Ministerstwo Sprawiedliwości wciąż nie podało danych o sprawności postępowań sądowych w 2019 roku. Konkret24 obliczył, jak wyglądało to na szczeblu sądów okręgowych. Wniosek: średni czas trwania postępowania w tych sądach się skrócił, ale w przypadku dwóch kategorii spraw był dłuższy niż rok wcześniej.

Ministerstwo Sprawiedliwości wciąż nie opublikowało statystyk dotyczących czasu postępowań sądowych w całym 2019 roku i w pierwszej połowie 2020 roku. Do tej pory podawało je co roku, dotyczyły sprawności działania polskich sądów różnych szczebli, z rozróżnieniem na typy prowadzonych spraw.

Pod koniec września opisaliśmy, jak od czerwca staramy się dowiedzieć w resorcie, kiedy poznamy dane. Najpierw urzędnicy odpowiedzieli, że dane nie zostały opublikowane, bo w Polsce wybuchła pandemia COVID-19; w sierpniu odpowiedź była taka sama; na e-mail z 28 września nie otrzymaliśmy odpowiedzi; pytanie ponowiliśmy 14 października. "Sprawozdania roczne za 2019 rok zostały przez sądy sporządzone jeszcze w styczniu, więc nie jest prawdą, że epidemia spowodowała tu jakieś zawirowania" - komentuje Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Postanowiliśmy sami sprawdzić i przeanalizować dostępne na stronach sprawozdania wszystkich sądów okręgowych - jest ich 45.

Wiceminister sprawiedliwości o sprawności postępowań sądowych

Obliczając sprawność postępowań w sądach okręgowych w 2019 roku, użyliśmy tej samej metodologii, którą dotychczas stosowało ministerstwo. Wzięliśmy więc pod uwagę: liczbę spraw w postępowaniach cywilnych (procesowe, szkody geologiczne i górnicze, nieprocesowe, nakazowe i upominawcze, ogólne), karnych (procesowych), z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (procesowe z zakresu ubezpieczeń i procesowe z zakresu prawa pracy) oraz gospodarczych (procesowe, nieprocesowe, nakazowe i upominawcze). Po zebraniu i analizie danych z sądów okręgowych obliczyliśmy średni czas postępowania, korzystając z formuły, z której w poprzednich latach korzystał resort.

Średni czas trwania postępowania - krótszy

Jak wynika z analizy 45 sprawozdań sądów okręgowych, w 2019 roku ich praca przyspieszyła. Średni czas trwania postępowania w tych sądach wyniósł w ubiegłym roku 7,7 miesiąca. To znaczy, że działały sprawniej niż w 2018 roku o w przybliżeniu dwa tygodnie.

To największa zmiana od kilku lat. W 2015 roku średni czas postępowania w sądach okręgowych wyniósł 8,4 miesiąca, a przez kolejne trzy lata wahał się między 8,2 a 8,1 miesiąca.

Średni czas trwania postępowań sądowych w sądach okręgowych w latach 2011-2019
Średni czas trwania postępowań sądowych w sądach okręgowych w latach 2011-2019 Foto: Konkret24

Cywilne i karne - szybciej, prawa pracy i gospodarcze - wolniej

W czterech kategoriach spraw branych pod uwagę przez resort w corocznych statystykach w dwóch z nich postępowania kończyły się szybciej, w dwóch wolniej.

Sprawy z zakresu prawa cywilnego sądy okręgowe załatwiały w 2019 średnio w 6,9 miesiąca - w porównaniu do poprzedniego roku szybciej niemal o miesiąc. Natomiast sprawy karne w 6,4 miesiąca - ponad miesiąc szybciej.

Dłużej o około tydzień w porównaniu do 2018 roku trwały postępowania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych - średnio 9,3 miesiąca (8,7 w 2018). Wydłużył się też czas postępowań w sprawach gospodarczych - o blisko pół miesiąca. W 2019 roku trwały średnio 9,3 miesiąca, w 2018 roku - 8,9 miesiąca.

Średni czas trwania postępowań sądowych w sądach okręgowych w latach 2011-2019 w podziale na sprawy
Średni czas trwania postępowań sądowych w sądach okręgowych w latach 2011-2019 w podziale na sprawy Foto: Konkret24

W 2018 roku średni czas bez zmiany wobec 2017

Według danych resortu sprawiedliwości o sprawności postępowań w 2018 roku sprawy przed sądami okręgowymi trwały średnio tyle samo co w 2017 roku - 8,1 miesiąca. Nieznacznie (o 0,3 miesiąca) wzrósł czas postepowań w sprawach cywilnych, karnych i wykroczeniowych (o 0,1 miesiąca), skrócił się nieco w sprawach gospodarczych (o 0,1 miesiąca) oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (o 0,2 miesiąca).

Autor:  Konkret24
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

Historia Janusza Szymika vs pamięć Stanisława Dziwisza. Szymik: kardynał idzie w zaparte, mataczy

"Nie wiedziałem, że chodził do biskupa"; "rozmowy sobie nie przypominam"; "listu nie widziałem nigdy" – odpowiadał kardynał Stanisław Dziwisz w "Faktach po Faktach", pytany o sprawę Janusza Szymika wykorzystywanego seksualnie przez księdza. Zdaniem Szymika kardynał jego sprawą się interesował, lecz w wywiadzie nie chciał się do tego przyznać. Także ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski nie zgadza się z zaprzeczeniami kardynała.

Nowe restrykcje w pandemii a stan klęski żywiołowej: porównujemy ograniczenia

Rząd wprowadził kolejne ograniczenia, które są przewidziane w ustawie o stanie klęski żywiołowej - ale samego stanu nadzwyczajnego wciąż nie wprowadził. Prawnicy analizują dla Konkret24, które restrykcje spełniają warunki stanu klęski żywiołowej, a które już nawet poza nie wykraczają, naruszając konstytucję.

Owsiak krytykowany za wizytę w Centrum Zdrowia Dziecka. Szpital: zgodna z zasadami

Wiele krytycznych komentarzy skierowano do Jerzego Owsiaka po tym, jak na początku października odwiedził Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie Fundacja WOŚP kupowała sprzęt medyczny. Szpital zapewnił jednak, że wizyta odbyła się zgodnie z procedurami obowiązującymi w placówce i że nie obowiązywał zakaz odwiedzin. Prezes WOŚP wyjaśnił także, że nie odwiedzał chorych, a spacer po szpitalu odbył się na zaproszenie jego dyrektora.