Można "zaszczepić" ludzi przed uleganiem dezinformacji? W Niemczech już się próbuje

Jak "zaszczepić" ludzi przed uleganiem dezinformacji? W Niemczech już się próbujeShutterstock

Zdaniem ekspertów, można "zaszczepić" ludzi przed uleganiem dezinformacji. Taką rolę pełnią działające już w Niemczech centra wspierające walkę z fałszywymi teoriami na temat pandemii COVID-19.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Niezgoda między zaszczepionymi i niezaszczepionymi może prowadzić do kryzysów relacji w rodzinach czy przyjaźniach - przekonują autorzy tekstu opublikowanego w grudniu na portalu The Conversation. Psycholog z Uniwersytetu Bristolskiego Stephan Lewandowsky i Philipp Schmid, ekspert w zakresie komunikowania o zdrowiu z Uniwersytetu w Erfurcie, jako szczególne zagrożenie postrzegają teorie spiskowe, np. te dotyczące pochodzenia wirusa SARS-CoV-2 czy noszenia masek ochronnych. Ich zdaniem remedium na te problemy jest dialog oparty na zrozumieniu i szacunku. A jako przykład podają to, co zrobiono w Niemczech.

Otóż wobec czwartej fali pandemii kilka niemieckich krajów związkowych podjęło próbę aktywnej walki z fałszywymi informacjami o COVID-19 i szczepieniach. W walce tej biorą udział centra bezpłatnego i anonimowego doradztwa. Z ich usług mogą korzystać osoby, które poszukują pewnej, sprawdzonej wiedzy o pandemii - na przykład po to, by móc ją przekazać członkom rodziny rozpowszechniającym fałszywe informacje.

Trzy centra działają w: Badenii-Wirtembergii, Nadrenii Północnej-Westfalii i w Berlinie. I tak np. Zebra - Centralny Ośrodek Doradztwa w Zakresie Problemów Światopoglądowych BW, który działa we Fryburgu w Badenii-Wirtembergii, na swojej stronie informuje: "Jesteśmy profesjonalnym zespołem doświadczonych doradców z dziedziny psychologii, pedagogiki, medycyny i etnologii". Usługi centrum finansuje Ministerstwo Edukacji i Kultury Badenii-Wirtembergii. Centrum udziela porad osobom, które zetknęły się z nowymi ruchami religijnymi czy ezoteryką, czy właśnie z fałszywymi informacjami o pandemii.

Według raportu rocznego za 2020 rok najwięcej udzielonych porad dotyczyło teorii spiskowych. Podkreślono, że w wielu przypadkach pytania pochodziły od krewnych, przyjaciół i partnerów. Najczęściej dotyczyły strategii rozmowy ze zwolennikami teorii spiskowych czy niebezpieczeństwa związanego z takimi teoriami. Niektórzy pytali, na ile prawdziwe są różne teorie. "W większości przypadków okazało się, że korzystne jest nauczanie strategii komunikacji deeskalacyjnej" - piszą pracownicy centrum Zebra.

Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Zawód: dziennikarz. Debata | 19 września 2021
Dlaczego fake newsy tak szybko się rozprzestrzeniają? Zawód: dziennikarz. Debata | 19 września 2021tvn24

Technika rozmowy motywacyjnej

Lewandowsky i Schmid piszą, że niemieckie centra stosują technikę opierającą się na rozmowie motywacyjnej. Zakłada powstrzymanie się w dyskusji od wyrażania kategorycznych sądów i stosowanie pytań otwartych. "Na przykład zamiast próbować przytłoczyć przyjaciela lub członka rodziny faktami na temat bezpieczeństwa szczepionek, należy dać tej osobie przestrzeń do wyrażenia swoich obaw, pytając: 'Co sądzisz o szczepionkach?'" - tłumaczą. Przestrzegają, by nie zaprzeczać gwałtownie i nie wyśmiewać rozmówców. Zachęcają, by zechcieć zrozumieć tok rozumowania drugiej osoby i odwoływać się do wspólnych doświadczeń. "O tak, też czytałem to w mediach społecznościowych. Brzmiało naprawdę przerażająco" - to przykładowe zdanie, które buduje zaufanie rozmówców.

Dopiero po zbudowaniu podstawy do dyskusji można zaproponować rozmówcy własną perspektywę: "Czy miałbyś coś przeciwko, gdybym powiedział ci, co wiem o tych postach w mediach społecznościowych?". "Nie ma gwarancji sukcesu, ale porażka jest bardziej prawdopodobna, jeśli ktoś stosuje bezpośrednie, konfrontacyjne podejście, jakkolwiek kuszące by to nie było" - stwierdzają autorzy tekstu.

Teoria szczepień i "Poradnik skutecznej komunikacji"

Autorzy tekstu piszą też o jednym z obiecujących kierunków swoich badań: teorii szczepień. Nazwa nawiązuje do szczepionek nieprzypadkowo - chodzi o ochronę przed potencjalnym atakiem dezinformacji. Aby się "zaszczepić" na fake newsy, wystarczy poznać techniki stosowane przez siewców dezinformacji. "Wiedza o tym, jak działają dezinformatorzy, np. przedstawiając niespójne argumenty lub odwołując się do emocji, może 'zaszczepić' ludzi przed uleganiem dezinformacji" - tłumaczą autorzy tekstu.

Więcej przykładów takich technik jest w "Poradniku skutecznej komunikacji na temat szczepień przeciwko COVID-19", którego autorzy tekstu w The Conversation są współautorami. Poradnik jest dostępny w 12 wersjach językowych, w tym po polsku. Wymienia następujące techniki manipulacji:

Fałszywi eksperci - ludzie często nie mają zasobów, wiedzy lub czasu, żeby rozstrzygnąć, kto naprawdę jest ekspertem w danej dziedzinie. To tworzy pole do działania dla tych, których celem jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd.

Fałszywy balans - jak piszą autorzy poradnika: "Kiedy kwestia naukowa jest rozstrzygnięta, przedstawianie 'obu stron', jak gdyby społeczność naukowa była podzielona w tej kwestii, wprowadza opinię publiczną w błąd". Badania dowodzą, że fałszywe relacjonowanie może osłabić poparcie społeczne dla decyzji, które mają oparcie w nauce.

Nierealistyczne oczekiwania - strategia dezinformacyjna polegająca na wykorzystywaniu dwuznaczności niektórych słów. "Na przykład, słowo 'niepewność' to słowo używane przez naukowców do określenia jak dokładnie coś wiemy (np. przez podawanie przedziału ufności dla wartości oszacowanych)" - tłumaczą autorzy poradnika. Twórcy dezinformacji wykorzystują to czasem, podważając wyniki badań naukowych jako "niepewne".

Poradnik zawiera wskazówki, jak rozmawiać ze zwolennikami teorii spiskowych oparte na omówionym wyżej modelu rozmowy motywacyjnej. Podaje m.in. przykładowy przebieg rozmowy między pracownikiem służby zdrowia a pacjentem. Podejściu tradycyjnemu, opartemu na edukowaniu i kierowaniu, przeciwstawia podejście oparte na aktywnym słuchaniu. Autorzy poradnika przekonują, że właśnie aktywne słuchanie pozwala pacjentowi na wyrażenie obaw i sprzecznych uczuć w atmosferze wolnej od oceniania. Wywołanie u pacjenta pozytywnej reakcji i wymiana informacji umożliwiają pracownikowi służby zdrowia przekazanie wiedzy o szczepieniu w formie akceptowalnej dla pacjenta.

Eksperci podkreślają, że problem trudności komunikacyjnych wokół teorii spiskowych może dotyczyć każdego. Niemieckie centra konsultacyjne czy przewodniki są sposobami na to, by spróbować zapobiegać dalszym szkodom psychologicznym związanym z COVID-19 w rodzinach i wśród przyjaciół. "Naukowe umiejętności komunikacji kryzysowej opierają się na empatii i krytycznym myśleniu" - podsumowują Lewandowsky i Schmid. Do stosowania tych zasad zachęcają zarówno kadrę medyczną, jak i całe społeczeństwo. Wszystko po to, by lepiej reagować na infodemię i jej potencjalne skutki.

Autor: oprac. Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, The Conversation; Zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24