Internauci żartują ze zdjęcia mającego przedstawiać Marilyna Mansona - wokalista wygląda na nim bardziej jak starsza kobieta niż mężczyzna. Fotografia, która stała się ostatnio ogromnie popularna w światowym internecie, nie jest jednak autentyczna.

Tak wygląda dziś Marylin Manson. Czujesz się staro?" - zapytał na Twitterze internauta w poście z 8 października. Do wpisu dołączył zdjęcie 52-letniego amerykańskiego wokalisty: ma okulary, zmarszczki, jakby trwałą zrobioną na włosach - wygląda jak starsza kobieta. Internauci komentowali: "Kiedy on się tak zestarzał. Masakra"; "Serio? O matko z córką"; "Jak stara babcia"; "Tak kobieco"; "Wygląda jak pani profesor od lekcji muzyki"; "Chyba zjadł Cher"; "Jestem strasznie stary, jak tak wygląda Marilyn Manson".

Ta fotografia do polskich mediów społecznościowych trafiła z zagranicznego internetu. Obiegła w ostatnich tygodniach cały świat. "Wygląda jak stara babcia"; "Nie wiedziałem, że to nastąpi"; "Kiedy Marilyn Manson dorośnie, będzie wyglądać jak nauczycielka ze szkoły podstawowej" - komentowali internauci w różnych językach.

Przerobione zdjęcie Mansona krąży po sieci
Przerobione zdjęcie Mansona krąży po sieci Foto: Twitter

Kobiety oskarżają Mansona

Marilyn Manson tak naprawdę nazywa się Brian Hugh Warner. To amerykański wokalista, lider zespołu Marilyn Manson, uznawany za skandalistę. Znany jest z prowokujących tekstów, kontrowersyjnego wizerunku i zachowania. W połowie września, czyli wkrótce przed tym, jak zdjęcie "starego Mansona" stało się popularne w sieci, sędzia z sądu w Los Angeles odrzucił pozew, który przeciwko wokaliście złożyła jednak z jego byłych partnerek. Oskarżyła go o gwałt i przemoc fizyczną, którą miał stosować, gdy byli razem.

W lutym tego roku aktora Evan Rachel Wood - znana z takich filmów jak "Trzynastka", "Zapaśnik" czy serialu "Westworld" - oskarżyła wokalistę o znęcanie się nad nią i uwodzenie od czasu, gdy była nastolatką. Po jej wyznaniu o traumatycznych doświadczeniach z Mansonem zdecydowało się opowiedzieć więcej kobiet.

Esme Bianco, aktorka występująca w serialu "Gra o tron", złożyła pozew do sądu w kwietniu tego roku. Oskarża muzyka o brutalne napaści seksualne, gwałt i inne formy przemocy - miał ją m.in. gonić z piłą i siekierą, razić prądem; miało się to dziać między 2009 a 2013 rokiem. W maju tego roku ówczesna asystentka wokalisty Ashley Walters pozwała go za napaść seksualną, pobicie i molestowanie; w czerwcu modelka Ashley Morgan Smithline oskarżyła Mansona o napaść seksualną, pobicie i handel ludźmi.

Manson został w czerwcu aresztowany, ale potem wypuszczony za kaucją. Odrzuca wszelkie oskarżenia.

To przerobione zdjęcie

Jak zauważył amerykański portal fact-checkingowy Snopes, po lewej stronie krążącego w sieci zdjęcia można zauważyć znak wodny "Jimmy Fallen". To nazwa użytkownika Reddita, który to zdjęcie umieścił w tym serwisie 3 października 2021 roku z komentarzem w języku angielskim, który można przetłumaczyć: "Babcia chce z powrotem swój pojemnik, w którym dostałeś swoją zapiekankę".

Animacje stworzone przy użyciu Deep Nostalgia

Jednak jak sprawdziliśmy, fotografia była popularna także wcześniej - już pod koniec września tego roku. Ale wówczas publikowano ją bez tego znaku wodnego.

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazem można sprawdzić, że zdjęcie zostało komputerowo przerobione. Oryginał powstał 4 stycznia 2020 roku w Kalifornii podczas charytatywnej gali Art of Elysium. Gdy porównamy go z popularnym teraz zdjęciem, widać, że Manson jest tak samo ubrany, takie same są loga i napisy na ściance za nim. Komputerowo przerobiono natomiast twarz i włosy.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Snopes, Konkret24; zdjęcie: Marko Zamrznuti tonovi / Shutterstock

Pozostałe

"Polska 1980 i teraz"? Nie do końca

W sieci jest popularne zestawienie dwóch zdjęć pokazujących Łódź dawniej i dziś. Według jednego z przekazów, starsze zdjęcie zrobiono w 1980 roku. To nieprawda.