"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24
Euro 2024. Zbliża się pierwszy mecz Polski, bez Roberta Lewandowskiego w składzie
Euro 2024. Zbliża się pierwszy mecz Polski, bez Roberta Lewandowskiego w składzie
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Euro 2024. Zbliża się pierwszy mecz Polski, bez Roberta Lewandowskiego w składzieJan Błaszkowski/Fakty TVN

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W piątek 14 czerwca w Niemczech rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa Europy. Większość z 24 reprezentacji, które zagrają na Euro, przyleciała już do Niemiec - tam czekały na nich autokary, którymi zespoły będą jeździć na treningi i mecze. Po tym, jak w internecie pokazano zdjęcia tych autokarów, dyskusję w polskich mediach społecznościowych wywołały grafiki na autobusie naszej reprezentacji - ale nie tylko. Jeden z użytkowników serwisu X opublikował zdjęcie wozu reprezentacji Ukrainy, zauważając: "Ukraina ma dokładnie taki sam autobus, jak Polska".

Wpis o autokarze reprezentacji Ukrainy na Euro 2024x.com

Grafika na obu autokarach - polskim i ukraińskim - przedstawia kibiców różnych narodowości. Na pojazdach z jednej strony umieszczono podobizny dwóch białych i trzech czarnoskórych osób, z których jedną przedstawiono na wózku inwalidzkim. Autokary różni jedynie nazwa kraju i flaga na szybie.

Internauci, politycy prawicy: "zapomnieli Polaka do grafiki dodać", "brak polskości boli, jak jasna cholera!"

W polskich mediach społecznościowych pierwsze zdjęcia autokaru naszej reprezentacji wywołały falę negatywnych komentarzy. Wielu internautów krytykowało ubarwienie wozu, pisząc, że nie nawiązuje w żaden sposób do Polski. Niektórzy pytali, kto z polskiej delegacji lub Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN) wyraził zgodę na taki wzór na autokarze reprezentacji.

"Tak prezentuje się 'polski' autokar, którym nasi piłkarze będą poruszać się po Niemczech. Niemiecki autobus i multikulti zamiast patriotycznych grafik. Ktoś bardzo chciał się przypodobać obecnie rządzącym"; "Tak ma wyglądać autokar reprezentacji Polski na EURO 2024. PZPN - oczadzieliście? Zatwierdziliście to? Polska drużyna nie składa się z Murzynów! A brak polskości boli, jak jasna cholera!"; "Polski autokar na Euro 2024. Brakuje jeszcze niebinarnych z zaimkami"; "Taki polski autobus, że zapomnieli Polaka do grafiki dodać" - pisali oburzeni użytkownicy serwisu X (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Krytyczne wpisy o autokarze reprezentacji Polski na Euro 2024x.com

Wiele negatywnych komentarzy pojawiło się też pod zdjęciem autokaru zamieszczonym 10 czerwca w mediach społecznościowych TVP Sport. Niektórzy komentujący zwrócili uwagę na czarnoskórą kobietę na wózku ubraną w biało-czerwoną koszulkę. "Czemu Polska jest przedstawiona jako czarna osoba poruszająca się na wózku?"; "Czarna Polka?"; "A dlaczego ten w biało-czerwonej koszulce jest brązowy a pozostali mają koszulki w innych kolorach? To nie jest cyrk objazdowy tylko Polska reprezentacja" - pytali internauci. Nie zabrakło też komentarzy polityków. "To jest autobus polskiej reprezentacji czy autobus do cyrku" - skomentowano ma profilu Korona Warszawa reprezentującym warszawski oddział Konfederacji Korony Polskiej Grzegorza Brauna. "Brakuje samuraja-murzyna" - skomentował Emil Krawczyk, członek rady krajowej partii Nowa Nadzieja, której prezesem jest Sławomir Mentzen.

Również post o tym, że "Ukraina ma dokładnie taki sam autobus jak Polska", wywołał krytyczne komentarze: "Pewnie ten sam oligarcha zarobił"; "Czyli nawet to im oddaliśmy"; "Ukropolinbus". Niektórzy zwracali jednak uwagę, że np. Węgrzy też taki mają, zaś jeden z internautów zapytał: "a to nie tak, że wszyscy mają taki sam, a tylko Polacy się o to spłakali?".

Rzeczywiście.

Jednakowe wzory

Tak samo jak autokar polskiej reprezentacji został ozdobiony m.in. wóz reprezentacji Włoch, którego zdjęcie opublikowała w sieci włoska federacja piłkarska. "(Jest) tutaj, żeby nas zabrać" - skomentowano zdjęcie zamieszczone na oficjalnym koncie włoskiej kadry w serwisie X.

Na stronie agencji Getty Images, gdzie dostępne są zdjęcia UEFA, można zobaczyć też autokary reprezentacji Anglii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Serbii, Słowacji, Turcji i Węgier. Wszystkie mają identyczny wzór graficzny; różnią się tylko nazwą kraju i flagą umieszczoną na szybach.

Autokar reprezentacji Węgier na Euro 2024Carsten Harz/UEFA/Getty Images

Dlatego wszelkie sugestie, że grafika widoczna na autokarze reprezentacji Polski ma rzekomo się odnosić akurat do polskich kibiców, są nieuzasadnione. PZPN nie musiał niczego zatwierdzać. Czarnoskóra kobieta na wózku inwalidzkim w biało-czerwonej koszulce widnieje na wszystkich autokarach. Wzór odpowiada oprawie graficznej mistrzostw - a tę można zobaczyć m.in. na nagraniu prezentującym logo turnieju; treść grafiki nawiązuje do motta "Zjednoczeni przez piłkę nożną" (ang. United by football). Stąd nic dziwnego, że autokar reprezentacji Ukrainy wygląda tak samo.

Autokary na Euro 2024

Jak podał w maju 2024 roku portal Transinfo.pl, autokary dla wszystkich 24 drużyn grających na Euro 2024 dostarczyła niemiecka firma Daimler. Po 12 nabyły firmy Autobus Oberbayern GmbH z Monachium i Bus-Verkehr Berlin (BVB) z Berlina. Na zdjęciach zamieszczonych na Facebooku przez drugą z tych firm przy okazji odebrania autokarów 22 kwietnia widać, że wszystkie 24 autokary nie miały żadnego malowania, a dodano je później - zgodnie z oprawą graficzną, którą na Euro 2024 przyjęła europejska federacja piłkarska UEFA.

Euro 2024 rozpocznie się 14 czerwca meczem Niemców ze Szkotami w Monachium. Polska swoje mecze grupowe rozegra: 16 czerwca z Holandią w Hamburgu, 21 czerwca z Austrią w Berlinie i 25 czerwca z Francją w Dortmundzie. Ukraina natomiast zmierzy się kolejno z Rumunią, Słowacją i Belgią w Monachium, Duesseldorfie i Stuttgarcie. Na wszystkie te spotkania obie drużyny udadzą się autokarami: Polska z Hanoweru, a Ukraina z Wiesbaden.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pełna lista uczestników Euro 2024. 24 szczęśliwców, między nimi Polska

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: HANNIBAL HANSCHKE/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24