Gdy poseł Przemysław Czarnek odwiedzał chorą babcię w szpitalu, w województwie lubelskim obowiązywał zakaz odwiedzin chorych wydany przez wojewodę. Jak sprawdziliśmy, takie zakazy wydało tylko pięciu wojewodów - część już odwołała. Odwiedzin mogą jednak zakazać dyrektorzy placówek.

Przemysław Czarnek, poseł PiS i kandydat na ministra edukacji i nauki, przyznał się, że mimo wprowadzonego przez wojewodę lubelskiego zakazu odwiedzin w szpitalach był z wizytą u chorej babci w jednej z lubelskich placówek. Szpital, wyjaśniając okoliczności jego wizyty, przyznał, że obowiązuje w nim zakaz odwiedzin.

Zapytaliśmy wszystkich 16 wojewodów, czy i od kiedy wydawali decyzje o zakazie odwiedzin w szpitalach na terenie ich województwa. Z odpowiedzi oraz informacji na stronach internetowych urzędów wojewódzkich wynika, że odgórne zakazy wojewodów obowiązują obecnie w trzech województwach.

09.10.2020 | Poseł Czarnek odwiedził w szpitalu babcię. "Znowu lepszy"

Z wizytą u babci

Trzy dni przed powołaniem nowych ministrów, 3 października, Przemysław Czarnek odwiedził swoją babcię, która przebywała na oddziale rehabilitacji szpitala wojskowego w Lublinie. Dwa dni później, w poniedziałek 5 października, poseł Czarnek poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

8 października Ministerstwo Obrony Narodowej, któremu podlega Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie, poinformowało, że na oddziale rehabilitacji, gdzie był w sobotę Czarnek, stwierdzono koronawirusa u 14 pacjentów i siedmiu osób z personelu. 40 osób przebywa w kwarantannie.

O wizycie Czarnka w szpitalu jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza", informując jednocześnie, że w szpitalu od 12 marca decyzją wojewody lubelskiego obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów. To, jak dyrekcja szpitala tłumaczyła wizytę posła PiS, powołując się na przepis o "przypadkach szczególnych", opisał dziennikarz Tvn24.pl Szymon Jadczak.

Jeszcze nie minister. Przemysław Czarnek nie został zaprzysiężony

Zakazy wprowadziło pięciu wojewodów

Zakaz odwiedzin w szpitalach wojewoda lubelski wprowadził 12 marca, a zmienił go decyzją z 25 czerwca - stwierdził w niej, że przebywanie w szpitalach osób postronnych jest dopuszczone "wyłącznie w przypadkach szczególnie uzasadnionych" i za zgodą "osoby uprawnionej".

Zapytaliśmy rzeczników prasowych wojewodów o to, czy podobnie jak wojewoda lubelski od 1 marca wydawali polecenia dotyczące zakazu odwiedzin w szpitalach; jakich szpitali i jakiego rodzaju odwiedzin ten zakaz dotyczyły; czy w dzień udzielenia odpowiedzi ten zakaz obowiązywał i w jakim zakresie.

Otrzymaliśmy odpowiedzi od 12 rzeczników prasowych wojewodów. W przypadku pozostałych czterech województw przejrzeliśmy strony internetowe urzędów wojewódzkich, na których zamieszczano akty prawne wojewodów w związku z COVID-19.

Wniosek: zakazy odwiedzin w szpitalach wprowadziło, oprócz lubelskiego, tylko czterech innych wojewodów. Wciąż obowiązują w trzech województwach: lubelskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Wojewoda dolnośląski wprowadził do odwołania zakaz odwiedzin w 53 placówkach medycznych. "Zgodnie z nałożonymi decyzjami w uzasadnionych przypadkach, po spełnieniu przez Dyrektora placówki warunków, dyrektor podmiotu leczniczego może odstąpić od zakazu odwiedzin" – poinformowało Konkret24 biuro prasowe wojewody dolnośląskiego.

Odwiedziny posła u babci. Jest zawiadomienie do prokuratury

Wojewoda kujawsko-pomorski zakaz odwiedzin w szpitalach wprowadził 12 marca. Swoje polecenie odwołał 21 maja i zakaz odwiedzin już nie obowiązuje.

11 marca wprowadzono zakaz odwiedzin w placówkach medycznych na terenie województwa lubuskiego. Od 8 września, jak nas poinformował dyrektor biura wojewody, "kwestie dotyczące w/w ograniczeń pozostawia się do decyzji kierownika podmiotu leczniczego".

Zakaz odwiedzin pacjentów w placówkach medycznych w województwie wielkopolskim wojewoda wprowadził 10 marca. Obowiązuje do odwołania.

W pozostałych 11 województwach wojewodowie nie wydali żadnych decyzji dotyczących zakazu odwiedzin w szpitalach. Mogą je natomiast podejmować samodzielnie dyrekcje poszczególnych placówek.

Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: tvn24

Pozostałe

Ustawa antycovidowa poprawiona, ale kontrowersyjne przepisy zostały

Odstąpienie od Prawa zamówień publicznych, kierowanie do pracy mężczyzn do 65. roku życia, niejasna "klauzula dobrego samarytanina" - te i inne przepisy od początku budzące zastrzeżenia prawników i organizacji lekarskich pozostały w rozpatrywanej przez Sejm ustawie antycovidowej. Zapowiadane 200 proc. wynagrodzenia dla lekarzy kierowanych przez wojewodę do pracy przy pandemii nie oznacza, że dostaną dwukrotność swojej pensji.

Pielęgniarki "zdecydowanie lepiej" zarabiają? Analizujemy

Pielęgniarki zarabiały zdecydowanie lepiej już od czasów PO - stwierdził senator Stanisław Karczewski i podkreślił, że za rządów PiS wzrost płac utrzymano. Przedstawiamy, jak wyglądały podwyżki dla pielęgniarek w ostatnich latach i co mogą oznaczać planowane właśnie zmiany wypłacania tzw. zembalowego.

Sasin: lekarze nie stawiają się na wezwanie wojewodów do walki z epidemią. Wyjaśniamy

Wicepremier Jacek Sasin zarzucił lekarzom, że nie chcą się stawiać do pracy na wezwanie wojewodów. Z informacji uzyskanych przez Konkret24 wynika, że w czterech województwach w ogóle nie wzywano lekarzy, w czterech na wezwanie stawili się wszyscy wyznaczeni, w kilku od decyzji wojewody odwołały się jedna-dwie osoby. W mazowieckim, pomorskim i śląskim, gdzie wezwań było najwięcej, sytuacja jest inna.