Podczas zamieszek w centrum Londynu, do jakich doszło na manifestacji ruchu Black Lives Matter, pobity został biały mężczyzna. Wideo z tego zdarzenia trafiło do internetu. Na polskojęzycznym Twitterze informowano, że mężczyzna ten bronił pomnika Winstona Churchilla, a w wyniku pobicia zmarł. Żadne źródła tego nie potwierdzają.

W sobotę 14 czerwca na ulicach Londynu doszło do zamieszek między zwolennikami ruchu Black Lives Matter i kontrmanifestantami. Interweniowała policja. Wielu spośród tych, którzy sprzeciwili się manifestacjom solidarności z Afroamerykanami, przekonywało, że bronią pomników ważnych dla brytyjskiej historii przed aktami wandalizmu. Według mediów niektórzy użyli tego tłumaczenia jako pretekstu, by atakować policję i wszczynać burdy. Aresztowano ponad sto osób.

Zamieszki na sobotnich demonstracjach w Londynie

"Nie puszczajcie takich kłamstw"

Relacje o zamieszkach w Londynie zamieszczali także polscy użytkownicy Twittera. "Biały Brytyjczyk, który stanął w obronie pomnika Winston Churchill zmarł w szpitalu po tym jak czarnuchy skakali po nim i kopali w głowę" – można przeczytać w poście, który zyskał popularność na Twitterze.

Wpis na profilu @NiezalenyM na Twitterze
Wpis na profilu @NiezalenyM na Twitterze Foto: Twitter

We wpisie autor zamieścił 16-sekundowe nagranie wideo, na którym widać mężczyznę powalonego na ziemię i kopanego przez kilka, a nawet kilkanaście osób. Atak był niezwykle brutalny. Wielu internautów mogło uwierzyć, że mężczyzna rzeczywiście zmarł.

Znacząca część komentujących nagranie była jednak sceptyczna co do jego śmierci. Niektórzy dopytywali o źródło takiej informacji, a autorowi tweeta zarzucali podawanie fake newsów. "Ten chłopak żyje. Nie puszczajcie takich kłamstw" – można przeczytać w jednym z komentarzy. Jego autor zamieścił link do innego wideo, na którym widać przytomną ofiarę pobicia.

Nagrania w brytyjskim internecie

Ten sam film w lepszej jakości można odnaleźć na anglojęzycznych profilach na Twitterze. Udostępnił go m.in. szwedzki komentator Peter Imanuelsen. "Protestujący z Antify linczują białego człowieka w Londynie, bo myślą, że ma prawicowe poglądy" – napisał.

Wpis na profilu @PeterSweden7 na Twitterze
Wpis na profilu @PeterSweden7 na Twitterze Foto: Twitter

Jako pierwszy nagranie opublikował Conall Kearney – irlandzki fotograf, który jest prawdopodobnie także jego autorem. Film zamieścił na swoim profilu na Twitterze z komentarzem: "Protestujący zaatakowali przypuszczalnie członka skrajnie prawicowej grupy przed stacją Waterloo. Zabrała go karetka po tym, jak interwenowała policja". Na swoim profilu na Instagramie Kearney opublikował zdjęcie poszkodowanego mężczyzny.

Na dostępnym w sieci nagraniu, które według wszelkiego prawdopodobieństwa przedstawia ciąg dalszy tego samego zdarzenia, widać, jak policjanci interweniują w obronie pobitego przez tłum protestujących. Mężczyzna jest cały we krwi, ale przytomny.

Brak informacji o śmierci

W artykułach relacjonujących wydarzenia z soboty 14 czerwca w Londynie nie znaleźliśmy informacji, że któryś uczestnik zamieszek zmarł. Media piszą tylko o rannych uczestnikach ulicznych starć. Potwierdzenia o czyjejś śmierci podczas tych wydarzeń nie ma również w komunikatach na stronach londyńskiej policji.

Media nie piszą też, jakoby ofiara pobicia broniła wcześniej pomnika Winstona Churchilla. Do zdarzenia doszło ok. 2 km od tego pomnika.

W Konkret24 informowaliśmy już o nieprawdziwych informacjach udostępnianych z kont @NiezaleznyPolak i @MirekKlimczak. Oba konta są już nieaktywne. Prawdopodobnie prowadziła je ta sama osoba, która teraz jest administratorem profilu @NiezalenyM. Wskazuje na to zdjęcie profilowe i podobna tematyka publikowanych tweetów.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24, zdjęcie: Twitter

Pozostałe

Nie, to nie jest stadion przekształcony w szpital podczas pandemii

"Tak nie wygląda kraj, który nad czymś panuje"; "Boję się, że czekają nas Włochy bis" - komentowali internauci zdjęcie stadionu, na którego płycie stoją dziesiątki łóżek. Wbrew sugestiom, nie jest to stadion przekształcony w szpital dla zakażonych koronawirusem.

Koronawirus w Europie: coraz więcej zakażeń i coraz więcej obostrzeń

Stan wyjątkowy na Słowacji i w Czechach; godziny policyjne we Francji i Belgii; w Wielkiej Brytanii pięciostopniowy system zagrożenia koronawirusem. W kilku krajach zamknięto już bary i restauracje, mogą oferować jedzenie tylko na wynos. W Holandii zakazano sprzedaży alkoholu po godzinie 20. W Irlandii nie można się odwiedzać w domach. W kolejnych krajach europejskich przybywa restrykcji związanych z pandemią.

"Covidiańska zabawa"? Nie, to kurs tańca w Czechach

Oglądając w sieci film z młodymi ludźmi tańczącymi walca, internauci krytykowali ich zachowanie i "upadek społeczeństwa". Jedni sugerowali, że to studniówka w Polsce, inni - że konkurs tańca. Ani jedno, ani drugie i wcale nie w Polsce. To kurs tańca w Czechach. Dotarliśmy do jego uczestniczki.

Nie, motocykliści nie modlili się o zdrowie prezydenta Trumpa

Klęczący motocykliści modlą się o zdrowie prezydenta USA i jego małżonki - film z takim komentarzem pojawił sią w internecie, m.in. na koncie syna Donalda Trumpa i sztabowca prezydenta. Miał ponad 1 mln odsłon. Lecz nagranie powstało na innym kontynencie, z innej okazji.

Burmistrz Londynu oszukał, że zaszczepił się przeciwko grypie? Nie, to zdjęcie tego nie udowadnia

"Teatrzyk dla naiwnych", "Robione na pokaz" - tak internauci komentowali zdjęcie szczepiącego się przeciwko grypie burmistrza Londynu Sadiqa Khana. Zwracali uwagę na widoczne na fotografii plastikowe zabezpieczenie na strzykawce. Jak wyjaśniły służby prasowe burmistrza, Sadiq Khan na pewno zaszczepił się na grypę. Zdjęcie wykonano nie w trakcie szczepienia, ale tuż przed jego wykonaniem.

Ubój rytualny: z ogłuszeniem czy bez? Stan prawny w krajach Europy

Jeśli nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zostanie przyjęta, Polska dołączy do trzech państw w Europie, w których ubój rytualny jest dozwolony tylko na potrzeby krajowych wspólnot wyznaniowych. W wielu państwach obowiązują natomiast przepisy mające na względzie dobrostan zwierząt podczas uboju rytualnego.