Kolejna fala zakażeń COVID-19 w Europie. W których krajach już ją widać?


W pięciu krajach Europy krzywa zachorowań na COVID-19 dynamicznie rośnie w ostatnich dniach. W kilku kolejnych też widać przyrosty dziennej liczby zakażeń - ale wolniejsze. Za rozpoczynającą się na kontynencie kolejną falę pandemii odpowiada przede wszystkim zaraźliwy wariant koronawirusa - Delta.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W Portugalii, żeby wejść w weekend do lokalu gastronomicznego, trzeba teraz pokazać negatywny test na COVID-19 lub dokument potwierdzający pełne zaszczepienie. To jeden z tzw. weekendowych zakazów, które wprowadzono od 10 lipca. Wśród nowych obostrzeń ogłoszonych przez rząd w ubiegły czwartek jest też zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Od ubiegłej środy w Portugalii notowany jest bowiem najwyższy od lutego poziom dziennych zakażeń koronawirusem (ponad 3 tys. infekcji). W sobotnie popołudnie we wszystkich szpitalach Lizbony i jej okolic brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

W innych krajach Europy – i nie tylko – sytuacja epidemiczna też się pogarsza. Dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, czyli Delta, jest obecny w prawie stu krajach. Przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach, składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA. Liczba infekcji wywołanych przez Deltę rośnie znacząco w co najmniej kilku krajach Europy. Eksperci mówią już o czwartej fali pandemii.

W Polsce - jak stwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z RMF FM w poniedziałek 12 lipca - w wariancie optymistycznym w trakcie czwartej fali pandemii będzie przybywać dziennie od 1 do 3 tys. zakażeń. "W wariancie pesymistycznym, gdyby szczepienia stanęły, to możemy dość do 20 tysięcy, ale szczepienia uchronią nas przed hospitalizacją" - mówił.

Od początku lipca krzywa zakażeń z kilku krajach Europy wyraźnie wzrosła Our World In Data

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

Gdzie widać już nadchodzącą kolejną falę zachorowań w Europie? Jak wynika z danych Our World in Data, najwięcej nowych przypadków COVID-19 przybywa m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji - czyli w niektórych popularnych wśród Polaków krajach urlopowych.

Wielka Brytania

Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 zaczęła na Wyspach rosnąć już pod koniec maja. 1 lipca średnia dzienna liczba zakażeń przekroczyła ponad 20 tys., a 10 lipca wyniosła już ponad 30 tys. W niedzielę 12 lipca było to 31,2 tys. nowych zakażeń, wynika z danych dostępnych na Our World in Data.

Gwałtownemu wzrostowi zakażeń nie towarzyszy jednak równie duży przyrost hospitalizacji i zgonów. Eksperci tłumaczą, że to efekt szczepień. Do 8 lipca za 98 proc. zakażeń z ostatnich dwóch tygodni odpowiedzialny był wariant Delta.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Wielkiej Brytanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Hiszpania

Kolejna fala zachorowań widoczna jest również w Hiszpanii, gdzie w stosunkowo krótkim czasie kilkakrotnie wzrosła dzienna liczba nowych przypadków COVID-19. W ciągu dwóch tygodni ich liczba urosła z 3,5 tys. (27 czerwca) do 14,7 tys. (11 lipca), wynika z danych Our World in Data.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Hiszpanii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Kolejne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii ogłosiły ponowne restrykcje przeciwepidemiczne – między innymi zakaz nocnej działalności placówek rozrywki. Obostrzenia przywrócono m.in. w Katalonii, Kantabrii, Walencji oraz Kastylii i Leon - informował 9 lipca Tvn24.pl.

Holandia

Równie gwałtownie przybyło zakażeń w Holandii. Ich liczba spadała w maju, po wiosennej fali (gdy utrzymywała się na poziomie 7-8 tys. dziennie). W drugiej połowie czerwca notowano już tylko poniżej tysiąca zachorowań dziennie. Zmieniło się to na początku lipca - i 6 lipca średnia dzienna liczba zakażeń w Holandii przekroczyła tysiąc, a 11 lipca wyniosła już 5,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Holandii (1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

W związku z tak dynamicznym przyrostem zakażeń koronawirusem 10 lipca Holandia wróciła do zniesionych dwa tygodnie wcześniej obostrzeń - informował Tvn24.pl. Ponownie zamykane są kluby nocne i dyskoteki. Obowiązuje dystans w restauracjach, odwołuje się imprezy sportowe i koncerty. Infekcji jest najwięcej od grudnia, dziennie to już ponad 10 tys.

Portugalia

Dane o nowych zakażeniach w Portugalii pokazują, że średnia dzienna liczba nowych zakażeń przekroczyła tam tysiąc 19 czerwca. Do 11 lipca wzrosła już ponad dwukrotnie - do 2,6 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Portugalii (dane za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Ostania duża fala zakażeń COVID-19 przeszła przez Portugalię w styczniu. Od początku marca do drugiej połowy czerwca dzienna średnia liczba nowych zachorowań nie przekraczała tysiąca.

Portugalii wróciły niektóre obostrzenia - m.in. zakaz pracy placówek gastronomicznych po godzinie 22.30. Nowe restrykcje obowiązują w 60 gminach z wysoką liczbą zakażeń COVID-19, w tym m.in. w stołecznej aglomeracji, gdzie już ponad 90 proc. przypadków infekcji stanowi wariant Delta - informuje Reuters.

Grecja

Rośnie średnia liczba nowych zakażeń w Grecji. Od połowy maja do końca czerwca ich liczba malała (z 2,5 tys. 12 maja do 366 przypadków 27 czerwca) - ale 11 lipca wynosiła już 1,8 tys.

Średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Grecji (za 1 kwietnia - 11 lipca 2021)Our World in Data | ourworldindata.com

Przyrosty zachorowań - jeszcze nie tak dynamiczne jak na Wyspach czy w Hiszpanii - widać też we Francji, Belgii i na Malcie.

Francuzów niepokoi wzrost liczby zakażeń w Wielkiej Brytanii i w Rosji. W samej Francji przybywa infekcji Deltą w kilku departamentach. Francuskie władze medyczne ostrzegają, że obecnie analizowana jest mniej niż połowa pozytywnych testów na koronawirusa, a to nie wystarcza do oceny rozwijania się nowych mutacji.

Urlop za granicą: o czym należy wiedzieć

Przypominamy, o czym należy pamiętać, jadąc na wypoczynek za granicę do wybranych państw Europy. Część państw Unii Europejskiej wymaga od podróżujących okazania Unijnego Certyfikat COVID (potwierdzenia szczepienia). Dokument obowiązuje od 1 lipca 2021 roku w całej Unii Europejskiej, zawiera informację o szczepieniu, statusie ozdrowieńca i lub negatywnym wyniku testu. Można go pobrać ze strony pacjent.gov.pl lub uzyskać do niego dostęp w aplikacji mObywatel. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatelgov.pl

Informacje o tym, jakie wymagania związane z pandemią obowiązują podróżujących między krajami Unii Europejskiej, są też na unijnym portalu Reopen.europa.eu.

Malta

Od środy 14 lipca na Maltę będą mogły wjechać tylko osoby całkowicie zaszczepione. Ma to zapewnić możliwość bezpiecznego spędzania wakacji na wyspie, której 80 proc. mieszkańców jest już zaszczepionych przeciw COVID-19. Od 1 lipca wjazd na Maltę jest dozwolony tylko dla osób podróżujących z kraju, który znajduje się na tzw. Amber List. Na liście znajduje się też Polska. Warunkiem jest, że bezpośrednio przed przyjazdem na wyspę osoba ta przebywała co najmniej 14 dni w dowolnym kraju z Amber List.

Posiadacze unijnego certyfikatu cyfrowego mogą wjechać na Maltę bez dalszych ograniczeń (testów lub kwarantanny) pod warunkiem, że ich certyfikat zawiera jeden z następujących elementów:

Wynik ujemny 72-godzinnego badania RT-PCR nosogardłowego (wiek 5 i więcej);

Ważne oficjalne maltańskie świadectwo szczepień (wiek 12 lat i więcej);

"NHS COVID Pass" – rekord szczepień przeciwko koronawirusowi NHS (COVID-19) - pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki;

"Unijny cyfrowy certyfikat COVID (certyfikat szczepień)" pełny cykl szczepień po 14 dniach od ostatniej dawki. Zaakceptowane szczepionki: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson.

Aktualne zalecenia dla turystów chcących odwiedzić Maltę dostępne są na stronie Visit Malta.

Od początku lipca na Malcie wyraźnie wzrosła średnia liczba nowych zakażeń COVID-19. Od połowy maja do 6 lipca była nie wyższa niż 10. Za to 11 lipca wynosiła już 58. W związku z dynamicznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem na Malcie, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) odradza podróże na Maltę, które nie są konieczne, w tym zwłaszcza turystyczne, czytamy na stronie resortu.

Chorwacja

By móc szybciej przekroczyć granicę z Chorwacją, zaleca się wypełnienie obowiązkowego formularza w EnterCroatia przed wyjazdem - informuje portal Reopen.europa.eu.

Od 1 lipca Polacy, którzy chcą wjechać do Chorwacji, zobowiązani są do przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego szczepienia, wynik testu lub ozdrowienie. Chorwacja nie jest zamknięta dla osób niezaszczepionych - te mogą wjechać do kraju po okazaniu:

negatywnego wyniku testu PCR nie starszego niż 72 godziny,

negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, nie starszego niż 48 godzin (ważność liczy się od momentu pobrania materiału do badania).

Honorowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

"Granicę, bez dodatkowych wymogów, mogą przekroczyć dzieci do momentu ukończenia dwunastu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi unijny certyfikat COVID (paszport covidowy - red.) lub negatywny wynik testu, lub będącymi ozdrowieńcami, lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu" - podał polski MSZ.

Obecnie średnia dzienna liczba nowych zakażeń COVID-19 w Chorwacji utrzymuje się na niskim poziomie - od 17 czerwca nie przekroczyła 100, wynika z danych Our World in data.

Hiszpania

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego. Ten dostępny na stronie spth.gob.es, można go wypełnić też przez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Według informacji Reopen.europa.eu posiadacze europejskiego certyfikatu będą mogli wjechać do Hiszpanii bez dalszych ograniczeń (badania lub kwarantanny), pod warunkiem że ich certyfikat zawiera:

Świadectwo szczepienia, ważne od 14 dni po podaniu drugiej dawki szczepionki (lub niepowtarzalnej dawki szczepionki w przypadku szczepionek jednodawkowych).

Dotyczy następujących szczepionek: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson (Janssen), Sinovac i Sinopharm.

Zaświadczenie o odbudowie po pandemii COVID-19. Ważność: od 11 do 180 dni od pierwszego pozytywnego wyniku.

Wynik negatywny testu na COVID-19. Przyjmuje się zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Ważność: 48 godzin (przed przyjazdem).

Więcej informacji przydatnych dla podróżujących jest na stronie travelsafe.spain.info.

Portugalia

Od 1 lipca w Portugalii kontynentalnej oraz na Maderze i Azorach obowiązują Unijne Certyfikaty COVID. Do kraju można też wjechać na podstawie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2:

wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin testu molekularnego wykonanego techniką NAAT (amplifikacji kwasów nukleinowych),

wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin w warunkach laboratoryjnych testu antygenowego.

Włochy

Stan wyjątkowy we Włoszech został przedłużony do 31 lipca. Oznacza to, że pozostają w mocy przepisy pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C, do której należy też Polska, co najmniej do 30 lipca mają obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form.

Są zobowiązane też do przedstawienia certyfikatu unijnego w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim, zaświadczającego:

o ukończeniu całego cyklu szczepień przecwi COVID-19 na co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE,

lub o przebytej chorobie COVID-19,

lub o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej szóstego roku życia. W przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny.

Grecja

Podróżni z Unii Europejskiej mogą przekroczyć grecką granicę po okazaniu paszportu covidowego (unijnego certyfikatu COVID). Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne, to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics oraz Sinopharm.

Pozostałe osoby muszą mieć ze sobą wynik negatywnego testu na koronawirusa typu:

PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem),

antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem).

Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno zostać sporządzone w języku angielskim. Jak informuje polskie MSZ, test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci, które ukończyły 12 lat). Zwolnieni z tego obowiązku są zaszczepieni lub ozdrowieńcy. Każdy podróżny ma obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie travel.gov.gr. Formularz należy wypełnić nie później niż o godz. 23.59 dnia poprzedzającego przyjazd do Grecji.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24