Wieża Eiffla podświetlona kolorami szwajcarskiej flagi jako ukłon Francuzów dla rywali po porażce na Euro 2020 - taka fotografia pojawiła się w sieci dzień po pamiętnym meczu. Nie jest jednak wyrazem sportowej postawy Francji tylko zwykłym fotomontażem. I to nienowym.
Emocjonujący mecz Francja - Szwajcaria na Euro 2020 w poniedziałek 28 czerwca stał się okazją do stworzenia fake newsa, który szybko zdobył popularność w mediach społecznościowych - nie tylko francuskich, ale i polskich. W poniedziałkowym meczu po 90 minutach i dogrywce był remis 3:3, o zwycięstwie Szwajcarów (5:4) zdecydowały rzuty karne. Niespodziewana wygrana stała się sensacją mistrzostw Europy. Bo to Francja była faworytem tego spotkania. W ćwierćfinale Szwajcarzy zagrają z Hiszpanami.
We wtorek na polskim Twitterze zaczęło krążyć zdjęcie wieży Eiffla podświetlonej kolorami szwajcarskiej flagi. Internauci sugerowali, że ta iluminacja jest ukłonem Francji w stronę Szwajcarów.
Klasa Francuzów, a może jednak fejk?
"A więc naprawdę, brawo Paryż! Szacunek dla Francji! Barwy sportu" - napisał 29 czerwca na francuskim Twitterze Richard Werly, który przedstawia się jako stały korespondent szwajcarskiego dziennika "Le Temps" w Paryżu. Do wpisu załączył zdjęcie wieży Eiffla oświetlonej flagą Szwajcarii. Jego wpis w krótkim czasie polubiło ponad 2,2 tys. użytkowników, a ponad 360 udostępniło.
fałsz
Post Werly'ego udostępniali również polscy użytkownicy Twittera. "To się nazywa oddanie szacunku zwycięskiemu przeciwnikowi.Gdyby Polska tak odpadła to zaraz byłaby nagonka i hejt na Szwajcarów, wyzwanie od kolaborantów a sędzia Trybunału Konstytucyjnego, prof Pawłowicz nawoływałaby do bojkotu zegarków,sera i szwajcarskich czekoladek:)#FRASUI" - napisał we wtorek 29 czerwca jeden z twitterowiczów (pisownia oryginalna).
Wpis szwajcarskiego korespondenta podali dalej na Twitterze m.in. Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweek Polska" i Ben Stanley, wykładowca SWPS w Warszawie. A Jacek Czarnecki z Radia Zet, udostępniając post ze zdjęciem wieży Eiffla w barwach Szwajcarii, napisał: "Paryż po wygranej Szwajcarów. To się nazywa klasa". Jego tweet polubiło ponad 180 użytkowników, udostępniło ponad 30.
fałsz
Część internautów powątpiewała jednak w komentarzach, czy zdjęcie jest autentyczne. "Fajne, ale nieprawdziwe"; "Ładne, ale mało wspólnego z prawdą" - pisali. Niektórzy udostępniali zrzuty ekranu z kamerki pokazującej wieżę Eiffla na żywo jako dowód na to, że zdjęcia na pewno nie wykonano po meczu, bo wieża wyglądała normalnie, nie była oświetlona.
Sprawą zajęła się redakcja francuskiego serwisu 20 Minutes - uznała grafikę za fotomontaż. Krąży on w sieci bowiem od co najmniej kilku lat.
Biały krzyż dodano do zdjęcia
Jak wyjaśnia 20 Minutes, biały krzyż ze szwajcarskiej flagi dodano do zdjęcia wieży Eiffla, którą podświetlono na czerwono w 2004 roku z okazji rozpoczynającego się chińskiego Roku Małpy i wizyty w Paryżu prezydenta Chin. O tym informowały także i polskie media, m.in. Interia i WP.pl.
Ponadto od tego czasu symbol Paryża kilkakrotnie podświetlano na czerwono podczas pokazu fajerwerków z okazji święta narodowego 14 lipca (Dnia Bastylii) – informuje z kolei firma, która zajmuje się obsługą turystów na wieży.
Przerobiona fotografia krąży w internecie od co najmniej 2014 roku. Dzięki wyszukiwaniu obrazem w Google trafiliśmy na artykuł na stronie internetowej szwajcarskiego dziennika "Bieler Tagblatt", gdzie opublikowano ten fotomontaż. Datowany na 20 czerwca 2014 roku artykuł opisywał, jak internauci "przygotowywali" się do meczu Francja - Szwajcaria. Jak sprawdziliśmy, taki mecz rozegrano tego dnia w ramach Mistrzostw Świata 2014. Siedem lat temu Szwajcarzy przegrali z Francuzami 2:5, o czym informowały m.in. redakcje brytyjskiego dziennika "The Guardian" i stacja BBC.
Jak ustaliliśmy, na przerobionym zdjęciu znajduje się znak wodny - logo szwajcarskiej stacji radiowej Radio Zürisee (prawy dolny róg). Zwróciliśmy się do stacji z pytaniem o źródło i kontekst przeróbki.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock