Na Twitterze pojawił się fałszywy kadr programu telewizji Fox News, z którego miało wynikać, że prezydent Donald Trump odwołał wizytę w Polsce z powodu wycieku ścieków do Wisły i porównań tego zdarzenia do katastrofy w Czarnobylu. Niektórzy internauci uwierzyli jednak, że to prawdziwa informacja.
Fałszywy kadr programu amerykańskiej telewizji Fox News pojawił się na Twitterze kilka godzin po tym, jak prezydent Donald Trump poinformował o przełożeniu swojej wizyty w Polsce.
Trump tłumaczył, że chce zostać w kraju z powodu zbliżającego się do Florydy huraganu Dorian. Na uroczystości organizowane z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Warszawy przyjedzie wiceprezydent Mike Pence.
Marek Suski i Czarnobyl
Część użytkowników mediów społecznościowych dopatrywała się drugiego dna w decyzji prezydenta Trumpa. Sprawa stała się również tematem żartów. Niektórzy ironicznie sugerowali, że decyzja ma związek z awarią warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka, a także z komentarzem Marka Suskiego.
W czwartek minister w Kancelarii Premiera w wywiadzie dla telewizji publicznej porównał warszawską awarię do katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. - To przypomina mi sytuację katastrofy w Czarnobylu, ukrywano to dokąd można było. Później się nie dało ukryć, bo Wisła zaczęła płynąć pianą - mówił Suski.
Wypowiedź ministra wywołała falę komentarzy i zarzutów o przesadę. - To porównanie jest za daleko idące - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Rafał Trzaskowski pytany przez dziennikarzy o wypowiedzi przedstawicieli rządu na temat zagrożenia skutkami awarii, stwierdził: "Zdania nie są podzielone. Dziś otrzymałem zapewnienie od ministra Dworczyka, że zgadzamy się co do oceny sytuacji: nie ma w tej chwili zagrożenia epidemiologicznego. Nie ma mowy o używaniu tego typu słów. W tej chwili sytuacja jest bezpieczna".
"Tschernobyl in Warsaw"
Sfałszowany kadr z amerykańskiej telewizji Fox News, który kilka godzin po ogłoszeniu decyzji Donalda Trumpa pojawił się na Twitterze, wydaje się być próbą żartu z wypowiedzi Marka Suskiego. Jednak nie wszyscy potraktowali go jako żart.
Na zdjęciu widać prezenterkę prowadzącą wydanie programu informacyjnego. W okienku po jej prawej stronie wklejono zdjęcie z Warszawy, przedstawiające awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Na czerwonej belce z napisem "Fox News Alert" można przeczytać: "Kolejny Czarnobyl w Warszawie. Prezydent odwołuje podróż do Polski po toksycznym wycieku".
"Brawo Marek Suski" - napisał użytkownik serwisu, który opublikował zdjęcie.
"Tschernobyl? Poważnie?"
Niektórzy, jak się wydaje, uwierzyli w prawdziwość grafiki. "Caryca nie wie, co to wstyd...", "Najważniejsze, że info poszło w świat" - pisali internauci. Jedną z takich osób był dziennikarz Radia Zet Jacek Czarnecki. Gdy internauci wytknęli mu błąd, przyznał się do pomyłki. Później usunął tweeta, w którym podał dalej nieprawdziwą grafikę.
Zdecydowana większość użytkowników Twittera od razu zorientowała się jednak, że kadr jest nieprawdziwy. Część internautów komentowała z wyraźną nutą krytyki: "Naprawdę uważa Pan, że w amerykańskiej tv napisaliby TSCHERNOBYL? Poważnie?". Prawidłowa transkrypcja ukraińskiej miejscowości to Chernobyl. Tschernobyl to zapis w języku niemieckim.
Inni podeszli do sprawy z dużo większym dystansem. "To musi być fake" - napisał w komentarzu jeden z internautów. - "No jasne, iż jest... ale jaki piękny!" - odpowiedział inny użytkownik Twittera.
W dyskusji wziął udział również autor wpisu. Jego wypowiedzi sugerują, że opublikowanie nieprawdziwego kadru Fox News uznał za dobry żart. "To nie fejk przypadkiem?" - zapytał jeden z komentujących. "Jak najbardziej" - odpowiedział autor, a do swoich słów dodał emotikony symbolizujące śmiech.
Nasza redakcja także otrzymała kilka zapytań od czytelników z prośbą o wyjaśnienie, czy zdjęcie nie jest fałszywką. "Jak to sprawdzić", dopytywano.
Jak powstał fejk?
Jak powstał fałszywy kadr z Fox News? Najprościej ustalić to korzystając z metody odwróconego wyszukiwania obrazem np. wyszukiwarki Google Grafika. Zdjęcie opublikowane na Twitterze można przeciągnąć bezpośrednio do okna przeglądarki lub wcześniej zapisać je na dysku twardym i wprowadzić do wyszukiwarki za pomocą przycisku oznaczonego obrazkiem aparatu fotograficznego.
Oryginalny kadr telewizji Fox News, który został uzupełniony o zdjęcie pochodzące z Warszawy, pochodzi z relacji dotyczącej meczu zespołu futbolu amerykańskiego Philadelphia Eagles z 2017 r. Widać na nim klęczących sportowców.
prawda
W relacji telewizja Fox News zasugerowała, że futboliści klęczą podczas hymnu narodowego. To nawiązanie do protestu niektórych amerykańskich sportowców, którzy zarzucali amerykańskiej policji rasizm i stosowanie przemocy w stosunku do Afroamerykanów.
W rzeczywistości futboliści klęczeli nie w proteście, ale podczas modlitwy. Stacja Fox News później przeprosiła za pomyłkę.
Autor: kjab, gabs / Źródło: Konkret24, TVN24