Internauci masowo udostępniają zdjęcie dziewczynki stojącej na parkingu. Wielu z nich uznało fotografię za "dziwną" ze względu na nogi dziecka, które wydają się nienaturalnie szczupłe. Po bliższym przyjrzeniu się fotografii można zauważyć, że mamy do czynienia z iluzją optyczną.

Nietypowe zdjęcie dziewczynki zadziwia internautów. Fotografia jest niezwykle popularna w mediach społecznościowych.

Na zdjęciu widać kilkuletnią dziewczynkę stojącą na porośniętym wyschniętą trawą parkingu. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dziecko ma bardzo szczupłe nogi. Jest to jednak złudzenie optyczne.

"Coś nie tak z jej nogami"

"Czy to fejk, czy prawdziwe zdjęcie?" - pytają użytkownicy Twittera.

"Myślałem, że jest coś nie tak z jej nogami", "myślałam, że ma zdeformowane nogi" – pisali internauci. Jeden z użytkowników Redditu skomentował: "zastanawiałem się, dlaczego wszyscy tak się dobrze bawią zdjęciem dziecka ze zdeformowanymi nogami. Nie zauważyłem o co chodzi".

Zdjęcie zyskało popularność także wśród internautów piszących po polsku. "Musialam aż zdjęcie przybliżać XD", "mój mózg zrobił mi pranka" - pisali.

"Ona trzyma jakiś woreczek"

Jeden z komentarzy zdradza dlaczego zdjęcie wzbudziło zdziwienie odbiorców. "Co jest ze mną nie tak? Patrzyłam się na to zdjęcie jakieś 10min i dopiero teraz ogarnęłam, że ona trzyma jakiś woreczek z czymś XDD", napisała jedna z internautek.

Cień, prawdopodobnie dorosłej osoby, w którym stoi dziewczynka utrudnia dostrzeżenie woreczka, który trzyma ona w rękach i który zlewając się z trawiastym tłem tworzy zjawisko iluzji optycznej. W środku przezroczystego woreczka prawdopodobnie znajduje się popcorn, który idealnie komponuje się z wyschniętą trawą na parkingu.

Zdjęcie dostępne jest w sieci co najmniej od końca listopada. Jego najstarszą publikację  - z 24 listopada - odnaleźliśmy na forum dyskusyjnym Reddit.

Biało-złota czy niebiesko-czarna?

Dziewczynka z torebką popcornu to nie pierwszy przykład, gdy iluzja optyczna staje się viralem, czyli masowo udostępnianym materiałem przez użytkowników mediów społecznościowych. Klasycznym przykładem są pytania o kolor sukienki, które w 2015 r. zadawali sobie użytkownicy Facebooka, czy Twittera.

W sieci trwa dyskusja dotycząca koloru sukienki
W sieci trwa dyskusja dotycząca koloru sukienki Foto: Twitter

Zaczęło się od prośby jednej z blogerek: "Hej, pomóżcie mi ustalić, czy ta sukienka jest biało-złota czy niebiesko-czarna?" Do dyskusji dołączyły gwiazdy, a spór o sukienkę stał się sieciowym hitem.

Odpowiedzi na nietypowe pytanie podjął się profesor Jay Neitz, który dla magazynu "Wired" opisał i wytłumaczył zjawisko. Zdaniem profesora rozbieżności w postrzeganiu koloru sukienki wynikają z preferencji naszych mózgów. Nasz system wzrokowy odrzuca część informacji - np. odejmuje dane o oświetleniu, które wpływa na odcień.

Ile widzisz czarnych kropek?

W 2016 r. do sieci trafiła niezwykła grafika. Na białym tle narysowano przecinające się szare linie. Na stykach niektórych z nich są czarne kropki. W rzeczywistości jest ich 12, ale niewiele osób jest w stanie zobaczyć je wszystkie naraz. Wydaje się, że kropki pojawiają się i znikają.

Ludzie nie mają najlepiej rozwiniętego widzenia peryferyjnego, dlatego kropka w centralnym punkcie widzenia jest widoczna, a po za nim nie. Jeśli wzrok skupi się na kropce, umysł wypełni pozostałe pole widzenia. Dzięki temu mózg rejestruje tylko kropki na które patrzymy. Dzieje się tak ponieważ punkty znajdują się pomiędzy pionowymi, poziomymi i ukośnymi liniami.

Złudzenie optyczne wynika z błędnego rozpoznania wzrokowego na skutek kontrastu, cieni i użycia koloru. Zabiegi te wprowadzają nasz mózg w błędny tok myślenia.

Autor:  kjab
Źródło:  Konkret24, TVN24.pl; zdjęcie tytułowe: Reddit

Pozostałe

Nie, Roksana Węgiel nie trafiła do szpitala z powodu koronawirusa

Według jednej ze stron internetowych piosenkarka Roksana Węgiel trafiła do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. To nieprawda, a link w tekście kierował do portalu z ankietami. Właściciel strony zarabiał na wypełnianiu ich przez internautów. Po interwencji Konkret24 łącze przestało być aktywne. Sprawą zajął się również dział prawny managementu artystki.

Tak, Robert Biedroń odpisał na pytanie o zespole k-popowym BTS i przyznał, że "stanuje ot7"

Na grupie fanów popularnego k-popowego zespołu BTS pojawił się zrzut ekranu z konwersacją między fanką a Robertem Biedroniem. Kandydat Lewicy na prezydenta miał odpisać, że lubi wszystkich siedmiu członków zespołu, czyli "stanuje ot7", i wysłać fioletowe serduszka. Niektórzy internauci wątpili w autentyczność wiadomości, ale potwierdził ją sam Biedroń.

Nie, Simpsonowie nie przewidzieli spotkania Grety Thunberg i Donalda Trumpa

Greta Thunberg wbrew żartom internautów nie odbyła podróży w czasie, a twórcy serialu "Simpsonowie" nie przewidzieli spotkania szwedzkiej aktywistki klimatycznej i prezydenta Donalda Trumpa w siedzibie ONZ we wrześniu tego roku. Fotografia sprzed ponad 120 lat, na której widać sobowtóra Grety jest prawdziwa, ale popularny w internecie kadr z animowanej serii jest przeróbką.

Końskie zady, amerykańskie tory i rakiety NASA. Stara internetowa teoria powróciła

Czy koński zad wpłynął na szerokość torów w Stanach Zjednoczonych, a tym samym na to, jak NASA konstruuje rakiety kosmiczne? Tak wynika z popularnej internetowej teorii. Jest ona jednak tylko w małej części prawdziwa. Jednak to na pewno nie koński zad miał decydujący wpływ na to, jaki rozstaw torów w XIX wieku wybrali Amerykanie.

"Kwiat Mahameru kwitnie raz na 400 lat"? Nie, w ogóle nie istnieje

Internetowy łańcuszek o niezwykle rzadko kwitnącym "kwiecie Mahameru" rozprzestrzenił się w wielu krajach i językach. Dotarł między innymi do europosłanki PiS Beaty Mazurek, której wpis o tym, że "nasze pokolenie ma to szczęście go zobaczyć" zyskał ogromną popularność. Przedstawiona na zdjęciu roślina rzeczywiście istnieje, w przeciwieństwie jednak do "kwiatu Mahameru", jak i samego Mahameru.