"Dynamika wzrostu zakażeń w województwie lubelskim spada"? Zależy, jak liczymy


Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w radiu, że "w innych częściach kraju dynamika wzrostu zakażeń rośnie, a w województwie lubelskim spada". Sprawdziliśmy, na jakich danych oparł się minister i jakie należy analizować, by pokazywać trendy.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, przyznał 26 października w RMF FM, że sytuacja epidemiczna na Lubelszczyźnie jest niekorzystna. "Rzeczywiście jest tam najgorzej, jeśli chodzi o przyrost zakażeń" - mówił. Ale powołując się na rozmowę z wojewodą lubelskim z poprzedniego dnia, stwierdził: "Dynamika wzrostu zakażeń spada jednoznacznie w województwie lubelskim". Gdy prowadzący nie dowierzał, minister kilka razy powtórzył: "dynamika wzrostu". Powiedział, że w innych częściach kraju dynamika wzrostu zakażeń rośnie, a w województwie lubelskim spada. "55 procent jest dynamiki w województwie lubelskim, 90 w skali całego kraju" - przekonywał.

Wobec doniesień o dramatycznej sytuacji epidemicznej w województwie lubelskim takie słowa mogą dziwić. Jak informował portal Tvn24.pl, na ponad 66,6 tys. zakażeń koronawirusem odnotowanych w Polsce od 1 września do 21 października włącznie jedna piąta z nich (13 551) to przypadki odnotowane właśnie w województwie lubelskim. W tym regionie mieszka ok. 2,1 mln Polaków, czyli zaledwie ok. 5,5 proc. ludności kraju. Tymczasem w ciągu siedmiu ostatnich tygodni odsetek infekcji przypadających na to województwo był prawie cztery razy większy.

Czy więc minister Czarnek ma rację, doszukując się pozytywnych sygnałów w dynamice wzrostu zakażeń na Lubelszczyźnie?

Minister Czarnek o spadającej dynamice wzrostu zakażeń w województwie lubelskim
Minister Czarnek o spadającej dynamice wzrostu zakażeń w województwie lubelskimRMF FM

Jak sprawdziliśmy, średnia siedmiodniowa liczby stwierdzanych na Lubelszczyźnie zakażeń w ostatnich trzech tygodniach rośnie. A jak jest z dynamiką wzrostu, czy wykazuje już trend spadkowy?

Wojewoda o spadku dynamiki tydzień do tygodnia

Przypomnijmy, że minister Czarnek powoływał się na rozmowę z wojewodą lubelskim z 25 października. Tego dnia na konferencji prasowej wojewoda Lech Sprawka informował o 511 nowych przypadkach zakażenia w regionie. To były dane z niedzieli, 24 października.

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim
Przypadki zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim między 1 września a 26 października 2021Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskimKonkret24 | MZ/gov.pl

Podczas konferencji wojewoda zwrócił uwagę na dynamikę rozwoju epidemii. "To jest drugi dzień, w którym w województwie lubelskim odnotowujemy spadek dynamiki liczonej w procentach, tydzień do tygodnia. W ostatnią niedzielę mieliśmy wzrost w stosunku do niedzieli 17 października o 57,94 procent. Tydzień temu ten wzrost tydzień do tygodnia wynosił 77,95 procent, czyli wczoraj mieliśmy spadek dynamiki o 20 procent" – wyliczał wojewoda.

Zdaniem wojewody może to oznaczać, że zmienia się tendencja. "Gdyby się okazało, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych dniach, oznaczałoby to, że spada nam dynamika. To lekko pocieszająca informacja. To nie oznacza, że nie będzie przyrostu zakażeń. Będzie, ale mniej dynamiczny. Jeżeli się to potwierdzi" – dodał Lech Sprawka.

"Dlaczego wykorzystano dane akurat z soboty"

Z danych epidemicznych z województwa lubelskiego wynika, że podany przez wojewodę spadek dynamiki przyrostu zakażeń o 57,94 proc. tydzień do tygodnia dotyczył 905 zakażeń stwierdzonych w sobotę, 23 października - bo w poprzednią sobotę, 16 października, na Lubelszczyźnie odnotowano 573 zakażenia. Natomiast 16 października wzrost tydzień do tygodnia wynosił 77,95 proc.

Według epidemiologów takie analizy wzrostów zakażeń są uprawnione - jednak nie są wystarczająco miarodajnym narzędziem do analizy sytuacji epidemicznej. - Możemy analizować jeden dzień z tygodnia i ten sam dzień tydzień do tyłu. Pytanie tylko, dlaczego wykorzystano dane akurat z soboty, bo największa liczba zakażeń jest najczęściej w środku tygodnia - zaznacza w rozmowie z Konkret24 prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego zdaniem lepiej porównywać wartości uśrednione, dotyczące określonego okresu pandemii - Najlepiej porównywać pewne interwały czasowe, bo wtedy nam się to bardziej symetrycznie rozkłada i widzimy trendy - tłumaczy profesor.

Średnia tygodniowa pokazuje dynamikę ciągłego wzrostu, nie spadku

Sprawdziliśmy zatem średnią tygodniową zakażeń w województwie lubelskim, biorąc średnie dla kolejnych niedziel. W ostatnich trzech tygodniach średnie te wyniosły kolejno:

10 października - 350 zakażeń

17 października - 575 zakażeń

24 października - 1073 zakażenia.

Wzrosty tydzień do tygodnia w tych trzech tygodniach wynosiły odpowiednio: +63 proc., +64 proc., +86 proc. Czyli w tych przedziałach czasu odnotowywano dynamikę ciągłego wzrostu pandemii, nie spadku.

Średnia tygodniowa zakażeń w województwie lubelskim od 30 sierpnia do 24 października
Średnia tygodniowa zakażeń w województwie lubelskim od 30 sierpnia do 24 październikaŚrednia tygodniowa zakażeń w województwie lubelskim od 30 sierpnia do 24 październikaKonkret24 | MZ/gov.pl

W szerszej perspektywie trudno jednak mówić o wyraźnych trendach w obserwowanej dynamice pandemii. W niedzielę, 12 września wzrost średniej względem poprzedniego tygodnia wyniósł 123 proc. 19 września był mniejszy o 73 proc., a 26 września tylko o 25 proc. Dopiero kolejny tydzień przyniósł znaczący wzrost o 74 proc., później jednak był kolejny spadek dynamiki.

W skali całego kraju w ostatnich tygodniach dynamika zakażeń rosła. Minister Czarnek mówił, że w skali kraju wynosi 90 proc. To prawdziwe zdanie, zarówno jeśli uwzględnimy wzrost liczby zakażeń tydzień do tygodnia, ale też siedmiodniową średnią wzrostu zakażeń z 24 października. W ostatnie trzy niedziele notowano tygodniowe wzrosty zarówno średniodniowej liczby zakażeń, jak i dziennej liczby zakażeń tydzień do tygodnia. 24 października wzrost średniej siedmiodniowej wyniósł 95 proc., tydzień wcześniej - 52 proc., jeszcze tydzień wcześniej - 49 proc.

W regionach o wyższym stopniu zaszczepienia fala będzie przesunięta w czasie

Co dalej z sytuacją na Lubelszczyźnie? Zapytany przez PAP o dalszy przebieg epidemii prof. Mirosław Czuczwar, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, odpowiedział, że wszystko zależy od tego, czy zostaną wprowadzone obostrzenia i czy ludzie zaczną się szczepić. "Jeżeli nie jest planowany żaden ruch, to pewnie liczba zakażeń będzie się utrzymywać na poziomie kilku tysięcy na dobę, co jest złym scenariuszem, bo to będzie powodowało non stop napływ chorych, blokowanie łóżek, konieczność przekształcania oddziałów. Tym samym do chorych umierających z powodu COVID-19 dołączą pacjenci umierający z powodu braku dostępu do innych oddziałów" – powiedział.

- W tej chwili najwięcej zachorowań jest właśnie na Lubelszczyźnie czy na Mazowszu, ale to się kiedyś wyrówna i zaczną przyspieszać inne regiony - komentuje prof. Jarosław Drobnik. Dodaje, że w regionach o wyższym stopniu zaszczepienia fala epidemii będzie nieco przesunięta w czasie. - Jeżeli mamy filozofię regionalnego zarządzania i przyjmiemy określone kryteria, powinniśmy być konsekwentni. Jeżeli zakładamy wprowadzanie na przykład czerwonych i czarnych stref, to trzeba je wprowadzać - kwituje.

Autor: Krzysztof Jabłonowski; współpraca: Jan Kunert, Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Wojtek Jargiło/PAP

Pozostałe wiadomości

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24

"Warszawa staje się coraz mniej bezpiecznym miastem" - przekonują politycy PiS w kolejnych nagraniach i publicznych wystąpieniach. Sprawdziliśmy więc policyjne statystyki.

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes