Kolejna fala zakażeń COVID-19 w Europie. W których krajach już ją widać?


W pięciu krajach Europy krzywa zachorowań na COVID-19 dynamicznie rośnie w ostatnich dniach. W kilku kolejnych też widać przyrosty dziennej liczby zakażeń - ale wolniejsze. Za rozpoczynającą się na kontynencie kolejną falę pandemii odpowiada przede wszystkim zaraźliwy wariant koronawirusa - Delta.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W Portugalii, żeby wejść w weekend do lokalu gastronomicznego, trzeba teraz pokazać negatywny test na COVID-19 lub dokument potwierdzający pełne zaszczepienie. To jeden z tzw. weekendowych zakazów, które wprowadzono od 10 lipca. Wśród nowych obostrzeń ogłoszonych przez rząd w ubiegły czwartek jest też zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Od ubiegłej środy w Portugalii notowany jest bowiem najwyższy od lutego poziom dziennych zakażeń koronawirusem (ponad 3 tys. infekcji). W sobotnie popołudnie we wszystkich szpitalach Lizbony i jej okolic brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

W innych krajach Europy – i nie tylko – sytuacja epidemiczna też się pogarsza. Dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, czyli Delta, jest obecny w prawie stu krajach. Przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA. Liczba infekcji wywołanych przez Deltę rośnie znacząco w co najmniej kilku krajach Europy. Eksperci mówią już o czwartej fali pandemii.

W Polsce - jak stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z RMF FM w poniedziałek 12 lipca - w wariancie optymistycznym w trakcie czwartej fali pandemii będzie przybywać dziennie od 1 do 3 tys. zakażeń. "W wariancie pesymistycznym, gdyby szczepienia stanęły, to możemy dość do 20 tysięcy, ale szczepienia uchronią nas przed hospitalizacją" - mówił.

Od początku lipca krzywa zakażeń z kilku krajach Europy wyraźnie wzrosła Our World In Data

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

Gdzie widać już nadchodzącą kolejną falę zachorowań w Europie? Jak wynika z danych Our World in Data, najwięcej nowych przypadków COVID-19 przybywa m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji - czyli w niektórych popularnych wśród Polaków krajach urlopowych.

Wielka Brytania

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła na Wyspach rosnąć już pod koniec maja. 1 lipca średnia dzienna liczba zakażeń przekroczyła ponad 20 tys., a 10 lipca wyniosła już ponad 30 tys. W niedzielę 12 lipca było to 31,2 tys. nowych zakażeń, wynika z danych dostępnych na Our World in Data.

Gwałtownemu wzrostowi zakażeń nie towarzyszy jednak równie duży przyrost hospitalizacji i zgonów. Eksperci tłumaczą, że to efekt szczepień. Do 8 lipca za 98 proc. zakażeń z ostatnich dwóch tygodni odpowiedzialny był wariant Delta.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Wielkiej Brytanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Hiszpania

Kolejna fala zachorowań widoczna jest również w Hiszpanii, gdzie w stosunkowo krótkim czasie kilkakrotnie wzrosła dzienna liczba nowych przypadków COVID-19. W ciągu dwóch tygodni ich liczba urosła z 3,5 tys. (27 czerwca) do 14,7 tys. (11 lipca), wynika z danych Our World in Data.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Hiszpanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Kolejne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii ogłosiły ponowne restrykcje przeciwepidemiczne – między innymi zakaz nocnej działalności placówek rozrywki. Obostrzenia przywrócono m.in. w Katalonii, Kantabrii, Walencji oraz Kastylii i Leon - informował 9 lipca Tvn24.pl.

Holandia

Równie gwałtownie przybyło zakażeń w Holandii. Ich liczba spadała w maju, po wiosennej fali (gdy utrzymywała się na poziomie 7-8 tys. dziennie). W drugiej połowie czerwca notowano już tylko poniżej tysiąca zachorowań dziennie. Zmieniło się to na początku lipca - i 6 lipca średnia dzienna liczba zakażeń w Holandii przekroczyła tysiąc, a 11 lipca wyniosła już 5,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Holandii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

W związku z tak dynamicznym przyrostem zakażeń koronawirusem 10 lipca Holandia wróciła do zniesionych dwa tygodnie wcześniej obostrzeń - informował Tvn24.pl. Ponownie zamykane są kluby nocne i dyskoteki. Obowiązuje dystans w restauracjach, odwołuje się imprezy sportowe i koncerty. Infekcji jest najwięcej od grudnia, dziennie to już ponad 10 tys.

Portugalia

Dane o nowych zakażeniach w Portugalii pokazują, że średnia dzienna liczba nowych zakażeń przekroczyła tam tysiąc 19 czerwca. Do 11 lipca wzrosła już ponad dwukrotnie - do 2,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Portugalii (dane za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Ostania duża fala zakażeń COVID-19 przeszła przez Portugalię w styczniu. Od początku marca do drugiej połowy czerwca dzienna średnia liczba nowych zachorowań nie przekraczała tysiąca.

Portugalii wróciły niektóre obostrzenia - m.in. zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Nowe restrykcje obowiązują w 60 gminach z wysoką liczbą zakażeń COVID-19, w tym m.in. w stołecznej aglomeracji, gdzie już ponad 90 proc. przypadków infekcji stanowi wariant Delta - informuje Reuters.

Grecja

Rośnie średnia liczba nowych zakażeń w Grecji. Od połowy maja do końca czerwca ich liczba malała (z 2,5 tys. 12 maja do 366 przypadków 27 czerwca) - ale 11 lipca wynosiła już 1,8 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Grecji (za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Przyrosty zachorowań - jeszcze nie tak dynamiczne jak na Wyspach czy w Hiszpanii - widać też we Francji, Belgii i na Malcie.

Francuzów niepokoi wzrost liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii i w Rosji. W samej Francji przybywa infekcji Deltą w kilku departamentach. Francuskie władze medyczne ostrzegają, że obecnie analizowana jest mniej niż połowa pozytywnych testów na koronawirusa, a to nie wystarcza do oceny rozwijania się nowych mutacji.

Urlop za granicą: o czym należy wiedzieć

Przypominamy, o czym należy pamiętać, jadąc na wypoczynek za granicę do wybranych państw Europy. Część państw Unii Europejskiej wymaga od podróżujących okazania Unijnego Certyfikat COVID (potwierdzenia szczepienia). Dokument obowiązuje od 1 lipca 2021 roku w całej Unii Europejskiej, zawiera informację o szczepieniu, statusie ozdrowieńca i lub negatywnym wyniku testu. Można go pobrać ze strony pacjent.gov.pl lub uzyskać do niego dostęp w aplikacji mObywatel. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatelgov.pl

Informacje o tym, jakie wymagania związane z pandemią obowiązują podróżujących między krajami Unii Europejskiej, są też na unijnym portalu Reopen.europa.eu.

Malta

Od środy 14 lipca na Maltę będą mogły wjechać tylko osoby całkowicie zaszczepione. Ma to zapewnić możliwość bezpiecznego spędzania wakacji na wyspie, której 80 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych przeciw COVID-19. Od 1 lipca wjazd na Maltę jest dozwolony tylko dla osób podróżujących z kraju, który znajduje się na tzw. Amber List. Na liście znajduje się też Polska. Warunkiem jest, że bezpośrednio przed przyjazdem na wyspę osoba ta przebywała co najmniej 14 dni w dowolnym kraju z Amber List.

Posiadacze unijnego certyfikatu cyfrowego mogą wjechać na Maltę bez dalszych ograniczeń (testów lub kwarantanny) pod warunkiem, że ich certyfikat zawiera jeden z następujących elementów:

Wynik ujemny 72-godzinnego badania RT-PCR nosogardłowego (wiek 5 i więcej);

Ważne oficjalne maltańskie świadectwo szczepień (wiek 12 lat i więcej);

"NHS COVID Pass" – rekord szczepień przeciwko koronawirusowi NHS (COVID-19) - pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki;

"Unijny cyfrowy certyfikat COVID (certyfikat szczepień)" pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki. Zaakceptowane szczepionki: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson.

Aktualne zalecenia dla turystów chcących odwiedzić Maltę dostępne są na stronie Visit Malta.

Od początku lipca na Malcie wyraźnie wzrosła średnia liczba nowych zakażeń COVID-19. Od połowy maja do 6 lipca była nie wyższa niż 10. Za to 11 lipca wynosiła już 58. W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradza podróże na Maltę, które nie są konieczne, w tym zwłaszcza turystyczne, czytamy na stronie resortu.

Chorwacja

By móc szybciej przekroczyć granicę z Chorwacją, zaleca się wypełnienie obowiązkowego formularza w EnterCroatia przed wyjazdem - informuje portal Reopen.europa.eu.

Od 1 lipca Polacy, którzy chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Chorwacja nie jest zamknięta dla osób niezaszczepionych - te mogą wjechać do kraju po okazaniu:

negatywnego wyniku testu PCR nie starszego niż 72 godziny,

negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, nie starszego niż 48 godzin (ważność liczy się od momentu pobrania materiału do badania).

Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

"Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID (paszport covidowy - red.) lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu" - podał polski MSZ.

Obecnie średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Chorwacji utrzymuje się na niskim poziomie - od 17 czerwca nie przekroczyła 100, wynika z danych Our World in data.

Hiszpania

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego. Ten dostępny na stronie spth.gob.es, można go wypełnić też przez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Według informacji Reopen.europa.eu posiadacze europejskiego certyfikatu będą mogli wjechać do Hiszpanii bez dalszych ograniczeń (badania lub kwarantanny), pod warunkiem że ich certyfikat zawiera:

Świadectwo szczepienia, ważne od 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki (lub niepowtarzalnej dawki szczepionki w przypadku szczepionek jednodawkowych).

Dotyczy następujących szczepionek: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson (Janssen), Sinovac i Sinopharm.

Zaświadczenie o odbudowie po pandemii COVID-19. Ważność: od 11 do 180 dni od pierwszego pozytywnego wyniku.

Wynik negatywny testu na COVID-19. Przyjmuje się zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Ważność: 48 godzin (przed przyjazdem).

Więcej informacji przydatnych dla podróżujących jest na stronie travelsafe.spain.info.

Portugalia

Od 1 lipca w Portugalii kontynentalnej oraz na Maderze i Azorach obowiązują Unijne Certyfikaty COVID. Do kraju można też wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2:

wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin testu molekularnego wykonanego techniką NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych),

wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin w warunkach laboratoryjnych testu antygenowego.

Włochy

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 lipca. Oznacza to, że pozostają w mocy przepisy pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C, do której należy też Polska, co najmniej do 30 lipca mają obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

Są zobowiązane też do przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim, zaświadczającego:

o ukończeniu całego cyklu szczepień przecwi COVID-19 na co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE,

lub o przebytej chorobie COVID-19,

lub o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia. W przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

Grecja

Podróżni z Unii Europejskiej mogą przekroczyć grecką granicę po okazaniu paszportu covidowego (unijnego certyfikatu COVID). Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne, to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics oraz Sinopharm.

Pozostałe osoby muszą mieć ze sobą wynik negatywnego testu na koronawirusa typu:

PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem),

antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku angielskim. Jak informuje polskie MSZ, test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci, które ukończyły 12 lat). Zwolnieni z tego obowiązku są zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Każdy podróżny ma obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie travel.gov.gr. Formularz należy wypełnić nie później niż o godz. 23.59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Posłowie i senatorowie PiS mieli wpłacać na partię minimum tysiąc złotych miesięcznie, europosłowie PiS - minimum pięć tysięcy. Tak zarządził Jarosław Kaczyński, gdy PiS nie dostał części subwencji. Konkret24 pozyskał rejestr wszystkich wpłat dla tej partii za 2024 rok. Oto kto wpłacił najwięcej, a kto w ogóle.

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Źródło:
TVN24+

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Po śmierci papieża Franciszka i ogłoszeniu żałoby narodowej internauci przekonują, jakoby po 1945 roku tylko raz "po śmierci obcokrajowca" władze naszego państwa tak zdecydowały. Ale to nie jest prawda.

Żałoby narodowe w Polsce. Nie tylko dla uczczenia Polaków

Żałoby narodowe w Polsce. Nie tylko dla uczczenia Polaków

Źródło:
Konkret24

Czy Grzegorz Braun ma szansę na poparcie zapewniające mu wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich? Taki scenariusz sugeruje sondaż, który miał zostać wykonany przez znany ośrodek badania opinii publicznej. Lecz ta sondażownia nigdy czegoś takiego nie opublikowała.

Braun notuje "olbrzymi wzrost poparcia"? To nie ten CBOS

Braun notuje "olbrzymi wzrost poparcia"? To nie ten CBOS

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń notuje w sieci nagranie przedstawiające grupę osób idących nocą z walizkami przez miasto. Zostało opublikowane, by zwrócić uwagę na pewien problem mieszkańców - tymczasem internauci wykorzystują je do hejtu na cudzoziemców i migrantów. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Nocą, żeby ludzie nie widzieli"? Ten film miał inny cel

"Nocą, żeby ludzie nie widzieli"? Ten film miał inny cel

Źródło:
Konkret24

Do szpitala w Oleśnicy europoseł i poseł przybyli z "interwencją poselską" w celu "obywatelskiego zatrzymania" lekarki. Tak przynajmniej tłumaczyli się Grzegorz Braun i Roman Fritz. Jednak politycy powołali się na przepisy, które ich zachowania nie dotyczą. Wyjaśniamy, dlaczego przekroczyli uprawnienia.

Braun w szpitalu w Oleśnicy. Co jest interwencją poselską, a co nie

Braun w szpitalu w Oleśnicy. Co jest interwencją poselską, a co nie

Źródło:
Konkret24

Według popularnego w sieci przekazu dopiero po zmianie prezydenta USA - czyli po powrocie na to stanowisko Donalda Trumpa - w Nowym Jorku mogła się odbyć procesja wielkanocna. Dowodem ma być opublikowane wideo. Tylko że nie ma ono nic wspólnego z Wielkanocą.

Procesja w Nowym Jorku możliwa dopiero za Trumpa? Co to za nagranie

Procesja w Nowym Jorku możliwa dopiero za Trumpa? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

Czy marszałek Sejmu Szymon Hołownia spowodował wypadek samochodowy i wjechał w ogrodzenie? Na podstawie pewnego nagrania twierdzi tak wielu internautów, według części z nich - polityk musiał być pod wpływem alkoholu. Ale Hołownia w żadnym takim zdarzeniu nie brał udziału. Jego sztab wyborczy zaprzecza, a my wyjaśniamy ten przekaz.

Hołownia wjechał autem w płot? Jest odpowiedź sztabu

Hołownia wjechał autem w płot? Jest odpowiedź sztabu

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

Internauci zachwycają się postawą pilota, który rzekomo złamał procedury, by ratować ludzkie życie. Chodzi o o popularne nagranie z momentu lądowania samolotu, które krąży w sieci - także polskiej. Historia jest fascynująca, lecz nieprawdziwa.

"Przewożę serce dawcy". "Łamiesz zasady, zmień kurs!". Co to za film

"Przewożę serce dawcy". "Łamiesz zasady, zmień kurs!". Co to za film

Źródło:
Konkret24

Donald Trump nie wysłał własnego samolotu po 200 żołnierzy, którzy utknęli na Florydzie. A publikowane nagrania z wypadku księżnej Diany nie zawsze pokazują to zdarzenie. Wytworzenie zbiorowej fałszywej pamięci - zwanej efektem Mandeli - to jeden z celów ośrodków dezinformacji. Fake newsy wspomagają ten mechanizm.

Efekt Mandeli - co to jest? Możesz być ofiarą

Efekt Mandeli - co to jest? Możesz być ofiarą

Źródło:
Konkret24

W obwodzie Kurskim w Rosji miały zostać odkryte tysiące ciał zagranicznych najemników walczących dla Ukrainy, w tym Polaków - wykres z taką informacją krąży ostatnio w sieci. Wystarczy spojrzeć, które strony i profile rozpowszechniają ten przekaz, by stwierdzić: to kolejna odsłona prokremlowskiej propagandy.

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny forsują przekaz wymierzony w cudzoziemców przebywających w Polsce. Teraz wykorzystują do niego zdjęcie z Nadarzyna, publikując je z fałszywym komentarzem.

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

Źródło:
Konkret24

Komentując słowa Donalda Tuska o repolonizacji, poseł PiS Michał Wójcik stwierdził, że jej przykładem była fuzja Orlenu i Lotosu z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci są jednak innego zdania.

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Krytykując obecny rząd, opozycja opowiada o "narodowym programie rozbrajania" Polski, twierdząc, że nie są realizowane wcześniej zawarte kontrakty na uzbrojenie. Jarosław Kaczyński jako dowód wskazuje zakup wyrzutni Himars i Chunmoo. Nie ma racji.

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Źródło:
Konkret24

Straszenie Ukraińcami i nastawianie Polaków negatywnie do uchodźców zza wschodniej granicy - to cel rozpowszechnianego przez działaczy Konfederacji i Ruchu Narodowego przekazu. Jest on fałszywy, a powstał na podstawie tekstu jednego z ukraińskich serwisów.

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, powołując się na dane niemieckiej policji, opowiada o "ludziach przywożonych z wewnątrz niemieckiego kraju" do Polski. Tylko że owe statystyki nie dotyczą takich przypadków. Polityk Konfederacji manipuluje.

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Źródło:
Konkret24

Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego wywołały dyskusję na temat faktycznej daty koronacji pierwszego króla Polski i udziału w niej niemieckiego cesarza. Wyjaśniamy, skąd rozbieżność dat.

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Źródło:
Konkret24

Konfederacja opowiada, że na podstawie wydawanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców można stwierdzić, że Donald Tusk "sprowadza rocznie do Polski 100 tysięcy islamskich imigrantów". To jednak manipulacja: pozwolenie na pracę nie znaczy "sprowadzenia" do Polski.

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki ogłosił, że jako prezydent zrobi wszystko, by "to Polacy mieli pierwszeństwo w korzystaniu z polskiej służby zdrowia". Szef jego sztabu wyborczego przekonuje, że kandydat PiS podał już wcześniej szczegóły swojego kontrowersyjnego pomysłu - to nieprawda.

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Źródło:
Konkret24

Niemcy "podrzucili", "przerzucili" do Polski "dziewięć tysięcy nielegalnych migrantów" - powtarzają od dłuższego czasu politycy Konfederacji i PiS. Choć ta liczba pochodzi z niemieckich statystyk, taki przekaz jest manipulacją i grą na emocjach mającą wzbudzać niepokój w społeczeństwie. Bo wcale nie chodzi głównie o przybyszy z Afryki czy Azji. Wyjaśniamy.

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

Źródło:
Konkret24

W kampanii prezydenckiej politycy PiS punktują kandydata PO Rafała Trzaskowskiego za to, że "nie jest szczery". Bo Warszawa przystąpiła do organizacji C40 Cities, a to - według nich - pociąga za sobą szereg limitów i zakazów, o których Trzaskowski w kampanii nie mówi. Jak jest naprawdę?

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

Źródło:
Konkret24

Internauci kpią, że Magdalena Biejat "z geografii nie jest dobra", ponieważ jako państwo wymieniła Frankfurt. Nagranie, które ma tego dowodzić, zostało jednak przycięte, a wypowiedź kandydatki na prezydenta wyrwana z kontekstu.

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński spotyka się ostatnio z sympatykami PiS, zachęcając do głosowania na Karola Nawrockiego. Obiecuje, że będzie on najlepszym prezydentem na trudne czasy, bo obecny rząd już doprowadził do tego, "żeśmy się cofnęli" w rozwoju kraju. Na dowód przytacza statystyki - ale błędnie.

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Czy ogórki mogą się stać tematem publicznej debaty w kampanii prezydenckiej? Owszem, jeśli dzięki temu można zarzucić konkurentowi hipokryzję. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zachwalał na wiecu ogórki pewnego polskiego producenta, oponenci przekonują, że te ogórki "wyprodukowano w Niemczech". Firma, która stała się ofiarą politycznego sporu, wyjaśnia.

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

Źródło:
Konkret24

Miało być spełnienie obietnicy, wyszło rozwiązanie, którego skutki budzą wątpliwości. Choć niektórzy politycy koalicji przekonują, że zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to realizacja jednego ze 100 konkretów czy punktu umowy koalicyjnej. Rzeczywistość wyraźnie rozmija się z deklaracjami.

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Warszawa, Ursynów" - z takim opisem krąży w polskiej sieci nagranie pokazujące tłum muzułmanów modlących się obok jakiegoś osiedla. To jednak inne miasto.

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Źródło:
Konkret24

Nagłaśniany przez polityków prawicy przekaz, że rząd planuje otworzyć w Czerwonym Borze ośrodek dla "nielegalnych imigrantów", zamiast tworzyć tam planowaną jednostkę wojskową, jest nie tylko nieprawdziwy - to niebezpieczna gra na emocjach. To, do czego prowadzi, pokazały wydarzenia z niedzieli.

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Źródło:
Konkret24