Krążące w sieci nagranie z programu kabaretowego, w którym Władimir Putin rzekomo śmieje się z żartu, jaki na jego temat powiedział Wołodymyr Zełenski, wywołało liczne komentarze i pytania, czy jest prawdziwe. Wyjaśniamy.

Ponad pół miliona odtworzeń ma rozpowszechniane na Twitterze nagranie z występu Wołodymyra Zełenskiego z czasów, gdy był jeszcze komikiem. Filmik trwa 16 sekund. Na początku widzimy młodego Zełenskiego stojącego na scenie przed mikrofonem z grupą innych mężczyzn, który opowiada po rosyjsku: "Niedawno Władimir Putin dostał wiadomość: 'przepisz swoją populację dziewięć razy, a znajdziesz szczęście'". Słyszymy, jak widownia wybucha śmiechem i rozbrzmiewają oklaski. Na kolejnych dwóch ujęciach widać Władimira Putina siedzącego na widowni - delikatnie się śmieje. Osoby siedzące obok niego również się śmieją i klaszczą, ale Putin nie klaszcze.

Wypowiedź Zełenskiego nawiązywała do popularnych internetowych łańcuszków i była grą słów - po rosyjsku "spis powszechny" i słowo "przepisać" brzmią bardzo podobnie. A żart mógł się odnosić do przekładanego kilkukrotnie spisu powszechnego w Rosji, który w końcu przeprowadzono w 2002 roku (planowo miał być w 1999) - a Putin proponował jego kolejne przeniesienie na 2003 rok.

Sobowtór Wołodymyra Zelenskiego uciekł z Ukrainy. W Polsce pomógł mu sobowtór Władimira Putina

"Czy będzie jeszcze taka sytuacja, gdy Putin będzie bił Zelenskiemu brawo..."

25 marca nagranie to opublikowano na rosyjskojęzycznym twitterowym profilu o nazwie @gruppa_voina. Wcześniej, 23 marca, opublikował je użytkownik @Abscurat, komentując po ukraińsku: "Początek końca". Tweeta polubiło ponad 6 tys. użytkowników, udostępniło ponad 1,1 tys.

Filmik komentowali też polscy internauci. "Ciekawe, czy będzie jeszcze taka sytuacja, gdy Putin będzie bił Zelenskiemu brawo....." - zastanawiał się w tweecie z 26 marca jeden z użytkowników Twittera (pisownia postów oryginalna). "Młody #Zelensky (obecnie prezydent #Ukraine) żartujący z #Putin na widowni: Putin niedawno otrzymał list 'policz swoją populację 9 razy, a znajdziesz szczęście'. Odnosi się to do popularnych wówczas listów łańcuszkowych (wyślij do 9 osób a będziesz bogaty)" - pisał inny internauta.

Jednak autentyczność nagrania budzi wątpliwości np. z powodu różnicy w jakości kadrów. Fragmenty z Zełenskim są gorszej jakości niż te z Putinem na widowni.

W rozpowszechnianym w sieci nagraniu zmontowano dwa różne wydania rosyjskiego programu kabaretowego
W rozpowszechnianym w sieci nagraniu zmontowano dwa różne wydania rosyjskiego programu kabaretowego Foto: Twitter

Zmontowane fragmenty programu z różnych lat

Prawda jest taka, że popularne obecnie w sieci nagranie jest montażem, czyli manipulacją. Ujęcia z Zełenskim i Putinem pochodzą z dwóch różnych odcinków popularnego rosyjskiego programu kabaretowego "KWN" (skrót od rosyjskiego tytułu brzmiącego "Klub wesołych i pomysłowych") emitowanego wcześniej państwowej telewizji Pierwyj Kanał, a obecnie od 2016 roku na "KVN TV". Żart Zełenskiego i nagranie z Putinem na widowni dzielą cztery lata.

Występujące w "KWN" grupy kabaretowe podzielone na drużyny rywalizują ze sobą w grach, improwizacjach i na skecze. Całe odcinki można obejrzeć na kanale "KWN" na YouTube. Odcinek, w którym Zełenski powiedział żart o Putinie, wyemitowano w 2002 roku - wynika z opisu tego nagrania na kanale "KWN", w którym znaleźliśmy wykorzystany w przeróbce fragment: jest w 35. minucie. Brak dowodów na to, by na widowni zasiadał wówczas Putin. Nie widać go na tym filmie.

Odcinek "KWN" z 2002 roku, z którego wykorzystano fragment z Zełenskim
Odcinek "KWN" z 2002 roku, z którego wykorzystano fragment z Zełenskim Foto: Konkret24 / youtube.com

Przypomnijmy: zanim Zełenski rozpoczął karierę polityczną w 2017 roku, był znanym w Rosji i Ukrainie komikiem. Tę karierę rozpoczął w latach 90. od występów właśnie w rosyjskim programie "KWN". Na początku lat dwutysięcznych występował w "KWN Wyższa liga", gdzie występowali już najlepsi komicy. Był członkiem kilku drużyn - m.in. jako kapitan drużyny o nazwie Kwartał 95 stworzonej przez ukraińskich komików z Krzywego Rogu. W 2003 roku Kwartał 95, a także Zełenski, zrezygnowali z występów w programie. Przyczyną miał być konflikt z głównym prowadzącym "KWN".

Natomiast ujęci, w których widać Władimira Putina na widowni, pochodzą z odcinka "KWN" z 2006 roku - kiedy to od trzech lat Zełenski już nie występował w tym programie. Ten odcinek również jest dostępny w YouTube; wykorzystane w montażu fragmenty widać w 10. minucie.

Odcinek "KWN" z 2006 roku, z którego wykorzystano do montażu fragment z Putinem
Odcinek "KWN" z 2006 roku, z którego wykorzystano do montażu fragment z Putinem Foto: Konkret24 / youtube.com

Na widowni tego rosyjskiego programu kabaretowego często gościli rosyjscy politycy - nie tylko Putin, ale też Borys Jelcyn i Dmitrij Miedwiediew. Sam Putin był tam kilka razy, np. latach 2002 i 2004; w 2011 roku z okazji 50-lecia programu wyszedł na scenę pogratulować artystom, pięć lat wygłosił przemówienie na 55-lecie.

Autor:  Gabriela Sieczkowska, współpraca: Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: TVN24/Twitter

Pozostałe

Niemiecki resort sprawiedliwości "uruchamia system donosicielstwa"? Wyjaśniamy

"System donosicielstwa na wzór Stasi" - tak skomentował jeden z internautów krążące w sieci nagranie z wystąpienia niemieckiego ministra sprawiedliwości, na którym ma on "zachęcać do kapowania". Jednak nowe przepisy, które minister zapowiada, są skutkiem wdrażania w Niemczech unijnej dyrektywy. W Polsce zresztą trwają prace nad podobną ustawą.