Nagranie wagonu zdewastowanego przez pasażerów, które krąży teraz w sieci, wykorzystano do stworzenia kolejnego fałszywego przekazu na temat Ukraińców. Wyjaśniamy, kto stoi za zniszczeniami.
Filmik nagrany najprawdopodobniej przez kogoś z obsługi pociągu przedstawia zdewastowane wnętrze wagonu. Na ziemi i fotelach walają się śmieci - głównie butelki po alkoholu. Na ścianach widać graffiti i naklejki. W kilku miejscach leżą opróżnione skrzynki po piwie. Mężczyzna, który nagrywa, narzeka na bałagan pozostawiony przez pasażerów (mówi po niemiecku): "Ale śmierdzi! Co za hołota! A tak wygląda to dalej... Kolejna skrzynka na piwo. Ale by się z tego ucieszył zbieracz butelek". Nie wyjaśnia, kim byli pasażerowie. Opis do tego filmu w polskojęzycznych postach informuje jednak: "Niemcy, maszynista z przerażeniem pokazuje pociąg, którym przywieziono uchodźców z Ukrainy. Sikali nawet w zlewie i na podłodze".
fałsz
Taki sam opis nagrania można znaleźć w mediach społecznościowych w postach w innych językach: po angielsku, niemiecku, japońsku czy rosyjsku. Niektórzy internauci publikowali pełną wersję filmu trwającą półtorej minuty. W tej formie jest on udostępniony m.in. na rosyjskojęzycznym YouTubie z opisem: "Ukraińscy uchodźcy nieźle naświnili w niemieckim pociągu ewakuacyjnym".
Prawdą jest, że nagranie pokazuje pociąg w Niemczech - ale nieprawdą, że wagon zniszczyli ukraińscy uchodźcy. To kolejny przykład tworzenia antyukraińskich narracji za pomocą fałszywych opisów do nagrań.
Wskazówki co do sprawców są na filmie
W filmie są wskazówki, że pociąg zdewastowali piłkarscy kibice. W pierwszych ujęciach widać graffiti z napisami "LA07" i "FCA" oraz naklejki "LA07" i z dwugłowym orłem z herbem drużyny piłkarskiej na środku. A pod rozkładem jazdy widnieje nazwa kolei: bwegt.
Na tej podstawie da się ustalić pewne fakty: FCA to skrót nazwy klubu piłkarskiego FC Augsburg, którego herb widać na naklejce z dwugłowym orłem. LA07 to pierwsze litery i rok założenia grupy Legio Augusta, zrzeszającej najbardziej zagorzałych kibiców klubu z Augsburga. Skrót "bwegt" oznacza natomiast transport publiczny w niemieckim kraju związkowym, Badenii-Wirtembergii.
Wyjazd na mecz, który przegrali
Te informacje potwierdzili dziennikarze śledczy niemieckiej grupy Correctiv, którzy zajmują się weryfikacją nieprawdziwych informacji. Zapytali o ten film lokalne ministerstwo transportu landu Badenia-Wirtembergia - bo również w niemieckim internecie krąży z opisem oskarżającym Ukraińców. W odpowiedzi biuro prasowe ministerstwa przekazało, że do zdarzenia doszło 19 marca 2022 w pociągu relacji Ulm-Plochingen. Dodano, że pociąg nie służył do przewożenia ukraińskich uchodźców, bo w tym celu nie wykorzystuje się pociągów lokalnych jak ten z nagrania.
Rzeczniczka ministerstwa nie wyjaśniła, kto odpowiada za zniszczenia w wagonach - napisała jednak, że "naklejki z herbem drużyny piłkarskiej, resztki butelek po piwie, graffiti ze skrótem nazwy wspomnianej drużyny piłkarskiej i data meczu Bundesligi rozgrywanego w tym dniu wskazują na grupę kibiców, a nie inne grupy ludzi".
19 marca klub ze stolicy Badenii-Wirtembergii - VfB Stuttgart - grał ze wspomnianym wcześniej FC Augsburg. Trasa i czas przejazdu pociągu sugerują, że kibice zdewastowali wagony w drodze na mecz (wyjazd z Ulm o 12.17, mecz był o 15.30). Ich drużyna przegrała ze Stuttgartem 2:3.
Przedstawiciele ministerstwa transportu Badenii-Wirtembergii zapewnili, że pasażerowie z Ukrainy "jak dotąd zawsze zachowywali się spokojnie". Federalne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny podało 31 marca, że Niemcy od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przyjęli 288,5 tys. uchodźców. "Większość z nich to kobiety, dzieci i starsze osoby" - dodano.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock/Twitter
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock/twitter