"To musi być przeróbka"; "Matko, to się działo naprawdę?" - komentowali z niedowierzaniem internauci nagranie z nabożeństwa, podczas którego duchowny porównał premiera i ministra zdrowia do ewangelistów Mateusza i Łukasza. Jego zdaniem "uobecniają ich charyzmat". Nagranie jest autentyczne, pochodzi z Apelu Jasnogórskiego odprawionego w Boże Ciało w kaplicy na Jasnej Górze.
Ewangelista Mateusz premier Morawiecki i ewangelista Łukasz profesor Szumowski" - napisał 12 czerwca na Twitterze właściciel konta Dominik Cwikla, załączając do posta wideo z wyjaśnieniem: "nagranie z transmisji apelu jasnogórskiego z kaplicy z obrazem Matki Bożej".
Na nagraniu słychać, jak duchowny prowadzący modlitwę porównuje premiera Mateusza Morawieckiego do ewangelisty Mateusza, a ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do ewangelisty Łukasza: "Obecnie dwaj przedstawiciele naszej władzy wybranej przez większość Polaków uobecniają charyzmat dwóch ewangelistów piszących słowami i czynami ewangelię Twojego Syna. Ewangelista Mateusz, premier Morawiecki, pochyla się nad egzystencją naszego narodu, by żyło się lepiej. Z kolei ewangelista Łukasz, profesor Szumowski, jest przedłużeniem czynów Jezusa, troszcząc się o nasze życie i zdrowie. Dziękujemy Boża Matko za ich posługę".
"Powiedzcie, że to fejk!"
Post konta Dominik Cwikla szybko podało dalej prawie 400 internautów, polubiło ponad 290. Wśród ponad 300 komentarzy internautów było sporo wątpliwości co do autentyczności nagrania: "Matko, to się działo naprawdę?"; "Nie umiem ocenić po ruchu ust czy to nie fejk... nie chce nikogo obwiniać, ale to jest tak straszne ze az nie do wiary...."; "Też patrzyłam na ruch ust. I nie wiem. Podałam dalej, bo samemu trudno ocenić. Ciekawa jestem zdania innych. Mam nadzieję, że to fake. Ale ostatnio ciężko odróżnić fakty od mistyfikacji".
Część internautów tak nie wierzyło w to, co słyszy, że pisali: "Powiedzcie, że to fejk!"; "To jakiś żart?"; "To chyba jakiś fejk? Bo nie wierzę, w to co słyszę"; "To musi być przeróbka"; "Nie wierzę... Nie mogę się zgodzić".
Wideo podawano sobie także na Facebooku. Opublikowano je m.in. na profilu senatora Wadima Tyszkiewicza, gdzie uzyskało prawie 1 tys. reakcji, ponad 500 komentarzy, udostępniło je ponad 840 użytkowników.
To fragment Apelu Jasnogórskiego
Jak sprawdziliśmy, wideo nie jest manipulacją. To prawdziwy fragment transmisji z Apelu Jasnogórskiego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Nabożeństwo, z którego pochodzi nagranie, odbyło się w Boże Ciało 11 czerwca br. o godzinie 21.
Według informacji podanej na stronie Sanktuarium Jasnej Góry Apel Jasnogórski transmitują telewizja Trwam i trzy katolickie rozgłośnie. Strona sanktuarium udostępnia nagrania audio z Apeli Jasnogórskich, lecz najnowsze nagranie datowane jest na 9 czerwca.
Zapis transmisji wideo apelu z 11 czerwca dostępny jest na stronie telewizji Trwam po wybraniu odpowiedniej audycji z tego dnia.
Słowa, które wzbudziły wątpliwości wielu internautów, wypowiedział emerytowany biskup archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: TVN24/Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter