FAŁSZ

"Rok bezpłatnych przejazdów PKP Intercity za 9 zł"? Uwaga, to próba oszustwa

Źródło:
Konkret24
19.03.2023 | Oszuści coraz częściej stosują metodę "na pracownika banku"
19.03.2023 | Oszuści coraz częściej stosują metodę "na pracownika banku"Maria Mikołajewska | Fakty TVN
wideo 2/4
19.03.2023 | Oszuści coraz częściej stosują metodę "na pracownika banku"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Podszywają się pod znanego przewoźnika i promują jego rzekomą ofertę: bilet za 9 złotych na przejazdy przez cały rok. Tak internetowi oszuści próbują wyłudzić dane użytkowników Facebooka. Ostrzegamy przed próbą oszustwa.

"P⁠KP ⁠Int⁠erc⁠ity⁠ bo⁠ryk⁠a s⁠ię ⁠z p⁠rob⁠lem⁠em ⁠bra⁠ku ⁠pas⁠aże⁠rów⁠ na⁠ sw⁠oic⁠h r⁠ejs⁠ach⁠. W⁠ zw⁠iąz⁠ku ⁠z t⁠ym ⁠uru⁠cho⁠mio⁠no ⁠pro⁠moc⁠ję ⁠maj⁠ącą⁠ na⁠ ce⁠lu ⁠prz⁠yci⁠ągn⁠ięc⁠ie ⁠now⁠ych⁠ kl⁠ien⁠tów⁠ - ⁠cer⁠tyf⁠ika⁠t n⁠a 1⁠ ro⁠k b⁠ezp⁠łat⁠nyc⁠h p⁠rze⁠jaz⁠dów⁠ za⁠ je⁠dyn⁠e 9⁠ zł⁠. Aby⁠ wz⁠iąć⁠ ud⁠zia⁠ł, ⁠kli⁠kni⁠j p⁠rzy⁠cis⁠k 'Prz⁠esl⁠i w⁠nio⁠sek⁠ te⁠raz' n⁠a d⁠ole⁠ po⁠stu⁠ i ⁠otr⁠zym⁠aj ⁠kar⁠tę ⁠z d⁠arm⁠ową⁠ do⁠sta⁠wą" - brzmiał post z 26 września opublikowany na rzekomej stronie PKP Intercity na Facebooku (pisownia oryginalna).

Wpis zilustrowano grafiką ze zdjęciem wagonu PKP Intercity, na której nałożono napis: "1 rok bezpłatnych przejazdów PKP Intercity za jedyne 9 zł". Pod nią w poście jest pole z przyciskiem "Prześlij wniosek teraz", które przekierowuje na inną stronę internetową. Obok dla "uwiarygodnienia" znajduje się informacja: "PKP Intercity firma kolejowa". Post udostępniano, ponad 80 razy skomentowano.

FAŁSZ
Posty z linkiem do strony wykorzystywanej do wyłudzania danychfacebook.com, x.com

"Sprawdźcie to na stronie www PKP Intercity. Tam nie ma w ogóle o tym słowa. Oszustwo!!!?"; "Czy to nie jest oszustwo? Czy ktoś już złożył wniosek?" - pytali użytkownicy Facebooka pod postem. Wśród komentujących było wielu internautów, którzy przekonywali, że oferta jest prawdziwa: "Spodziewałem się oszustwa, ale teraz podróżuję w każdy weekend"; "Dziękuję za kartkę, otrzymałam ją dosłownie 10 minut temu. W ten weekend wybieramy się już na wycieczkę z przyjacielem". Do komentarzy dołączali zdjęcia swoich rzekomych rocznych biletów - były to złote karty z logo PKP Intercity i napisem "1 rok bezpłatnych podróży". Jednak zdjęcia wyglądały na przerobione - karta wszędzie wyglądała tak samo, jakby została wklejona, nie padał na nią cień. Jedno ze zdjęć przedstawia kartę w kartonowym pudełku. Znaleźliśmy w sieci to samo zdjęcie, ale przedstawiające rzekomą kartę serwisu Amazon.

To fałszywa strona przewoźnika

Sprawdziliśmy facebookową stronę, która ma rzekomo należeć do PKP Intercity. Pierwszym sygnałem, że nie jest prawdziwa, jest niska liczba polubień strony (sześć) i obserwujących (pięciu użytkowników). Założono ją bowiem 22 września 2023 roku, czyli tydzień temu. Informacja o dacie założenia każdej strony na Facebooku dostępna jest w zakładce "Informacje", w części "Transparentność strony".

Fałszywa strona PKP Intercity na Facebooku: ma tylko sześć polubień i założono ją 22 września 2023 rokufacebook.com

Nie jest to więc oficjalna strona PKP Intercity na Facebooku. Ta prawdziwa ma 224 tys. polubień i 226 tys. obserwujących. Linki do oficjalnych profili PKP Intercity w mediach społecznościowych dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

Na fałszywej stronie znaleźliśmy jeszcze trzy inne posty reklamujące rzekomą ofertę rocznych biletów za 9 zł. Przy każdym poście było pole z przyciskiem "Prześlij wniosek teraz". Z informacji w bibliotece reklam Facebooka wynika, że każdy z tych postów był sponsorowany. Nie wiemy, ile wydano na reklamowanie tych postów (informację o szacowanych kosztach reklamy na Facebooku platforma podaje dla reklam politycznych). Wiemy za to, że beneficjentem i płatnikiem reklam był podmiot o nazwie HIEP ZA.

PKP Intercity: "Nie mamy takiej oferty"

Internauci mają rację - na oficjalnej stronie PKP Intercity nie znaleźliśmy żadnej informacji o rzekomej promocji biletów za 9 zł pozwalających na bezpłatne przejazdy na cały rok. Redakcja Konkret24 skontaktowała się z biurem prasowym PKP Intercity. Tam potwierdzono nam, że posty o rzekomych biletach za 9 zł to fejki. "Nie mamy takiej oferty. Wszystkie akcje PKP Intercity prowadzone są tylko na naszych oficjalnych profilach" - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe przewoźnika. "Profile, które podszywają się pod naszą spółkę, zgłaszane są do Facebooka jako oszustwo i próba wyłudzenia. Również sprawę skierowaliśmy do odpowiednich służb" - napisano.

Komunikaty ostrzegające przez oszustwem są zapisane na oficjalnych profilach PKP Intercity na Facebooku i Instagramie oraz na stronie internetowej.

Oszustwo na roczny bilet PKP Intercity za 9 zł - nie po raz pierwszy

Opisywana tu próba oszustwa na roczny bilet za 9 zł nie jest nowością. Pod koniec czerwca tego roku jedna z facebookowych stron promowała rzekomą ofertę PKP Intercity: vouchery za 9 zł, które miały pozwalać na "darmową podróż przez cały rok". Przed tą próbą oszustwa przestrzegał m.in. na platformie X Łukasz Malinowski, dziennikarz i redaktor naczelny portalu Rynek Kolejowy.

Metoda phishingu - czyli "łowienia" danych - to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wyłudzanie poufnych informacji od internautów. Oszustwo często przybiera bardziej wyrafinowane formy niż nakłonienie do dobrowolnego przekazania danych. Oszuści tworzą fałszywe strony zaufanych portali społecznościowych, na przykład Facebooka, i skłaniają użytkowników do podania tam swoich loginów i haseł, danych osobowych, numerów kart kredytowych czy PIN-ów.

Nie klikaj w podejrzane linki

Co zrobić, gdy natkniemy się na posty publikowane przez oszustów? Zespół CERT Polska działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego) zachęca internautów do czujności i zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa na stronę incydent.cert.pl. Przestrzega przed klikaniem w linki towarzyszące tego rodzaju postom - najczęściej celem przestępców nie jest instalacja szkodliwego oprogramowania. Zwykle starają się pozyskać dane osobowe lub pieniądze. "Podanie swoich danych kontaktowych może prowadzić do natarczywych telefonów od oszustów, mogą one zostać także potencjalnie wykorzystane do prób innych oszustw" - przestrzegają eksperci NASK.

W lutym 2020 roku opisaliśmy fałszywą informację o porwaniu dziecka, W ten sposób oszuści wykorzystują emocje ludzi, którzy chcą w jakiś sposób pomóc, udostępniając post. Na docelowej stronie internetowej rzekomo znajdował się film przedstawiający moment porwania. Aby go obejrzeć, internauta musiał zalogować się do stworzonej przez oszustów fikcyjnej strony, przypominającej Facebooka. W ten sposób przekazywał swoje dane logowania do tego serwisu.

Pod koniec sierpnia tego roku ostrzegaliśmy przed postami zachęcającymi do poznania sposobu na to jak "nie płacić za gaz" i jak szybko zarobić inwestując w rzekome "projekty państwowe". Dla uwiarygodnienia ofert oszuści wykorzystali wizerunek polskiego prezydenta i premiera. Wtedy NASK wyjaśniał, że po wypełnieniu przez internautę formularza na stronie internetowej następuje kontakt ze strony oszustów - udając przedstawicieli handlowych, namawiają do wykonania przelewu.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Facebook

Pozostałe wiadomości

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24