Wskaźnik zaszczepienia w Polsce jest wciąż niższy niż średnia w Unii Europejskiej - pod względem liczby podanych dawek szczepionki na 100 mieszkańców jesteśmy w drugiej dziesiątce państw Unii. Również w światowym zestawieniu nasza pozycja się nie poprawiła.

System szczepień cały czas przyspiesza - mówił we wtorek 20 kwietnia na konferencji prasowej szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Przedstawiając harmonogram zapisów na szczepienia kolejnych roczników, zakończył, że "do 9 maja wszyscy chętni będą mieli e-skierowania na szczepienia".

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 20 kwietnia do tej pory wykonano 9 006 539 szczepień; 2 307 284 osób zaszczepiono wszystkimi wymaganymi dawkami.

Dworczyk: od 9 maja już wszyscy będę mieli wystawione e-skierowania

Konkret24 od stycznia co tydzień sprawdza, jak wygląda stan szczepień przeciw COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie - oraz jak na tym tle wypada Polska. W analizach przedstawiamy dane z portalu Our World in Data.

Najnowsze statystyki potwierdzają, że szczepienia na COVID-19 w Polsce idą szybciej. Ale w Unii Europejskiej nadal mamy to samo miejsce co przed tygodniem pod względem wskaźnika zaszczepienia i jego tygodniowej średniej kroczącej. W światowym zestawieniu pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców pozycja Polski spadła. Awansowaliśmy tylko w światowym rankingu wskaźnika zaszczepienia, wynika z danych Our World in Data.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia: nieco wyższa, ale Polska wciąż na 17. miejscu

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców państwa (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Sprawdziliśmy tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w poszczególnych państwach Unii Europejskiej według najnowszych dostępnych na Our World in Data danych z poniedziałku 19 kwietnia (dla niektórych państw są starsze: m.in. Malta i Dania - 18 kwietnia, Szwecja i Cypr - 16 kwietnia, Polska - 15 kwietnia, Holandia - 11 kwietnia). Według nich średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia dla Polski wynosiła 0,46, co dawało nam 17. miejsce w UE.

To samo miejsce mieliśmy przed tygodniem: 12 kwietnia Polska była na 17. miejscu z tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia na poziomie 0,42. Z jednej strony widać nieznaczny wzrost średniej; z drugiej - ponieważ dane dla Polski są z 15 kwietnia, na 19 kwietnia mogła być wyższa.

W ciągu tygodnia w zestawieniu wyprzedziła nas Szwecja (0,55), za Polskę przesunęła się Grecja (0,44).

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 19 kwietnia 2021
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 19 kwietnia 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

W czołówce zestawienia są zmiany. Malta wróciła na pierwsze miejsce (1,03 - stan na 18 kwietnia), za nią jest Luksemburg i Holandia (po 0,77 - dane kolejno z 18 i 11 kwietnia). Z pierwszego na czwarte miejsce spadły Węgry (0,74).

W lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto kraj nadal otrzymuje preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

Wskaźnik zaszczepienia w Unii: Polska dalej na 22. miejscu

Jak zmienił się w ciągu ostatniego tygodnia sam wskaźnik zaszczepienia? Przypomnijmy, że jest to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca na 100 mieszkańców danego dnia.

Dane za 19 kwietnia porównaliśmy ze stanem z 12 kwietnia. W zestawieniu państw UE pod względem wskaźnika zaszczepienia Polska utrzymała, zajmowane przed tygodniem, 22. miejsce. Na świecie jesteśmy na 61. miejscu. To o jedną pozycję wyżej niż przed tygodniem. W Unii pierwsze miejsce zajmuje wciąż Malta, za to na świecie – Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.

12 kwietnia Polska była na 22. miejscu wśród 27 państw UE, a wskaźnik zaszczepienia wynosił tego dnia 20,5719 kwietnia ponownie znaleźliśmy się na 22. miejscu - ale wartość wskaźnika wynosiła 22,42 (lecz to stan z 15 kwietnia). Taki wskaźnik był niższy niż dla całej Unii (25,66).

Na pierwszym miejscu była ponownie Malta (62,63), za nią Węgry (48,84) i Litwa (28,67).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 19 kwietnia 2021
Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 19 kwietnia 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw w zestawieniu? Najwięcej, bo o siedem miejsc, awansował Luksemburg (z 18. na 11. miejsce). O sześć miejsc awansowała Portugalia (z 16. na 10. miejsce), a o cztery Czechy (z 23. na 19. miejsce).

O dziesięć pozycji spadła Holandia (z 13. na 23. miejsce). Powodem może być brak aktualizacji danych dla tego kraju od 11 kwietnia. O pięć pozycji niżej przed tygodniem jest Słowenia (z 10. na 15. miejsce).

Niektóre państwa podobnie jak Polska (22. miejsce) utrzymały te same pozycje co przed tygodniem; są to m.in.: Malta i Węgry (kolejno 1. i 2. miejsce), Francja (14. miejsce), Rumunia (24. miejsce), Łotwa (26. miejsce), Bułgaria (27. miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska na 61. miejscu

Ponownie sprawdzamy, jak Polska wypadała na tle wszystkich państw na świecie pod względem wskaźnika zaszczepienia. Our World in Data szacuje te dane dla 185 państw, są też wśród nich niewielkie terytoria zależne.

12 kwietnia Polska była na 62. miejscu na świecie (przypomnijmy: wskaźnik wynosił 20,57). Na 19 kwietnia byliśmy na 61. miejscu. (wskaźnik: 22,42; stan na 15 kwietnia).

Czołówka zestawienia pozostała taka jak tydzień temu. Pierwsze miejsce zajmował Gibraltar (198,01), drugie Falklandy (126,53), trzecie Izrael (119,47). Za nimi były Seszele (114,09) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (97,82).

19 kwietnia pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

  • Stany Zjednoczone - 211,6 mln,
  • Chiny - 195 mln,
  • Indie - 127,1 mln,
  • Wielka Brytania - 43 mln,
  • Brazylia - 33,8 mln,
  • Niemcy - 22,4 mln.

Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 8,48 mln szczepień (stan na 15 kwietnia) - pozwoliło nam to utrzymać 19. miejsce, zajmowane także przed tygodniem.

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: spadek Polski na 52. miejsce na świecie

Regularnie sprawdzamy, jakie miejsce na świecie zajmuje teraz Polska pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli którzy dostali wszystkie wymagane dawkami szczepionki na COVID-19. Portal Our World in Data podaje te dane dla 114 państw i terytoriów zależnych.

12 kwietnia Polska była na 49. miejscu - z 5,6 proc. zaszczepionych mieszkańców. W ciągu tygodnia spadliśmy o trzy pozycje, na 52. miejsce. Do tej pory wszystkimi wymaganymi dawkami zaszczepiliśmy 5,9 proc. mieszańców Polski (dane na 15 kwietnia).

Według danych z 19 kwietnia największy odsetek mieszkańców zaszczepionych na COVID-19 miały: Gibraltar - 91,5 proc.; Izrael - 57,6 proc.; Falklandy - 51 proc. (stan na 14 kwietnia), Seszele - 46,7 proc. (stan na 13 kwietnia). W Stanach Zjednoczonych zaszczepionych było już 25,5 proc. mieszkańców, a w Wielkiej Brytanii - 14,9 proc.

Spośród państw UE większy odsetek zaszczepionych niż Polska mają m.in. Francja, Niemcy i Portugalia (po 6,7 proc.), Hiszpania (7,3 proc.), Czechy (8,2 proc.) i Węgry (14,5 proc.).

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: David Borrat/EPA/PAP

Pozostałe

Szczepionka Pfizera "od teraz nie będzie dwudawkowa"? Koncern komentuje

Wiadomość, jakoby firma Pfizer zmieniła zasady stosowania jej szczepionki na COVID-19 i zamiast dwóch dawek odporność zapewni dopiero "odpowiednia ilość dawek preparatu", szybko rozeszła się na Twitterze. Pomogły w tym znane osoby, które rozsyłały informację z fałszywego profilu.

"Rozpiska wariantów wirusów na dany rok"? Kolejna odsłona teorii o plandemii

"Oni już mają rozpisaną następną plandemię" - brzmiał jeden z komentarzy pod popularną w sieci tabelą z nazwami wariantów wirusa SARS-CoV-2 i widocznymi obok datami. Mają to być terminy rzekomego ogłoszenia opinii publicznej faktu pojawienia się nowych mutacji. Tabela wykorzystywana jest w przekazie o zaplanowanej pandemii.