Uprawnienia ABW to "totalna cenzura"? Co zmieni nowa ustawa

Źródło:
Konkret24
Tusk o ustawie, która zezwala na usuwanie treści o charakterze terrorystycznym z sieci
Tusk o ustawie, która zezwala na usuwanie treści o charakterze terrorystycznym z sieciTVN24
wideo 2/6
Tusk o ustawie, która zezwala na usuwanie treści o charakterze terrorystycznym z sieciTVN24

Posłowie opozycji alarmują, że Donald Tusk "szykuje totalną cenzurę w sieci", przygotowując ustawę o specjalnych uprawnieniach dla szefa ABW. Rzeczywiście, miałby on otrzymać możliwość usuwania niektórych przekazów z internetu. Wyjaśniamy, skąd pomysł tego prawa i o co w nim chodzi.

O dodatkowych uprawnieniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego stało się głośno po tym, jak premier Donald Tusk na konferencji prasowej 3 września 2024 roku poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy umożliwiającej szefowi ABW usuwanie z internetu treści o charakterze terrorystycznym. "Dotychczas treści w internecie, które stwarzają zagrożenie terrorystyczne, pomagają organizować zamach terrorystyczny, wzywają do niego, czy dotyczą różnego rodzaju ataku na inne osoby, można było usuwać dopiero po wyroku sądu. Natomiast przyjęty dziś przez rząd projekt pozwala usuwać tego rodzaju treści bez wyroku sądu" - powiedział premier.

Tę zapowiedź szybko zaczęli komentować politycy PiS, pisząc w mediach społecznościowych m.in., że "Donald Tusk szykuje totalną cenzurę w sieci". "Drodzy państwo nastały czasy wolności słowa. Teraz premier Donald Tusk będzie sobie decydować o tym, co ma zniknąć z internetu. Co jest według szefa ABW, czyli według Donalda Tuska, treścią terrorystyczną (...) Teraz wszystko, co przeciwko Donaldowi Tuskowi, będzie terrorystyczne" - mówił na nagraniu udostępnionym na Facebooku poseł klubu PiS Dariusz Matecki, a we wpisie pytał: "Czy Tusk zniszczy wolność w internecie?".

"W ten sposób odbierane są wolności obywatelskie" - skomentował słowa premiera w "Gazecie Polskiej Codziennie" inny poseł PiS, Piotr Kaleta. Zaś działacz młodzieżówki tej partii Oskar Szafarowicz napisał na Facebooku: "Szef ABW będzie decydował, które treści w Internecie mają charakter terrorystyczny i będzie mógł je usuwać bez zgody sądu! Donald Tusk szykuje totalną cenzurę w sieci!".

Wiele podobnych komentarzy jest w postach anonimowych użytkowników Facebooka czy serwisu X. Pod wpisem na profilu Polskiej Agencji Prasowej o zapowiedzi premiera można przeczytać np.: "Legalizacja cenzury. Polskę opanowała grupa przeciwników wolności słowa"; "Szybko nastał koniec demokracji, pierwszy ministrze Donaldzie Tusku"; "Znając zamiłowanie obecnej władzy do wolności słowa, to za terroryzm mogą oni uznać krytykę Platformy..." (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Odezwali się także prawnicy. Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego napisał 5 września w serwisie X, że "szef ABW ma już takie uprawnienia", o jakich mówił premier Tusk. "I już w 2016 nie byłem do tych uprawnień przekonany" - dodał, załączając link do swojej analizy sprzed ośmiu lat.

Ustawa z 2016 roku: możliwość blokowania treści przez ABW, musi być zgoda sądu

Krzysztof Izdebski wspomniał rok 2016, bo wtedy uchwalono pierwszą wersję ustawy o działaniach antyterrorystycznych, która obowiązuje do dziś. Jak informowało ówczesne MSWiA, głównym celem było zebranie różnych zagadnień dotyczących przeciwdziałania terroryzmowi w jednym akcie prawnym. Ustawa wprowadzała szereg zmian w innych aktach prawnych - m.in. w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu - takich jak: wprowadzenie czterostopniowego systemu stopni alarmowych CRP, wymóg rejestracji przedpłaconych kart SIM czy przypisanie odpowiedzialności za zapobieganie terroryzmowi szefowi ABW. W kontekście najnowszej zapowiedzi Donalda Tuska o uprawnieniach szefa ABW kluczowa jest zmiana wprowadzona wtedy w ustawie o ABW i AW. Chodzi o stworzony art. 32c, którego punkt 4 brzmi:

W przypadkach niecierpiących zwłoki, w celu zapobieżenia zdarzeniu o charakterze terrorystycznym (...) Szef ABW, po uzyskaniu pisemnej zgody Pierwszego Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego, może zarządzić blokadę dostępności, zwracając się jednocześnie do sądu (...) z wnioskiem o wydanie postanowienia w tej sprawie.

Czyli na podstawie tej ustawy sąd na wniosek szefa ABW może nakazać operatorom usług elektronicznych natychmiastowe zablokowanie "danych informatycznych mających związek ze zdarzeniem o charakterze terrorystycznym". Blokadę można zarządzić na 30 dni z możliwością wydłużenia.

Cytowany wyżej przepis pozwala jednak "w przypadkach niecierpiących zwłoki" ominąć szefowi ABW ścieżkę sądową i jedynie po uzyskaniu zgody zastępcy Prokuratora Generalnego samemu wydać decyzję o blokadzie danej treści w internecie. Ta pozasądowa blokada może trwać maksymalnie pięć dni: w tym czasie szef ABW i tak musi zwrócić się do sądu z wnioskiem o zarządzenie dłuższej blokady. Jeśli sąd nie przychyli się do tej prośby, blokada zostaje natychmiast zdjęta.

Ustawę przyjęto 10 czerwca 2016 roku głosami posłów PiS, Kukiz'15 oraz koła Wolni i Solidarni. Senat nie wniósł poprawek, prezydent Andrzej Duda podpisał akt 22 czerwca.

Eksperci w 2016 roku: "ograniczenie wolności wyrażania opinii wskutek arbitralnych przesłanek"

Już te uprawnienia szefa ABW były wówczas krytykowane. Fundacja Moje Państwo przestrzegała m.in. że wspomniany artykuł ustawy "dopuszcza blokowanie treści internetowych w oparciu o niejasne przesłanki", a w konsekwencji "wskutek arbitralnych przesłanek może nastąpić ograniczenie wolności wyrażania opinii". "Projektowana ustawa zawiera rozwiązania, które naruszają prawa człowieka, naruszają Konstytucję i stanowią przykład źle skonstruowanych przepisów prawa naruszając przy tym zasady poprawnej legislacji. To, co może być jednak bardziej przekonujące, to to, że projekt ustawy (...) nie wpłynie w żadnej mierze na przeciwdziałanie terroryzmowi" - alarmowali eksperci.

Równie krytycznie o projekcie wypowiedzieli się eksperci z Fundacji Panoptykon. W opinii przesłanej Senatowi w maju 2016 roku napisali, że "projekt umożliwia Szefowi ABW za zgodą Prokuratora Generalnego arbitralne zablokowanie każdej treści dostępnej w Internecie, bez względu na jej charakter czy dostępność". Zwrócili też uwagę, że zaproponowany w ustawie mechanizm blokowania treści o charakterze terrorystycznym "nie polega na usunięciu treści u źródła, ale na utrudnieniu dostępu do nich".

Rok 2021: UE każe usuwać operatorom treści w godzinę od zgłoszenia organu krajowego

Dwa lata później temat blokowania treści terrorystycznych podjęła Komisja Europejska. We wrześniu 2018 roku zwróciła się do Parlamentu Europejskiego i Rady UE z wnioskiem o stworzenie unijnych przepisów w tym zakresie.

Trzy lata później Parlament i Rada UE przyjęły rozporządzenie z dnia 29 kwietnia 2021 roku w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym. W rozporządzeniu zapisano, że głównym założeniem jest, "aby firmy internetowe musiały usuwać treści terrorystyczne zamieszczone online w ciągu jednej godziny po otrzymaniu zgłoszenia od organów krajowych". Po wejściu w życie rozporządzenia wszystkie państwa członkowskie miały wyznaczyć organ uprawniony do wydania nakazu usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do takich treści.

PiS rozpoczął w 2022 roku, nowy rząd kończy

Mimo że politycy PiS alarmują teraz, że rząd Tuska wprowadza cenzurę, to rząd Zjednoczonej Prawicy jako pierwszy próbował znowelizować ustawę o działaniach antyterrorystycznych tak, by odpowiadała wytycznym Unii Europejskiej. To jego przedstawiciele proponowali, by szef ABW mógł wydawać nakazy usunięcia z sieci treści o charakterze antyterrorystycznym.

Za projekt odpowiedzialny był ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, a w Rządowym Centrum Legislacji prace nad nim rozpoczęto w listopadzie 2022 roku. MSWiA zakładało, że projekt uda się przyjąć w drugiej połowie 2023 roku - jednak rząd Mateusza Morawieckiego nie zdążył zamknąć sprawy przed wyborami w październiku 2023 roku.

Do tematu musiało wrócić nowe kierownictwo MSWiA. Prace nad projektem nadzorował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z KO Czesław Mroczek, a sam projekt opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji w kwietniu tego roku. W dużej mierze bazował on na tym, co już wcześniej przygotował PiS, lecz był obszerniejszy, bo niektóre przepisy zostały rozszerzone lub doprecyzowane. Kluczowy punkt nie uległ jednak zmianie: to szef ABW miał odpowiadać za usuwanie z sieci treści o charakterze antyterrorystycznym, a podmioty objęte takim nakazem mogły zaskarżyć jego decyzję do sądu administracyjnego.

W uzasadnieniu obecnego projektu ustawy autorzy tłumaczą, że "aktualny stan prawny nie przewiduje możliwości usuwania przez służby niebezpiecznych treści terrorystycznych ze stron internetowych", ponieważ w obecnej ustawie funkcjonuje jedynie blokada treści. To natomiast "w ocenie Komisji Europejskiej nie jest wystarczające", aby uznać przepisy unijne za wdrożone. "Brak jest bowiem podstawowego mechanizmu, który pozwalałby w pierwszej kolejności na usuwanie tych treści ze stron internetowych" - piszą ustawodawcy.

Treści terrorystyczne: które to są

Ten projekt rząd przyjął na posiedzeniu 3 września, o czym poinformował potem Donald Tusk. Ale jeszcze tego samego dnia na stronie kancelarii premiera opublikowano komunikat wyjaśniający szczegóły nowej ustawy. Informuje on, że "projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej" i dlatego "wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści (o charakterze terrorystycznym - red.)".

Za treści o charakterze terrorystycznym będzie uznawać się materiały, które: - "podżegają do popełnienia przestępstwa terrorystycznego"; - "nakłaniają osobę lub grupę osób do popełnienia lub przyczynienia się do popełnienia przestępstwa terrorystycznego"; - "nakłaniają osobę lub grupę osób do uczestniczenia w działaniach grupy terrorystycznej"; - "udzielają instruktażu dotyczącego m.in. wytwarzania lub stosowania materiałów wybuchowych czy broni w celu popełnienia lub przyczynienia się do popełnienia przestępstwa terrorystycznego"; - "stwarzają zagrożenie popełnienia takiego przestępstwa".

Projekt stanowi, że szef ABW ma kierować żądania usunięcia treści bezpośrednio do dostawcy usług hostingowych lub dostawcy treści, czyli "użytkownika, który dostarczył informacje (o charakterze terrorystycznym - red.)". W ustawie nie zapisano, że treści mają być usuwane w ciągu godziny - jak rekomendowała Unia Europejska; zaznaczono tylko, że decyzje szefa ABW "podlegają natychmiastowemu wykonaniu".

Jednocześnie kancelaria premiera zastrzegła:

Treściami o charakterze terrorystycznym nie są natomiast materiały rozpowszechniane m.in. w celach edukacyjnych, dziennikarskich, artystycznych, badawczych oraz zwiększania świadomości na temat przeciwdziałania działalności terrorystycznej.

Wynika to wprost z przepisów unijnych. "Ustalając, czy dany materiał dostarczony przez dostawcę treści stanowi 'treści o charakterze terrorystycznym' (...) należy uwzględnić w szczególności prawo do wolności wypowiedzi i informacji, w tym wolność i pluralizm mediów" - podkreślono w unijnym rozporządzeniu.

Ekspert przestrzega: brak skutecznej ścieżki odwoławczej

Przypomnijmy: już w 2016 roku fundacje Moje Państwo i Panoptykon zgłaszały zastrzeżenia do pierwszej wersji ustawy z 2016 roku. Konkret24 zapytał więc Wojciecha Klickiego z Fundacji Panoptykon, jak ocenia obecną nowelizację.

Prawnik odpowiada, że sama kwestia usuwania przez szefa ABW treści uznanych za terrorystyczne jest specyficzna, ponieważ: "w doktrynie związanej z wolnością słowa zwraca się uwagę na to, że pewnego rodzaju wypowiedzi nie są korzystaniem z tej wolności słowa, tylko jakimś przekroczeniem i w związku z tym nie podlegają ochronie".

Odnosząc się do możliwości usuwania treści już bez zgody sądu, Wojciech Klicki tłumaczy: - To jest coś, co zostało rozstrzygnięte na poziomie prawa unijnego i w tym sensie Polska już nie ma wiele do powiedzenia. Miała ewentualnie na poziomie prac w Unii Europejskiej. Tego typu regulacje zawsze jednak rodzą ryzyko nadużyć, dlatego tak ważna jest skuteczna ścieżka odwoławcza do sądów.

Według projektu ustawy ścieżka ta prowadzi do sądu administracyjnego. Na wniesienie skargi na decyzję szefa ABW dostawcy usług hostingowych lub treści mają 30 dni. Skargi mogą być rozpatrywane w trybie uproszczonym, czyli na posiedzeniu niejawnym zamiast na rozprawie.

I właśnie tę ścieżkę przewidzianą w ustawie Wojciech Klicki uważa za główny mankament nowelizacji. - Moje główne zastrzeżenie dotyczy tego, na ile proponowana w tej ustawie droga odwoławcza do sądu będzie skuteczna - wyjaśnia prawnik. - Czyli: czy dostawca treści nie zostanie postawiony w takiej sytuacji, powiedzmy, kafkowskiego procesu, ponieważ będzie się mógł odwoływać, ale nie będzie wiedział, od czego, a co gorsze, to odwołanie będzie rozpatrywane długi czas, bo sądy administracyjne mają bardzo odległe terminy. To spowoduje, że skutecznej ścieżki odwoławczej nie będzie, bo ten potencjalny spór przed sądem będzie już w dużym stopniu sporem o pietruszkę - dodaje.

- Ponadto dla ostudzenia emocji dobrze byłoby, gdybyśmy wiedzieli jako opinia publiczna, jak często ten mechanizm usuwania czy blokowania będzie stosowany - kontynuuje Klicki. - Podczas obowiązywania poprzedniej ustawy antyterrorystycznej my (Fundacja Panoptykon - red.) próbowaliśmy się dowiedzieć, jak często szef ABW korzysta z możliwości blokowania treści. Nie udało się nam uzyskać tej informacji, ponieważ szef ABW stwierdził, że jej ujawnienie zagraża bezpieczeństwu państwa. Ponieważ więc ta nowa ustawa musi przejść jeszcze ścieżkę sejmową, oczekiwałbym od posłów, że mogliby coś poprawić w tej kwestii. Nie tylko w celu zaspokojenia ciekawości, lecz uspokojenia nastrojów i zarzutów o cenzurę poprzez pokazanie, że skala tego zjawiska nie jest niepokojąca, o ile tak jest - kończy ekspert.

Podsumowując: nowelizacja ustawy o działaniach antyterrorystycznych nie jest inicjatywą obecnego rządu, tylko wdrożeniem przepisów unijnych, których nie zdążył wdrożyć rząd Morawieckiego. Projekt nadaje nowe uprawnienia szefowi ABW: będzie mógł teraz nie tylko blokować, ale też usuwać z sieci treści o charakterze terrorystycznym. Takiego rozwiązania domaga się Unia Europejska.

Od posłów może zależeć jednak, jak przejrzysty będzie ten nowy mechanizm usuwania czy blokowania treści w sieci.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: ABW

Pozostałe wiadomości

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24