiły się we wpisach na Facebooku. Około 1 tys. reakcji zyskał wpis Kabaretu Smile. Jego autor zamieścił ten sam skan szkolnego ćwiczenia, lecz nie sugerował, że autorem tekstu jest Zenon Martyniuk.
prawda
Niektórzy komentujący nie dowierzali, że zadanie rzeczywiście pojawiło się w materiałach wykorzystywanych w szkole. "Nie wierzę"; "Matko jedyna...miałam nadzieję, że to żart" - pisali. Inni zamieszczali dowody w postaci własnych zdjęć.
"Literacka parafraza stylizowana na pieśń trubadurów"
Skany z zeszytu "Między Nami. Ćwiczenia dla klasy szóstej szkoły podstawowej" można znaleźć na stronach Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Zadanie, którego zdjęcie rozsyłali internauci, rzeczywiście tam jest.
W rozmowie z Konkret24 Paweł Mazur, rzecznik Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego podkreśla, że - wbrew rozpowszechnianym w sieci informacjom - w zadaniu nie wykorzystano tekstu śpiewanej przez Zenona Martyniuka piosenki, tylko "literacką parafrazę stylizowaną na pieśń trubadurów". - Stanowi ona pretekst do ćwiczenia z gramatyki: uczniowie mają podkreślić czasowniki i określić ich formy gramatyczne - wyjaśnia Paweł Mazur.
Autorami piosenki "Przez Twe oczy zielone" są Marek i Marzanna Zrajkowscy. To wielki przebój Zenka Martyniuka z 2014 roku; na YouTube ma ponad 180 mln wyświetleń.
Rzecznik wydawnictwa nazywa ćwiczenie dla szóstoklasistów "literacką zabawą" i podkreśla, że celem nie było wskazanie, iż utwory wykonywane przez Zenka Martyniuka mają wartość literacką czy estetyczną. - Przygotowując to zadanie, w ogóle nie przypuszczaliśmy, że może ono wzbudzić jakiekolwiek kontrowersje - mówi.
"Pan Tadeusz" niezagrożony
Manipulacją w tytule artykułu "Gazety Puls" jest łączenie sprawy ćwiczenia z reformą prowadzoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Parafraza tekstu utworu zespołu Akcent znalazła się nie w podręczniku, lecz w zeszycie ćwiczeń. W przeciwieństwie do podręczników materiały dodatkowe nie muszą być zatwierdzone przez MEN.
Ministerstwo nie recenzowało zeszytu ćwiczeń "Między Nami". - Dla tego rodzaju materiałów nie jest potrzebna taka procedura - podkreśla w rozmowie z Konkret24 Paweł Mazur.
Ponadto w oficjalnych źródłach nie ma informacji o tym, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wykreślić "Pana Tadeusza" z listy lektur. Fragmenty utworu Adama Mickiewicza są lekturą obowiązkową w klasach IV-VI, a całość dzieła w klasach VII-VIII.
Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Leszek Szymański/PAP/Facebook