Drugie Boże Narodzenie w pandemii: zakażeń więcej, a obostrzeń mniej


Więcej niż przed rokiem pacjentów z COVID-19 w szpitalach, ponad dwa razy więcej Polaków w kwarantannie, o 75 procent wyższa siedmiodniowa średnia liczba zakażeń - tegoroczne Boże Narodzenie będzie drugim spędzonym w pandemii, w dodatku sytuacja epidemiczna jest gorsza. Natomiast obostrzeń wprowadzono dużo mniej niż przed Bożym Narodzeniem 2020.

Jest mało prawdopodobne, abyśmy mieli święta Bożego Narodzenia zakłócone covidem i dodatkowymi restrykcjami - mówił 18 listopada tego roku minister zdrowia Adam Niedzielski. Tego dnia czwarta fala pandemii już szalała, raportowano 24,9 tys. zakażeń i 370 zgonów. Mimo to postawa resortu zdrowia była odmienna od tej sprzed roku: wtedy na konferencji 25 listopada 2020 minister, ogłaszając decyzję o wprowadzeniu limitów osób na spotkaniach świątecznych, namawiał do "kameralnego, w gronie najbliższej rodziny, spędzonego okresu świątecznego tak, żeby to były naprawdę ostatnie święta, które musimy spędzać w taki sposób".

Jak się okazało, kolejne też powinniśmy w ten sposób spędzać. Bo nie tylko przewidywania resortu zdrowia o "niezakłóconym covidem" Bożym Narodzeniu się nie spełniały, ale sytuacja pandemiczna wydaje się być dużo bardziej poważna niż w grudniu o tej porze przed rokiem. Przy dużo mniejszych restrykcjach.

Wraca zdalna nauka, obowiązkowe szczepienia dla trzech grup. Resort zdrowia przedstawił nowe obostrzenia
Wraca zdalna nauka, obowiązkowe szczepienia dla trzech grup. Resort zdrowia przedstawił nowe obostrzeniaFakty TVN

Porównaliśmy, jak przed Bożym Narodzeniem 2020 roku a jak teraz wygląda w Polsce sytuacja epidemiczna oraz jakie restrykcje obowiązywały w tym czasie rok temu i obecnie.

Obostrzeń dużo mniej, niekiedy iluzoryczne

Zapewne niewielu pamięta oficjalną terminologię rządową dotyczącą obostrzeń przed Bożym Narodzeniem w 2020 roku - otóż przypadły na "etap odpowiedzialności", który rozpoczął się 28 listopada i skończył 27 grudnia. W porównaniu do obecnej sytuacji restrykcje były dużo surowsze. Gastronomia działała wyłącznie na wynos, zamknięte pozostawały obiekty kulturalne, siłownie czy hotele (oprócz podróży służbowych), dzieci i młodzież do 16. roku życia w dni robocze nie mogły wychodzić z domu bez opiekuna w godzinach 8-16, a imprezy sportowe odbywały się bez udziału publiczności.

Szczególnie dotkliwe były obostrzenia dotyczące gromadzenia się. Na spotkaniach wigilijnych, bożonarodzeniowych i innych imprezach organizowanych w domu obowiązywał limit pięciu osób, do którego nie wliczano osoby zapraszającej na wydarzenie i jego domowników. Punktowano absurdy tamtych restrykcji: "W efekcie przy wigilijnej wieczerzy będzie mogła usiąść mieszkająca wspólnie rodzina (niezależnie od jej liczebności) wraz z pięciorgiem gości. Z drugiej strony sześcioosobowa rodzina nie będzie mogła już odwiedzić samotnego dziadka" (cytat za Business Insider).

W kościołach wprowadzono limit: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Limity obowiązywały też w otwartych pod koniec listopada galeriach handlowych (1 osoba na 15 metrów kwadratowych) i sklepach (1 osoba na 10 metrów kwadratowych). W okresie świątecznym cały czas obowiązywały godziny dla seniorów między 10 a 12; czasowo zawieszono je w Wigilię. Liczbę pasażerów w transporcie publicznym ograniczono do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Szkoły przez cały grudzień pozostawały zamknięte. Formalnie do 23 grudnia realizowały naukę zdalną, potem do 3 stycznia 2021 roku trwała przerwa świąteczna, po której uczniów wysłano na skumulowane ferie świąteczne do 18 stycznia. Wyjątkami były zajęcia sportowe w szkołach sportowych i praktyczna nauka zawodu w szkołach zawodowych.

Boże Narodzenie w pandemii: obostrzenia 2020 vs 2021

W porównaniu do sytuacji sprzed roku tegoroczne obostrzenia świąteczne są łagodne. Obowiązują od 15 grudnia i dotyczą przede wszystkim niższych limitów w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych - do 30 proc. Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz konsumpcji.

Istotne jest, że do limitów nie wlicza się osób z zaświadczeniem o szczepieniu na COVID-19, z negatywnym wynikiem testu lub po wyzdrowieniu z COVID-19. To właśnie jest powodem, że restrykcje wydają się dużo lżejsze niż przed rokiem - eksperci twierdzą, że wprowadzenie niższych limitów obłożenia to fikcja, bo nadal nie jest jasne, czy przedsiębiorcy mają prawo weryfikować certyfikaty covidowe u klientów i jak mieliby to robić. "Nie ma narzędzi, którymi by dysponował przedsiębiorca, żeby zweryfikować, czy osoba, która wstępuje na teren jego placówki hotelowej, restauracji i tak dalej, jest osobą zaszczepioną bądź nie" - komentował w TVN24 Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan o weryfikacji certyfikatów przez przedsiębiorców
Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan o weryfikacji certyfikatów przez przedsiębiorcówtvn24

No i w tegoroczne Boże Narodzenie nie wprowadzono ograniczenia liczebności świątecznych spotkań. Limit dla wszelkich zgromadzeń wynosi 100 osób. Zamknięte zostały tylko kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca do tańczenia (choć mogą się otworzyć w noc sylwestrową, przestrzegając limitu 100 osób).

W przypadku obostrzeń podobna sytuacja jest tylko w szkolnictwie - obowiązuje nauka zdalna. W tym roku wprowadzono ją od 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku (od 23 do 31 grudnia trwa zimowa przerwa świąteczna).

Zakażeń, zgonów i osób w kwarantannie więcej

Na zastosowanie lżejszych restrykcji podczas tegorocznych świąt wpłynęły szczepienia przeciw COVID-19. 22 grudnia w pełni zaszczepionych było 55 proc. Polaków, co najmniej jedną dawką - 56,8 proc. Z drugiej strony, rok temu nie było jeszcze zakaźnego wariantu delta SARS-CoV-2, który to m.in. spowodował, że sytuacja epidemiczna w kraju - rozumiana jako liczba zakażeń i zgonów z COVID-19 - jest teraz jednak gorsza niż rok temu. Chorują coraz młodsi, w większości niezaszczepieni. Jak analizowaliśmy, opierając się na danych rządowych, w miesiącach czwartej fali (czyli od września) średnia wieku nieszczepionych Polaków, którzy zachorowali na COVID-19, była niższa niż osób zaszczepionych. W listopadzie udział zachorowań osób niezaszczepionych wśród wszystkich zakażeń wynosił 60,6 proc., a udział zgonów osób niezaszczepionych wśród wszystkich z COVID-19 wyniósł aż 72,6 proc.

Natomiast Boże Narodzenie 2020 roku przypadło na schyłek drugiej fali pandemii - obostrzenia miały pomóc w utrzymaniu trendu spadkowego i zapobiec wysypowi zakażeń po świątecznych spotkaniach. Tegoroczne święta przypadają na okres, gdy szczyt czwartej fali dopiero mija - notowana liczba zachorowań zaczęła spadać, lecz wciąż jest duża.

Sytuacja epidemiczna w Polsce z zaznaczeniem okresu przed Bożym NarodzeniemOur World In Data

Tygodniowa średnia liczba zakażeń przed Bożym Narodzeniem 2020 roku (16-22 grudnia) wynosiła 9587, a tygodniowa średnia liczba zgonów z COVID-19 - 353. W tym roku w tych samych dniach średnia zakażeń była o 75 proc. wyższa i wyniosła 16 990; średnia zgonów na COVID-19 też była wyższa i wyniosła 445.

Również inne wskaźniki epidemiczne są gorsze niż przed rokiem. 22 grudnia tego roku w szpitalach leżało o 5,4 tys. więcej pacjentów z COVID-19 niż 22 grudnia rok temu (23,2 tys. w porównaniu do 17,8 tys.). Więcej było zajętych respiratorów: 2053 vs 1639.

Ponad dwa razy więcej niż przed rokiem jest obecnie Polaków w kwarantannie: 22 grudnia 2020 roku było to 176,6 tys. osób, a 22 grudnia tego roku - 383,2 tys.

Boże Narodzenie w pandemii: sytuacja epidemiczna 2020 vs 2021Konkret24/Ministerstwo Zdrowia

Lepszy natomiast wydaje się stan testowania. Rok temu 22 grudnia średnia siedmiodniowa wykonanych testów wynosiła 29,7 tys., a średni siedmiodniowy odsetek pozytywnych testów - 32 proc. 22 grudnia tego roku średnia siedmiodniowa wynosiła 89,8 tys., a średni odsetek pozytywnych testów - 19 proc.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Grzegorz Michałowski/PAP

Pozostałe wiadomości

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24