Kolejna fala zakażeń COVID-19 w Europie. W których krajach już ją widać?


W pięciu krajach Europy krzywa zachorowań na COVID-19 dynamicznie rośnie w ostatnich dniach. W kilku kolejnych też widać przyrosty dziennej liczby zakażeń - ale wolniejsze. Za rozpoczynającą się na kontynencie kolejną falę pandemii odpowiada przede wszystkim zaraźliwy wariant koronawirusa - Delta.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W Portugalii, żeby wejść w weekend do lokalu gastronomicznego, trzeba teraz pokazać negatywny test na COVID-19 lub dokument potwierdzający pełne zaszczepienie. To jeden z tzw. weekendowych zakazów, które wprowadzono od 10 lipca. Wśród nowych obostrzeń ogłoszonych przez rząd w ubiegły czwartek jest też zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Od ubiegłej środy w Portugalii notowany jest bowiem najwyższy od lutego poziom dziennych zakażeń koronawirusem (ponad 3 tys. infekcji). W sobotnie popołudnie we wszystkich szpitalach Lizbony i jej okolic brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

W innych krajach Europy – i nie tylko – sytuacja epidemiczna też się pogarsza. Dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, czyli Delta, jest obecny w prawie stu krajach. Przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA. Liczba infekcji wywołanych przez Deltę rośnie znacząco w co najmniej kilku krajach Europy. Eksperci mówią już o czwartej fali pandemii.

W Polsce - jak stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z RMF FM w poniedziałek 12 lipca - w wariancie optymistycznym w trakcie czwartej fali pandemii będzie przybywać dziennie od 1 do 3 tys. zakażeń. "W wariancie pesymistycznym, gdyby szczepienia stanęły, to możemy dość do 20 tysięcy, ale szczepienia uchronią nas przed hospitalizacją" - mówił.

Od początku lipca krzywa zakażeń z kilku krajach Europy wyraźnie wzrosła Our World In Data

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

Gdzie widać już nadchodzącą kolejną falę zachorowań w Europie? Jak wynika z danych Our World in Data, najwięcej nowych przypadków COVID-19 przybywa m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji - czyli w niektórych popularnych wśród Polaków krajach urlopowych.

Wielka Brytania

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła na Wyspach rosnąć już pod koniec maja. 1 lipca średnia dzienna liczba zakażeń przekroczyła ponad 20 tys., a 10 lipca wyniosła już ponad 30 tys. W niedzielę 12 lipca było to 31,2 tys. nowych zakażeń, wynika z danych dostępnych na Our World in Data.

Gwałtownemu wzrostowi zakażeń nie towarzyszy jednak równie duży przyrost hospitalizacji i zgonów. Eksperci tłumaczą, że to efekt szczepień. Do 8 lipca za 98 proc. zakażeń z ostatnich dwóch tygodni odpowiedzialny był wariant Delta.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Wielkiej Brytanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Hiszpania

Kolejna fala zachorowań widoczna jest również w Hiszpanii, gdzie w stosunkowo krótkim czasie kilkakrotnie wzrosła dzienna liczba nowych przypadków COVID-19. W ciągu dwóch tygodni ich liczba urosła z 3,5 tys. (27 czerwca) do 14,7 tys. (11 lipca), wynika z danych Our World in Data.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Hiszpanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Kolejne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii ogłosiły ponowne restrykcje przeciwepidemiczne – między innymi zakaz nocnej działalności placówek rozrywki. Obostrzenia przywrócono m.in. w Katalonii, Kantabrii, Walencji oraz Kastylii i Leon - informował 9 lipca Tvn24.pl.

Holandia

Równie gwałtownie przybyło zakażeń w Holandii. Ich liczba spadała w maju, po wiosennej fali (gdy utrzymywała się na poziomie 7-8 tys. dziennie). W drugiej połowie czerwca notowano już tylko poniżej tysiąca zachorowań dziennie. Zmieniło się to na początku lipca - i 6 lipca średnia dzienna liczba zakażeń w Holandii przekroczyła tysiąc, a 11 lipca wyniosła już 5,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Holandii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

W związku z tak dynamicznym przyrostem zakażeń koronawirusem 10 lipca Holandia wróciła do zniesionych dwa tygodnie wcześniej obostrzeń - informował Tvn24.pl. Ponownie zamykane są kluby nocne i dyskoteki. Obowiązuje dystans w restauracjach, odwołuje się imprezy sportowe i koncerty. Infekcji jest najwięcej od grudnia, dziennie to już ponad 10 tys.

Portugalia

Dane o nowych zakażeniach w Portugalii pokazują, że średnia dzienna liczba nowych zakażeń przekroczyła tam tysiąc 19 czerwca. Do 11 lipca wzrosła już ponad dwukrotnie - do 2,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Portugalii (dane za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Ostania duża fala zakażeń COVID-19 przeszła przez Portugalię w styczniu. Od początku marca do drugiej połowy czerwca dzienna średnia liczba nowych zachorowań nie przekraczała tysiąca.

Portugalii wróciły niektóre obostrzenia - m.in. zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Nowe restrykcje obowiązują w 60 gminach z wysoką liczbą zakażeń COVID-19, w tym m.in. w stołecznej aglomeracji, gdzie już ponad 90 proc. przypadków infekcji stanowi wariant Delta - informuje Reuters.

Grecja

Rośnie średnia liczba nowych zakażeń w Grecji. Od połowy maja do końca czerwca ich liczba malała (z 2,5 tys. 12 maja do 366 przypadków 27 czerwca) - ale 11 lipca wynosiła już 1,8 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Grecji (za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Przyrosty zachorowań - jeszcze nie tak dynamiczne jak na Wyspach czy w Hiszpanii - widać też we Francji, Belgii i na Malcie.

Francuzów niepokoi wzrost liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii i w Rosji. W samej Francji przybywa infekcji Deltą w kilku departamentach. Francuskie władze medyczne ostrzegają, że obecnie analizowana jest mniej niż połowa pozytywnych testów na koronawirusa, a to nie wystarcza do oceny rozwijania się nowych mutacji.

Urlop za granicą: o czym należy wiedzieć

Przypominamy, o czym należy pamiętać, jadąc na wypoczynek za granicę do wybranych państw Europy. Część państw Unii Europejskiej wymaga od podróżujących okazania Unijnego Certyfikat COVID (potwierdzenia szczepienia). Dokument obowiązuje od 1 lipca 2021 roku w całej Unii Europejskiej, zawiera informację o szczepieniu, statusie ozdrowieńca i lub negatywnym wyniku testu. Można go pobrać ze strony pacjent.gov.pl lub uzyskać do niego dostęp w aplikacji mObywatel. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatelgov.pl

Informacje o tym, jakie wymagania związane z pandemią obowiązują podróżujących między krajami Unii Europejskiej, są też na unijnym portalu Reopen.europa.eu.

Malta

Od środy 14 lipca na Maltę będą mogły wjechać tylko osoby całkowicie zaszczepione. Ma to zapewnić możliwość bezpiecznego spędzania wakacji na wyspie, której 80 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych przeciw COVID-19. Od 1 lipca wjazd na Maltę jest dozwolony tylko dla osób podróżujących z kraju, który znajduje się na tzw. Amber List. Na liście znajduje się też Polska. Warunkiem jest, że bezpośrednio przed przyjazdem na wyspę osoba ta przebywała co najmniej 14 dni w dowolnym kraju z Amber List.

Posiadacze unijnego certyfikatu cyfrowego mogą wjechać na Maltę bez dalszych ograniczeń (testów lub kwarantanny) pod warunkiem, że ich certyfikat zawiera jeden z następujących elementów:

Wynik ujemny 72-godzinnego badania RT-PCR nosogardłowego (wiek 5 i więcej);

Ważne oficjalne maltańskie świadectwo szczepień (wiek 12 lat i więcej);

"NHS COVID Pass" – rekord szczepień przeciwko koronawirusowi NHS (COVID-19) - pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki;

"Unijny cyfrowy certyfikat COVID (certyfikat szczepień)" pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki. Zaakceptowane szczepionki: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson.

Aktualne zalecenia dla turystów chcących odwiedzić Maltę dostępne są na stronie Visit Malta.

Od początku lipca na Malcie wyraźnie wzrosła średnia liczba nowych zakażeń COVID-19. Od połowy maja do 6 lipca była nie wyższa niż 10. Za to 11 lipca wynosiła już 58. W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradza podróże na Maltę, które nie są konieczne, w tym zwłaszcza turystyczne, czytamy na stronie resortu.

Chorwacja

By móc szybciej przekroczyć granicę z Chorwacją, zaleca się wypełnienie obowiązkowego formularza w EnterCroatia przed wyjazdem - informuje portal Reopen.europa.eu.

Od 1 lipca Polacy, którzy chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Chorwacja nie jest zamknięta dla osób niezaszczepionych - te mogą wjechać do kraju po okazaniu:

negatywnego wyniku testu PCR nie starszego niż 72 godziny,

negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, nie starszego niż 48 godzin (ważność liczy się od momentu pobrania materiału do badania).

Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

"Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID (paszport covidowy - red.) lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu" - podał polski MSZ.

Obecnie średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Chorwacji utrzymuje się na niskim poziomie - od 17 czerwca nie przekroczyła 100, wynika z danych Our World in data.

Hiszpania

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego. Ten dostępny na stronie spth.gob.es, można go wypełnić też przez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Według informacji Reopen.europa.eu posiadacze europejskiego certyfikatu będą mogli wjechać do Hiszpanii bez dalszych ograniczeń (badania lub kwarantanny), pod warunkiem że ich certyfikat zawiera:

Świadectwo szczepienia, ważne od 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki (lub niepowtarzalnej dawki szczepionki w przypadku szczepionek jednodawkowych).

Dotyczy następujących szczepionek: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson (Janssen), Sinovac i Sinopharm.

Zaświadczenie o odbudowie po pandemii COVID-19. Ważność: od 11 do 180 dni od pierwszego pozytywnego wyniku.

Wynik negatywny testu na COVID-19. Przyjmuje się zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Ważność: 48 godzin (przed przyjazdem).

Więcej informacji przydatnych dla podróżujących jest na stronie travelsafe.spain.info.

Portugalia

Od 1 lipca w Portugalii kontynentalnej oraz na Maderze i Azorach obowiązują Unijne Certyfikaty COVID. Do kraju można też wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2:

wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin testu molekularnego wykonanego techniką NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych),

wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin w warunkach laboratoryjnych testu antygenowego.

Włochy

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 lipca. Oznacza to, że pozostają w mocy przepisy pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C, do której należy też Polska, co najmniej do 30 lipca mają obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

Są zobowiązane też do przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim, zaświadczającego:

o ukończeniu całego cyklu szczepień przecwi COVID-19 na co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE,

lub o przebytej chorobie COVID-19,

lub o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia. W przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

Grecja

Podróżni z Unii Europejskiej mogą przekroczyć grecką granicę po okazaniu paszportu covidowego (unijnego certyfikatu COVID). Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne, to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics oraz Sinopharm.

Pozostałe osoby muszą mieć ze sobą wynik negatywnego testu na koronawirusa typu:

PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem),

antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku angielskim. Jak informuje polskie MSZ, test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci, które ukończyły 12 lat). Zwolnieni z tego obowiązku są zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Każdy podróżny ma obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie travel.gov.gr. Formularz należy wypełnić nie później niż o godz. 23.59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes