Dania, Szwecja, Norwegia... kolejne kraje znoszą obostrzenia. Które mają powody, które "podejmują ryzyko"

Dania, Szwecja, Norwegia... kolejne kraje znoszą obostrzenia. Które mają powody, a które "podejmują ryzyko"Johan Nilsson/EPA/PAP

Dania, Szwecja, Anglia zniosły wszystkie obostrzenia epidemiczne, kilka innych państw Europy zrezygnowało z niektórych. Według WHO przy łagodzeniu restrykcji należy brać pod uwagę między innymi poziom zaszczepienia populacji. W krajach luzujących teraz obostrzenia jest on wyższy niż w Polsce.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W środę, 9 lutego szwedzkie władze zniosły wszystkie wewnętrzne obostrzenia epidemiczne w kraju - w tym limity osób w pomieszczeniach i obowiązek okazywania certyfikatów szczepienia na COVID-19 w kinach czy teatrach. Tym samym Szwecja dołączyła do krajów, które łagodzą lub znoszą restrykcje. Szwedzki rząd argumentował swoją decyzję "lepszą wiedzą o omikronie, poprawą sytuacji w służbie zdrowia w stosunku do poprzednich fal, a także wysokim poziomem zaszczepienia społeczeństwa". Szczególnie to ostatnie uzasadnia decyzję Szwedów o rezygnacji z restrykcji - w pełni zaszczepionych jest ponad 70 proc. obywateli i 86,1 proc. dorosłej populacji. Dla porównania: w Polsce w pełni zaszczepione jest na razie 57,5 proc. obywateli i 65,5 proc. dorosłej populacji.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na początku lutego oceniła bowiem, że niektóre kraje mogą rozważyć ostrożne łagodzenie restrykcji, ale podała trzy warunki: właśnie wysoki poziom zaszczepienia, silny system opieki zdrowotnej i "właściwy kierunek trendów epidemiologicznych", czyli m.in. spadającą liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19.

Przeanalizowaliśmy, które kraje ostatnio poluzowały lub zniosły obostrzenia i jak wygląda w nich sytuacja epidemiczna oraz poziom zaszczepienia.

Dania

Dania była pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zniósł wszystkie obostrzenia epidemiczne. W Europie, oprócz niej i Szwecji, zdecydowała się na to jeszcze Anglia.

Od połowy grudnia obostrzenia w Danii były szczególnie surowe ze względu na obawy przed nowym wariantem omikron. Lecz od 1 lutego COVID-19 nie jest już w Danii traktowany jako choroba zagrażająca społeczeństwu, co pozwoliło zrezygnować z takich obostrzeń jak obowiązek okazywania certyfikatów covidowych, noszenia maseczek w sklepach i transporcie publicznym czy przestrzegania limitów zgromadzeń. Według premier Danii Mette Frederiksen było to możliwe "dzięki przełamaniu związku między rosnącą liczbą zakażeń a liczbą osób poważnie chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19".

Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych oceniła natomiast, że za kilka tygodni duńskie społeczeństwo może uzyskać odporność zbiorową w wyniku tego, że większość obywateli będzie zaszczepiona lub przechoruje COVID-19. W Danii w pełni zaszczepionych jest bowiem 81,5 proc. obywateli i 91,2 proc. dorosłej populacji (wszystkie dane o szczepieniach za ECDC).

Wskaźnik nowych zakażeń jest tam wciąż wysoki (co właśnie pozwala przypuszczać, że niedługo większość mieszkańców będzie miała status ozdrowieńca). Dzień po zniesieniu obostrzeń, w środę, 2 lutego, w Danii odnotowano najwięcej nowych zachorowań od początku pandemii: ponad 55 tys. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 7,3 tys., ale sytuacja epidemiczna zaczyna się poprawiać.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Danii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Norwegia

1 lutego większość restrykcji zniesiono w Norwegii. Wycofano limity prywatnych zgromadzeń, zniesiono rekomendację pracy zdalnej, teatry mogą gościć pełną widownię, lokale gastronomiczne ponownie mogą serwować alkohol bez ograniczeń, otwarto kluby nocne, a studenci wrócili na uczelnie. Rząd podtrzymał zasadę jednego metra odstępu, a jeśli nie jest to możliwe, zalecane jest zasłanianie ust i nosa w tłocznych miejscach i transporcie publicznym.

Ogłaszając tę decyzję, norweski premier Jonas Gahr Store argumentował, że wariant omikron rzadziej jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a norweskie społeczeństwo jest w wysokim procencie zaszczepione. To prawda - Norwegii w pełni zaszczepionych jest 74,5 proc. obywateli i 91,2 proc. dorosłej populacji (tyle samo co w Danii).

Osiem dni po złagodzeniu restrykcji Norwegia zanotowała jednak najwyższą dzienną liczbę zakażeń od początku epidemii (26 tys.), a siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców pozostaje wysoka (3,5 tys. - 8 lutego). Dane z 8 lutego były jednak zachwianiem spadkowego trendu, który widać w Norwegii od początku miesiąca.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Norwegii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Finlandia

Również 1 lutego część obostrzeń zniesiono w Finlandii. Otwarto m.in. kina (choć z limitem 50 proc. obłożenia), pływalnie, sauny publiczne, wewnętrzne parki rozrywki, sale zabaw dla dzieci oraz sale sportowe, a także inne placówki kulturalno-rekreacyjne. Przedłużony został czas otwarcia restauracji do godziny 21. Rząd zapowiedział zniesienie wszystkich restrykcji do końca miesiąca.

W Finlandii zaszczepione jest 74,9 proc. obywateli i 86,1 proc. dorosłej populacji. Nowych zakażeń wciąż jest dużo, choć mniej niż w Danii i Norwegii - średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 8 lutego 1,3 tys. Choć od 10 stycznia w kraju notowano znaczne spadki średnich liczb nowych zakażeń, to od lutego ponownie widać tendencję wzrostową, która utrzymuje się do teraz.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Finlandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Anglia

W Anglii już 27 stycznia zniesiono obowiązek okazywania certyfikatów covidowych i noszenia maseczek w niemal wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. Jeszcze wcześniej wycofano zalecenie pracy zdalnej wprowadzone w obawie przed wariantem omikron. Premier Boris Johnson zapowiedział, że maksymalnie do 24 marca zniesie też obowiązek izolacji osób zakażonych koronawirusem i zmieni go w zalecenie. "W miarę jak COVID-19 stanie się chorobą endemiczną, będziemy musieli zastąpić wymogi prawne poradami i wskazówkami, zachęcając osoby zarażone wirusem do zachowania ostrożności i rozwagi wobec innych" - mówił Johnson. W Anglii w pełni zaszczepione jest 84,3 proc. obywateli powyżej 12. roku życia (dane brytyjskiego rządu).

Zniesienie restrykcji dotyczy wyłącznie Anglii, bo za ochronę zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej odpowiadają tamtejsze rządy. Władze w Edynburgu i Cardiff jednak również albo częściowo już zniosły, albo zapowiedziały zniesienie restrykcji wprowadzonych w związku z omikronem. Powodem jest sukcesywny spadek liczby zakażeń notowany w całej Wielkiej Brytanii od początku roku. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1 tys. i spada.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Wielkiej Brytanii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Irlandia

Niemal wszystkie restrykcje 22 stycznia zniosła Irlandia. Puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne wróciły do normalnego trybu funkcjonowania, a klienci nie są już proszeni o okazanie certyfikatu covidowego. Przestał obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego; limity osób na spotkaniach prywatnych i w imprezach masowych zostały zniesione zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. W tych drugich Irlandczycy ciągle muszą jednak nosić maseczki - tę restrykcję irlandzki rząd planuje znieść najwcześniej z końcem lutego.

W Irlandii w pełni zaszczepione jest 78,9 proc. obywateli i 94,7 proc. dorosłej populacji. Pod względem zaszczepienia dorosłej populacji Irlandia jest liderem w Unii Europejskiej.

Sytuacja epidemiczna w tym kraju polepszyła się od początku roku. Od 10 stycznia notowano spadki zakażeń, które wyhamowały na początku lutego, jednak teraz sytuacja wygląda na ustabilizowaną. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców w Irlandii wynosiła 1 tys.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Irlandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Francja

Od 2 lutego we Francji zniesiono limity na imprezach masowych z miejscami siedzącymi i obowiązek pracy zdalnej. W centrach francuskich miast nie trzeba nosić maseczek w przestrzeniach otwartych (wciąż obowiązują w przestrzeniach zamkniętych). Utrzymano limity osób na dużych imprezach masowych z publicznością stojącą, choć to obostrzenie, wraz z zamknięciem dyskotek, ma zostać zniesione 16 lutego.

We Francji w pełni zaszczepione jest 76,7 proc. obywateli i 90,7 proc. dorosłej populacji.

Jeśli chodzi o liczby zakażeń, Francja notuje wyraźny trend spadkowy. 8 lutego siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 3,1 tys.; spada z każdym dniem.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców we Francji od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Holandia

26 stycznia na częściowe poluzowanie obostrzeń zdecydował się rząd Holandii (do tego dnia obowiązywał tam lockdown). Otwarte zostały gastronomia i sektor kulturalny (na razie w godzinach 5-22), a zawody sportowe mogą się odbywać z udziałem publiczności. Supermarkety są czynne dwie godziny dłużej (do godziny 22). W barach, restauracjach, na wydarzeniach kulturalnych i sportowych wciąż obowiązuje jednak obowiązek okazania certyfikatu covidowego i konieczność noszenia maseczki aż do momentu zajęcia miejsca siedzącego. Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział, że nowe zasady będą obowiązywać do połowy marca, kiedy rząd podejmie następne decyzje.

W Holandii w pełni zaszczepione jest 70,8 proc. obywateli i 82,5 proc. dorosłej populacji - a więc mniej niż we wcześniej wymienionych krajach.

Tylko częściowe poluzowanie obostrzeń w Holandii jest spowodowane m.in. gorszą niż w innych krajach sytuacją epidemiczną. 8 lutego odnotowano tam najwyższą dzienną liczbę nowych przypadków - prawie 190 tys. Skutkiem jest wysoka siedmiodniowa średnia liczba zakażeń na milion mieszkańców, 8 lutego wynosiła 6,8 tys. Tendencja wzrostowa zakażeń w ostatnich dniach jeszcze przyspieszyła. Dlatego premier Rutte, ogłaszając złagodzenie obostrzeń, zaznaczał, że "to działanie stoi w sprzeczności z sytuacją pandemiczną. Musimy to podkreślić: podejmujemy ryzyko".

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w Holandii od września 2021 do lutego 2022Our World In Data

Litwa i Czechy

Na Litwie i w Czechach zrezygnowano z używania certyfikatów covidowych (na Litwie 5 lutego, w Czechach 9 lutego). Na Litwie zamiast nich wprowadzono nakaz zapewnienia w sklepach i innych miejscach publicznych minimum 15 metrów kwadratowych na osobę. Czeski rząd dodatkowo zapowiedział zakończenie akcji masowego testowania w szkołach i zakładach z dniem 18 lutego. W obu krajach wciąż należy nosić maseczki w przestrzeniach zamkniętych, utrzymano limity uczestników imprez masowych.

Na Litwie w pełni zaszczepione jest 67,4 proc. obywateli i 78,6 proc. dorosłej populacji. W Czechach natomiast w pełni zaszczepione jest 63,5 proc. obywateli i 73,9 proc. dorosłej populacji.

Także sytuacja epidemiczna w obu krajach jest zbliżona. W obu od początku roku notowano gwałtowny wzrost liczby zakażeń, który na Litwie utrzymuje się do dzisiaj (choć widać delikatne wyhamowanie); w Czechach w ostatnich dniach zmienił się w początek trendu spadkowego. Siedmiodniowe średnie liczby zakażeń na milion mieszkańców 8 lutego wynosiły 4 tys. na Litwie i 3 tys. w Czechach.

Średnia siedmiodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców na Litwie i w Czechach od września 2021 do lutego 2022 Our World In Data

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Johan Nilsson/EPA/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Johan Nilsson/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24

"Wypłynęło nagranie Netanyahu jak opuszczał budynek przed atakiem Iranu", "To ucieczka do bunkra" - piszą internauci, pokazując biegnącego premiera Izraela. Nagranie to zostało opublikowane kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z najnowszymi wydarzeniami w Izraelu.

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Ucieczka Netanjahu do bunkra"? Nie tam biegnie premier Izraela

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony, a obecnie poseł PiS Mariusz Błaszczak ogłosił, że "rząd Tuska rozpoczął narodowy program rozbrajania Wojska Polskiego". W opublikowanym nagraniu przedstawia rzekome dowody na to. Sprawdziliśmy najistotniejsze zarzuty. Informacje otrzymane z Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają, by Polska zrezygnowała już z czołgów K2, wyrzutni Himars czy samolotów FA-50.

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Himarsy, samoloty FA-50, czołgi K2. "Zrezygnowano z kontraktów"?

Źródło:
Konkret24

Niedługo po tym, jak Iran wystrzelił pociski w stronę Izraela, w mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań mających pokazywać ten atak. Dużo z nich jest autentycznych, ale trafiają się też fake newsy wykorzystywane do dezinformacji. Film pokazujący "płonący Izrael na żywo" do nich należy. Przestrzegamy przed jego rozpowszechnianiem.

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

"Izrael płonie"? Ten film wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24