FAŁSZ

Polski generał "trafiony atakiem rakiety" w Ukrainie? Polskie dowództwo: to nieprawda

Źródło:
Konkret24
Polski generał "trafiony atakiem rakiety" w Ukrainie? Polskie dowództwo: to nieprawdaRoman Zawistowski/PAP

W licznych wpisach prorosyjskie i antyukraińskie konta przekazują, że generał Adam Marczak rzekomo zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Ukrainie. Wraz z nim mieli zginąć inni generałowie wojsk NATO. Polskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych dementuje te informacje.

Pod koniec marca prorosyjskie konta i prorosyjscy propagandziści rozpowszechniali w mediach społecznościowych przekaz o tym, że w wyniku ataku rosyjskiej rakiety Iskander zginął w ukraińskiej miejscowości Czasiw Jar polski generał brygady Adam Marczak. Miał być jednym z kilku generałów wojsk NATO, którzy wówczas zginęli. Rosjanie rzekomo zaatakowali podziemną siedzibę sztabu dowodzenia wojsk ukraińskich. Informowano o tym zarówno po rosyjsku, angielsku, jak i po polsku. Wpisywało się to w rosyjski przekaz o tym, że wojska zachodnie są obecne w Ukrainie podczas wojny z Rosją.

"Według niezweryfikowanych informacji głęboko podziemne ukraińskie stanowisko dowodzenia zostało trafione atakiem rakiety balistycznej Iskander w rejonie Chasowa Jaru. Wśród obecnych na stanowisku dowodzenia mieli być oficerowie z państw NATO, w tym z USA i Polski. Rannych, których Ukraińcom udało się ewakuować, przewieziono do Polski" - przekazał 26 marca Piotr Panasiuk (pisownia wszystkich wpisów oryginalna), były kandydat na posła z ramienia Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość, który już wcześniej zamieszczał na swoim koncie nieprawdziwe prorosyjskie lub antyukraińskie treści. Pozostałe przykładowe wpisy, jakie znaleźliśmy, donosiły, że: "Dzisiaj rosyjskie źródła poinformowały o ataku na dużą skalę rakietami Iskander na podziemne, ukraińskie stanowisko dowodzenia. Twierdzą, że wśród zabitych jest kilku oficerów NATO, w tym polski generał brygady Adam Marczak"; "Polski generał brygady Adam Marczak został skutecznie zlikwidowany przez armię rosyjską pod Chasowym Jarem. Rosyjski wywiad uznał, że na stanowisku dowodzenia AFU (ang. Armed Forces of Ukraine, Siły Zbrojne Ukrainy -red.) przebywali oficerowie NATO i nakazał jego zniszczenie. Niepotwierdzone, ile innych osób nie żyje"; "Kiedy się pochwalicie że Rosjanie zniszczyli bunkier gdzie zginęło dowództwo Ukrainy, oficerowie i generałowie NATO, w tym polski generał Marczak?". Informację o śmierci polskiego generała na Ukrainie jako autentyczną rozpowszechniało także szereg prorosyjskich portali.

W tej sprawie także zwrócił się do nas czytelnik z prośbą o zajęcie się tematem. "W komentarzach na różnych portalach rozpowszechniane są informacje według znanego już schematu, sugerujące, że gen. Adam Marczak zginął w Ukrainie" - napisał.

Dowództwo Operacyjne na X: "śmierć z przyczyn naturalnych"

Generał Adam Marczak od sierpnia 2021 roku był zastępcą szefa sztabu ds. wsparcia i wspomagania w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu. We wrześniu 2023 roku przeszedł do Dowództwa Operacji EU Althea jako szef sztabu. To rozpoczęta w 2004 roku unijna operacja pokojowa w Bośni i Hercegowinie. Jej kwatera główna mieści się w belgijskim Mons, w Kwaterze Głównej Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE).

26 marca polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej i w mediach społecznościowych powiadomiło, że (pisownia oryginalna): "Do niespodziewanej śmierci Pana Generała doszło z przyczyn naturalnych, w czasie wolnym od służby. Rodzina i bliscy zmarłego zostali powiadomieni i zapewnieni o możliwości wsparcia ze strony Wojska Polskiego. Wszystkim Bliskim Pana Generała składamy wyrazy najszczerszego współczucia i żalu. Cześć Jego Pamięci!".

Jednak i po tym oficjalnym komunikacie w mediach społecznościowych rozpowszechniano przekaz o śmierci polskiego generała w Ukrainie. Teraz dodatkowo informowano, że polskie wojsko ukrywa prawdę. "Dowództwo operacyjne zauważyło, że 'do niespodziewanej śmierci pana generała doszło z przyczyn naturalnych, w czasie wolnym od służby'. Zgadzam się: co może być bardziej naturalnego niż iskander, jeśli okazuje się wrogość wobec Rosji?" - zakpił Oleksandr Semchenko na swoim kanale w Telegramie. To prorosyjski bloger z Doniecka wspierający separatystyczne działania samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Rosyjskich portal Vizitnlo.ru również zakpił: "Warszawa nie podaje, gdzie i dlaczego iskander najwyraźniej podczas lunchu zakrztusił się kiełbasą". Słowo "iskander" było w tekście przekreślone.

Dowództwo operacyjne: generał zmarł w Belgii

Nie znaleźliśmy żadnej oficjalnej informacji potwierdzającej śmierć generała brygady Adama Marczaka w Ukrainie - ani wśród rosyjskich źródeł, ani ukraińskich, ani polskich. Internauci powołują się na bliżej niesprecyzowane źródła, zagraniczne portale i analityków, których personaliów nikt nie podaje. W przesłanej Konkret24 odpowiedzi Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych stanowczo stwierdziło, że "wszelkie informacje, jakie pojawiły się w przestrzeni medialnej sugerujące, że gen. bryg. Adam Marczak zginął na Ukrainie, są nieprawdziwe". Sprecyzowano, że zmarł w Mons, w Belgii, gdzie służył na stanowisku szefa sztabu Dowództwa Operacji EU Althea.

Na koniec zaapelowano: "W obecnej sytuacji geopolitycznej i trwającej wojnie w Ukrainie konsekwentnie apelujemy do przedstawicieli mediów i użytkowników mediów społecznościowych, aby do informacji udostępnianych przez anonimowych/niezweryfikowanych nadawców zawsze podchodzić z ostrożnością i rozwagą oraz sprawdzać je u zweryfikowanych źródeł, gdyż brak odpowiedniej analizy sprzyja rozprzestrzenianiu dezinformacji".

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Roman Zawistowski

Pozostałe wiadomości

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24