Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy


W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kolejne kraje decydują się na wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu covidowego czy paszportu covidowego - nazwy są różne - dla obywateli chcących wejść do restauracji, muzeów czy innych instytucji publicznych. Spotyka się to z oporem części społeczeństwa. We Francji w sobotę 24 lipca w kilku miastach - m.in. w Paryżu, Marsylii, Lyonie - odbywały się manifestacje przeciwko certyfikatom sanitarnym. Demonstranci sprzeciwiali się też obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia. Doszło do starć z policją.

Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19
Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19ENEX/TVN24

W Polsce odgórne decyzje o tym, czy i gdzie dowód zaszczepienia na COVID-19 będzie obowiązywał (w jakich placówkach czy usługach), jeszcze nie zapadły. Ale np. Uniwersytet Śląski zdecydował, że w jego akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem Covidowym. Napisał o tym w liście do studentów opublikowanym na stronie uczelni rektor, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

"Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji" - argumentuje decyzję rektor. Uczelnia nie uzależnia prawa do obecności na zajęciach w murach uczelni od bycia zaszczepionym, ogranicza tylko dostęp do akademików.

Przypominamy: od 1 lipca na terenie państw Unii Europejskiej uznawany jest Unijny Certyfikat Covid, czyli tak zwany paszport covidowy. To zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Sprawdziliśmy, w których krajach już teraz lub wkrótce nie wejdziemy do określonych miejsc bez dowodu zaszczepienia. Oraz gdzie wprowadzono już obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych.

Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionych
Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionychtvn24

Francja

Już od 21 lipca we Francji należy okazać certyfikat sanitarny w miejscach, w których gromadzi się ponad 50 osób - m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych. A w nocy z niedzieli na poniedziałek 26 lipca niższa izba francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, przyjęła nową ustawę antycovidową. Rozszerza ona potrzebę posiadania certyfikatu sanitarnego na miejsca takie jak kawiarnie i restauracje, wprowadza obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) będzie obowiązywał w kawiarniach i restauracjach we Francji od początku sierpnia.

Zgodnie z nową ustawą obowiązkowe szczepienia będą musieli przechodzić: pracownicy służby zdrowia, strażacy, specjaliści i opiekunowie pracujący z osobami starszymi.

Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w Paryżu
Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w ParyżuReuters/TVN24

Irlandia

Od poniedziałku 26 lipca w Irlandii puby i restauracje mogą ponownie przyjmować gości wewnątrz lokali - po raz pierwszy od końca grudnia 2020 roku - ale wprowadzono ograniczenia. Wstęp mają tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy.

Klienci pubów i restauracji muszą przedstawić Unijny Certyfikat Covidowy jako dowód, że są w pełni zaszczepieni lub niedawno wyleczyli się z wirusa. Akceptowane będą też inne dowody, jak np. wydawana przez publiczną służbę zdrowia HSE karta szczepień. Przy wejściu trzeba będzie pokazać również dowód tożsamości ze zdjęciem i podać dane do śledzenia kontaktów w razie ewentualnego zakażenia.

W lokalach obowiązuje limit sześciu osób dorosłych na przy jednym stole, nie ma obsługi przy barze, a klienci mogą zdjąć maseczki dopiero po zajęciu miejsca. Wewnątrz lokali będą jednak mogły przebywać dzieci, mimo że w Irlandii nie są one jeszcze szczepione.

Wielka Brytania

"Z końcem września, kiedy wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały szansę przyjąć już obie dawki szczepionki, planujemy uczynić pełne szczepienie warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc, gdzie gromadzą się duże tłumy" - zapowiedział 19 lipca premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Tego samego dnia kluby w Wielkiej Brytanii otworzyły się ponownie po 16 miesiącach.

We wrześniu, by wejść do klubu lub innych miejsc z dużymi tłumami, potrzebny będzie NHS COVID Pass.

Natomiast Izba Gmin zdecydowała o wprowadzeniu obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu domów opieki w Anglii - podał 13 lipca BBC News. Od października każdy, kto pracuje w domu opieki zarejestrowanym przez komisję ds. jakości opieki w Anglii, będzie musiał mieć dwie dawki szczepionki, chyba że ma zwolnienie lekarskie.

Z kolei rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej oświadczyły, że nie planują, by szczepienia na COVID-19 były obowiązkowe dla personelu domów opieki.

Włochy

Włoski rząd rozszerzył stosowanie przepustki COVID-19 - będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych, w tym restauracji i kin. Od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, do wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gier.

Premier Włoch Mario Draghi wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka COVID-19, nie jest kaprysem rządu, tylko warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. "Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć" - podkreślił.

Już od kwietnia we Włoszech szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników służby zdrowia i farmaceutów (szczepienia na COVID-19 przeprowadzane są także w aptekach). Ci, którzy odmówią, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia do końca roku, chyba że pracodawca będzie mógł przenieść ich na stanowisko mniej narażone na zetknięcie się z zakażonymi - informuje portal Thelocal.it.

Grecja

Od 16 lipca w Grecji, by wejść do restauracji, kawiarni, barów i kin w zamkniętych pomieszczeniach wymagany jest dowód szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia z COVID-19. Dzieci mogą wejść z negatywnymi testami. Kawiarnie i restauracje działające na zewnątrz oraz kina na świeżym powietrzu pozostają dostępne dla wszystkich - informowała Associated Press.

Kluby i lokale muzyczne na świeżym powietrzu w Grecji są również dostępne tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub niedawno wyzdrowiałych; obowiązuje w nich ograniczenie do 85 proc. pojemności, nie może być klientów stojących.

Rząd uruchomił COVID Free GR - aplikację, która może skanować europejskie cyfrowe świadectwa szczepień, by pomóc firmom w sprawdzaniu klientów i przestrzeganiu reguł antycovidowych.

Natomiast obowiązek szczepień dla pracowników domów opieki i wszystkich pracowników służby zdrowia greckie władze wprowadziły od 1 września.

Hiszpania

Rząd regionalny w hiszpańskiej Galicji zadecydował, że od soboty 24 lipca, by wejść do barów i kawiarni w 36 gminach regionu, potrzebne będzie zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu na COVID-19. Wcześniej wymóg ten funkcjonował w klubach w całym regionie - informował 22 lipca portal dziennika "El País".

Australia

Od 17 września szczepienie na COVID-19 będzie obowiązkowe dla wszystkich pracowników domów opieki dla osób starszych w Australii - poinformował tamtejszy resort zdrowia.

Jak podał serwis ABC News, w niektórych stanach Australii obowiązek szczepień dotyczy też pracowników hoteli, w których goście odbywają kwarantannę. Pracownicy tych hoteli w Australii Zachodniej musieli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki do 10 maja, w Queensland do 15 czerwca, pracownicy obsługujący kwarantannę w stanie Victoria mają obowiązek szczepienia od 3 maja.

Arabia Saudyjska

Od 1 sierpnia szczepienie COVID-19 będzie wymagane w Arabii Saudyjskiej, by wejść na teren jakiejkolwiek instytucji rządowej, prywatnej lub edukacyjnej. Tylko zaszczepieni będą mogli skorzystać z transportu publicznego - podał Reuters. Szczepienia będą również wymagane od uczestników wydarzeń i aktywności gospodarczych, handlowych, kulturalnych, naukowych lub społecznych, jak również na wszelkie imprezy rozrywkowe i sportowe.

Już w maju Arabia Saudyjska zapowiedziała obowiązek szczepienia wszystkich pracowników sektora publicznego i prywatnego, którzy chcą wejść na teren zakładu pracy. Nie sprecyzowano jednak, od kiedy ma to wejść w życie.

Indonezja

W Indonezji już od lutego szczepienia przeciw COVID-19 są obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. W stolicy kraju Dżakarcie za odmowę przyjęcia szczepionki grozi grzywna - około 350 dolarów, informuje Reuters.

Turkmenistan

Ministerstwo Zdrowia Turkmenistanu poinformowało 6 lipca, że wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia. Decyzja ta wynika z kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Alexey Kudenko/SPUTNIK Russia/East News

Pozostałe wiadomości

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Wobec trwającej dyskusji prezydent Andrzej Duda miał zachęcać do ponownego przeliczenia głosów w wyborach - tak wynika z cytatu rozsyłanego obecnie w mediach społecznościowych. Pokazujemy, kiedy prezydent wypowiedział te słowa i jak dokładnie brzmiały.

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

W sieci rozpowszechniany jest przekaz, jakoby biskup Jerzy Mazur miał potępić zgwałcone kobiety, które zażyły tabletkę "dzień po". Nie ma dowodów, że duchowny wypowiedział słowa, które mu się przypisuje. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego cytatu.

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Pytany o krytykę ze strony Magdaleny Biejat, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jej frustracja "pewnie wynika z tego, że Grzegorz Braun dostał więcej głosów kobiet" niż kandydatka Lewicy. Ale to nieprawda.

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego wynika, że liczba zarejestrowanych protestów wyborczych rośnie z dnia na dzień. Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Europoseł Michał Szczerba przekonuje, że protest wyborczy sztabu Rafała Trzaskowskiego jest zasadny. Między innymi dlatego, że na ponad stu tysiącach kart do głosowania postawiono dwa znaki "x". Według Szczerby to "gigantyczna liczba".

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

Źródło:
Konkret24