Kolejna fala zakażeń COVID-19 w Europie. W których krajach już ją widać?


W pięciu krajach Europy krzywa zachorowań na COVID-19 dynamicznie rośnie w ostatnich dniach. W kilku kolejnych też widać przyrosty dziennej liczby zakażeń - ale wolniejsze. Za rozpoczynającą się na kontynencie kolejną falę pandemii odpowiada przede wszystkim zaraźliwy wariant koronawirusa - Delta.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W Portugalii, żeby wejść w weekend do lokalu gastronomicznego, trzeba teraz pokazać negatywny test na COVID-19 lub dokument potwierdzający pełne zaszczepienie. To jeden z tzw. weekendowych zakazów, które wprowadzono od 10 lipca. Wśród nowych obostrzeń ogłoszonych przez rząd w ubiegły czwartek jest też zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Od ubiegłej środy w Portugalii notowany jest bowiem najwyższy od lutego poziom dziennych zakażeń koronawirusem (ponad 3 tys. infekcji). W sobotnie popołudnie we wszystkich szpitalach Lizbony i jej okolic brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

W innych krajach Europy – i nie tylko – sytuacja epidemiczna też się pogarsza. Dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, czyli Delta, jest obecny w prawie stu krajach. Przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA. Liczba infekcji wywołanych przez Deltę rośnie znacząco w co najmniej kilku krajach Europy. Eksperci mówią już o czwartej fali pandemii.

W Polsce - jak stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z RMF FM w poniedziałek 12 lipca - w wariancie optymistycznym w trakcie czwartej fali pandemii będzie przybywać dziennie od 1 do 3 tys. zakażeń. "W wariancie pesymistycznym, gdyby szczepienia stanęły, to możemy dość do 20 tysięcy, ale szczepienia uchronią nas przed hospitalizacją" - mówił.

Od początku lipca krzywa zakażeń z kilku krajach Europy wyraźnie wzrosła Our World In Data

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

Gdzie widać już nadchodzącą kolejną falę zachorowań w Europie? Jak wynika z danych Our World in Data, najwięcej nowych przypadków COVID-19 przybywa m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji - czyli w niektórych popularnych wśród Polaków krajach urlopowych.

Wielka Brytania

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła na Wyspach rosnąć już pod koniec maja. 1 lipca średnia dzienna liczba zakażeń przekroczyła ponad 20 tys., a 10 lipca wyniosła już ponad 30 tys. W niedzielę 12 lipca było to 31,2 tys. nowych zakażeń, wynika z danych dostępnych na Our World in Data.

Gwałtownemu wzrostowi zakażeń nie towarzyszy jednak równie duży przyrost hospitalizacji i zgonów. Eksperci tłumaczą, że to efekt szczepień. Do 8 lipca za 98 proc. zakażeń z ostatnich dwóch tygodni odpowiedzialny był wariant Delta.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Wielkiej Brytanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Hiszpania

Kolejna fala zachorowań widoczna jest również w Hiszpanii, gdzie w stosunkowo krótkim czasie kilkakrotnie wzrosła dzienna liczba nowych przypadków COVID-19. W ciągu dwóch tygodni ich liczba urosła z 3,5 tys. (27 czerwca) do 14,7 tys. (11 lipca), wynika z danych Our World in Data.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Hiszpanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Kolejne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii ogłosiły ponowne restrykcje przeciwepidemiczne – między innymi zakaz nocnej działalności placówek rozrywki. Obostrzenia przywrócono m.in. w Katalonii, Kantabrii, Walencji oraz Kastylii i Leon - informował 9 lipca Tvn24.pl.

Holandia

Równie gwałtownie przybyło zakażeń w Holandii. Ich liczba spadała w maju, po wiosennej fali (gdy utrzymywała się na poziomie 7-8 tys. dziennie). W drugiej połowie czerwca notowano już tylko poniżej tysiąca zachorowań dziennie. Zmieniło się to na początku lipca - i 6 lipca średnia dzienna liczba zakażeń w Holandii przekroczyła tysiąc, a 11 lipca wyniosła już 5,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Holandii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

W związku z tak dynamicznym przyrostem zakażeń koronawirusem 10 lipca Holandia wróciła do zniesionych dwa tygodnie wcześniej obostrzeń - informował Tvn24.pl. Ponownie zamykane są kluby nocne i dyskoteki. Obowiązuje dystans w restauracjach, odwołuje się imprezy sportowe i koncerty. Infekcji jest najwięcej od grudnia, dziennie to już ponad 10 tys.

Portugalia

Dane o nowych zakażeniach w Portugalii pokazują, że średnia dzienna liczba nowych zakażeń przekroczyła tam tysiąc 19 czerwca. Do 11 lipca wzrosła już ponad dwukrotnie - do 2,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Portugalii (dane za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Ostania duża fala zakażeń COVID-19 przeszła przez Portugalię w styczniu. Od początku marca do drugiej połowy czerwca dzienna średnia liczba nowych zachorowań nie przekraczała tysiąca.

Portugalii wróciły niektóre obostrzenia - m.in. zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Nowe restrykcje obowiązują w 60 gminach z wysoką liczbą zakażeń COVID-19, w tym m.in. w stołecznej aglomeracji, gdzie już ponad 90 proc. przypadków infekcji stanowi wariant Delta - informuje Reuters.

Grecja

Rośnie średnia liczba nowych zakażeń w Grecji. Od połowy maja do końca czerwca ich liczba malała (z 2,5 tys. 12 maja do 366 przypadków 27 czerwca) - ale 11 lipca wynosiła już 1,8 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Grecji (za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Przyrosty zachorowań - jeszcze nie tak dynamiczne jak na Wyspach czy w Hiszpanii - widać też we Francji, Belgii i na Malcie.

Francuzów niepokoi wzrost liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii i w Rosji. W samej Francji przybywa infekcji Deltą w kilku departamentach. Francuskie władze medyczne ostrzegają, że obecnie analizowana jest mniej niż połowa pozytywnych testów na koronawirusa, a to nie wystarcza do oceny rozwijania się nowych mutacji.

Urlop za granicą: o czym należy wiedzieć

Przypominamy, o czym należy pamiętać, jadąc na wypoczynek za granicę do wybranych państw Europy. Część państw Unii Europejskiej wymaga od podróżujących okazania Unijnego Certyfikat COVID (potwierdzenia szczepienia). Dokument obowiązuje od 1 lipca 2021 roku w całej Unii Europejskiej, zawiera informację o szczepieniu, statusie ozdrowieńca i lub negatywnym wyniku testu. Można go pobrać ze strony pacjent.gov.pl lub uzyskać do niego dostęp w aplikacji mObywatel. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatelgov.pl

Informacje o tym, jakie wymagania związane z pandemią obowiązują podróżujących między krajami Unii Europejskiej, są też na unijnym portalu Reopen.europa.eu.

Malta

Od środy 14 lipca na Maltę będą mogły wjechać tylko osoby całkowicie zaszczepione. Ma to zapewnić możliwość bezpiecznego spędzania wakacji na wyspie, której 80 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych przeciw COVID-19. Od 1 lipca wjazd na Maltę jest dozwolony tylko dla osób podróżujących z kraju, który znajduje się na tzw. Amber List. Na liście znajduje się też Polska. Warunkiem jest, że bezpośrednio przed przyjazdem na wyspę osoba ta przebywała co najmniej 14 dni w dowolnym kraju z Amber List.

Posiadacze unijnego certyfikatu cyfrowego mogą wjechać na Maltę bez dalszych ograniczeń (testów lub kwarantanny) pod warunkiem, że ich certyfikat zawiera jeden z następujących elementów:

Wynik ujemny 72-godzinnego badania RT-PCR nosogardłowego (wiek 5 i więcej);

Ważne oficjalne maltańskie świadectwo szczepień (wiek 12 lat i więcej);

"NHS COVID Pass" – rekord szczepień przeciwko koronawirusowi NHS (COVID-19) - pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki;

"Unijny cyfrowy certyfikat COVID (certyfikat szczepień)" pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki. Zaakceptowane szczepionki: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson.

Aktualne zalecenia dla turystów chcących odwiedzić Maltę dostępne są na stronie Visit Malta.

Od początku lipca na Malcie wyraźnie wzrosła średnia liczba nowych zakażeń COVID-19. Od połowy maja do 6 lipca była nie wyższa niż 10. Za to 11 lipca wynosiła już 58. W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradza podróże na Maltę, które nie są konieczne, w tym zwłaszcza turystyczne, czytamy na stronie resortu.

Chorwacja

By móc szybciej przekroczyć granicę z Chorwacją, zaleca się wypełnienie obowiązkowego formularza w EnterCroatia przed wyjazdem - informuje portal Reopen.europa.eu.

Od 1 lipca Polacy, którzy chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Chorwacja nie jest zamknięta dla osób niezaszczepionych - te mogą wjechać do kraju po okazaniu:

negatywnego wyniku testu PCR nie starszego niż 72 godziny,

negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, nie starszego niż 48 godzin (ważność liczy się od momentu pobrania materiału do badania).

Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

"Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID (paszport covidowy - red.) lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu" - podał polski MSZ.

Obecnie średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Chorwacji utrzymuje się na niskim poziomie - od 17 czerwca nie przekroczyła 100, wynika z danych Our World in data.

Hiszpania

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego. Ten dostępny na stronie spth.gob.es, można go wypełnić też przez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Według informacji Reopen.europa.eu posiadacze europejskiego certyfikatu będą mogli wjechać do Hiszpanii bez dalszych ograniczeń (badania lub kwarantanny), pod warunkiem że ich certyfikat zawiera:

Świadectwo szczepienia, ważne od 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki (lub niepowtarzalnej dawki szczepionki w przypadku szczepionek jednodawkowych).

Dotyczy następujących szczepionek: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson (Janssen), Sinovac i Sinopharm.

Zaświadczenie o odbudowie po pandemii COVID-19. Ważność: od 11 do 180 dni od pierwszego pozytywnego wyniku.

Wynik negatywny testu na COVID-19. Przyjmuje się zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Ważność: 48 godzin (przed przyjazdem).

Więcej informacji przydatnych dla podróżujących jest na stronie travelsafe.spain.info.

Portugalia

Od 1 lipca w Portugalii kontynentalnej oraz na Maderze i Azorach obowiązują Unijne Certyfikaty COVID. Do kraju można też wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2:

wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin testu molekularnego wykonanego techniką NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych),

wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin w warunkach laboratoryjnych testu antygenowego.

Włochy

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 lipca. Oznacza to, że pozostają w mocy przepisy pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C, do której należy też Polska, co najmniej do 30 lipca mają obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

Są zobowiązane też do przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim, zaświadczającego:

o ukończeniu całego cyklu szczepień przecwi COVID-19 na co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE,

lub o przebytej chorobie COVID-19,

lub o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia. W przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

Grecja

Podróżni z Unii Europejskiej mogą przekroczyć grecką granicę po okazaniu paszportu covidowego (unijnego certyfikatu COVID). Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne, to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics oraz Sinopharm.

Pozostałe osoby muszą mieć ze sobą wynik negatywnego testu na koronawirusa typu:

PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem),

antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku angielskim. Jak informuje polskie MSZ, test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci, które ukończyły 12 lat). Zwolnieni z tego obowiązku są zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Każdy podróżny ma obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie travel.gov.gr. Formularz należy wypełnić nie później niż o godz. 23.59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w sieci nagranie, na którym widać rzekomo wózek dla osób z niepełnosprawnościami sterowany myślami. Ma dowodzić zaawansowania technologicznego Japonii, gdzie został zaprojektowany. Tyle że obsługa tego wózka polega na czymś innym.

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24