Proces szczepień w Polsce przyspiesza? Tak, w innych krajach też. Na którym miejscu jesteśmy?

Proces szczepień w Polsce przyspiesza? Tak, ale w innych krajach też. Shutterstock

Tempo szczepień w Polsce przyspiesza - informują przedstawiciele rządu. Rzeczywiście w ciągu tygodnia wyprzedziliśmy pod tym względem m.in. Portugalię, Rumunię i Chorwację. Natomiast w światowych zestawieniach ze względu na liczbę wykonanych szczepień i odsetek osób zaszczepionych nasza pozycja spada.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Proces szczepień przede wszystkim przyspiesza. W zeszłym tygodniu milion osób zaszczepionych, milion wykonanych szczepień. W związku z tym to jest bardzo ważna informacja, oczywiście dotyczy to pierwszej i drugiej dawki, ale pokazuje, że program się rozpędza" - przekonywał w poniedziałek 12 kwietnia rzecznik rządu Piotr Mueller w programie "24 pytania - rozmowa poranka" w Polskim Radiu 24. Stwierdził, że w tym tygodniu przyspieszenie będzie szczególnie widać, bo ruszyła rejestracja kolejnych roczników.

Zaś Michał Dworczyk szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, tego samego dnia zapowiedział, że do końca czerwca w Polsce powinno być podane 20 mln dawek szczepionki. A na konferencji 13 kwietnia mówił: "Każdego tygodnia będziemy przyspieszać tempo. W tym tygodniu planujemy, podobnie jak w zeszłym, przekroczyć liczbę miliona wykonanych szczepień".

Dworczyk: pilotaż szczepień w zakładach pracy możliwy w połowie maja
Dworczyk: pilotaż szczepień w zakładach pracy możliwy w połowie majatvn24

Czy prawdą jest, że w szczepienia na COVID-19 w Polsce przyspieszyły? Najnowsze dane pokazują, że tak - a mimo to wciąż spadamy w światowych rankingach pod względem liczby szczepień i odsetka osób zaszczepionych.

Konkret24 od stycznia co tydzień sprawdza, jak wygląda stan szczepień przeciw COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie. W analizach przedstawiamy dane z portalu Our World in Data.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia: awans Polski z 20. na 15. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców państwa (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Sprawdziliśmy, ile wynosi ta średnia w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Najnowsze dane pochodzą z poniedziałku 12 kwietnia (dla niektórych państw są starsze: Dania - 4 kwietnia, Szwecja i Cypr - 9 kwietnia, a m.in. Holandia, Irlandia, Francja - 11 kwietnia). Według nich średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia dla Polski wynosi 0,42 - co daje nam 15. miejsce w UE.

To awans o osiem pozycji. Przed tygodniem, 5 kwietnia, Polska zajmowała 23. miejsce ze średnią 0,26. Oznacza to, że tempo szczepień w Polsce faktycznie przyspieszyło i wypadamy teraz lepiej na tle pozostałych członków UE. Wyprzedziliśmy m.in. Danię, Portugalię, Rumunię, Chorwację i Cypr. Mocno spadły Holandia i Słowenia, Irlandia, plasując się za Polską.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 12 kwietnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Zmieniła się czołówka zestawienia. Pierwsza nie jest już Malta, tylko Węgry ze średnią tygodniową 1,28. Druga jest wspomniana Malta (0,94 - stan na 11 kwietnia) a trzecia Hiszpania (0,62). Średnia dla całej Unii wynosi 0,47.

Przypomnijmy, w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto kraj nadal otrzymuje preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Wskaźnik zaszczepienia w Unii: Polska nadal na 20. miejscu

Oto jak zmienił się w ciągu ostatniego tygodnia sam wskaźnik zaszczepienia. Jest to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca na 100 mieszkańców danego dnia.

Dane z poniedziałku 12 kwietnia porównaliśmy ze stanem sprzed tygodnia, 5 kwietnia. W zestawieniu państw UE pod względem wskaźnika zaszczepienia Polska utrzymała, zajmowane przed tygodniem, 20. miejsce. Na świecie spadliśmy z 54. na 57. miejsce. W Unii pierwsze miejsce zajmuje wciąż Malta, za to na świecie – Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.

5 kwietnia Polska była na 20. miejscu wśród 27 państw UE, a wskaźnik zaszczepienia wynosił tego dnia 17,61. Był nieco u nas wyższy niż dla całej Unii (18,54).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 5 kwietnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

W poniedziałek 12 kwietnia wskaźnik zaszczepienia dla Polski wynosił 20,57, co dało nam ponownie 20. miejsce. Jednak wskaźnik dla całej UE (21,86) był już wyższy.

Za Maltą (55,42) na drugim miejscu są Węgry (43,69), na trzecim Estonia (25,17).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 12 kwietnia 2021 Our World in Data | ourworldindata.com

Jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw w zestawieniu? Najbardziej awansowały Niemcy - o dziewięć miejsc, z 17. na 8. Hiszpania awansowała z 14. na 6. O dwa miejsca wyżej są: Czechy (z 23. na 21.), Belgia (z 15 na 13.) i Grecja (z 18. na 16.).

O cztery miejsca spadły: Irlandia (z 10. na 14.), Słowacja (z 11. na 15.) i Szwecja (z 19. na 23.).

Oprócz Malty i Polski (kolejno na 1. i 20. miejscu), pozycję sprzed tygodnia utrzymały m.in. Litwa (4. miejsce), Finlandia (9. miejsce), Łotwa (26. miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: spadek Polski na 57. miejsce

Jak Polska wypadała na tle wszystkich państw na świecie pod względem wskaźnika zaszczepienia? Dane na ten temat Our World in Data podaje dla 173 państw, są wśród nich niewielkie terytoria zależne.

5 kwietnia Polska była na świecie na 54. miejscu. Według danych z 12 kwietnia spadła o trzy miejsca, na 57. pozycję. Pierwsze miejsce zajmował Gibraltar (190,91), drugie Falklandy (124,09), trzecie Izrael (118,76). Za nimi były Seszele (110,58) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (91,38).

12 kwietnia pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

Stany Zjednoczone - 187,05 mln,

Chiny - 167,34 mln,

Indie - 104,53 mln,

Wielka Brytania - 39,85,

Brazylia - 26,74.

Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 7,96 mln szczepień - byliśmy na 19. miejscu. Tydzień wcześniej byliśmy o jedną pozycję wyżej.

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: Polska spada z 33. na 43. miejsce na świecie

Sprawdziliśmy też, które miejsce zajmuje Polska pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli którzy dostali wszystkie wymagane dawkami szczepionki na COVID-19. Portal Our World in Data podaje dane dla 105 państw i terytoriów zależnych.

Przed tygodniem Polska była poza pierwszą trzydziestką państw na świecie z najwyższym odsetkiem zaszczepionych (33. miejsce). Teraz, według danych z 12 kwietnia, mamy 43. miejsce. U nas zaszczepiono 5,6 proc. populacji. Więcej już m.in. na Węgrzech - 12,6 proc., w Wielkiej Brytanii - 11,3 proc., w Danii - 7,8 proc., Grecji - 7,2 proc., Czechach - 6,7 proc., Niemczech - 6 proc., Włoszech - 6,5 proc.

12 kwietnia 2021: państwa i terytoria zależne z najwyższym odsetkiem mieszkańców zaszczepionych na COVID-19. Polska na 43. miejscuOur World in Data | ourworldindata.com

12 kwietnia największy odsetek mieszkańców zaszczepionych na COVID-19 miały: Gibraltar - 88,4 proc., Izrael - 57 proc. i Falklandy - 49,3. Ponad 20 proc. mieszkańców zaszczepiły: Chile - 24,4 proc., Monaco - 22,4 proc., Stany Zjednoczone - 21,7 proc.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Epidemia odry w Teksasie i teorie amerykańskiego sekretarza zdrowia Roberta F. Kennedy'ego Jr. na temat szczepionek spowodowały, że w polskiej sieci wraca dyskusja, czy warto się szczepić. Przypominamy, dlaczego nie można dopuścić do przekroczenia "czerwonej linii" - i sprawdzamy, jak jest obecnie w Polsce.

Szczepienia na odrę. Ile brakuje do przekroczenia "czerwonej linii"?

Szczepienia na odrę. Ile brakuje do przekroczenia "czerwonej linii"?

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu wiceprezydent USA J.D. Vance miał powiedzieć, że Stany Zjednoczone dla dobra Europy "muszą trwale zneutralizować Niemcy". To manipulacja.

J.D. Vance powiedział: "Ameryka musi zneutralizować Niemcy"?

J.D. Vance powiedział: "Ameryka musi zneutralizować Niemcy"?

Źródło:
Konkret24

"Zmarła po pięciu godzinach przesłuchania"; "zginęła z rąk naszych przeciwników", "zapłaciła najwyższą cenę" - tak w dwa dni po śmierci Barbary Skrzypek politycy PiS zbudowali narrację o tym, że jej zgon jest wynikiem przesłuchania w prokuraturze. Przedstawiamy kalendarium wydarzeń.

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Śmierć Barbary Skrzypek. Jak zbudowano przekaz "pierwsza ofiara reżimu"

Źródło:
Konkret24

"Demokracja to ułuda", "u nas też musi do tego dojść" - tak internauci komentują nagranie z Grecji, gdzie obywatele starli się z policją. Według popularnego przekazu protesty wywołała polityka rządu wobec Ukrainy. Tymczasem powód protestów był inny.

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Zamieszki w Grecji z powodu wsparcia dla Ukrainy? Co to za protesty

Źródło:
Konkret24

Oddano Unii Europejskiej kontrolę nad Wojskiem Polskim, odebrano państwom decyzyjność w sprawach obrony - tak europosłowie PiS tłumaczą, dlaczego głosowali przeciw rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczącej między innymi Tarczy Wschód. Twierdzą też, że projekt nie jest realizowany. Ich tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Tarcza Wschód: co już zrobiono. Manipulacje PiS po głosowaniu w PE

Źródło:
Konkret24

"Propaganda", "inscenizacja", "reżim kijowski" - to komentarze internautów do filmu, który ma być dowodem na to, że Ukraina zatrudnia aktorów do tworzenia antyrosyjskich treści. Jednak prawda jest zupełnie inna, a metoda dezinformacji oskarżająca Ukrainę o tworzenie propagandówek - powszechna.

Aktorzy zamiast żołnierzy? Jak do prokremlowskiej tezy wykorzystano teledysk

Aktorzy zamiast żołnierzy? Jak do prokremlowskiej tezy wykorzystano teledysk

Źródło:
Konkret24

"Telewizja uczy dzieci nienawiści!", "spot propagandowy uczy najmłodszych donosicielstwa" - komentują internauci, oburzeni rzekomą reklamą, która miała się ukazać w ukraińskiej stacji dla dzieci. Przestrzegamy: to fałszywka. I kolejny przykład rosyjskiej dezinformacji uderzającej w Ukrainę.

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

"Zgłoś zdradę", donieś na rodzinę. Uwaga: rosyjska fałszywka

Źródło:
Konkret24

Nienaturalnie wykręcone dłonie, znikające ręce i palce - tak wyglądają na zdjęciu kobiety, które rzekomo wspierają kampanię Karola Nawrockiego. Politycy PiS rozsyłają fotografię, a internauci zachwycają się akcją wyborczyń. Tylko że one nie istnieją.

"Polskie dziewczyny za Nawrockim". Wygenerowane komputerowo

"Polskie dziewczyny za Nawrockim". Wygenerowane komputerowo

Źródło:
Konkret24

Plotka o rzekomej konsultacji Wołodymyra Zełenskiego z politykami amerykańskiej Partii Demokratycznej obiegła internet. Prezydent Ukrainy jakoby był namawiany do twardej postawy wobec Donalda Trumpa. Wyjaśniamy, jaką drogę pokonała ta nieprawdziwa informacja, która dotarła do ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Plotka o spotkaniu Trump-Zełenski. Jak otoczenie prezydenta USA tworzy fikcję

Plotka o spotkaniu Trump-Zełenski. Jak otoczenie prezydenta USA tworzy fikcję

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z produkcją amunicji w Polsce? Zdaniem polityków Konfederacji "nie mamy produkcji amunicji", według innych polityków - mamy, tylko zbyt małą. Sednem sporu jest posiadanie własnych surowców. Wyjaśniamy.

"Polska nie produkuje amunicji"? Jest pewien problem

"Polska nie produkuje amunicji"? Jest pewien problem

Źródło:
Konkret24

"Jak jesteś chory przewlekle, to się ciebie nie leczy, tylko trafiasz na listę do 'odstrzału'" - straszą internauci. W szpitalnych oddziałach ratunkowych rzekomo segregowani są pacjenci, którzy "kwalifikują się do wręczenia protokołu zapobiegania terapii daremniej". To przekaz towarzyszący popularnemu nagraniu, które krąży w mediach społecznościowych. To całkowita nieprawda i szerzenie dezinformacji. Wyjaśniamy.

"Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

"Segregacja pacjentów na SOR-ach"? Kłamstwa o terapii daremnej

Źródło:
Konkret24

Zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego nastały czasy, gdy Rosja wróciła do realizacji doktryny Primakowa, a Stany Zjednoczone ożywiły doktrynę Monroego. Dwa wielkie mocarstwa i dwie metody prowadzenia polityki zagranicznej - o co chodzi? Eksperci oceniają, czy teza wicemarszałka jest trafna.

Trump kontra Putin. Doktryny dwóch mocarstw znowu żywe? "Widać echa"

Trump kontra Putin. Doktryny dwóch mocarstw znowu żywe? "Widać echa"

Źródło:
Konkret24

"Czas się zastanowić, komu naprawdę warto pomagać", "zamiast wdzięczności aroganckie komentarze" - reagują internauci na masowo rozpowszechniany film. W nim rzekomo "niewdzięczna Oksana" krytykuje bowiem paczkę pomocową otrzymaną z Polski. Uwaga: to rosyjska i antyukraińska dezinformacja. Film zmanipulowano, prawdziwa autorka mówiła coś odwrotnego.

Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Ukrainka "pogardza żywnością z Polski"? Nie wierzcie w ten film

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ukraińskiego nagrobka ma być dowodem na to, że ojciec obecnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara rzekomo miał powiązania z ukraińską organizacją UPA. Wyjaśniamy.

"Grób ojca Adama Bodnara"? Minister wyjaśnia

"Grób ojca Adama Bodnara"? Minister wyjaśnia

Źródło:
Konkret24

Internauci zachwycają się postawą Jacka Nicholsona, oglądając filmik rzekomo pokazujący scenę, jak aktor ten solidaryzuje się z Ukrainą. Lecz nie jest to ani nowy film, ani znany aktor.

Jack Nicholson wspiera Ukrainę? Wyjaśniamy

Jack Nicholson wspiera Ukrainę? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Polityk Konfederacji przestrzega, że w Unii Europejskiej może zostać wprowadzony zakaz środków do walki z gryzoniami. Internauci reagują na to oburzeniem. Komisja Europejska uspokaja.

Unia Europejska "zakaże trutek na szczury"? Mamy odpowiedź

Unia Europejska "zakaże trutek na szczury"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział plany na zwiększenie obronności, w tym szkolenia wojskowe i potencjalne wycofanie Polski z konwencji ottawskiej i dublińskiej. Wywołało to wiele komentarzy, szczególnie w kontekście konwencji dublińskiej. Wyjaśniamy, co to za umowy i czego dotyczą.

Konwencja ottawska i dublińska. Tusk wypowiedział? Niezupełnie

Konwencja ottawska i dublińska. Tusk wypowiedział? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Niemcy będą zwozić imigrantów autobusami", "już w tym tygodniu pierwszy transport nielegalnych migrantów" - alarmują internauci, twierdząc, że takie są ustalenia międzyrządowe. Przekaz ten jest szeroko rozpowszechniany w sieci, między innymi przez Konfederację. Nie jest prawdziwy. To manipulacja stworzona na bazie tekstu niemieckiego serwisu.

"Autobusy z imigrantami" przyjadą z Niemiec? "Kampanijne kłamstwo"

"Autobusy z imigrantami" przyjadą z Niemiec? "Kampanijne kłamstwo"

Źródło:
Konkret24

Wobec zapowiedzi administracji Donalda Trumpa, że warto postawić na reset relacji z Rosją, przypominane są kontakty obecnego prezydenta USA z ludźmi Kremla w przeszłości. W ten sposób nową odsłonę zyskał przekaz, jakoby w latach 80. Trump miał zostać zwerbowany przez radzieckie KGB. Wyjaśniamy, ile w tym prawdy.

Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Trump, agent "Krasnov" i KGB. Co to za historia

Źródło:
Snopes

Toronto wstrzymało dopłaty dla kierowców samochodów marki Tesla, a internauci rozpowszechniają przekaz, jakoby w ogóle wprowadzono zakaz wjazdu tych aut do Kanady. Służby graniczne uspokajają: Kanadyjczycy posiadający tesle mogą spokojnie wracać do kraju.

"Brawo Kanada"? No niezupełnie

"Brawo Kanada"? No niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki wciąż mówi o "trzykrotnym spadku przyjęć" do wojska. Według szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w razie konfliktu Polska może stworzyć półmilionową armię. A jak jest naprawdę z liczebnością naszej armii i rekrutacją do niej? Prezentujemy dane Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Ilu mamy "żołnierzy pod bronią", a ilu rekrutujemy co roku. Najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Po kłótni w Białym Domu w sieci pojawiają się teorie dotyczące umów podpisywanych przez Ukrainę z innymi państwami za plecami Donalda Trumpa. Według jednej Ukraina zawarła wcześniej porozumienie z Wielką Brytanią także co do złóż surowców. Wyjaśniamy.

Zełenski "potajemnie podpisał umowę z Wielką Brytanią" i rozgrywał Trumpa? O co tu chodzi

Zełenski "potajemnie podpisał umowę z Wielką Brytanią" i rozgrywał Trumpa? O co tu chodzi

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki mówił, że rezygnacja z dotacji do aut elektrycznych to sposób na niższe ceny prądu. "My wszyscy płacimy za kilkadziesiąt tysięcy samochodów elektrycznych" - twierdził. Pokazujemy, na ile dokładnie pojazdów wypłacono dotacje i jakie to były kwoty.

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Nawrocki chce likwidacji dopłat do elektryków. Sprawdziliśmy, ile wyniosły i kto je otrzymał

Źródło:
Konkret24

Joe Biden miał specjalnie doprowadzić do wzrostu cen jaj, miliony osób powyżej 100. roku życia miały pobierać emerytury, a przy budowie Kanału Panamskiego miało umrzeć tysiące Amerykanów - takie rewelacje wygłaszał prezydent Donald Trump w Kongresie USA. Mijał się też z prawdą, opowiadając o migrantach czy o pomocy dla Ukrainy.

Jak Trump przed Kongresem mijał się z prawdą

Jak Trump przed Kongresem mijał się z prawdą

Źródło:
Konkret24, CNN

Według jednej wersji są to mieszkańcy Kijowa, którzy niedawno wyszli na ulicę protestować przeciwko prezydentowi Zełenskiemu. Według innego przekazu są to mieszkający w Polsce Ukraińcy, domagający się większego wsparcia socjalnego. Tymczasem popularne w sieci nagranie pokazuje zupełnie inną manifestację.

Ukraińcy wyszli na ulice. Kiedy?

Ukraińcy wyszli na ulice. Kiedy?

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Norwegia w ramach solidarności z Ukrainą miała zaprzestać dostarczania paliwa dla okrętów amerykańskiej marynarki wojennej. To nieprawda - choć faktem jest, że jedna z firm postanowiła okazać Ukraińcom "moralne wsparcie". Wyjaśniamy.

Norwegia "odmawia paliwa okrętom USA"? Kto naprawdę odmówił

Norwegia "odmawia paliwa okrętom USA"? Kto naprawdę odmówił

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski odwołuje wybory w Ukrainie, zabił amerykańskiego dziennikarza i nie wie, gdzie są pieniądze, które otrzymał jako wsparcie ze Stanów Zjednoczonych - to tylko niektóre z fałszywych przekazów, które Elon Musk wykorzystywał do dyskredytacji prezydenta Ukrainy i jego otoczenia.

Elon Musk o Zełenskim i Ukrainie. Nieprawdy i manipulacje

Elon Musk o Zełenskim i Ukrainie. Nieprawdy i manipulacje

Źródło:
Konkret24