Tempo szczepień w Polsce przyspiesza - informują przedstawiciele rządu. Rzeczywiście w ciągu tygodnia wyprzedziliśmy pod tym względem m.in. Portugalię, Rumunię i Chorwację. Natomiast w światowych zestawieniach ze względu na liczbę wykonanych szczepień i odsetek osób zaszczepionych nasza pozycja spada.
Proces szczepień przede wszystkim przyspiesza. W zeszłym tygodniu milion osób zaszczepionych, milion wykonanych szczepień. W związku z tym to jest bardzo ważna informacja, oczywiście dotyczy to pierwszej i drugiej dawki, ale pokazuje, że program się rozpędza" - przekonywał w poniedziałek 12 kwietnia rzecznik rządu Piotr Mueller w programie "24 pytania - rozmowa poranka" w Polskim Radiu 24. Stwierdził, że w tym tygodniu przyspieszenie będzie szczególnie widać, bo ruszyła rejestracja kolejnych roczników.
Zaś Michał Dworczyk szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, tego samego dnia zapowiedział, że do końca czerwca w Polsce powinno być podane 20 mln dawek szczepionki. A na konferencji 13 kwietnia mówił: "Każdego tygodnia będziemy przyspieszać tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień".
Czy prawdą jest, że w szczepienia na COVID-19 w Polsce przyspieszyły? Najnowsze dane pokazują, że tak - a mimo to wciąż spadamy w światowych rankingach pod względem liczby szczepień i odsetka osób zaszczepionych.
Konkret24 od stycznia co tydzień sprawdza, jak wygląda stan szczepień przeciw COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie. W analizach przedstawiamy dane z portalu Our World in Data.
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia: awans Polski z 20. na 15. miejsce
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców państwa (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.
Sprawdziliśmy, ile wynosi ta średnia w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Najnowsze dane pochodzą z poniedziałku 12 kwietnia (dla niektórych państw są starsze: Dania - 4 kwietnia, Szwecja i Cypr - 9 kwietnia, a m.in. Holandia, Irlandia, Francja - 11 kwietnia). Według nich średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia dla Polski wynosi 0,42 - co daje nam 15. miejsce w UE.
To awans o osiem pozycji. Przed tygodniem, 5 kwietnia, Polska zajmowała 23. miejsce ze średnią 0,26. Oznacza to, że tempo szczepień w Polsce faktycznie przyspieszyło i wypadamy teraz lepiej na tle pozostałych członków UE. Wyprzedziliśmy m.in. Danię, Portugalię, Rumunię, Chorwację i Cypr. Mocno spadły Holandia i Słowenia, Irlandia, plasując się za Polską.
Zmieniła się czołówka zestawienia. Pierwsza nie jest już Malta, tylko Węgry ze średnią tygodniową 1,28. Druga jest wspomniana Malta (0,94 - stan na 11 kwietnia) a trzecia Hiszpania (0,62). Średnia dla całej Unii wynosi 0,47.
Przypomnijmy, w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto kraj nadal otrzymuje preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.
Wskaźnik zaszczepienia w Unii: Polska nadal na 20. miejscu
Oto jak zmienił się w ciągu ostatniego tygodnia sam wskaźnik zaszczepienia. Jest to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca na 100 mieszkańców danego dnia.
Dane z poniedziałku 12 kwietnia porównaliśmy ze stanem sprzed tygodnia, 5 kwietnia. W zestawieniu państw UE pod względem wskaźnika zaszczepienia Polska utrzymała, zajmowane przed tygodniem, 20. miejsce. Na świecie spadliśmy z 54. na 57. miejsce. W Unii pierwsze miejsce zajmuje wciąż Malta, za to na świecie – Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.
5 kwietnia Polska była na 20. miejscu wśród 27 państw UE, a wskaźnik zaszczepienia wynosił tego dnia 17,61. Był nieco u nas wyższy niż dla całej Unii (18,54).
W poniedziałek 12 kwietnia wskaźnik zaszczepienia dla Polski wynosił 20,57, co dało nam ponownie 20. miejsce. Jednak wskaźnik dla całej UE (21,86) był już wyższy.
Za Maltą (55,42) na drugim miejscu są Węgry (43,69), na trzecim Estonia (25,17).
Jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw w zestawieniu? Najbardziej awansowały Niemcy - o dziewięć miejsc, z 17. na 8. Hiszpania awansowała z 14. na 6. O dwa miejsca wyżej są: Czechy (z 23. na 21.), Belgia (z 15 na 13.) i Grecja (z 18. na 16.).
O cztery miejsca spadły: Irlandia (z 10. na 14.), Słowacja (z 11. na 15.) i Szwecja (z 19. na 23.).
Oprócz Malty i Polski (kolejno na 1. i 20. miejscu), pozycję sprzed tygodnia utrzymały m.in. Litwa (4. miejsce), Finlandia (9. miejsce), Łotwa (26. miejsce).
Wskaźnik zaszczepienia na świecie: spadek Polski na 57. miejsce
Jak Polska wypadała na tle wszystkich państw na świecie pod względem wskaźnika zaszczepienia? Dane na ten temat Our World in Data podaje dla 173 państw, są wśród nich niewielkie terytoria zależne.
5 kwietnia Polska była na świecie na 54. miejscu. Według danych z 12 kwietnia spadła o trzy miejsca, na 57. pozycję. Pierwsze miejsce zajmował Gibraltar (190,91), drugie Falklandy (124,09), trzecie Izrael (118,76). Za nimi były Seszele (110,58) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (91,38).
12 kwietnia pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:
Stany Zjednoczone - 187,05 mln,
Chiny - 167,34 mln,
Indie - 104,53 mln,
Wielka Brytania - 39,85,
Brazylia - 26,74.
Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 7,96 mln szczepień - byliśmy na 19. miejscu. Tydzień wcześniej byliśmy o jedną pozycję wyżej.
Odsetek zaszczepionych mieszkańców: Polska spada z 33. na 43. miejsce na świecie
Sprawdziliśmy też, które miejsce zajmuje Polska pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli którzy dostali wszystkie wymagane dawkami szczepionki na COVID-19. Portal Our World in Data podaje dane dla 105 państw i terytoriów zależnych.
Przed tygodniem Polska była poza pierwszą trzydziestką państw na świecie z najwyższym odsetkiem zaszczepionych (33. miejsce). Teraz, według danych z 12 kwietnia, mamy 43. miejsce. U nas zaszczepiono 5,6 proc. populacji. Więcej już m.in. na Węgrzech - 12,6 proc., w Wielkiej Brytanii - 11,3 proc., w Danii - 7,8 proc., Grecji - 7,2 proc., Czechach - 6,7 proc., Niemczech - 6 proc., Włoszech - 6,5 proc.
12 kwietnia największy odsetek mieszkańców zaszczepionych na COVID-19 miały: Gibraltar - 88,4 proc., Izrael - 57 proc. i Falklandy - 49,3. Ponad 20 proc. mieszkańców zaszczepiły: Chile - 24,4 proc., Monaco - 22,4 proc., Stany Zjednoczone - 21,7 proc.
Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock