Inwestycje z Planu Dudy. Kto i kiedy je inicjował?


Najnowszym motywem kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy są wielkie inwestycje strategiczne. Jednak to nie prezydent był ich inicjatorem, także pod względem ustawodawczym. Żadna ze zgłoszonych przez niego w mijającej kadencji ustaw nie dotyczyła projektów inwestycyjnych. Podpisał natomiast specjalne ustawy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej.

Spot wyborczy Andrzeja Dudy opisuje tzw. Plan Dudy, który ma przynieść 1 mln nowych miejsc pracy. Do tego celu mają posłużyć m.in. inwestycje strategiczne: Centralny Port Komunikacyjny, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, droga Via Baltica i gazociąg Baltic Pipe.

Rola inwestycji w kampanii Andrzeja Dudy
Rola inwestycji w kampanii Andrzeja Dudytvn24

O realizacji wymienionych w kampanijnym spocie strategicznych inwestycji zawsze decydował rząd, podejmując stosowne uchwały i przedstawiając projekty specjalnych ustaw. Na to zwracali uwagę niektórzy internauci komentujący spot Andrzeja Dudy. "Nie ma czegoś takiego, jak plan rozwoju kraju Prezydenta. Za rozwój kraju odpowiada rząd, Sejm i Senat. Jeżeli rząd planuje inwestycje, to czy będzie na fotelu prezydenta zasiadał Duda czy Trzaskowski nie będzie miało znaczenia. Prez. Trzaskowski będzie gwarantem praworządności" - napisała Ewa Szcześniak, komentując post wicepremier Jadwigi Emilewicz na Twitterze, w którym podała dalej spot prezydenta.

30 projektów ustaw, żadna o inwestycjach

Prezydent w swoich kompetencjach ma prawo inicjatywy ustawodawczej, podczas kadencji skierował do Sejmu 30 projektów ustaw. Żadna nie dotyczyła jakiejkolwiek inwestycji.

Na żadnym z etapów prac nad projektami tych ustaw przedstawiciel prezydenta nie brał udziału – ani w trakcie ich opiniowania przed przyjęciem ich przez rząd, ani w trakcie prac poselskich w komisjach sejmowych.

Prezydent i premier na placu budowy przekopu Mierzei Wiślanej
Prezydent i premier na placu budowy przekopu Mierzei Wiślanejtvn24

Ustawę z 24 lutego 2017 roku o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską prezydent podpisał 3 kwietnia 2017 roku. Natomiast 1 czerwca 2018 roku, czyli dwa lata przed wyborami, podpisał ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. W obu przypadkach nie było uroczystej oprawy ani okolicznościowego wystąpienia prezydenta.

Prezydenta nie było na inauguracji budowy przekopu 17 września 2018 roku - był tam prezes PiS Jarosław Kaczyński. Andrzej Duda na Mierzei Wiślanej pojawił się 30 maja tego roku w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego i ministra gospodarski morskiej Marka Gróbarczyka.

Podobnie było przy nowelizacji tzw. ustawy terminalowej – czyli ustawy z 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami, której inicjatorem był rząd Donalda Tuska. Nowelizację tej ustawy z 2018 roku, polegającą m.in. na wpisaniu gazociągu Baltic Pipe na listę inwestycji energetycznych, Andrzej Duda podpisał 25 lipca 2018 roku. Prezydenckie kalendarium tego dnia nie obejmowało jakiegokolwiek wydarzenia związanego z podpisaniem tej ustawy. Dopiero 4 maja tego toku prezydent wydał specjalne oświadczenie w związku z rozpoczęciem budowy gazociągu bałtyckiego.

Pomysły sprzed kadencji prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego

Ani prezydenta Andrzeja Dudy, ani nawet rządu Mateusza Morawieckiego nie można uznać za inicjatorów obecnych sztandarowych inwestycji wymienionych w spocie wyborczym. Który więc rząd i kiedy je zainicjował? Daty pierwszych decyzji w sprawie budowy podajemy w kolejności chronologicznej:

1. Baltic Pipe – rozmowy z Norwegami i Danią zainicjował rząd Jerzego Buzka i wicepremier ds. gospodarczych Janusz Steinhoff. 4 października 2000 roku przedstawiciele PGNiG podpisali w Kopenhadze porozumienie z duńską firmą gazową DONG i norweskim Statoilem w sprawie budowy gazociągu przez Bałtyk do polskiego wybrzeża (tzw. Baltic Pipe) – podaje Aleksander Zawisza w pracy "Gaz dla Polski".

2. Przekop Mierzei Wiślanej17 listopada 2000 roku Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych (gmin położonych nad Zalewem Wiślanym) uchwalił w Elblągu Strategię Rozwoju do 2015 roku, w której zapisano projekt drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną. Inicjatywę samorządowców przejął PiS – 10 listopada 2006 roku budowę przekopu obiecał Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Elblągu. Inicjatywa stała się oficjalnym projektem rządowym rok później, gdy rząd Jarosława Kaczyńskiego na ostatnim swoim posiedzeniu 13 listopada 2007 roku podjął uchwałę w sprawie Programu Wieloletniego na lata 2008-2013 "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską".

3. Via Baltica – to 256 km drogi ekspresowej S61 z Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą. Jej budowa została wpisana do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025). Program ten przyjął rząd Ewy Kopacz 8 września 2015 roku. Jak podaje na swojej stronie Ministerstwo Infrastruktury, "inwestycje na drogach krajowych realizowane są obecnie zgodnie z Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023".

4. CPK – tu także "sprawstwo kierownicze" można przypisać Jarosławowi Kaczyńskiemu. 17 lutego 2017 roku o tym, by w Polsce "gdzieś niedaleko Warszawy" powstało "potężne lotnisko międzynarodowe, światowe" prezes PiS mówił na antenie publicznego Radia Białystok. Uchwałę w sprawie przyjęcia "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej" rząd przyjął 7 listopada 2017 roku.

Poseł KO Michał Szczerba o budowie CPK
Poseł KO Michał Szczerba o budowie CPKtvn24

Plany ze spotu prezydenta wpisane w unijne plany?

Na wiecu 9 czerwca w Solcu Kujawskim Andrzej Duda mówił, że "każdy, kto mówi, że nie należy tego robić [budować CPK i przekop Mierzei Wiślanej], jest tak naprawdę przeciwko nie tylko Polsce, ale przeciwko Unii Europejskiej, bo Unia Europejska przygotowała za 750 mld euro plan inwestycyjny i my się w ten plan inwestycyjny wpisujemy z naszymi inwestycjami".

W ten sposób prezydent odniósł się do zaakceptowanych 27 maja przez Komisję Europejską propozycji odbudowy unijnej gospodarki po epidemii COVID-19 o wartości 750 mld euro, z czego Polsce ma przypaść ok. 64 mld euro. Cztery dni później w wypowiedzi dla PAP szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak twierdziła, że "na razie jest za wcześnie, żeby o tym mówić", jakie inwestycje będą finansowane z tego funduszu. "Chcemy finansować z tych środków przedsięwzięcia m.in. związane z ochroną zdrowia, cyfryzacją, rozwojem przedsiębiorczości oraz ochroną klimatu" - mówiła.

Przewodnicząca KE o funduszu odbudowy gospodarki UE
Przewodnicząca KE o funduszu odbudowy gospodarki UE

Z inwestycji, które wymieniono w spocie Andrzeja Dudy, współfinansowane ze środków unijnych są już: budowa Baltic Pipe (950 mln zł) i Via Baltica (1,36 mld zł). Przekop mierzei realizowany jest ze środków budżetu państwa. W przypadku CPK jak dotychczas finansowana jest jedynie działalność spółki przygotowującej budowę – 10 mln przeznaczono na utworzenie kapitału zakładowego, a 2 mln zł rocznie na funkcjonowanie biura pełnomocnika rządu ds. CPK.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, PAP, 300polityka.pl; zdjęcie: Adam Warżawa / PAP

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24