Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy


W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kolejne kraje decydują się na wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu covidowego czy paszportu covidowego - nazwy są różne - dla obywateli chcących wejść do restauracji, muzeów czy innych instytucji publicznych. Spotyka się to z oporem części społeczeństwa. We Francji w sobotę 24 lipca w kilku miastach - m.in. w Paryżu, Marsylii, Lyonie - odbywały się manifestacje przeciwko certyfikatom sanitarnym. Demonstranci sprzeciwiali się też obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia. Doszło do starć z policją.

Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19
Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19ENEX/TVN24

W Polsce odgórne decyzje o tym, czy i gdzie dowód zaszczepienia na COVID-19 będzie obowiązywał (w jakich placówkach czy usługach), jeszcze nie zapadły. Ale np. Uniwersytet Śląski zdecydował, że w jego akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem Covidowym. Napisał o tym w liście do studentów opublikowanym na stronie uczelni rektor, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

"Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji" - argumentuje decyzję rektor. Uczelnia nie uzależnia prawa do obecności na zajęciach w murach uczelni od bycia zaszczepionym, ogranicza tylko dostęp do akademików.

Przypominamy: od 1 lipca na terenie państw Unii Europejskiej uznawany jest Unijny Certyfikat Covid, czyli tak zwany paszport covidowy. To zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Sprawdziliśmy, w których krajach już teraz lub wkrótce nie wejdziemy do określonych miejsc bez dowodu zaszczepienia. Oraz gdzie wprowadzono już obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych.

Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionych
Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionychtvn24

Francja

Już od 21 lipca we Francji należy okazać certyfikat sanitarny w miejscach, w których gromadzi się ponad 50 osób - m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych. A w nocy z niedzieli na poniedziałek 26 lipca niższa izba francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, przyjęła nową ustawę antycovidową. Rozszerza ona potrzebę posiadania certyfikatu sanitarnego na miejsca takie jak kawiarnie i restauracje, wprowadza obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) będzie obowiązywał w kawiarniach i restauracjach we Francji od początku sierpnia.

Zgodnie z nową ustawą obowiązkowe szczepienia będą musieli przechodzić: pracownicy służby zdrowia, strażacy, specjaliści i opiekunowie pracujący z osobami starszymi.

Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w Paryżu
Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w ParyżuReuters/TVN24

Irlandia

Od poniedziałku 26 lipca w Irlandii puby i restauracje mogą ponownie przyjmować gości wewnątrz lokali - po raz pierwszy od końca grudnia 2020 roku - ale wprowadzono ograniczenia. Wstęp mają tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy.

Klienci pubów i restauracji muszą przedstawić Unijny Certyfikat Covidowy jako dowód, że są w pełni zaszczepieni lub niedawno wyleczyli się z wirusa. Akceptowane będą też inne dowody, jak np. wydawana przez publiczną służbę zdrowia HSE karta szczepień. Przy wejściu trzeba będzie pokazać również dowód tożsamości ze zdjęciem i podać dane do śledzenia kontaktów w razie ewentualnego zakażenia.

W lokalach obowiązuje limit sześciu osób dorosłych na przy jednym stole, nie ma obsługi przy barze, a klienci mogą zdjąć maseczki dopiero po zajęciu miejsca. Wewnątrz lokali będą jednak mogły przebywać dzieci, mimo że w Irlandii nie są one jeszcze szczepione.

Wielka Brytania

"Z końcem września, kiedy wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały szansę przyjąć już obie dawki szczepionki, planujemy uczynić pełne szczepienie warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc, gdzie gromadzą się duże tłumy" - zapowiedział 19 lipca premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Tego samego dnia kluby w Wielkiej Brytanii otworzyły się ponownie po 16 miesiącach.

We wrześniu, by wejść do klubu lub innych miejsc z dużymi tłumami, potrzebny będzie NHS COVID Pass.

Natomiast Izba Gmin zdecydowała o wprowadzeniu obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu domów opieki w Anglii - podał 13 lipca BBC News. Od października każdy, kto pracuje w domu opieki zarejestrowanym przez komisję ds. jakości opieki w Anglii, będzie musiał mieć dwie dawki szczepionki, chyba że ma zwolnienie lekarskie.

Z kolei rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej oświadczyły, że nie planują, by szczepienia na COVID-19 były obowiązkowe dla personelu domów opieki.

Włochy

Włoski rząd rozszerzył stosowanie przepustki COVID-19 - będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych, w tym restauracji i kin. Od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, do wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gier.

Premier Włoch Mario Draghi wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka COVID-19, nie jest kaprysem rządu, tylko warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. "Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć" - podkreślił.

Już od kwietnia we Włoszech szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników służby zdrowia i farmaceutów (szczepienia na COVID-19 przeprowadzane są także w aptekach). Ci, którzy odmówią, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia do końca roku, chyba że pracodawca będzie mógł przenieść ich na stanowisko mniej narażone na zetknięcie się z zakażonymi - informuje portal Thelocal.it.

Grecja

Od 16 lipca w Grecji, by wejść do restauracji, kawiarni, barów i kin w zamkniętych pomieszczeniach wymagany jest dowód szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia z COVID-19. Dzieci mogą wejść z negatywnymi testami. Kawiarnie i restauracje działające na zewnątrz oraz kina na świeżym powietrzu pozostają dostępne dla wszystkich - informowała Associated Press.

Kluby i lokale muzyczne na świeżym powietrzu w Grecji są również dostępne tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub niedawno wyzdrowiałych; obowiązuje w nich ograniczenie do 85 proc. pojemności, nie może być klientów stojących.

Rząd uruchomił COVID Free GR - aplikację, która może skanować europejskie cyfrowe świadectwa szczepień, by pomóc firmom w sprawdzaniu klientów i przestrzeganiu reguł antycovidowych.

Natomiast obowiązek szczepień dla pracowników domów opieki i wszystkich pracowników służby zdrowia greckie władze wprowadziły od 1 września.

Hiszpania

Rząd regionalny w hiszpańskiej Galicji zadecydował, że od soboty 24 lipca, by wejść do barów i kawiarni w 36 gminach regionu, potrzebne będzie zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu na COVID-19. Wcześniej wymóg ten funkcjonował w klubach w całym regionie - informował 22 lipca portal dziennika "El País".

Australia

Od 17 września szczepienie na COVID-19 będzie obowiązkowe dla wszystkich pracowników domów opieki dla osób starszych w Australii - poinformował tamtejszy resort zdrowia.

Jak podał serwis ABC News, w niektórych stanach Australii obowiązek szczepień dotyczy też pracowników hoteli, w których goście odbywają kwarantannę. Pracownicy tych hoteli w Australii Zachodniej musieli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki do 10 maja, w Queensland do 15 czerwca, pracownicy obsługujący kwarantannę w stanie Victoria mają obowiązek szczepienia od 3 maja.

Arabia Saudyjska

Od 1 sierpnia szczepienie COVID-19 będzie wymagane w Arabii Saudyjskiej, by wejść na teren jakiejkolwiek instytucji rządowej, prywatnej lub edukacyjnej. Tylko zaszczepieni będą mogli skorzystać z transportu publicznego - podał Reuters. Szczepienia będą również wymagane od uczestników wydarzeń i aktywności gospodarczych, handlowych, kulturalnych, naukowych lub społecznych, jak również na wszelkie imprezy rozrywkowe i sportowe.

Już w maju Arabia Saudyjska zapowiedziała obowiązek szczepienia wszystkich pracowników sektora publicznego i prywatnego, którzy chcą wejść na teren zakładu pracy. Nie sprecyzowano jednak, od kiedy ma to wejść w życie.

Indonezja

W Indonezji już od lutego szczepienia przeciw COVID-19 są obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. W stolicy kraju Dżakarcie za odmowę przyjęcia szczepionki grozi grzywna - około 350 dolarów, informuje Reuters.

Turkmenistan

Ministerstwo Zdrowia Turkmenistanu poinformowało 6 lipca, że wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia. Decyzja ta wynika z kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Alexey Kudenko/SPUTNIK Russia/East News

Pozostałe wiadomości

Im większe PiS ma kłopoty z finansami, tym częściej politycy tej partii podważają status i skład Państwowej Komisji Wyborczej. Ostatnio przekonują w mediach, że powinni mieć w PKW jednego członka więcej, bo teraz skład jest "nieproporcjonalny". Tylko że sami wystawili za mało kandydatów. Wyjaśniamy.

PiS uderza w PKW: "nieproporcjonalna", "złamano ustawę". O co chodzi?

PiS uderza w PKW: "nieproporcjonalna", "złamano ustawę". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

W polskich mediach społecznościowych rozchodzi się przekaz, z którego wynika, że Rosjanie przebywający w Czechach nie mogą już otrzymać czeskiego obywatelstwa. Nie jest to prawdą, choć Czesi rzeczywiście pracują nad zaostrzeniem przepisów. Wyjaśniamy.

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Obywatelstwo czeskie już nie dla Rosjan? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Po ogłoszeniu przetargu na sprzedaż masła z rezerw rządowej agencji europoseł PiS Waldemar Buda napisał, że "może średnio smakować" i "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Nie jest to prawdą, jeśli wszystkie normy są spełnione. Firma wprowadzająca takie masło do sprzedaży detalicznej powinna na opakowaniu umieścić jednak pewną informację.

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Źródło:
Konkret24

Choinka, która stanęła w Londynie, wzbudziła rozczarowanie, a jej wygląd stał się powodem fałszywych narracji. Internauci, krytykując ubogą dekorację drzewka, jako przyczyny podają między innymi kryzys ekonomiczny na Wyspach oraz napływ migrantów. Tymczasem powód takiego wyglądu choinki jest zupełnie inny.

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Źródło:
Konkret24

"A czy Jelcz wie o tym, że upada?" - pytał jeden z internautów, komentując post Mariusza Błaszczaka. Polityk PiS oświadczył, że spółka "dziś stoi na skraju upadku". Lecz nie tylko on - przekaz o rzekomym bankructwie Jelcza, który "zostanie sprzedany Niemcom", rozchodzi się w sieci. Władze firmy, a także związki zawodowe dementują.

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Źródło:
Konkret24

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Dużo niejasności powstało wokół rekomendacji Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Politycy koalicji rządowej twierdzą, że Duda "zajmie miejsce" Mai Włoszczowskiej. Trzej ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP przekonują, że tak nie będzie i podają swoje argumenty. Jednak wprowadzają w błąd.

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki opowiadał w wywiadzie, że jego rząd tak skutecznie blokował Zielony Ład, iż "nic nie zostało przyjęte", a z kolei rząd Donalda Tuska "natychmiast wszystko poprzyjmował". Tyle że to nieprawda.

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) przekonuje, że w sprawie kontroli nad funduszami pozabudżetowymi "wiele już w tym zakresie zrobiono". Nie zgadza się z nim Michał Wawer z Konfederacji. Eksperci mówią o pewnej poprawie w kontroli i jawności wydatków z tych funduszy, ale to ciągle nie jest obiecana przez rządzących pełna transparentność finansów publicznych.

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta donoszą, że w Kijowie otwarto kryty stok narciarski. Do swoich wpisów dołączają krótkie wideo, na którym widać zjeżdżających narciarzy. Nagranie powstało w zupełnie w innym miejscu.

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w sieci generuje film pokazujący pisuary rzekomo zainstalowane w niemieckiej komunikacji miejskiej. Nagranie wzbudza dużo emocjonalnych komentarzy, ale też niedowierzanie, że w Niemczech coś takiego jest możliwe. Otóż nie jest.

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Jak jest z liczebnością rządu Donalda Tuska po roku od powołania? Według polityków opozycji to "najliczniejszy rząd w historii", "największy rząd po 1989 roku". Także niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na jego rozdęcie. Czy obecny gabinet Tuska jest najliczniejszy? Zależy, jaki skład liczyć.

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu syn Dmytra Kułeby miał kupić sobie serialowy gadżet za 1,5 mln dolarów. A to wszystko za ''pieniądze amerykańskich podatników''. To kolejna prokremlowska narracja, której zadaniem jest zniechęcenie do pomocy finansowej Ukrainie.

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

Źródło:
Konkret24

"Zabrali mu nawet szczyt Rady Europejskiej" - stwierdził poseł PiS Paweł Jabłoński, krytykując politykę Donalda Tuska. I napisał, że spotkanie szefów państw Unii odbywa się "zawsze w kraju sprawującym prezydencję". A polska prezydencja zaczyna się już w styczniu. Sprawdziliśmy więc, czy polityk PiS ma rację.

Jabłoński: "zabrali Tuskowi szczyt Rady Europejskiej". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Fakt, że policja pozwoliła odjechać samochodem Antoniemu Macierewiczowi po ostatnich obchodach miesięcznicy smoleńskiej, zdumiał niektórych polityków. Również internauci się dziwią i pytają: "jak to go puścili?" Według posła PSL w sprawie przekroczeń drogowych immunitet poselski nie obowiązuje. No właśnie - nie do końca to prawda.

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Źródło:
Konkret24