Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy


W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kolejne kraje decydują się na wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu covidowego czy paszportu covidowego - nazwy są różne - dla obywateli chcących wejść do restauracji, muzeów czy innych instytucji publicznych. Spotyka się to z oporem części społeczeństwa. We Francji w sobotę 24 lipca w kilku miastach - m.in. w Paryżu, Marsylii, Lyonie - odbywały się manifestacje przeciwko certyfikatom sanitarnym. Demonstranci sprzeciwiali się też obowiązkowi szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia. Doszło do starć z policją.

Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19
Marsylia. Protesty przeciw obowiązkowym szczepieniom medyków przeciw COVID-19ENEX/TVN24

W Polsce odgórne decyzje o tym, czy i gdzie dowód zaszczepienia na COVID-19 będzie obowiązywał (w jakich placówkach czy usługach), jeszcze nie zapadły. Ale np. Uniwersytet Śląski zdecydował, że w jego akademikach będą mogły zameldować się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione, co należy potwierdzić stosownym zaświadczeniem o szczepieniu lub Certyfikatem Covidowym. Napisał o tym w liście do studentów opublikowanym na stronie uczelni rektor, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

"Stawiamy ten warunek w obliczu ostrzeżeń przed kolejną falą epidemii, a także w przekonaniu, że przebywanie ze sobą w bliskiej odległości, w pokojach i korytarzach domów akademickich naraża Was szczególnie na ryzyko infekcji" - argumentuje decyzję rektor. Uczelnia nie uzależnia prawa do obecności na zajęciach w murach uczelni od bycia zaszczepionym, ogranicza tylko dostęp do akademików.

Przypominamy: od 1 lipca na terenie państw Unii Europejskiej uznawany jest Unijny Certyfikat Covid, czyli tak zwany paszport covidowy. To zaświadczenie potwierdzające zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE. Wystawianie dokumentów organizują władze krajowe, które gwarantują także bezpieczeństwo związanych z nim danych.

Sprawdziliśmy, w których krajach już teraz lub wkrótce nie wejdziemy do określonych miejsc bez dowodu zaszczepienia. Oraz gdzie wprowadzono już obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych.

Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionych
Akademik Uniwersytetu Śląskiego tylko dla zaszczepionychtvn24

Francja

Już od 21 lipca we Francji należy okazać certyfikat sanitarny w miejscach, w których gromadzi się ponad 50 osób - m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych. A w nocy z niedzieli na poniedziałek 26 lipca niższa izba francuskiego parlamentu, Zgromadzenie Narodowe, przyjęła nową ustawę antycovidową. Rozszerza ona potrzebę posiadania certyfikatu sanitarnego na miejsca takie jak kawiarnie i restauracje, wprowadza obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.

Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) będzie obowiązywał w kawiarniach i restauracjach we Francji od początku sierpnia.

Zgodnie z nową ustawą obowiązkowe szczepienia będą musieli przechodzić: pracownicy służby zdrowia, strażacy, specjaliści i opiekunowie pracujący z osobami starszymi.

Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w Paryżu
Manifestacja przeciwko certyfikatom sanitarnym w ParyżuReuters/TVN24

Irlandia

Od poniedziałku 26 lipca w Irlandii puby i restauracje mogą ponownie przyjmować gości wewnątrz lokali - po raz pierwszy od końca grudnia 2020 roku - ale wprowadzono ograniczenia. Wstęp mają tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19 lub ozdrowieńcy.

Klienci pubów i restauracji muszą przedstawić Unijny Certyfikat Covidowy jako dowód, że są w pełni zaszczepieni lub niedawno wyleczyli się z wirusa. Akceptowane będą też inne dowody, jak np. wydawana przez publiczną służbę zdrowia HSE karta szczepień. Przy wejściu trzeba będzie pokazać również dowód tożsamości ze zdjęciem i podać dane do śledzenia kontaktów w razie ewentualnego zakażenia.

W lokalach obowiązuje limit sześciu osób dorosłych na przy jednym stole, nie ma obsługi przy barze, a klienci mogą zdjąć maseczki dopiero po zajęciu miejsca. Wewnątrz lokali będą jednak mogły przebywać dzieci, mimo że w Irlandii nie są one jeszcze szczepione.

Wielka Brytania

"Z końcem września, kiedy wszystkie osoby powyżej 18. roku życia będą miały szansę przyjąć już obie dawki szczepionki, planujemy uczynić pełne szczepienie warunkiem wejścia do klubów nocnych i innych miejsc, gdzie gromadzą się duże tłumy" - zapowiedział 19 lipca premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Tego samego dnia kluby w Wielkiej Brytanii otworzyły się ponownie po 16 miesiącach.

We wrześniu, by wejść do klubu lub innych miejsc z dużymi tłumami, potrzebny będzie NHS COVID Pass.

Natomiast Izba Gmin zdecydowała o wprowadzeniu obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu domów opieki w Anglii - podał 13 lipca BBC News. Od października każdy, kto pracuje w domu opieki zarejestrowanym przez komisję ds. jakości opieki w Anglii, będzie musiał mieć dwie dawki szczepionki, chyba że ma zwolnienie lekarskie.

Z kolei rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej oświadczyły, że nie planują, by szczepienia na COVID-19 były obowiązkowe dla personelu domów opieki.

Włochy

Włoski rząd rozszerzył stosowanie przepustki COVID-19 - będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych, w tym restauracji i kin. Od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, do wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gier.

Premier Włoch Mario Draghi wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka COVID-19, nie jest kaprysem rządu, tylko warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. "Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć" - podkreślił.

Już od kwietnia we Włoszech szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników służby zdrowia i farmaceutów (szczepienia na COVID-19 przeprowadzane są także w aptekach). Ci, którzy odmówią, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia do końca roku, chyba że pracodawca będzie mógł przenieść ich na stanowisko mniej narażone na zetknięcie się z zakażonymi - informuje portal Thelocal.it.

Grecja

Od 16 lipca w Grecji, by wejść do restauracji, kawiarni, barów i kin w zamkniętych pomieszczeniach wymagany jest dowód szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia z COVID-19. Dzieci mogą wejść z negatywnymi testami. Kawiarnie i restauracje działające na zewnątrz oraz kina na świeżym powietrzu pozostają dostępne dla wszystkich - informowała Associated Press.

Kluby i lokale muzyczne na świeżym powietrzu w Grecji są również dostępne tylko dla osób w pełni zaszczepionych lub niedawno wyzdrowiałych; obowiązuje w nich ograniczenie do 85 proc. pojemności, nie może być klientów stojących.

Rząd uruchomił COVID Free GR - aplikację, która może skanować europejskie cyfrowe świadectwa szczepień, by pomóc firmom w sprawdzaniu klientów i przestrzeganiu reguł antycovidowych.

Natomiast obowiązek szczepień dla pracowników domów opieki i wszystkich pracowników służby zdrowia greckie władze wprowadziły od 1 września.

Hiszpania

Rząd regionalny w hiszpańskiej Galicji zadecydował, że od soboty 24 lipca, by wejść do barów i kawiarni w 36 gminach regionu, potrzebne będzie zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu na COVID-19. Wcześniej wymóg ten funkcjonował w klubach w całym regionie - informował 22 lipca portal dziennika "El País".

Australia

Od 17 września szczepienie na COVID-19 będzie obowiązkowe dla wszystkich pracowników domów opieki dla osób starszych w Australii - poinformował tamtejszy resort zdrowia.

Jak podał serwis ABC News, w niektórych stanach Australii obowiązek szczepień dotyczy też pracowników hoteli, w których goście odbywają kwarantannę. Pracownicy tych hoteli w Australii Zachodniej musieli przyjąć pierwszą dawkę szczepionki do 10 maja, w Queensland do 15 czerwca, pracownicy obsługujący kwarantannę w stanie Victoria mają obowiązek szczepienia od 3 maja.

Arabia Saudyjska

Od 1 sierpnia szczepienie COVID-19 będzie wymagane w Arabii Saudyjskiej, by wejść na teren jakiejkolwiek instytucji rządowej, prywatnej lub edukacyjnej. Tylko zaszczepieni będą mogli skorzystać z transportu publicznego - podał Reuters. Szczepienia będą również wymagane od uczestników wydarzeń i aktywności gospodarczych, handlowych, kulturalnych, naukowych lub społecznych, jak również na wszelkie imprezy rozrywkowe i sportowe.

Już w maju Arabia Saudyjska zapowiedziała obowiązek szczepienia wszystkich pracowników sektora publicznego i prywatnego, którzy chcą wejść na teren zakładu pracy. Nie sprecyzowano jednak, od kiedy ma to wejść w życie.

Indonezja

W Indonezji już od lutego szczepienia przeciw COVID-19 są obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. W stolicy kraju Dżakarcie za odmowę przyjęcia szczepionki grozi grzywna - około 350 dolarów, informuje Reuters.

Turkmenistan

Ministerstwo Zdrowia Turkmenistanu poinformowało 6 lipca, że wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia. Decyzja ta wynika z kolejnego wzrostu zakażeń koronawirusem.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Alexey Kudenko/SPUTNIK Russia/East News

Pozostałe wiadomości

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24