Wspólne zdjęcie posłanek Lewicy z marszałek Sejmu Elżbietą Witek zostało zrobione dzień przed budzącym kontrowersje, anulowanym głosowaniem nad kandydaturami nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Posłanki przekonywały Witek do wprowadzenia w Sejmie tzw. feminatywów. Część internautów uwierzyła jednak, że fotografia powstała po głosowaniu, co spotkało się z falą krytyki.

Zdjęcie zrobiono 20 listopada, posłanki i marszałek Witek spotkały się, by porozmawiać o propozycji uwzględnienia żeńskich form w sejmowych materiałach. Tego samego dnia ich wspólne "selfie" zrobione po spotkaniu pojawiło się w mediach społecznościowych.

"Świeżo po spotkaniu z Marszałkinią @elzbietawitek. Rozmawiałyśmy o tym jak sprawić, żeby kobiety były lepiej widzialne w polityce. Pani Marszałkini tak jak posłanki @__Lewica widzi @KancelariaSejmu jako otwarte miejsce dialogu dla wszystkich", napisała na Twitterze posłanka Lewicy Kucharska-Dziedzic.

Na zdjęciu znalazły się (od lewej) Anita Kucharska-Dziedzic, Wanda Nowicka, Małgorzata Prokop-Paczkowska, Elżbieta Witek, Monika Falej (na środku), Katarzyna Kotula oraz Joanna Senyszyn.

Drugie życie zdjęcia

Fotografia została wykorzystana w dwóch artykułach portalu gazeta.pl.

Po raz pierwszy 20 listopada w materiale opisującym spotkanie grupy posłanek Lewicy z Witek oraz pięć dni później w poniedziałek, gdy portal informował o pozytywnej decyzji marszałkini Witek w sprawie możliwości korzystania z żeńskich końcówek w sejmowych materiałach posłanek.

W okresie między tymi publikacjami, w czwartek 21 listopada na posiedzeniu Sejmu marszałek postanowiła o anulowaniu pierwszego głosowania nad kandydaturami członków Krajowej Rady Sądownictwa i jego ponowieniu, o czym pisaliśmy w Konkret24.

Decyzja Witek była szeroko krytykowana przez posłów opozycji. W piątek 22 listopada Lewica złożyła doniesienie do prokuratury z wnioskiem o wszczęcie śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek.

Wspólne zdjęcie po czwartkowym głosowaniu?

Wielu internautów odniosło mylne wrażenie, że zdjęcie posłanek użyte w poniedziałkowym, drugim materiale gazeta.pl zostało wykonane po krytykowanym przez Lewicę głosowaniu.

"Lewica podaje czyn Marszałek Witek do prokuratora. Dwa dni później robi sobie z nią radosne selfie, bo ta dodała na sejmowych papierach słowo „posłanka”. Końcówki są ważniejsze od prawa? Wychodzi na to, że tak..." - skomentował zdjęcie internauta.

Wspólne zdjęcie posłanek i marszałek Witek krytycznie skomentował na Twitterze dziennikarz Tomasz Lis.

"Złamała prawo, odmówiła wykonania wyroku sądu, oszukała przy głosowaniu, ale zgodziła się na „posłankę” w drukach sejmowych i zrobiłyśmy sobie z nią selfie. Ale fajnie, ale fajnie.....ja chyba śnię" - napisał Lis. Jego wpis polubiło 1,9 tysięcy użytkowników i 273 podało go dalej.

Do wprowadzającego w błąd wpisu Tomasza Lisa odniósł się oficjalny profil Wiosna Biedronia: "Panie redaktorze @lis_tomasz - czy już Pan poinformował swoich followersów, że zdjęcie zrobiono przed feralnym głosowaniem? A @__Lewica jako pierwsza zgłosiła sprawę marszałek Witek do prokuratury? Dla naszych posłanek pytamy".

"Zdjęcie zrobiłyśmy w środę"

Posłanka Anita Kucharska-Dziedzic wyjaśniła chronologię zdarzeń wokół zdjęcia we wpisie na Facebooku:

"Zdjęcie zrobiłyśmy w środę rano 20.XI. po rozmowie w sprawie feminatywów dla posłanek", napisała. Z wpisu wynika także, że w poniedziałek 25 listopada zapadła decyzja o możliwości druku dokumentów sejmowych z użyciem feminatywów.

"To są dwie rozłączne sprawy"

- Siłą współczesnych mediów jest przekaz wizualny. Odbiorca patrzy najpierw na zdjęcia, a dopiero potem czyta treści. W momencie, gdy sytuacja polityczna jest dynamiczna, użycie zdjęcia sprzed kilku dni może wprowadzać w błąd – komentuje sytuację Kucharska-Dziedzic.

- Pytanie czy wykorzystanie naszego zdjęcia po feralnym głosowaniu było przypadkiem, czy też celowym działaniem, by zdyskredytować działania grupy posłanek konkretnego ugrupowania – zastanawia się posłanka.

Parlamentarzystka zaznacza, by nie łączyć działań posłanek Lewicy o uwzględnienie żeńskich końcówek z ich stosunkiem do decyzji podjętych przez marszałek Witek podczas glosowania nad kandydaturami do KRS.

- 20 listopada starałyśmy się przekonać panią Witek do używania feminatywów w sejmowych materiałach oraz na tabliczkach w sali plenarnej. Osiągnęłyśmy porozumienie w sprawie ich używania w drukach sejmowych. Oczywiście dla tych kobiet, które sobie tego życzą - tłumaczy. - Za tą decyzję możemy pochwalić marszałkinię. To nie zmienia faktu, że mamy jednoznacznie negatywny stosunek do działań marszałkini Witek podczas czwartkowego głosowania. To są dwie rozłączne sprawy – mówi Anita Kucharska-Dziedzic.

"Każda zmiana zaczyna się od języka"

Posłanki Lewicy starają się o uwzględnienie żeńskich końcówek od początku IX kadencji Sejmu.

28 października przekazały Kancelarii Sejmu wniosek z prośbą, aby druki sejmowe i tabliczki przy miejscach w sali plenarnej uwzględniały żeńskie końcówki.

List podpisany przez 15 posłanek opublikował lider Wiosny i europoseł Robert Biedroń. W poście zaznaczył, że "każda zmiana zaczyna się od języka".

Posłanki w liście poprosiły o wprowadzenie żeńskich końcówek "zarówno w dokumentach będących w obiegu Sejmu RP, jak i we wszelkiego rodzaju przedmiotach przeznaczonych do naszego użytku".

"Szczególnie zależy nam na takich przedmiotach, jak: karty do głosowania czy tabliczki, które wskazują nasze miejsce na sali plenarnej. Pragniemy aby sformułowanie Posłanka było tym, które na wspomnianych przedmiotach oraz dokumentach się pojawi" - czytamy w piśmie grupy parlamentarzystek do Kancelarii Sejmu.

List podpisały: Joanna Scheuring-Wielgus, Hanna Gill-Piątek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Anna Maria Żukowska, Joanna Senyszyn, Magdalena Biejat, Wanda Nowicka, Beata Maciejewska, Paulina Matysiak, Katarzyna Ueberhan, Marcelina Zawisza, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Monika Falej, Daria Gosek-Popiołek oraz Anita Kucharska-Dziedzic.

Marszałek przychyliła się do prośby posłanek

Inicjatywa posłanek Lewicy została pozytywnie oceniona przez marszałek Elżbietę Witek.

"Wszystkie posłanki, które sobie życzą, od dziś do korespondencji mają druk sejmowy i koperty z napisem posłanka" - napisała na Twitterze Wanda Nowicka.

Jak poinformowała Konkret24 posłanka Anita Kucharska-Dziedzic, podczas środowego spotkania decyzja marszałkini w sprawie używania feminatywów na tabliczkach w sali plenarnej była odmowna.

25 listopada Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN wydała stanowisko w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów. Jak wskazała RJP, "większość argumentów przeciw tworzeniu nazw żeńskich jest pozbawiona podstaw",  "prawo do stosowania nazw żeńskich należy zostawić mówiącym, pamiętając, że obok nagłaśnianych ostatnio w mediach wezwań do tworzenia feminatywów istnieje opór przed ich stosowaniem. Nie wszyscy będą mówić o kobiecie gościni czy profesorka, nawet jeśli ona sama wyartykułuje takie oczekiwanie".

Jak dalej czytamy w stanowisku, "Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN uznaje, że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, na przykład przemienne powtarzanie rzeczowników żeńskich i męskich (Polki i Polacy) jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach." Nie ma jednak potrzeby używania konstrukcji typu Polki i Polacy, studenci i studentki w każdym tekście i zdaniu, ponieważ formy męskie mogą odnosić się do obu płci.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, TVN24; Zdjęcie główne: tvn24

Pozostałe

Nie, nikt nie "aresztował" choinki z bombkami nawiązującymi do konstytucji

W sieci pojawiła się grafika z informacją: "PiS aresztował choinkę bożonarodzeniową". Chodzi o drzewko z bombkami dekorowanymi napisem "Konstytucja", które stanęło w jednym z krakowskich sądów. Grafika jest fotomontażem, a pokazywana na niej choinka jest z ubiegłego roku. Wbrew sugestiom autora grafiki, drzewko nie zostało ani "aresztowane", ani skonfiskowane.

Sejmowe oświadczenie szefa NIK. Czego nie powiedział Marian Banaś?

W środę szef Najwyższej Izby Kontroli wygłosił z kartki oświadczenie. Opinia publiczna nie usłyszała jednak odpowiedzi na wiele pytań stawianych od ponad dwóch miesięcy. Marian Banaś nie wytłumaczył m.in. "niejasnych przepływów sporych sum" między nim a pasierbem krakowskiego przestępcy. Nie wspomniał, że jego współpracownicy, zwolnieni z resortu finansów urzędnicy, zamieszani - zdaniem prokuratury - w wyłudzenia VAT, uniknęli dyscyplinarek. Nie mówił o tym, że w 2005 roku umowę na dzierżawę krakowskiej kamienicy podpisał z firmą syna.

Emilewicz: liczba mieszkań "jest niewystarczająca". Polska w tyle Europy

W programie "Rozmowa Piaseckiego" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - pytana o swoje pomysły na poprawę obecnej sytuacji mieszkaniowej - przyznała, że liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce "jest niewystarczająca" i "jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich". To prawda - Polska w takim zestawieniu za 2017 rok zajmuje ostatnie miejsce w UE razem ze Słowacją.

"Duda hajluje już jako prezydent"? Nie. To przerobione zdjęcie

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie, na którym widać polskiego prezydenta z dłonią uniesioną w charakterystyczny sposób. To powrót przeróbki zdjęcia, które zrobił prezydencki fotograf pod koniec 2015 roku podczas wizyty Andrzeja Dudy na poligonie pod Orzyszem.

Co przedstawia obraz, do którego prokuratura porównała wieszanie zdjęć europosłów?

Umarzając śledztwo w sprawie manifestacji, której uczestnicy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia kilku europosłów PO, prokuratura uznała, że inscenizacja "miała charakter symboliczny, nawiązujący do historycznych wydarzeń z XVIII wieku, a utrwalonych na obrazie Jana Piotra Norblina". Co przedstawia to dzieło i jakie dokładnie wydarzenia upamiętnia?