Osoby z niepełnosprawnościami a praca zawodowa. Polska "w ogonie" Europy?

Źródło:
Konkret24
"W ogonie Europy" - Kosiniak-Kamysz o aktywności zawodowej Polaków z niepełnosprawnościami
"W ogonie Europy" - Kosiniak-Kamysz o aktywności zawodowej Polaków z niepełnosprawnościamiZdjęcia organizatora
wideo 2/3
"W ogonie Europy" - Kosiniak-Kamysz o aktywności zawodowej Polaków z niepełnosprawnościamiZdjęcia organizatora

Władysław Kosiniak-Kamysz, przemawiając na konwencji wyborczej Trzeciej Drogi, upominał się o prawa dla osób z niepełnosprawnościami - i podał, jaki niski wskaźnik aktywności zawodowej takich osób jest w Polsce w porównaniu z krajami Europy. Sprawdziliśmy więc dane.

Wszystkie największe ugrupowania mają w programach wyborczych zapowiedzi przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i ich rodzinach. Prawo i Sprawiedliwość kusi tę grupę wyborców grantem dla pracodawców na zatrudnienie opiekuna osoby z niepełnosprawnością (OzN). Zapowiada ponadto ustawę o asystencji osobistej takich osób, stworzenie systemu mieszkań wspomaganych czy utworzenie specjalnego programu w PFRON na likwidację barier w budynkach wielorodzinnych. Koalicja Obywatelska w ramach "100 konkretów" chce likwidacji tak zwanej pułapki rentowej - czyli by osoby z niepełnosprawnością mogły pracować, nie tracąc renty. Konfederacja proponuje gotową ustawę o zniesieniu zakazu pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Lewica chce elastycznych warunków pracy dla opiekunów OzN; zapowiada reformę systemu orzecznictwa czy program opieki wytchnieniowej dla rodziców i opiekunów OzN; zapewnia, że każda osoba z niepełnosprawnością będzie mieć dostęp do asystenta. Z kolei Bezpartyjni Samorządowcy mają postulat reformy systemu rehabilitacji i proponują zmiany w zakresie kwalifikacji pacjentów i warunków udzielania świadczeń.

23 września konwencję programową Trzeciej Drogi w Kielcach prowadzili poruszający się na wózkach kandydaci Łukasz Krasoń i Artur Świercz. Był to czytelny sygnał wysłany do danej grupy wyborców. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że program dla osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów Trzeciej Drogi. "12 procent Polaków ma orzeczenie o niepełnosprawności. To są cztery miliony z nas" - mówił. Wymieniał postulaty: "Asystencja osobista, opieka wytchnieniowa, reforma systemu orzecznictwa, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, zakłady, które dają szansę na możliwość na wejście na rynek pracy". Kosiniak-Kamysz przekonywał, że praca daje poczucie godności, poczucie bycia równie ważnym jak wszyscy obywatele. "Oni chcą się tu czuć gospodarzami, a nie najemnikami czy niewolnikami. Chcą się tu czuć jak u siebie. Chcą się w naszym, ukochanym kraju czuć równie ważni" - mówił o zmagających się z niepełnosprawnościami. Po czym podał ciekawe dane:

Wskaźniki aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością to jest 25 procent. Średnia europejska - 48; Wielka Brytania - 54, Islandia 67. [Polska jest] w ogonie Europy.

Sprawdziliśmy, skąd pochodzą te dane i czy rzeczywiście sytuacja osób z niepełnosprawnościami w Polsce, jeśli chodzi o zatrudnienie, jest tak fatalna na tle Europy, jak mówił prezes PSL.

Statystyki OECD: Polska szósta od końca

Na stronie biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych jest opracowanie z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). W czwartym kwartale 2022 roku (najnowsze dane) współczynnik aktywności zawodowej w grupie osób z niepełnosprawnościami w wieku 16-89 lat wynosił u nas 19,6 proc., a wskaźnik zatrudnienia - 18,6 proc.

Wśród osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym - czyli 18-59/64 lata - współczynnik aktywności zawodowej wynosił 33,5 proc., a wskaźnik zatrudnienia 31,6 proc. W tej grupie jest to więc wskaźnik wyższy, niż podał prezes PSL, choć zapewne niezadowalający.

Dane porównawcze dla Europy można znaleźć w opublikowanym w październiku 2022 roku opracowaniu OECD pt. "Niepełnosprawność, praca i integracja: Włączanie do głównego nurtu wszystkich polityk i praktyk" ("Disability, Work and Inclusion. Mainstreaming in All Policies and Practices"). Prezentuje ono wyrażone w procentach wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2019 roku. To niestety ostatnie aktualne statystyki. OECD, posługując się terminem wskaźnik zatrudnienia, odnosi się do stosunku liczby zatrudnionych z tej grupy do liczby ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lat).

Otóż według tych danych w Polsce aktywnych zawodowo było trzy lata temu 33,5 proc. osób z niepełnosprawnościami. Nasz kraj był na 25. miejscu w tym zestawieniu obejmującym 32 państwa - czyli na ósmym od końca. Jeśli uwzględnimy tylko kraje Europy, Polska była na 21. miejscu, czyli szóstym od końca.

Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami (2019 rok, w proc.)OECD; Disability, Work and Inclusion. Mainstreaming in All Policies and Practices

Jeżeli chodzi o kraje europejskie, najwięcej aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami było w 2019 roku w Szwajcarii (58 proc.), Islandii (52,8 proc. - choć wskaźnik jest inny, niż podał Kosiniak-Kamysz), Estonii (52,2). Na czwartym miejscu był drugi wymieniony przez prezesa PSL kraj - Wielka Brytania (51,4 proc., też inny wskaźnik niż mówił Kosiniak-Kamysz). Średnia dla krajów OECD według tych danych wynosiła 41,7 proc. Średnia dla krajów europejskich - 42 proc. (czyli nieco niższa, niż mówił prezes PSL)

Najsłabiej pod względem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w tym zestawieniu OECD wypadły: Grecja (22,8 proc.), Hiszpania (29 proc.) i Irlandia (29,2 proc.).

Nie są to więc zbieżne dane z tymi cytowanymi przez Kosiniaka-Kamysza, ale (z wyjątkiem Islandii) są do nich zbliżone. I rzeczywiście pokazują, że Polska pod względem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami wypada na tle Europy bardzo słabo.

Jakie źródła cytował prezes PSL

Zapytaliśmy w biurze PSL o źródła danych cytowanych przez prezesa. Rzecznik partii Miłosz Motyka przesłał jednak nieprecyzyjną odpowiedź. Wynika z niej, że Kosiniak-Kamysz raczej swobodnie przytaczał dane o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik przesłał nam cztery odnośniki. "W przypadku statystyk dotyczących zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce mamy kilka funkcjonujących wartości wskaźników zatrudnienia w zależności od źródeł" - zauważył. Z tych wyjaśnień Motyki nie wynika, które konkretnie dane miał na myśli Kosiniak-Kamysz podczas wystąpienia na konwencji.

Motyka przesłał nam publikację Najwyższej Izby Kontroli z lutego 2022 roku "NIK o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami". Według rzecznika PSL zawarta w niej informacja o 80 proc. osób z orzeczeniami o niepełnosprawności, które nie pracowały ani nie szukały pracy, pozwala założyć, że ok. 20 proc. osób z niepełnosprawnościami jest zatrudnionych. Jednak w tym raporcie NIK są m.in. wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych za 2020 rok - wynosił 16,7 proc., zaś wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym - 28,5 proc.

Choć i te liczby są nieco inne od podanych przez prezesa PSL - potwierdzają, że aktywność osób z niepełnosprawnościami w Polsce jest niska.

Motyka przytoczył również opracowanie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Niepełnosprawni na rynku pracy" z lutego 2019 roku. Wspomniany jest w nim współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym z 2017 roku - wynosił wówczas 28,9 proc. A wskaźnik zatrudnienia takich osób - 26,3 proc.

Zwróćmy jednak uwagę, że Władysław Kosiniak-Kamysz cytował nie tylko dane dla Polski, ale i dla całej Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Islandii. Z wyjaśnień rzecznika PSL nie wynika, by prezes oparł się w tych porównaniach jednym, spójnym źródle. Miłosz Motyka pisze o wskaźniku dotyczącym Unii Europejskiej, "który także ma wahania". "Dla osób w wieku 20-54 to według informacji na stronie europarlamentu 50,8, ale przy grupie wiekowej obejmującej starsze osoby wskazywane są też nieco niższe wskaźniki" - pisze Motyka. W linkowanym przez niego opracowaniu z 2021 roku "Nowa, ambitna strategia UE w sprawie niepełnosprawności 2021-2030", opublikowanym na stronie Parlamentu Europejskiego, rzeczywiście jest taka wartość dla osób od 20. do 64. roku życia.

"W Wielkiej Brytanii wskaźnik także się nieco waha np. w ujęciu kwartalnym i rocznym - porównanie od VII do IX 2022 do roku to pomiędzy 52,6 do 53,4" - pisze rzecznik PSL. Informacja o wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynoszącym 52,6 proc. w okresie od lipca do września 2022 roku rzeczywiście jest w linkowanym przez Motykę opracowaniu brytyjskiego rządu z 2023 roku "Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w 2022 roku". Wartość 53,4 proc. nie jest w nim jednak użyta w kontekście tego wskaźnika. O wskaźniku zatrudnienia Islandczyków z niepełnosprawnościami rzecznik PSL nie wspomina.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Seria wpisów w serwisie X wywołała dyskusję o tym, że Donald Tusk i jego rząd zatrzymują inwestycję w Centralny Port Komunikacyjny, by skorzystały na tym Niemcy. Niemiecki przewoźnik towarowy ogłosił bowiem rozbudowę portu cargo we Frankfurcie nad Menem. Wyjaśniamy, dlaczego tej inwestycji i budowy CPK nie należy porównywać.

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

"Niemieckie CPK" we Frankfurcie. Fałsz i manipulacja o inwestycji Lufthansy

Źródło:
Konkret24

Komentarze o "wychudzonym", "zmaltretowanym psychicznie" księdzu Michale O. podbijają emocjonalnie tezę polityków PiS i Suwerennej Polski, jakoby duchowny został niewinnie aresztowany. Opozycja podaje dwa "dowody" na takie twierdzenie - oba są manipulacją.

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

PiS o Funduszu Sprawiedliwości: zasady takie same, ksiądz siedzi za "zły statut". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkre24

"Mam zamiar zrobić niezłą awanturę" - zapowiedział na swoim profilu poseł klubu Konfederacji Roman Fritz na początku września. Chodzi mu o dwa przedmioty w szkole podstawowej: "Kultura i historia Niemiec" oraz "Historia i kultura Ukrainy". Według niego są obowiązkowe. To nieprawda. Wyjaśniamy, skąd się wzięły na liście.

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Poseł chce "zrobić niezłą awanturę" o dwa przedmioty. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

Popularność w sieci zdobył film pokazujący, jakoby - według komentarzy internautów - aktywista klimatyczny zablokował autem rolnikowi wjazd na farmę, więc ten usunął samochód za pomocą wózka widłowego. Zdarzenie nie miało jednak związku z aktywistami klimatycznymi, a nagranie jest sprzed trzech lat, nie pochodzi z Polski.

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Aktywista klimatyczny zablokował rolnikowi wjazd na farmę? Co to za nagranie

Źródło:
Konkret24

"Prawda zwyciężyła", "ostateczny dowód na zbrodnie globalistów" - tak internauci komentują doniesienia o rzekomym wyroku Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, który miał uznać, że szczepionki na COVID-19 nie są szczepionkami. Nie pierwszy raz ten przekaz jest rozpowszechniany w sieci. Jest nieprawdziwy.

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Szczepionki na COVID-19 "nie są szczepionkami"? Sąd w USA tak nie stwierdził

Źródło:
Konkret24

- Nie dotykaliśmy publicznych pieniędzy - oświadczyła ministra edukacji Barbara Nowacka, odpowiadając na pytanie o finansowanie Campusu Polska Przyszłości w 2023 roku. Jak jednak sprawdziliśmy, zarówno w tamtym, jak i w tym roku samorządy wspierały finansowo organizację Campusu. W 2024 roku zapłaciły w sumie ponad 840 tysięcy złotych.

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Marcin Mastalerek, podkreślając osiągnięcia Andrzeja Dudy jako prezydenta, przypomniał, że Duda jest "jedynym prezydentem od wielu lat, który zwiększył swoje kompetencje". To prawda. Mastalerek nie wyjaśnił jednak, dzięki czemu te zmiany były możliwe i jak naruszają prawo. Przypominamy więc.

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

Źródło:
Konkret24

W ramach zbiórki na PiS partia zebrała już ponad cztery miliony złotych, a jej politycy chwalą się w sieci dokonanymi przelewami. Były prezes Orlenu, a teraz europoseł PiS Daniel Obajtek deklaruje, że może wpłacać nawet więcej, niż prosił Jarosław Kaczyński. Na jego przykładzie tłumaczymy, ile rzeczywiście posłowie PiS mogą przelać na konto partii.

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych - również w polskich - generuje nagranie z lotniska na Wyspach Kanaryjskich. Według internautów film pokazuje, że rząd Hiszpanii "zamknął wszystkie lotniska" na tych wyspach i wpuszcza na kontynent tylko migrantów z Afryki. Wielu wierzy w ten fałszywy, wręcz absurdalny przekaz.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Powielaczowe prawo minister Leszczyny", "furtka Tuska" - tak komentowane są opublikowane kilka dni temu wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu do aborcji. Czy słusznie? Prawnicy tłumaczą, o co w nich chodzi. I dlaczego "zmiana realiów" nie oznacza wcale zmiany prawa.

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen zaczął już swoją kampanię jako kandydat na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Prowadząc taką autopromocję czy prekampanię, polityk Konfederacji wykorzystuje - zdaniem ekspertów - "szarą strefę polskiej polityki". A raczej polskiego prawa, bo żadne przepisy tego nie zakazują i żadne nie przewidują kar.

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Źródło:
Konkret24

Poseł Marcin Warchoł ogłosił, że rząd "wprowadzi nowy podatek audiowizualny". To nieprawda. W rządowych dokumentach postuluje się likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. Samego projektu odpowiedniej ustawy jeszcze nie ma.

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak w Southport nożownik zabił troje dzieci, przez Wielką Brytanię przeszła fala protestów, w ich wyniku niektórym uczestnikom wytoczono sprawy sądowe. Zapadające teraz wyroki są wykorzystywane do szerzenia fałszywych, antymigranckich przekazów, jakoby za wymachiwanie brytyjską flagą czy okrzyki o "odzyskaniu kraju" karano obywateli więzieniem. To nieprawda, wyroki dotyczą innych czynów.

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają przed problemami prawnymi, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach.

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24