Kościół Naturalny zarejestrowany w Polsce. Który to już kościół z kolei?

Kościół Naturalny zarejestrowany w Polsce. Który to już kościół z kolei?Nattapat.J/Shutterstock

Informacja o rejestracji Kościoła Naturalnego w Polsce wywołała komentarze w sieci. Nowych kościołów nie powstaje teraz bowiem dużo. Sprawdziliśmy, jak w ostatnich latach przybywało kościołów i związków wyznaniowych.

Informacja podana 10 lutego przez dziennik "Rzeczpospolita", która miała tytuł: "Tajemniczy nowy Kościół w Polsce", od razu wzbudziła zainteresowanie i dyskusje w sieci. W tekście podano, że zarejestrowano nowy Kościół Naturalny, który ma siedzibę w Gdańsku. Według dziennika liczy on kilkanaście tysięcy wyznawców, jego "doktryna jest dość ogólna, a centralne miejsce zajmuje w niej Stwórca, obecny pod postacią energii w istotach żywych". Jak pisze "Rzeczpospolita", religioznawcy nie słyszeli o takim kościele.

Został on jednak 3 grudnia 2021 roku wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych, który prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawdziliśmy, który to już kościół zarejestrowany w Polsce oraz ile takich kościołów i związków wyznaniowych rejestrowano w ostatnich latach.

Protesty a religia (materiał archiwalny)
Protesty a religia (materiał archiwalny)tvn24

Na podstawie ustaw kościelnych lub ustawy o wolności sumienia i wyznania

W Polsce oficjalnie działa 185 kościołów i związków wyznaniowych. 15 z nich ze względu na szczególną pozycję i swobodę swojej działalności, które zawdzięczają historii oraz są powszechnie uznawane przez społeczeństwo, funkcjonuje na podstawie tzw. ustaw kościelnych. Są to:

Kościół Katolicki – na podstawie konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolita Polską z 1993 roku oraz ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej z 1989 roku;

Oraz 14 kościołów i związków wyznaniowych działających na podstawie ustaw o stosunku państwa do określonego kościoła:

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (ustawa z 1991 roku)

Kościół Ewangelicko-Augsburski (ustawa z 1994 roku)

Kościół Ewangelicko-Reformowany (ustawa z 1994 roku)

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny (ustawa z 1995 roku)

Kościół Chrześcijan Baptystów (ustawa z 1995 roku)

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ustawa z 1995 roku)

Kościół Polskokatolicki (ustawa z 1995 roku)

gminy wyznaniowe żydowskie tworzące Związek Gmin Wyznaniowych (ustawa z 1997 roku)

Kościół Katolicki Mariawitów (ustawa z 1997 roku)

Kościół Starokatolicki Mariawitów (ustawa z 1997 roku)

Kościół Zielonoświątkowy (ustawa z 1997 roku)

Muzułmański Związek Religijny (ustawa z 1936 roku)

Karaimski Związek Religijny (ustawa z 1936 roku)

Wschodni Kościół Staroobrzędowy (na podstawie rozporządzenia prezydenta z 1928 roku).

Pozostałe 170 kościołów i związków wyznaniowych działa na podstawie ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. By móc korzystać z praw kościoła czy związku wyznaniowego opisanych w tej ustawie, trzeba do ministra spraw wewnętrznych i administracji złożyć deklarację o utworzeniu kościoła oraz wniosek o wpis do rejestru poparty przez co najmniej 100 obywateli. Na początku obowiązywania tej ustawy wystarczyły podpisy 15 osób, próg podniesiono, nowelizując ustawę w 1998 roku.

Na początku lat 90. kilkadziesiąt, teraz kilka

Z rejestru prowadzonego przez MSWiA wynika, że najwięcej kościołów i związków wyznaniowych powstawało tuż po wejściu w życie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Od 1990 do 1994 roku zarejestrowano ich 76, w kolejnych pięciu latach – 54.

W pierwszych latach XXI wieku liczba nowo zarejestrowanych kościołów zmalała - to efekt wprowadzenia ograniczenia w postaci wymogu co najmniej 100 podpisów pod wnioskiem o rejestrację. Od 2000 do 2004 roku zarejestrowano 10 takich podmiotów, w latach 2005-2009 - 12.

Zarejestrowane kościoły i związki wyznaniowe w Polsce MSWiA

W ostatnich latach - od 2010 do końca 2021 roku - zarejestrowano 18 kościołów: w tym 11 chrześcijańskich, cztery buddyjskie, trzy oparte na innych wartościach:

Rok 2010: Ormiański Kościół Apostolski Katolikosatu Eczmiadzyńskiego, Związek Tybetańskiego Bon "Sa Trik Er Sang"

Rok 2011: Związek Buddyjski "Dzogczien Kunzang Cziuling"

Rok 2013: Wyznawcy Słońca, Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców

Rok 2014: Kościół Dobrej Nadziei, Katolicki Kościół Narodowy w Polsce, Związek Buddyjski "Yeshe Khorlo"

Rok 2015: Ośrodek Wietnamskiego Buddyzmu w Polsce

Rok 2016: Kościół Chrześcijański Zoe, Kościół "Chrześcijańska Wspólnota Jordan", Odrodzony Kościół Starokatolicki

Rok 2017: Ewangeliczny Kościół Metodystyczny

Rok 2018: Kościół Boga Żywego, Będącego Wsparciem i Podporą Prawdy Kościół Światło Świata

Rok 2020: Kościół Chrześcijan Pełnej Ewangelii Obóz Boży, Reformowany Kościół Katolicki w Polsce

Rok 2021: Narodowy Kościół Katolicki, Kościół Naturalny.

Jak więc widać, w ostatnich dwóch latach rejestrowano po dwa kościoły rocznie. Natomiast 76 proc. kościołów i związków wyznaniowych zostało zarejestrowanych jednak w latach 1990-1999.

Nieudana próba wykreślenia z rejestru

Ustawa daje ministrowi spraw wewnętrznych i administracji prawo do odmowy zarejestrowania kościoła. Dzieje się tak bardzo rzadko. Pod tym względem najgłośniejsza była sprawa Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Dwukrotnie – 2013 i w 2014 roku - ministrowie administracji odmawiali rejestracji tego kościoła, twierdząc, że to parodia religii. Ostatecznie w 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny umorzył postępowanie, a decyzja odmowna stała się prawomocna.

Pastafarianie w rejestrze wyznań? (materiał z 2014 roku)
Pastafarianie w rejestrze wyznań? (materiał z 2014 roku) tvn24

Inaczej było z Reformowanym Kościołem Katolickim wpisanym do rejestru 28 stycznia 2020 roku. 15 września 2020 roku minister administracji i spraw wewnętrznych, po interwencji Prokuratora Generalnego, wykreślił ten kościół z rejestru, gdyż okazało się, że dopuszcza małżeństwa osób tej samej płci. Reformowany Kościół Katolicki wniósł sprawę do sądu, który 17 czerwca 2021 roku wstrzymał decyzję o wykreśleniu kościoła z rejestru. Sprawa się wciąż nie zakończyła.

Podatkowe przywileje

Niektóre komentarze internautów dotyczące działalności nowych kościołów sugerują, że ich zakładanie ma na celu uzyskanie preferencji podatkowych.

"Do rejestru Kościołów @MSWiA_GOV_PL wpisało nowy podmiot - "Kościół Naturalny". Co ciekawe, powstał on 500 tys. lat temu, czyli jeszcze przed homo sapiens. Dzięki rejestracji Kościół nie zapłaci podatku dochodowego, a jego duchownym #FunduszKościelny opłaci składki emerytalne" – napisała na Twitterze 10 lutego posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic w reakcji na doniesienia "Rzeczpospolitej".

Wpis posłanki Anity Kucharskiej-Dziedzic o Kościele Naturalnym Twitter.com

Zgodnie bowiem z ustawą o gwarancjach wolności sumienia i wyznania kościoły i związki wyznaniowe są zwolnione z opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej, dochodów z działalności gospodarczej osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych oraz spółek, z podatku od nieruchomości; zwalnia się je z opłat celnych przywozowych za towary przeznaczone na cele charytatywno-opiekuńcze i oświatowo-wychowawcze oraz towary o charakterze kulturalnym przeznaczone na cele kultu. Kościoły (ale tylko te, których dotyczą ustawy kościelne) są zwolnione z podatku VAT.

Od 25 czerwca 2020 roku w sejmowej zamrażarce tkwi projekt ustawy o jawności przychodów kościołów i związków wyznaniowych oraz zniesieniu ich przywilejów finansowych przygotowany przez Lewicę. Jej zdaniem ograniczenie podatkowych przywilejów kościołów dałoby oszczędności 1,2 do 1,8 mld zł.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, zdjęcie Nattapat.J/Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Nattapat.J/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24