35,7 proc. mieszkańców Unii Europejskiej jest już zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami. Jednak w wielu krajach tempo szczepień spada - w ostatnim tygodniu, oprócz Polski, stało się tak w 12 państwach UE.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek 6 lipca, że 98,8 proc. zgonów z powodu COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych. "W Polsce mamy praktycznie identyczny poziom procentowy zgonów, co w Stanach Zjednoczonych. Ten parametr wynosi dokładnie 98,8 procent, co jednoznacznie pokazuje, że szczepienie chroni przed zgonem, hospitalizacją, ale również przed zakażeniem" - powiedział minister. To dane od końca stycznia do "bieżącego czasu", wyjaśnił.

Niedzielski nawiązał do wypowiedzi głównego doradcy medycznego Białego Domu Anthony'ego Fauciego, który 4 lipca poinformował, że 99,2 proc. Amerykanów, którzy zmarli w czerwcu z powodu COVID-19, nie było zaszczepionych.

Dr Sutkowski: "Zainteresowanie szczepieniami jest bardzo mizerne"

O tym, jak szczepionki są skuteczne w ochronie przed ostrym przebiegiem COVID-19, mówią też lekarze. "Bardzo mało osób wśród zaszczepionych w ogóle choruje. Nie mówimy, że to jest wszystko na sto procent, ale prawie na sto procent te osoby, które się zaszczepiły, nie podlegają hospitalizacji, nie mają powikłań, nie umierają" przekonywał 4 lipca na antenie TVN24 prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski.

Tymczasem tempo szczepień w Polsce nadal spada - pokazują najnowsze dane Our World in Data. Problem ten dotyczy nie tylko Polski - w ostatnim tygodniu tempo szczepień spadło również w 12 innych krajach Unii Europejskiej. Jednak u nas widać to szczególnie: biorąc pod uwagę wskaźnik zaszczepienia, czyli liczbę wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców, 5 lipca byliśmy na 20. miejscu w UE.

37 proc. mieszkańców Polski zaszczepionych na COVID-19

Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 191 państw i terytoriów zależnych. Tydzień temu, 28 czerwca, zaszczepione przeciw COVID-19 było 33,9 proc. mieszkańców Polski - a według danych z 5 lipca odsetek te wzrósł do 37 proc.

Taki udział zaszczepionych w populacji dał nam 37. miejsce na świecie i 10. miejsce w Unii Europejskiej. Przed tygodniem informowaliśmy, że mieliśmy 8. miejsce, ale po aktualizacji danych dla wszystkich państw w kolejnych dniach (niektóre pojawiają się z opóźnieniem) ostatecznie znaleźliśmy się na 11. miejscu.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 5 lipca 2021
Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 5 lipca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Według danych z 5 lipca najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców wśród państw UE miały Malta - 76,3 proc. (stan na 4 lipca); Węgry - 52,5 proc.; Cypr 42,8 proc. i Hiszpania - 40,9 proc. (stan na 4 lipca).

Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.

35,7 proc. mieszkańców Unii Europejskiej jest już zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami. Większość państw zaszczepiła ponad 30 proc. populacji. Wyjątkiem są Chorwacja (28,3 proc.), Rumunia (23,9 proc.), Finlandia (20,8 proc. - dla tych trzech państw to stan na 4 lipca) i Bułgaria (11,9 proc.).

Tempo szczepień w UE: Polska spadła na 17. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Gdy sprawdzaliśmy tydzień temu, tempo szczepień w Polsce spadało. Dane pokazują, że ten trend się utrzymuje. 5 lipca tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,58 - to dawało nam 17. miejsce w UE. Spadliśmy z 14. miejsca zajmowanego tydzień temu (28 czerwca wartość dla Polski wynosiła 0,73).

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 5 lipca 2021
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 5 lipca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

5 lipca najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Portugalia (1,66), Hiszpania (1,24 - stan na 4 lipca), Szwecja (1,19 - stan na 4 lipca) i Luksemburg (1,14).

Sprawdziliśmy, w ilu krajach UE tempo szczepień spadło tydzień do tygodnia - okazuje się, że, oprócz Polski, dotyczy to 12 krajów. Przy czym nie uwzględniliśmy Węgier, bo ostatnie aktualne dane z tego kraju są z 20 czerwca.

Wskaźnik zaszczepienia w UE: Polska na 20. miejscu

Co tydzień sprawdzamy, jak w krajach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.

5 lipca w Polsce wskaźnik zaszczepienia wynosił 79,66 - to dało nam 20. miejsce w UE. Tydzień wcześniej z wartością wskaźnika 75,57 ostatecznie byliśmy na 19. miejscu (tydzień temu informowaliśmy, że mamy 16. miejsce, ale znowu aktualizacja danych to zmieniła).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 5 lipca 2021
Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 5 lipca 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska na 56. miejscu

Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 209 państw i niewielkich terytoriów zależnych.

W poniedziałek 5 lipca Polska zajmowała 56. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 79,66. Tydzień wcześniej byliśmy na 57. miejscu (wskaźnik wynosił 75,57).

5 lipca na czele światowego zestawienia był Gibraltar (231,9 - stan na 2 lipca), za nim były Zjednoczone Emiraty Arabskie (157,5) i Malta (155,1 - stan na 4 lipca).

Według danych z 5 lipca pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

  • Chiny - 1,3 mld
  • Indie - 351,2 mln
  • Stany Zjednoczone - 330,6 mln (stan na 4 lipca)
  • Brazylia - 106,9 mln
  • Wielka Brytania - 79,1 mln (stan na 4 lipca)
  • Niemcy - 77,3 mln (stan na 4 lipca).

Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 30,1 mln szczepień - w światowym rankingu utrzymaliśmy - zajmowane czwarty tydzień z rzędu - 16. miejsce.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Nicolas Economou / Shutterstock

Pozostałe

Eksperci o raporcie Jakiego, według którego Polska straciła na wejściu do UE: "niezrównoważony, ahistoryczny, wybiórczy"

Dwaj profesorowie – Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej – twierdzą, że Polska na członkostwie w Unii Europejskiej straciła 535 miliardów złotych. Ich raport powstał na zamówienie europosła Solidarnej Polski Patryka Jakiego. Ekonomiści podane dane kwitują: "porównywanie gruszek z jabłkami". Raport oceniają jako "niespotykany w analizach i literaturze przedmiotu bilansu płatniczego".

"Jakim prawem żołnierz składa meldunek prezesowi partii?" Sprawdzamy

"Co za generał salutuje prezesowi?" - brzmiał jeden z komentarzy oburzonych internautów, którzy na nagraniach z miesięcznicy smoleńskiej zobaczyli, jak żołnierz dwukrotnie salutował Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytani przez Konkret 24 wojskowi wyjaśniają, czy żołnierz postąpił zgodne z regulaminem.