Performance odgrywany rzekomo w siedzibie NATO, z którego nagranie rozpowszechniane jest w sieci, internauci wykorzystują do dyskredytowania Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sprawdziliśmy, gdzie i kiedy powstał film.

Nagranie performance'u w wykonaniu dwóch kobiet jest szeroko udostępniane w sieci - także w Polsce - jako "pokaz artystyczny w siedzibie NATO". Na filmie jedna z artystek w białej szacie tańczy, podskakuje, przewraca i wije się na podium w rytm recytacji drugiej performerki. Występowi towarzyszy głuchy, rytmiczny dźwięk. Po chwili recytująca artystka schodzi z mównicy i dołącza do tańca. Obie kobiety poruszają się w bardzo ekspresyjny sposób. Część publiczności ogląda występ z zaciekawieniem, ale na nagraniu widać też widzów rozbawionych, jak i niezainteresowanych.

Film z opisem mówiącym o występie w siedzibie NATO zdobywa dużą popularność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najpopularniejszy polski wpis z 26 lipca opatrzony komentarzem "z czym Wam się to kojarzy bo mnie z opętaniem przez Demony" (pisownia oryginalna) polubiło 1,1 tys. osób, a ponad 450 podało dalej. Ta kopia nagrania miała ponad 43 tys. odtworzeń. Z kolei jeden z anglojęzycznych wpisów z komentarzem: "Tymczasem... podejmują poważne decyzje w NATO" uzyskał ponad 7,8 tys. polubień; 5,5 tys. udostępnień i 1,3 mln emisji.

Wpisy z nieprawdziwymi opisami o siedzibie NATO
Wpisy z nieprawdziwymi opisami o siedzibie NATO Foto: Twitter

"Dlaczego w siedzibie NATO odbywają się takie cyrki...?"

Niektórym polskim internautom zarejestrowana scena się nie podoba. W komentarzach dyskredytują Sojusz Północnoatlantycki i podważają jego skuteczność. "Ma to być w siedzibie NATO ... jeśli tak , to grozi nam coś niewyobrażalnego"; "Dlaczego w siedzibie NATO odbywają się takie cyrki...?"; "Normalny człowiek patrzy na to z zażenowaniem. W siedzibie NATO! Mój niepokój wzrasta"; "Tak wygląda opętanie... Czy naprawdę myślicie, że oni nas będą bronić przed kimkolwiek?" - pisali (pisownia wpisów oryginalna). Być może internauci sugerowali się flagami na scenie - wśród czterech są flagi Unii Europejskiej i Belgii. Brak jednak charakterystycznej flagi Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Inni internauci wątpią jednak, że występ odbył się w siedzibie NATO lub pytają o więcej szczegółów tej uroczystości. "Ale po co taki 'występ' w siedzibie NATO? Jaka myśl stała za zgodą na taki pokaz?"; "Skąd założenie że to NATO zorganizowało taki spektakl? Zaprosili ich na ten występ i zapłacili za niego? A jeżeli tak, to poprosiłbym jakieś dowody na taką akcje"; "Ktoś wie coś więcej? Jakieś miejsce, data, żeby potwierdzić? Rzut oka na szybko skutkuje tym, że Google nic nie wypluwa, ale może źle szukam" - piszą.

Sprawdziliśmy więc, co naprawdę przedstawia film, miejsce i datę jego powstania.

23.07.2022 | Manewry NATO w Niemczech. Sojusznicy ćwiczą korzystanie z artylerii

To Belgia, ale inne miasto

Po wprowadzeniu jednej z klatek nagrania do wyszukiwarki Google Grafika można natrafić na ten sam filmik, ale w lepszej jakości zamieszczony w serwisie YouTube. Zatytułowano go "Lewacka nauka na Uniwersytecie Gandawskim". Opublikowany został w listopadzie 2017 roku. Niektórzy internauci wstawiali go też w komentarzach do wyżej wymienionych wpisów, których autorzy sugerowali, że nagranie pochodzi z siedziby NATO.

Zwróciliśmy się do Uniwersytetu w Gandawie z pytaniem, czy wydarzenie rzeczywiście odbyło się na tej uczelni. Rzeczniczka prasowa uniwersytetu Stephanie Lenoir w odpowiedzi potwierdziła, że uroczystość zorganizowano 9 października 2017 roku w Auli Academica Uniwersytetu Gandawskiego i "nie ma to nic wspólnego z NATO". "Występ był częścią ceremonii otwarcia roku akademickiego 2017" - wyjaśniła Lenoir. "Było to artystyczne intermezzo zespołu teatralnego i grupy performerskiej Action Zoo Humain" - dodała.

Na stronie internetowej uniwersytetu dostępne są zdjęcia z tego wydarzenia. Widać na nich artystów z grupy Action Zoo Humain. Poza tańczącymi kobietami byli także m.in. chór dziecięcy i gitarzysta.

Występ Action Zoo Humain na otwarciu roku akademickiego na Uniwersytecie Gandawskim
Występ Action Zoo Humain na otwarciu roku akademickiego na Uniwersytecie Gandawskim Foto: UGent/Nic Vermeulen

Belgijska grupa na stronie internetowej opisuje się jako "grupa teatralna i perfromance", która "bada, w jakim stopniu teatr może bezpośrednio oddziaływać na rzeczywistość, nie tracąc z pola widzenia jego poetyckiego potencjału i poczucia samokrytycyzmu".

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24, zdjęcie główne: Youtube

Pozostałe

Brazylia, gangi motocyklowe i pozwolenie na samosąd. Ten przekaz jest fałszywy

Ponad trzy miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące sceny atakowania motocyklistów przez kierowców samochodów. Krąży w sieci z informacją, jakoby brazylijski rząd miał pozwolić obywatelom zabijać członków gangów motocyklowych. Nie ma na to żadnych dowodów, a filmik jest zbitką nagrań pokazywanych wcześniej przy różnych okazjach.

W Kosowie jest największa zagraniczna baza NATO? Nie, są większe

Napięcie na kosowsko-serbskiej granicy spowodowało, że w sieci pojawiają się przekazy mające wzbudzać nastroje antykosowskie - na przykład dotyczące obecności zachodnich wojsk w tym kraju. W dyskusjach przewija się teza, że właśnie w Kosowie jest "największa zagraniczna baza wojsk NATO". To nieprawda.

Sześciu kanadyjskich lekarzy zmarło "po kolejnej rundzie szczepień"? To fake news

Internauci sugerują, że śmierć sześciu lekarzy w Kanadzie, których lista nazwisk krąży w mediach społecznościowych, miała jakiś związek ze szczepieniem na COVID-19. Nie ma na to żadnych dowodów, pracodawcy większości tych lekarzy dementują plotki, a powody zgonów są zupełnie inne. Przestrzegamy przed fake newsem.

"Co chcą osiągnąć polscy deweloperzy"? To nie Polska i nie są to balkony

"Mistrzowie patodeweloperki", "chów klatkowy", "potwory" - takimi stwierdzeniami komentują internauci zdjęcie dwóch budynków, które stoją bardzo blisko siebie i wygląda, jakby stykały się balkonami. Internauci kpią przy tym z polskich deweloperów - jednak zdjęcie nie pochodzi z Polski.