Gdy narasta napięcie na granicy ukraińsko-rosyjskiej, w sieci znów krąży fotografia młodej pasażerki autobusu z kałasznikowem w torbie. Jednak wbrew komentarzom nie zrobiono jej teraz na Ukrainie.
Autobus, w środku pasażerowie. Na pierwszym planie na fotelu siedzi młoda dziewczyna w kurtce i czapce. Jedną ręką sprawdza coś w telefonie, druga spoczywa na wystającej z torby broni przypominającej kałasznikowa. Widać charakterystyczną muszkę na końcu lufy, tłok gazowy nad nią, łoże przednie i szczerbinkę oraz fragment łukowego magazynka. Fotografia ta jest bardzo popularna w internecie - krąży w mediach społecznościowych teraz, w czasie napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej.
"Życie na Ukrainie, teraz" - napisał 12 lutego na Twitterze jeden z anglojęzycznych użytkowników, publikując to zdjęcie. Wpis polubiło ponad 6 tys. osób. Podał go dalej m.in. Tomasz Wróblewski, były redaktor naczelny m.in. "Newsweek Polska" i "Rzeczpospolitej", obecnie prezes Warsaw Enterprise Institute; skomentował: "Obrazki jak z Tel Avivu. Żeby okazali się równie wytrwali i odważni".
Także inni internauci przesyłają tę fotografię z przekazem, że jest aktualna. "Ostatnio zrobione zdjęcie" - napisał jeden z twitterowiczów 12 lutego, dodając, że dziewczyna czeka z karabinem w ręce na rosyjskie oddziały.
Fotografia cieszy się dużą popularnością i jest szeroko komentowana. Niektórzy internauci informują jednak, że wcale nie zrobiono jej ostatnio. Mają rację.
Zdjęcie krąży co najmniej od marca 2020 roku
Zarówno my, jak też zagraniczne redakcje - Reuters i Associated Press - próbowaliśmy znaleźć oryginał tego popularnego kadru i ustalić, kiedy i gdzie powstał. Nie udało się nam tego ustalić - w sieci fotografia krąży jako obraz rzekomo pochodzący z Białorusi, Ukrainy albo z Rosji. Ale na pewno nie została zrobiona podczas obecnego kryzysu między Rosją a Ukrainą. Zdjęcie było wielokrotnie publikowane w sieci - w mediach społecznościowych, przez użytkowników forów internetowych. Stało się viralem.
Najwcześniejsza data publikacji, jaką znaleźliśmy, to koniec marca 2020 roku. Wówczas zdjęcie publikowali użytkownicy forum Reddit z komentarzami (po angielsku): "Dziewczyna AKM" (AKM to jedna z wersji rozwojowych broni skonstruowanej przez Michaiła Kałasznikowa - przyp. red.); "Białorusinka z pociągu z AK"; "Wszystko w porządku. To jest Rosja". Również pod koniec marca 2020 roku fotografia pojawiła się na jednej z facebookowych stron - Slavorum, którą lubi ponad milion osób. Tam towarzyszył jej komentarz: "Słowianka w autobusie z potrzebą zachowania dystansu społecznego".
Od wiosny 2020 roku zdjęcie krąży po sieci. Było publikowane np. na Twitterze w czerwcu 2020 roku, a także pięć miesięcy później. Na początku kwietnia 2020 roku na jednym z blogów jego anonimowy autor napisał, że źródłem zdjęcia była jedna z nieistniejących już stron facebookowych - Virtual Experience - gdzie je zobaczył. Jego zdaniem fotografia przedstawia Białorusinkę.
Autor: Jan Kunert, ral / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter