Chorwaccy posłowie wyrzuceni z obrad za popieranie Putina? Powód był inny

Chorwaccy posłowie wyrzuceni z obrad za popieranie Putina? Nie, powód był innyTwitter

Polskim internautom spodobało się, jak rzekomo po wybuchu wojny w Ukrainie potraktowano chorwackich polityków wspierających Putina - czyli że siłą wyniesiono ich z sali obrad parlamentu. Rzeczywiście tak się zdarzyło, ale w innym czasie i z innego powodu.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Informacja, którą podano na polskim Twitterze o pozbawieniu immunitetu i wyrzuceniu z siedziby chorwackiego parlamentu prorosyjskich deputowanych, cieszyła się sporą popularnością. "W Chorwacji posłowie popierający Putina zostali pozbawieni immunitetu i wy***ani z parlamentu" - brzmiał post z 23 kwietnia. Temu komentarzowi towarzyszyło niskiej jakości, rozmyte zdjęcie, wyglądające na kadr z nagrania. Widać na nim, jak dwóch mężczyzn w ciemnych garniturach ciągnie innego po pomarańczowo-czerwonym dywanie w stronę schodów. Stojący wokół ludzie obserwują zdarzenie. Jeden z nich prawdopodobnie trzyma kamerę lub aparat i rejestruje incydent.

Wpis polubiło ponad 17 tys. twitterowiczów; 2,3 tys. go udostępniło. Wielu zrozumiało, że do sytuacji doszło niedawno i komentowali zdarzenie w kontekście trwającej wojny w Ukrainie wywołanej rosyjskim atakiem.

fałsz

Wprowadzający w błąd tweet z 23 kwietnia 2022Konkret24 | Twitter.com

"Prawidłowa postawa", "tak samo powinni w Polsce zrobić"

Część komentujących chwaliła decyzję o wyrzuceniu posłów i proponowała, żeby podobnie zrobić w Polsce. "Godne podziwu. Oni dokładnie wiedzą co znaczy brak reakcji na polityczne ekscesy faszystów. Prewencja"; "Jeszcze powinni ich podstawić pod granice z Rosją"; "Prawidłowa postawa"; "Brawo Chorwaci !!!!"; "Brawo i u Nas powinno tak zadziałać !!!!"; "Nasi kolaboranci z sejmu cwańsi są. Udają, że popierają Ukraińców. Oprócz Korwina"; "Tak samo powinni w Polsce zrobić, od razu zrobiłoby się luźniej" - pisali (pisownia wszystkich tweetów oryginalna).

Niektórzy wątpili jednak w prawdziwość informacji: "Źródło? Bo zdjęcie sprzed kilku lat, gdy posłowie wylecieli za zakłócanie obrad"; "Fejk"; "To są fake news. Chociaż muszę przyznać, że ze względu na fakt, że inwazja rosyjska bardzo przypomina to, co zrobiła tutaj armia jugosłowiańska, większość polityków, ani z lewa, ani z prawa nie popiera Putina" - pisali.

Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew i inni. Kim są ludzie Putina?
Ławrow, Zołotow, Gierasimow, Szojgu, Patruszew i inni. Kim są ludzie Putina?tvn24

Posłów wyniesiono, ale w 2017 roku

Zdarzenie jest prawdziwe. Do wyrzucenia dwóch posłów z siedziby Zgromadzenia Chorwackiego (Hrvatski Sabor) doszło w styczniu 2017 roku. Zdjęcie z tweeta jest kadrem z nagrania z 2017 roku. Półtoraminutowe wideo dostępne jest w serwisie YouTube.

"W Chorwacji deputowanych popierających Putina pozbawiono mandatów i wyrzucono z parlamentu" - informuje tytuł w języku rosyjskim. Nagranie pokazuje, jak dwaj posłowie są wynoszeni z sali obrad chorwackiego parlamentu. Pierwszy jest bierny i nie protestuje - to ten z powyższego zdjęcia. Drugi stawia większy opór, głośno krzyczy, wymieniając nazwisko premiera kraju Andreja Plenkovica i potrzeba aż trzech ochroniarzy, by go wynieść. Pozostawiony na korytarzu zaczyna rozmawiać z mediami i wdaje się w przepychankę z innym mężczyzną.

Incydent opisał chorwacki dziennik "Vecernji lisa" 20 stycznia 2017 roku. Dwaj wyprowadzani posłowie to Ivan Sincic i Ivan Pernar z opozycyjnej partii Żywy Mur (Zivi zid). Przewodniczący obrad odebrał głos Sincicowi za nietrzymanie się tematu debaty (odebranie immunitetu dwóm innym posłom). To nie spodobało się Pernarowi, który zaczął pokrzykiwać w stronę marszałka izby, za co został upomniany i poproszony o opuszczenie sali. Odmówił, więc obu polityków z niej wyrzucono.

O incydencie informowały również rosyjskie i ukraińskie serwisy powołujące się na ustalenia chorwackiego dziennika. W tych artykułach podkreślano prorosyjskość i antyzachodniość Ivana Pernara, jednego z założycieli Żywego Muru. W wywiadzie udzielonym Sputnikowi w 2016 roku stwierdził, że NATO stanowi zagrożenie dla świata, podobnie jak hitlerowskie Niemcy. Chwalił Rosję za jej działania zbrojne w Syrii.

To nie jedyny raz, gdy siłą wyprowadzano lub wręcz wynoszono go z sali posiedzeń parlamentu. Do podobnego zdarzenia z jego udziałem doszło też w październiku i listopadzie 2019 roku. Pernar w kolejnych wyborach w 2020 roku nie uzyskał reelekcji, a Żywy Mur nie zdobył żadnego mandatu. Za to Sincic od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim.

Posłowie nie stracili immunitetu w wyniku incydentu

Nie ma potwierdzenia na to, że posłów pozbawiono immunitetu i mandatu, jak stwierdzono w cytowanym tweecie. W tytułach niektórych rosyjskojęzycznych materiałów pojawiała się informacja o pozbawieniu posłów mandatów. Krążąca na polskim Twitterze informacja o rzekomym odebraniu wyrzuconym posłom immunitetu może być efektem błędnego tłumaczenia z rosyjskiego lub celowego wprowadzenia w błąd w materiałach rosyjskojęzycznych. Pernara pozbawiono immunitetu w 2016 roku, ale z zupełnie innego powodu.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24