Osoby z niepełnosprawnościami a praca zawodowa. Polska "w ogonie" Europy?

Źródło:
Konkret24
"W ogonie Europy" - Kosiniak-Kamysz o aktywności zawodowej Polaków z niepełnosprawnościami
"W ogonie Europy" - Kosiniak-Kamysz o aktywności zawodowej Polaków z niepełnosprawnościamiZdjęcia organizatora
wideo 2/3
"W ogonie Europy" - Kosiniak-Kamysz o aktywności zawodowej Polaków z niepełnosprawnościamiZdjęcia organizatora

Władysław Kosiniak-Kamysz, przemawiając na konwencji wyborczej Trzeciej Drogi, upominał się o prawa dla osób z niepełnosprawnościami - i podał, jaki niski wskaźnik aktywności zawodowej takich osób jest w Polsce w porównaniu z krajami Europy. Sprawdziliśmy więc dane.

Wszystkie największe ugrupowania mają w programach wyborczych zapowiedzi przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami i ich rodzinach. Prawo i Sprawiedliwość kusi tę grupę wyborców grantem dla pracodawców na zatrudnienie opiekuna osoby z niepełnosprawnością (OzN). Zapowiada ponadto ustawę o asystencji osobistej takich osób, stworzenie systemu mieszkań wspomaganych czy utworzenie specjalnego programu w PFRON na likwidację barier w budynkach wielorodzinnych. Koalicja Obywatelska w ramach "100 konkretów" chce likwidacji tak zwanej pułapki rentowej - czyli by osoby z niepełnosprawnością mogły pracować, nie tracąc renty. Konfederacja proponuje gotową ustawę o zniesieniu zakazu pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Lewica chce elastycznych warunków pracy dla opiekunów OzN; zapowiada reformę systemu orzecznictwa czy program opieki wytchnieniowej dla rodziców i opiekunów OzN; zapewnia, że każda osoba z niepełnosprawnością będzie mieć dostęp do asystenta. Z kolei Bezpartyjni Samorządowcy mają postulat reformy systemu rehabilitacji i proponują zmiany w zakresie kwalifikacji pacjentów i warunków udzielania świadczeń.

23 września konwencję programową Trzeciej Drogi w Kielcach prowadzili poruszający się na wózkach kandydaci Łukasz Krasoń i Artur Świercz. Był to czytelny sygnał wysłany do danej grupy wyborców. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że program dla osób z niepełnosprawnościami to jeden z priorytetów Trzeciej Drogi. "12 procent Polaków ma orzeczenie o niepełnosprawności. To są cztery miliony z nas" - mówił. Wymieniał postulaty: "Asystencja osobista, opieka wytchnieniowa, reforma systemu orzecznictwa, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, zakłady, które dają szansę na możliwość na wejście na rynek pracy". Kosiniak-Kamysz przekonywał, że praca daje poczucie godności, poczucie bycia równie ważnym jak wszyscy obywatele. "Oni chcą się tu czuć gospodarzami, a nie najemnikami czy niewolnikami. Chcą się tu czuć jak u siebie. Chcą się w naszym, ukochanym kraju czuć równie ważni" - mówił o zmagających się z niepełnosprawnościami. Po czym podał ciekawe dane:

Wskaźniki aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością to jest 25 procent. Średnia europejska - 48; Wielka Brytania - 54, Islandia 67. [Polska jest] w ogonie Europy.

Sprawdziliśmy, skąd pochodzą te dane i czy rzeczywiście sytuacja osób z niepełnosprawnościami w Polsce, jeśli chodzi o zatrudnienie, jest tak fatalna na tle Europy, jak mówił prezes PSL.

Statystyki OECD: Polska szósta od końca

Na stronie biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych jest opracowanie z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). W czwartym kwartale 2022 roku (najnowsze dane) współczynnik aktywności zawodowej w grupie osób z niepełnosprawnościami w wieku 16-89 lat wynosił u nas 19,6 proc., a wskaźnik zatrudnienia - 18,6 proc.

Wśród osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym - czyli 18-59/64 lata - współczynnik aktywności zawodowej wynosił 33,5 proc., a wskaźnik zatrudnienia 31,6 proc. W tej grupie jest to więc wskaźnik wyższy, niż podał prezes PSL, choć zapewne niezadowalający.

Dane porównawcze dla Europy można znaleźć w opublikowanym w październiku 2022 roku opracowaniu OECD pt. "Niepełnosprawność, praca i integracja: Włączanie do głównego nurtu wszystkich polityk i praktyk" ("Disability, Work and Inclusion. Mainstreaming in All Policies and Practices"). Prezentuje ono wyrażone w procentach wskaźniki zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2019 roku. To niestety ostatnie aktualne statystyki. OECD, posługując się terminem wskaźnik zatrudnienia, odnosi się do stosunku liczby zatrudnionych z tej grupy do liczby ludności w wieku produkcyjnym (15-64 lat).

Otóż według tych danych w Polsce aktywnych zawodowo było trzy lata temu 33,5 proc. osób z niepełnosprawnościami. Nasz kraj był na 25. miejscu w tym zestawieniu obejmującym 32 państwa - czyli na ósmym od końca. Jeśli uwzględnimy tylko kraje Europy, Polska była na 21. miejscu, czyli szóstym od końca.

Wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami (2019 rok, w proc.)OECD; Disability, Work and Inclusion. Mainstreaming in All Policies and Practices

Jeżeli chodzi o kraje europejskie, najwięcej aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami było w 2019 roku w Szwajcarii (58 proc.), Islandii (52,8 proc. - choć wskaźnik jest inny, niż podał Kosiniak-Kamysz), Estonii (52,2). Na czwartym miejscu był drugi wymieniony przez prezesa PSL kraj - Wielka Brytania (51,4 proc., też inny wskaźnik niż mówił Kosiniak-Kamysz). Średnia dla krajów OECD według tych danych wynosiła 41,7 proc. Średnia dla krajów europejskich - 42 proc. (czyli nieco niższa, niż mówił prezes PSL)

Najsłabiej pod względem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w tym zestawieniu OECD wypadły: Grecja (22,8 proc.), Hiszpania (29 proc.) i Irlandia (29,2 proc.).

Nie są to więc zbieżne dane z tymi cytowanymi przez Kosiniaka-Kamysza, ale (z wyjątkiem Islandii) są do nich zbliżone. I rzeczywiście pokazują, że Polska pod względem aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnościami wypada na tle Europy bardzo słabo.

Jakie źródła cytował prezes PSL

Zapytaliśmy w biurze PSL o źródła danych cytowanych przez prezesa. Rzecznik partii Miłosz Motyka przesłał jednak nieprecyzyjną odpowiedź. Wynika z niej, że Kosiniak-Kamysz raczej swobodnie przytaczał dane o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami. Rzecznik przesłał nam cztery odnośniki. "W przypadku statystyk dotyczących zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Polsce mamy kilka funkcjonujących wartości wskaźników zatrudnienia w zależności od źródeł" - zauważył. Z tych wyjaśnień Motyki nie wynika, które konkretnie dane miał na myśli Kosiniak-Kamysz podczas wystąpienia na konwencji.

Motyka przesłał nam publikację Najwyższej Izby Kontroli z lutego 2022 roku "NIK o aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami". Według rzecznika PSL zawarta w niej informacja o 80 proc. osób z orzeczeniami o niepełnosprawności, które nie pracowały ani nie szukały pracy, pozwala założyć, że ok. 20 proc. osób z niepełnosprawnościami jest zatrudnionych. Jednak w tym raporcie NIK są m.in. wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych za 2020 rok - wynosił 16,7 proc., zaś wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym - 28,5 proc.

Choć i te liczby są nieco inne od podanych przez prezesa PSL - potwierdzają, że aktywność osób z niepełnosprawnościami w Polsce jest niska.

Motyka przytoczył również opracowanie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Niepełnosprawni na rynku pracy" z lutego 2019 roku. Wspomniany jest w nim współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym z 2017 roku - wynosił wówczas 28,9 proc. A wskaźnik zatrudnienia takich osób - 26,3 proc.

Zwróćmy jednak uwagę, że Władysław Kosiniak-Kamysz cytował nie tylko dane dla Polski, ale i dla całej Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Islandii. Z wyjaśnień rzecznika PSL nie wynika, by prezes oparł się w tych porównaniach jednym, spójnym źródle. Miłosz Motyka pisze o wskaźniku dotyczącym Unii Europejskiej, "który także ma wahania". "Dla osób w wieku 20-54 to według informacji na stronie europarlamentu 50,8, ale przy grupie wiekowej obejmującej starsze osoby wskazywane są też nieco niższe wskaźniki" - pisze Motyka. W linkowanym przez niego opracowaniu z 2021 roku "Nowa, ambitna strategia UE w sprawie niepełnosprawności 2021-2030", opublikowanym na stronie Parlamentu Europejskiego, rzeczywiście jest taka wartość dla osób od 20. do 64. roku życia.

"W Wielkiej Brytanii wskaźnik także się nieco waha np. w ujęciu kwartalnym i rocznym - porównanie od VII do IX 2022 do roku to pomiędzy 52,6 do 53,4" - pisze rzecznik PSL. Informacja o wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynoszącym 52,6 proc. w okresie od lipca do września 2022 roku rzeczywiście jest w linkowanym przez Motykę opracowaniu brytyjskiego rządu z 2023 roku "Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w 2022 roku". Wartość 53,4 proc. nie jest w nim jednak użyta w kontekście tego wskaźnika. O wskaźniku zatrudnienia Islandczyków z niepełnosprawnościami rzecznik PSL nie wspomina.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat na prezydenta z Konfederacji. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24