Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Pekinie pomylili się i wywiesili flagę nieistniejącej Niemieckiej Republiki Demokratycznej - piszą użytkownicy Facebooka i Twittera, rozsyłając zdjęcie na dowód. Ale to nieprawda.

Wielka pomyłka organizatorów Igrzysk Olimpijskich w Pekinie? 9 lutego na Facebooku pojawiło się zdjęcie masztów w flagami państw na tle górskiego krajobrazu, a wśród nich widać flagę nieistniejącej już Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Komentarz brzmiał: "Tymczasem na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zawitała dawno nie widziana reprezentacja NRD! Gorąco im kibicujemy w ramach wzajemnego wsparcia krajów bloku RWPG!" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Post polubiło 1,6 tys. internautów, ponad 200 podało go dalej.

Wprowadzający w błąd post na na Facebooku
Wprowadzający w błąd post na na Facebooku Foto: facebook

Internauci nie szczędzili złośliwości w komentarzach: "Ciekawie czy jest też reprezentacja Jugosławii"; "Wraca stary ład"; "Widzą, co w naszym kraju się dzieje, to pomyśleli, że NRD też się pewnie już odrodziło". Niektórzy dopytywali, czy zdjęcie nie zostało aby przerobione. "To fotoshop"; "Fotomontaż"; "To prawda czy fejk" - pisali. "A to nie jest Kanada? Takich gór nie ma w rejonie Igrzysk" - zgadywał jeden z komentujących.

Pekin. Niecodzienne sytuacje 5. dnia igrzysk

To samo zdjęcie na Twitterze i na portalu z memami

Pod innym postem z tą samą fotografią, opublikowanym na Facebooku tego samego dnia, internauci zostawili 300 polubień. 9 lutego zdjęcie pojawiło się z kolei w serwisie ze śmiesznymi obrazkami jbzd.pl, gdzie dostało ponad 100 plusów.

Dużą popularnością fotografia cieszyła się również na Twitterze. "Tymczasem na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie zawitała dawno nie widziana reprezentacja NRD! Gorąco im kibicuje" - napisał 9 lutego użytkownik tego serwisu. Jego post polubiło prawie 1,5 tys. internautów, ponad 200 podało dalej.

Popularny tweet także wprowadzający w błąd
Popularny tweet także wprowadzający w błąd Foto: Twitter

8 lutego, zdjęcie pojawiło się na rosyjskojęzycznym profilu na Twitterze z opisem "Chińczycy to wciąż trolle…". Polubiło je ponad 2 tys. internautów, ponad 500 podało dalej.

Jak sprawdziliśmy, rozsyłana teraz fotografia nie ma nic wspólnego z Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Powstała podczas zawodów Pucharu Świata w biathlonie w kanadyjskim Canmore w 2019 roku. Ale tak - flaga NRD tam wisiała.

"Jutro Honni może będzie sędzią"

Miejsce pierwszej publikacji zdjęcia znaleźliśmy dzięki wyszukiwarce obrazów Google. Trafiliśmy na artykuł węgierskiego portalu 24.hu z 8 lutego 2019 roku o nietypowych flagach, które zobaczyli uczestnicy zawodów pucharu świata w Biathlonie w Canmore w Kanadzie. Zawody odbywały się od 7 do 10 lutego 2019 roku.

W artykule osadzono facebookowy wpis Danielo Muellera, niemieckiego serwismena, który współpracował z ekipami biathlonowymi Finlandii, Białorusi czy Polski. To on opublikował zagadkową fotografię. "Powstałe z ruin oficjalne oflagowanie na biathlonowym pucharze świata w Canmore. Jutro Honni [przezwisko Ericha Honeckera, byłego przywódcy NRD] może będzie sędzią" - komentował Mueller w poście z 7 lutego 2019 roku.

Post Danielo Muellera z 7 lutego 2019
Post Danielo Muellera z 7 lutego 2019 Foto: facebook

Skąd jednak flaga NRD na kanadyjskich zawodach trzy lata temu? Portal 24.hu powołał się na wypowiedź rzeczniczki zawodów udzieloną portalowi Bild.de. Otóż Viktoria Franke tłumaczyła wówczas, że flagi wywieszone przez organizatorów mają przypominać o Igrzyskach Olimpijskich w Calgary w 1988 roku. Wówczas zawody biathlonowe odbywały się właśnie w Canmore. Jak przypominał Bild.de, Frank-Peter Roetsch zdobył wtedy dla NDR dwa złote medale.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Facebook

Pozostałe