Kukiz: "od 1 października nie głosuję z PiS-em". Słowa nie dotrzymał

Źródło:
Konkret24
Kukiz: do momentu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju kończę głosowanie razem z PiS
Kukiz: do momentu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju kończę głosowanie razem z PiS
wideo 2/4
Kukiz: do momentu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju kończę głosowanie razem z Prawem i SprawiedliwościąRadio Zet

Paweł Kukiz zadeklarował, że dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju, od października 2022 roku nie będzie głosował wspólnie z PiS. Sprawdziliśmy: w październiku co najmniej 37 razy podniósł rękę tak samo jak Jarosław Kaczyński.

Ustawa o sędziach pokoju wybieranych bezpośrednio przez obywateli to główny polityczny projekt Pawła Kukiza. Jego zdaniem sędziowie pokoju mogliby odciążyć zawodowych sędziów w rozpatrywaniu drobnych spraw i konfliktów. Poparcie dla tego projektu Paweł Kukiz ma ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, ale prezydencki projekt ustawy o sądach pokoju od 4 listopada 2021 roku wciąż się jest na etapie prac w komisjach sejmowych. Wsparcie dla tej ustawy kilkakrotnie deklarował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński - kwestię uchwalenia ustawy o sędziach pokoju zawarto w podpisanym w czerwcu 2021 roku porozumieniu programowym między Kukiz'15 a PiS.

Pod koniec września tego roku prezes PiS spotkał się z Pawłem Kukizem. "Była prośba ze strony prezesa o dalsze wspólne głosowania i argumentacja, że sędziowie pokoju są cały czas w dyskusji. Powiedziałem, że jak się skończy dyskusja i zostanie uchwalona ustawa, to wracamy do wspólnych głosowań" – tak Paweł Kukiz relacjonował 29 września w Radiu Zet swoją rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim. Po czym zapowiedział, że od października nie będzie głosował razem z PiS. "Nie ma uchwalonych sędziów pokoju, a więc kończą się wspólne głosowania z Prawem i Sprawiedliwością - czy to dotyczące nowego rządu, czy to dotyczące jakiejkolwiek innej ustawy" – oświadczył Kukiz. Dopytany przez prowadzącego rozmowę Bogdana Rymanowskiego, dodał, że dotyczy to "wszystkiego, absolutnie wszystkiego".

Kilkakrotnie powtórzona deklaracja: "od 1 października nie głosuję z PiS-em"

Swoją deklarację Kukiz powtarzał publicznie potem jeszcze kilka razy. O tym, że nie głosuje tak jak PiS, mówił np. 25 października w RMF FM - tam stwierdził: "Nie głosuję razem z PiS-em, a szczególnie z Solidarną Polską nie zamierzam, która blokuje sędziów pokoju". 27 października mówił o tym w "Salonie politycznym Trójki": "No i od 1 października nie głosuję z PiS-em. W związku z tym, dopóki tej ustawy nie będzie, to te głosowania z PiS-em są zawieszone". Swoją deklarację Kukiz powtórzył też 4 listopada w Radiu Wnet. "(...) W przypadku, jeśli do końca września ich nie będzie [ustawy o sędziach pokoju] to Kukiz z kolegami zawiesza głosowania. I zawiesiłem, od 1 października nie głosuję wspólnie z PiS-em" – powiedział. Na uwagę prowadzącego, że "jakby poszperać w głosowaniach październikowych", to jednak głosuje wspólnie z PiS-em, poseł Kukiz odparł obcesowo: "Jakbym w pańskim życiorysie pogrzebał, to też bym parę rzeczy chyba znalazł". Dodał, że ustawę o sędziach pokoju blokuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i że z przyjemnością zagłosuje za ewentualnym wnioskiem o wotum nieufności dla niego.

Konkret24 przeanalizował głosowania, które odbyły się w październiku w Sejmie. Wniosek: tak jak PiS nie spełnił obietnicy o uchwaleniu ustawy o sędziach pokoju, tak Paweł Kukiz nie spełnił obietnicy, że nie będzie głosował wspólnie z PiS.

141 głosowań - Kukiz głosuje jak Kaczyński ponad 30 razy

W październiku 2022 roku były dwa posiedzenia Sejmu (jedno w dniach 6, 7 i 20 października; drugie – 26 i 27 października) - podczas nich przeprowadzono w sumie 282 głosowania. Dotyczyły różnych spraw, m.in. zmian porządku obrad, zmian w składach komisji sejmowych, przyjęcia bądź odrzucenia projektów ustaw, poprawek do projektów ustaw wniesionych przez posłów i senatorów.

Wzięliśmy pod uwagę tylko te głosowania, które dotyczyły samych ustaw - czyli głosowania nad wnioskami o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, głosowanych poprawek do projektów ustaw, głosowanych poprawek senackich do ustaw, głosowania nad całością projektów ustaw. Przypomnijmy: Paweł Kukiz zapowiedział 29 września, że nie będzie wspólnych z PiS głosowań dotyczących jakichkolwiek ustaw.

Kukiz nie uczestniczył w głosowaniach na posiedzeniu Sejmu 6 i 7 października. Sprawdzając, czy spełnił swoją deklarację, uwzględniliśmy tylko te głosowania nad ustawami, w których brał udział. Takich głosowań było w październiku w sumie 141.

Podczas tych głosowań Paweł Kukiz 37 razy podniósł rękę tak samo jak Jarosław Kaczyński i pozostali posłowie PiS. 26 głosowań, podczas których Kukiz zachował się tak jak PiS, dotyczyło poselskich poprawek do projektów ustaw i poprawek senatorów do uchwalonych przez Sejm ustaw; jedno głosowane dotyczyło wniosku o przejście do trzeciego czytania projektu ustawy; w dziewięciu przypadkach były to głosowania nad całością projektów ustaw. W tych ostatnich głosowaniach Paweł Kukiz poparł m.in. kluczowe z punktu widzenia rządu Zjednoczonej Prawicy ustawy o sprzedaży węgla przez samorządy, o ograniczeniu cen energii, o zmianie waloryzacji emerytur i rent - ale także projekty ustaw m.in. o kontroli biopaliw, zmianach przepisów o prawach konsumenta, ratownikach medycznych, obszarach morskich, kuratorach sądowych, zmianach w przepisach o cyfryzacji ZUS. Jedyną ustawą, przeciwko której głosował Paweł Kukiz, była nowelizacja niektórych przepisów Kodeksu postępowania karnego i ustawy o prokuraturze.

Tylko w tym samym dniu, kiedy w porannej audycji w Trójki Kukiz zastrzegał, że od października "nie głosuje z PiS-em", aż 28 razy zagłosował tak jak prezes Kaczyński - na posiedzeniu Sejmu 27 października.

Tak więc - biorąc pod uwagę głosowania tylko od 1 do 31 października - Paweł Kukiz nie dotrzymał słowa, że "od 1 października nie głosuje z PiS", dopóki nie ma zostanie uchwalona ustawa o sędziach pokoju.

Kukiz jak opozycja - ponad 100 razy

Z drugiej strony, w czasie przeanalizowanych przez nas 141 październikowych głosowań w Sejmie, Paweł Kukiz częściej podnosił rękę tak jak większość opozycji - 106 razy. Większość tych głosowań dotyczyła poselskich i senackich poprawek do ustaw. Co ciekawe, w 27 głosowaniach posłowie opozycji głosowali tak samo jak posłowie PiS - siedem razy za przyjęciem ustaw o: ograniczeniu cen energii, waloryzacji emerytur i rent, kontroli biopaliw, zmianach przepisów o prawach konsumenta, ratownikach medycznych, obszarach morskich, zmianach w przepisach o cyfryzacji ZUS. Przeczy to wypowiedziom niektórych polityków PiS o tym, że "opozycja tylko przeszkadza w Sejmie". Jak pisaliśmy w Konkret24, takie opinie nie mają pokrycia w faktach.

Autorka/Autor:Piotr Jaźwiński

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24