Tempo szczepień w Polsce przyspieszyło - awansowaliśmy do pierwszej dziesiątki państw Unii Europejskiej ze względu na liczbę wykorzystanych w tygodniu dawek szczepionki na 100 mieszkańców. Jednak biorąc pod uwagę odsetek obywateli, którzy dostali już wszystkie wymagane dawki, zajmujemy w UE siódme miejsce od końca.

Średnie tempo szczepień jest na poziomie 200 tysięcy szczepień dziennie - poinformował w poniedziałek 26 kwietnia szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. "Przekroczyliśmy właśnie 10,3 miliona łącznie wykonanych szczepień pierwszą i drugą dawką. To efekt przyspieszania naszego programu, oczywiście na tyle, na ile pozwalają nam na to dostawy szczepionek" - mówił Dworczyk.

Najnowsze statystyki potwierdzają, że szczepienia na COVID-19 w Polsce idą szybciej niż tydzień temu. Jednak odsetek zaszczepionych obywateli - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki - mamy jeden z najniższych w Unii Europejskiej.

Stosunek Polaków do szczepień

Odsetek zaszczepionych mieszkańców: Polska na 21. miejscu w Unii

Regularnie sprawdzamy, jak wygląda pozycja Polski pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców. Portal Our World in Data podaje te dane dla 120 państw i terytoriów zależnych.

19 kwietnia 6,1 proc. mieszkańców Polski było zaszczepionych przeciw COVID-19. Natomiast według danych opublikowanych 26 kwietnia w ciągu tygodnia odsetek ten wzrósł do 6,8 proc. - to daje nam 55. miejsce na świecie. Natomiast wśród 27 państw Unii Europejskiej zajmujemy 21. miejsce.

Mniejszy odsetek zaszczepionych niż Polska mają w UE tylko: Belgia (6,5 proc.), Holandia (5,5 proc.), Chorwacja (4,1 proc.), Finlandia (2,8 proc.), Bułgaria (2,4 proc.) i Łotwa (2,1 proc.). Unijną czołówkę pod tym względem tworzą: Malta (22,8 proc.), Węgry (17,7 proc.) i Dania (10 proc.).

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 26 kwietnia 2021
Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 26 kwietnia 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Ministerstwo Zdrowia przekazało nam informacje, ile osób przyjęło pierwszą, a ile także już drugą dawkę szczepionki na COVID-19 - z podziałem na producentów. I tak: według stanu na 26 kwietnia wśród wszystkich zaszczepionych już obywateli najwięcej - 2,32 mln (87,3 proc.) - przyjęło preparat Pfizera. Nieco ponad 233 tys. (8,8 proc.) zostało zaszczepionych szczepionką Moderny, natomiast 28,9 tys. (1,1 proc.) - AstraZeneca (ale trzeba pamiętać, że w przypadku tej szczepionki okres między pierwszą a drugą dawką jest znacznie dłuższy niż dla Pfizera). Jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson zaszczepiono 76,9 tys. osób (2,9 proc.).

Liczba podanych dawek szczepionek na COVID-19 z podziałem na producentów
Liczba podanych dawek szczepionek na COVID-19 z podziałem na producentów Foto: tvn24 / ministerstwo zdrowia

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia: awans Polski na 8. miejsce

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Poniżej przedstawiamy tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. To dane Our World in Data z poniedziałku 26 kwietnia (dla niektórych państw są starsze). Według nich średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia dla Polski wynosiła 0,55 (stan na 25 kwietnia) - co dawało nam 8. miejsce w UE. Tydzień wcześniej byliśmy na 16. miejscu (średnia dla Polski wynosiła 0,46) - czyli awansowaliśmy o osiem pozycji.

Warto zauważyć, że tempo szczepień spadło w części państwach Unii, które do tej pory nas wyprzedzały. Na przykład w: Belgii (z 0,61 do 0,46), Luksemburgu (z 0,69 do 0,34) i Portugalii (z 0,68 do 0,46).

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 26 kwietnia 2021
Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 26 kwietnia 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia miały: Malta (1,19 - stan na 25 kwietnia), Węgry (1) i Szwecja (0,68 - stan na 23 kwietnia).

Wskaźnik zaszczepienia w Unii: awans Polski o dwie pozycje

Sprawdziliśmy też, jak w ciągu ostatniego tygodnia zmienił się wskaźnik zaszczepienia w państwach UE. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców. Porównując dane z 26 kwietnia z tymi z 19 kwietnia, widać, że Polska awansowała w UE o dwie pozycje - na 20. miejsce. Wartość wskaźnika zaszczepienia wyniosła 27,33 (stan na 25 kwietnia). Wyprzedziliśmy Cypr (26,97 - stan na 23 kwietnia) i Słowację (26,45 - stan na 25 kwietnia), które tydzień temu były za nami.

To pokazuje, że tempo szczepień w Polsce przyspieszyło - co w naszym przypadku oznacza, że coraz więcej mieszkańców dostaje pierwszą dawkę (jak pamiętamy, pod względem odsetka obywateli zaszczepionych jesteśmy pod koniec unijnego zestawienia).

W Unii pierwsze miejsce pod względem wskaźnika zaszczepienia zajmuje wciąż Malta (70,95 - stan na 25 kwietnia), oprócz niej czołówkę tworzą Węgry (55,81) i Litwa (32,53).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 26 kwietnia 2021
Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 26 kwietnia 2021 Foto: Our World in Data / ourworldindata.com

Jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw w zestawieniu? Wyżej o trzy pozycje są Włochy (z 14. na 11.), Finlandia (z 13. na 10. miejsce) i Hiszpania (z 7. na 4. miejsce). O pięć miejsc spadła Belgia (z 8. na 13. miejsce), o trzy Estonia (z 4. na 7. miejsce) i Luksemburg (z 12. na 15. miejsce).

Wskaźnik zaszczepienia na świecie: awans Polski o pięć pozycji

Jeśli chodzi o dane na temat wskaźnika zaszczepienia na świecie, Our World in Data podaje je dla 189 państw (są też wśród nich niewielkie terytoria zależne). 19 kwietnia Polska była na 62. miejscu (wskaźnik wynosił 23,8), natomiast 26 kwietnia byliśmy na 57. miejscu (wskaźnik: 27,33). Czyli awansowaliśmy o pięć pozycji.

Na pierwszym miejscu był Gibraltar (201,75 - stan na 23 kwietnia), na drugim Falklandy (126,53 - stan na 14 kwietnia). Kolejne były Seszele (123,21 - stan na 23 kwietnia), Izrael (120,75) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (103,29).

26 kwietnia pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:

  • Stany Zjednoczone - 230,8 mln
  • Chiny - 229,5 mln
  • Indie - 142,5 mln
  • Wielka Brytania - 46,6 mln
  • Brazylia - 39 mln
  • Niemcy - 25,9 mln.

Do tego czasu w Polsce wykonano ponad 10,3 mln (stan na 25 kwietnia) - pozwoliło nam to awansować na 17. miejsce na świecie. Przed tygodniem byliśmy na 19. miejscu.

Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: MATTEO CORNER/PAP/EPA

Pozostałe

"Część szczepionek to placebo"? Nie. Wyjaśniamy wątpliwości

Wypowiedź brytyjskiego ministra o badaniach klinicznych szczepionki Novavax internauci interpretują w ten sposób, że część szczepionek przeciw COVID-19 to zwykłe placebo. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, kiedy stosuje się placebo i na czym polega metoda "podwójnie ślepej próby" w badaniach klinicznych.

"Niewiarygodny skok" siatkarki Paoli Egonu? Niewiarygodny, bo nieprawdziwy

Włoska siatkarka Paola Egonu słynie z wysokiego wyskoku. Dlatego internauci zachwycają się krążącym w sieci zdjęciem zrobionym rzekomo na igrzyskach w Tokio, na którym widać siatkarkę w wyskoku, gdy "jej kolana są na wysokości siatki". Jednak tak wysoko nie skoczyła, a zdjęcie nie pochodzi z Tokio.

Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

"Co słychać w RPA"? Nie to, co pokazuje ten film

"Nigdy więcej apartheidu" - brzmiał jeden z komentarzy do rozsyłanego w mediach społecznościowych nagrania, na którym widać strzelaninę z udziałem czarnoskórych osób. Internauci uznali, że to sceny z Republiki Południowej Afryki. Nie jest to prawdą.