Można "zaszczepić" ludzi przed uleganiem dezinformacji? W Niemczech już się próbuje

Jak "zaszczepić" ludzi przed uleganiem dezinformacji? W Niemczech już się próbujeShutterstock

Zdaniem ekspertów, można "zaszczepić" ludzi przed uleganiem dezinformacji. Taką rolę pełnią działające już w Niemczech centra wspierające walkę z fałszywymi teoriami na temat pandemii COVID-19.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Niezgoda między zaszczepionymi i niezaszczepionymi może prowadzić do kryzysów relacji w rodzinach czy przyjaźniach - przekonują autorzy tekstu opublikowanego w grudniu na portalu The Conversation. Psycholog z Uniwersytetu Bristolskiego Stephan Lewandowsky i Philipp Schmid, ekspert w zakresie komunikowania o zdrowiu z Uniwersytetu w Erfurcie, jako szczególne zagrożenie postrzegają teorie spiskowe, np. te dotyczące pochodzenia wirusa SARS-CoV-2 czy noszenia masek ochronnych. Ich zdaniem remedium na te problemy jest dialog oparty na zrozumieniu i szacunku. A jako przykład podają to, co zrobiono w Niemczech.

Otóż wobec czwartej fali pandemii kilka niemieckich krajów związkowych podjęło próbę aktywnej walki z fałszywymi informacjami o COVID-19 i szczepieniach. W walce tej biorą udział centra bezpłatnego i anonimowego doradztwa. Z ich usług mogą korzystać osoby, które poszukują pewnej, sprawdzonej wiedzy o pandemii - na przykład po to, by móc ją przekazać członkom rodziny rozpowszechniającym fałszywe informacje.

Trzy centra działają w: Badenii-Wirtembergii, Nadrenii Północnej-Westfalii i w Berlinie. I tak np. Zebra - Centralny Ośrodek Doradztwa w Zakresie Problemów Światopoglądowych BW, który działa we Fryburgu w Badenii-Wirtembergii, na swojej stronie informuje: "Jesteśmy profesjonalnym zespołem doświadczonych doradców z dziedziny psychologii, pedagogiki, medycyny i etnologii". Usługi centrum finansuje Ministerstwo Edukacji i Kultury Badenii-Wirtembergii. Centrum udziela porad osobom, które zetknęły się z nowymi ruchami religijnymi czy ezoteryką, czy właśnie z fałszywymi informacjami o pandemii.

Według raportu rocznego za 2020 rok najwięcej udzielonych porad dotyczyło teorii spiskowych. Podkreślono, że w wielu przypadkach pytania pochodziły od krewnych, przyjaciół i partnerów. Najczęściej dotyczyły strategii rozmowy ze zwolennikami teorii spiskowych czy niebezpieczeństwa związanego z takimi teoriami. Niektórzy pytali, na ile prawdziwe są różne teorie. "W większości przypadków okazało się, że korzystne jest nauczanie strategii komunikacji deeskalacyjnej" - piszą pracownicy centrum Zebra.

Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Zawód: dziennikarz. Debata | 19 września 2021
Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Zawód: dziennikarz. Debata | 19 września 2021tvn24

Technika rozmowy motywacyjnej

Lewandowsky i Schmid piszą, że niemieckie centra stosują technikę opierającą się na rozmowie motywacyjnej. Zakłada powstrzymanie się w dyskusji od wyrażania kategorycznych sądów i stosowanie pytań otwartych. "Na przykład zamiast próbować przytłoczyć przyjaciela lub członka rodziny faktami na temat bezpieczeństwa szczepionek, należy dać tej osobie przestrzeń do wyrażenia swoich obaw, pytając: 'Co sądzisz o szczepionkach?'" - tłumaczą. Przestrzegają, by nie zaprzeczać gwałtownie i nie wyśmiewać rozmówców. Zachęcają, by zechcieć zrozumieć tok rozumowania drugiej osoby i odwoływać się do wspólnych doświadczeń. "O tak, też czytałem to w mediach społecznościowych. Brzmiało naprawdę przerażająco" - to przykładowe zdanie, które buduje zaufanie rozmówców.

Dopiero po zbudowaniu podstawy do dyskusji można zaproponować rozmówcy własną perspektywę: "Czy miałbyś coś przeciwko, gdybym powiedział ci, co wiem o tych postach w mediach społecznościowych?". "Nie ma gwarancji sukcesu, ale porażka jest bardziej prawdopodobna, jeśli ktoś stosuje bezpośrednie, konfrontacyjne podejście, jakkolwiek kuszące by to nie było" - stwierdzają autorzy tekstu.

Teoria szczepień i "Poradnik skutecznej komunikacji"

Autorzy tekstu piszą też o jednym z obiecujących kierunków swoich badań: teorii szczepień. Nazwa nawiązuje do szczepionek nieprzypadkowo - chodzi o ochronę przed potencjalnym atakiem dezinformacji. Aby się "zaszczepić" na fake newsy, wystarczy poznać techniki stosowane przez siewców dezinformacji. "Wiedza o tym, jak działają dezinformatorzy, np. przedstawiając niespójne argumenty lub odwołując się do emocji, może 'zaszczepić' ludzi przed uleganiem dezinformacji" - tłumaczą autorzy tekstu.

Więcej przykładów takich technik jest w "Poradniku skutecznej komunikacji na temat szczepień przeciwko COVID-19", którego autorzy tekstu w The Conversation są współautorami. Poradnik jest dostępny w 12 wersjach językowych, w tym po polsku. Wymienia następujące techniki manipulacji:

Fałszywi eksperci - ludzie często nie mają zasobów, wiedzy lub czasu, żeby rozstrzygnąć, kto naprawdę jest ekspertem w danej dziedzinie. To tworzy pole do działania dla tych, których celem jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd.

Fałszywy balans - jak piszą autorzy poradnika: "Kiedy kwestia naukowa jest rozstrzygnięta, przedstawianie 'obu stron', jak gdyby społeczność naukowa była podzielona w tej kwestii, wprowadza opinię publiczną w błąd". Badania dowodzą, że fałszywe relacjonowanie może osłabić poparcie społeczne dla decyzji, które mają oparcie w nauce.

Nierealistyczne oczekiwania - strategia dezinformacyjna polegająca na wykorzystywaniu dwuznaczności niektórych słów. "Na przykład, słowo 'niepewność' to słowo używane przez naukowców do określenia jak dokładnie coś wiemy (np. przez podawanie przedziału ufności dla wartości oszacowanych)" - tłumaczą autorzy poradnika. Twórcy dezinformacji wykorzystują to czasem, podważając wyniki badań naukowych jako "niepewne".

Poradnik zawiera wskazówki, jak rozmawiać ze zwolennikami teorii spiskowych oparte na omówionym wyżej modelu rozmowy motywacyjnej. Podaje m.in. przykładowy przebieg rozmowy między pracownikiem służby zdrowia a pacjentem. Podejściu tradycyjnemu, opartemu na edukowaniu i kierowaniu, przeciwstawia podejście oparte na aktywnym słuchaniu. Autorzy poradnika przekonują, że właśnie aktywne słuchanie pozwala pacjentowi na wyrażenie obaw i sprzecznych uczuć w atmosferze wolnej od oceniania. Wywołanie u pacjenta pozytywnej reakcji i wymiana informacji umożliwiają pracownikowi służby zdrowia przekazanie wiedzy o szczepieniu w formie akceptowalnej dla pacjenta.

Eksperci podkreślają, że problem trudności komunikacyjnych wokół teorii spiskowych może dotyczyć każdego. Niemieckie centra konsultacyjne czy przewodniki są sposobami na to, by spróbować zapobiegać dalszym szkodom psychologicznym związanym z COVID-19 w rodzinach i wśród przyjaciół. "Naukowe umiejętności komunikacji kryzysowej opierają się na empatii i krytycznym myśleniu" - podsumowują Lewandowsky i Schmid. Do stosowania tych zasad zachęcają zarówno kadrę medyczną, jak i całe społeczeństwo. Wszystko po to, by lepiej reagować na infodemię i jej potencjalne skutki.

Autor: oprac. Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, The Conversation; Zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24