Tysiące polubień w mediach społecznościowych zbiera fotografia płaczącej dziewczynki obejmującej nagrobną płytę. Internauci łączą ten obraz z trwającą wojną, pisząc: "cała Ukraina w jednej fotografii". Lecz zdjęcie jest stare.
Zrozpaczona dziewczynka z włosami związanymi w kucyk, w różowym sweterku, siedzi na grobie, tuląc się do czarnej płyty nagrobnej z wizerunkiem mężczyzny - to poruszające zdjęcie krąży w mediach społecznościowych. Jest rozpowszechniane w kontekście wojny w Ukrainie, z czym wiążą się często komentarze internautów. "Cała Ukraina w jednej fotografii... Jej ból i jej łzy" - brzmi tłumaczenie wpisu anglojęzycznego internauty, który 17 czerwca zdjęcie to opublikował na Twitterze. Post polubiło niemal 59 tys. osób, a rozpowszechniło ponad 15 tys. Podawali go dalej także polscy internauci.
Oglądający zdjęcie są nim poruszeni. "Módlmy się za Ukrainę"; "Nigdy o tobie nie zapomnimy Ukraino!"; "Moje serce płacze za wszystkich ludzi na Ukrainie"; "Łamie mi serce"; "Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego bólu. Odpowiedzą za to wszystko!"; "Co za zdjęcie. To za dużo dla tej dziewczynki. Nie Bóg ją błogosławi"; "Jej ojca już nie ma i jej życie już nigdy nie będzie takie samo" - to niektóre anglojęzyczne komentarze (tłum. red.).
Zdjęcie jest również rozpowszechniane w rosyjskich mediach społecznościowych i komentowane następująco: "Ukraina. Dziewczyna przy grobie zmarłego ojca. Tak, oczywiście. Potem musimy kochać Rosjan. Z każdym dniem coraz mocniej. Aż do całkowitego zniknięcia tego podłego kraju"; "Od czegoś takiego serce się zatrzymuje... Śmierć wrogom, bolesna śmierć" (tłum. red.).
Jak jednak sprawdziliśmy, fotografia nie powstała w ostatnim czasie.
Zdjęcie z 2019 z gruzińskiego serwisu
Popularna teraz w sieci fotografia była już szeroko rozpowszechniana wiosną 2020 roku. Wtedy krążyła z przekazem, że została zrobiona w Doniecku podczas wojny w Donbasie, a w grobie pochowano ojca dziewczynki. Prorosyjscy internauci oskarżali wówczas o jego śmierć ukraińskiego prezydenta. "Donieck. Spotkanie z tatą. Pokaż Zełenskiemu" - głosił podpis na zdjęciu.
Ukraiński portal fact-checkingowy Stopfake.org sprawdził wówczas, korzystając z odwróconego wyszukiwania obrazów TinEye, że fotografia po raz pierwszy została opublikowana w internecie już 6 marca 2019 roku na gruzińskiej, rozrywkowej stronie intermedia.ge.
Krążące teraz w sieci zdjęcie jest wykadrowane tak, że nie widać znajdującej się na oryginalne tuż obok dziewczynki drugiej płyty nagrobnej, z napisami prawdopodobnie po gruzińsku. Zdjęcie to zamieścił na gruzińskiej stronie użytkownik podpisany imieniem i nazwiskiem z komentarzem po gruzińsku: "Tak nie powinno być". Chcieliśmy się z nim skontaktować, ale serwis nie pozwala na przesyłanie użytkownikom wiadomości.
Nie udało się nam ustalić ze stuprocentową pewnością, gdzie i w jakich okolicznościach powstała fotografia - jednak z pewnością została zrobiona co najmniej trzy lata temu.
Autor: Jan Kunert, Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: STRINGER/PAP/EPA, Twitter