Kogo żywi Ukraina? To nie tylko Afryka czy Bliski Wschód

Kogo żywi Ukraina?

Kwestia dostaw zbóż znalazła się w centrum uwagi geopolityki po inwazji Rosji na Ukrainę - zauważają eksperci. Światowe dane pokazują, że w 2020 roku Ukraina była drugim po USA pod względem wartości eksporterem zbóż. Dla kilku państw Afryki i Azji jest w ogóle największym dostawcą zboża, a dla Iraku czy Libanu - największym dostawcą tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Prezes czołowego ukraińskiego producenta żywności MHP John Rich powiedział w rozmowie z "Financial Times", że obawia się o tegoroczny wiosenny sezon sadzenia, który ma kluczowe znaczenie nie tylko dla krajowych dostaw na Ukrainie, ale także dla ogromnych ilości zbóż i oleju roślinnego trafiających na eksport. "Ten konflikt ma ogromny wpływ na zdolność Ukrainy i Rosji do zaopatrywania świata" - powiedział Rich. Dodał, że o powodzeniu sezonu sadzenia zdecyduje przebieg działań wojskowych. Ostrzegł, że będzie on zagrożony, jeśli rosyjska armia wkroczy na zachód kraju.

Ukraina jest bowiem jednym z czołowych światowych producentów i eksporterów płodów rolnych. Po inwazji Rosji władze tego kraju wprowadziły ograniczenia - 15 marca "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że w Ukrainie obowiązuje już zakaz eksportu jęczmienia, żyta, prosa i gryki, a także cukru, soli i mięsa. Licencje eksportowe obowiązują na eksport pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z powodu wywołanej przez Rosję wojny nawet 30 proc. obszarów uprawnych nie zostanie w tym roku obsadzonych.

W produkcji jakich płodów rolnych przoduje na świecie Ukraina? I które kraje są najbardziej uzależnione od importu dóbr od naszego wschodniego sąsiada? Robiąc tę analizę, oparliśmy się o dane dotyczące eksportu najważniejszych produktów ukraińskiego rolnictwa.

Chiny i Polska - najwięksi importerzy dóbr z Ukrainy

Na początek dane o największych partnerach handlowych Ukrainy. Według statystyk Międzynarodowego Centrum Handlu ITC za 2020 rok (najnowsze dostępne dane) największymi importerami ukraińskich dóbr (wszystkich, nie tylko płodów rolnych) były wtedy Chiny (wszystkie dane w tekście pochodzą z bazy ITC). Wartość eksportu z Ukrainy do Chin wyniosła 7,1 mld dolarów amerykańskich. Na drugim miejscu była Polska - kupiła dobra za 3,4 mld dolarów.

Pozostałymi kluczowymi partnerami handlowymi Ukrainy były: Rosja, Turcja, Niemcy, Indie, Włochy, Holandia, Egipt, Białoruś.

Najwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 roku
Najwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 rokuNajwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

Ukraina jest jednym ze światowych liderów w handlu dwoma kategoriami dóbr: zbożami oraz tłuszczami i olejami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. To kategorie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji (ang. Harmonized System, HS) - międzynarodowej kodyfikacji opracowanej przez Światową Organizację Celną (WCO). Zboża sprzedane przez Ukrainę w 2020 roku stanowiły 7,9 proc. światowego eksportu, natomiast tłuszcze i oleje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego - 5,6 proc. tegoż.

Lider eksportu oleju słonecznikowego, drugi na świecie eksporter rzepaku

Ukraina jest czwartym na świecie eksporterem kukurydzy - zarówno pod względem ilości, jak i ceny eksportowanego zboża. W 2020 roku wyeksportowała blisko 28 mln ton kukurydzy za 4,9 mld dolarów.

Jest piątym na świecie eksporterem pszenicy. W 2020 roku wyeksportowała ponad 18 mln ton pszenicy za 3,6 mld dolarów.

Jest drugim pod względem ilości i czwartym pod względem uzyskanej ceny eksporterem jęczmienia. W 2020 roku ukraińscy rolnicy wyprodukowali ponad 5 mln ton jęczmienia sprzedanego za 877 mln dolarów.

Jest siódmym światowym eksporterem soi - eksport w 2020 roku wyniósł 1,8 mln ton, jego wartość - 690 mln dolarów.

Ukraina wyeksportowała w 2020 roku blisko 81 tys. ton miodu za 139 mln dolarów, co było drugim wynikiem na świecie pod względem ilości i piątym pod względem uzyskanej ceny.

Jest drugim światowym eksporterem rzepaku. W 2020 roku wyeksportowała 2,4 mln ton rzepaku za ponad 1 mld dolarów.

I w końcu Ukraina jest światowym liderem w eksporcie oleju słonecznikowego. W 2020 roku wyeksportowała 6,2 mln ton tego oleju za 4,7 mld dolarów.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życietvn24

Które kraje importują najwięcej ukraińskiego zboża?

W 2020 roku z Ukrainy wyeksportowano zboża o wartości 9 mld 417 mln dolarów. To drugi wynik na świecie - po Stanach Zjednoczonych, które wyeksportowały zboża za 19 mld 339 mln dolarów.

Największym odbiorcą ukraińskich zbóż w 2020 roku były Chiny - wydały na nie 1,9 mld dolarów. Zboże z Ukrainy stanowiło 20 proc. wszystkich importowanych przez ten kraj. Drugim odbiorcą ukraińskiego zboża był Egipt - wydał na nie 1,1 mld dolarów. Była to ponad jedna czwarta wszystkich importowanych przez Egipt zbóż (ponad 35 proc. importowano z Rosji).

Kolejnymi największymi importerami ukraińskiego zboża są: Indonezja (547 mln dolarów), Hiszpania (543 mln dolarów), Holandia (519 mln dolarów), a także Turcja, Tunezja, Bangladesz, Korea Południowa i Libia.

Najwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 roku
Najwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 rokuNajwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

Jednak fakt, że któreś państwo importuje dużo zboża z Ukrainy, nie musi oznaczać, że jest od tego importu poważnie uzależniony. Biorąc więc pod uwagę 20 największych importerów, sprawdziliśmy, w których krajach ukraińskie zboże ma znaczny udział w całkowitym imporcie tego towaru.

Okazuje się, że według danych z 2020 roku to Libia jest najbardziej pod tym względem zależna od Ukrainy - stamtąd pochodzi aż 48 proc. wszystkich importowanych przez nią zbóż. Kolejne państwa to: Tunezja - 41,8 proc.; Pakistan - 40,1 proc.; Liban - 38,6 proc. Dla wszystkich tych krajów Ukraina jest największym dostawcą zboża.

Jaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z Ukrainy
Jaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z UkrainyJaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z UkrainyKonkret24 | ITC/Trade Map

Zboża z Ukrainy stanowią też znaczącą część w całkowitym imporcie zbóż w: Indonezji (23,5 proc.), Hiszpanii (20 proc.), Holandii (19,6 proc.), Bangladeszu (18,6 proc.).

Niektóre państwa spośród 20 największych importerów zbóż z Ukrainy w dużym stopniu zależą też od importu zbóż z Rosji - np. Turcja importuje 11,7 proc. swoich zbóż z Ukrainy i aż 52,2 proc. z Rosji.

Najwięksi importerzy tłuszczów roślinnych i zwierzęcych z Ukrainy

Ukraina jest trzecim światowym eksporterem dóbr z kategorii tłuszcze i oleje roślinne i zwierzęce oraz produkty ich rozkładu. W 2020 roku wyeksportowała te dobra za 5,8 mld dolarów. Dominuje jednak olej słonecznikowy - to jego sprzedaż wygenerowała ponad 80 proc. uzyskanego w tej kategorii dochodu.

Największymi importerami ukraińskich tłuszczów są Indie. Wartość ich sprzedaży do tego kraju przekroczyła 1,4 mld dolarów. Na drugim miejscu są Chiny, które kupiły od Ukrainy tłuszcze za 1,1 mld dolarów. Pozostali najwięksi importerzy w tej kategorii to: Holandia (529 mln dolarów), Hiszpania (342 mln dolarów), Irak (325 mln dolarów), a także Włochy, Polska, Francja, Wielka Brytania i Egipt.

Najwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 roku
Najwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 rokuNajwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

A w których krajach ukraińskie tłuszcze mają znaczny udział w całkowitym imporcie tego towaru? Otóż Ukraina jest największym dostawcą tych dóbr do Iraku i Libanu - w tych krajach stanowią odpowiednio 51,2 proc. i 37,6 proc. wszystkich importowanych tam tłuszczów.

Tłuszcze importowane z Ukrainy mają też znaczy udział w całkowitym imporcie tych towarów w przypadku: Polski (23,8 proc.), Jordanii (20,3 proc.), Sudanu (17,1 proc.) i Indii (15 proc.), a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bułgarii stanowią ponad 13 proc. wszystkich.

Eksperci: wojna może pogłębić kryzys na globalnym rynku żywności

W mediach całego świata coraz częściej pojawiają się alarmujące komentarze ekonomistów i ekspertów zajmujących się rolnictwem, że inwazja Rosji na Ukrainę może mieć dotkliwe skutki w krajach oddalonych o tysiące kilometrów od strefy wojny. "Pszenica i inne zboża ponownie znalazły się w centrum uwagi geopolityki po inwazji Rosji na Ukrainę" - komentował 24 lutego w The Conversation Wandile Sihlobo z Wydziału Ekonomiki Rolnictwa Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki. W swoim artykule ocenia, że od 2020 roku wzrosty cen zbóż i nasion oleistych na świecie są jednym z głównych czynników powodujących ogólny wzrost cen żywności. "Wynika to przede wszystkim z suchych warunków pogodowych w Ameryce Południowej i Indonezji, które spowodowały słabe zbiory, oraz z rosnącego popytu w Chinach i Indiach" - tłumaczy. I zauważa, że tuż przed rozpoczęciem inwazji w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku wzrosły już ceny kukurydzy (o 21 proc.), pszenicy (o 35 proc.), soi (o 20 proc.) i oleju słonecznikowego (o 11 proc.). A - co podkreśla - ceny w 2021 roku były już bardzo wysokie.

8 marca ekonomista, laureat nagrody Nobla Paul Krugman prognozował w "The New York Times", że wywołany rosyjską inwazją kryzys żywnościowy może się okazać dla świata większym problemem niż kryzys na rynku energii. Według Krugmana w bogatych regionach - takich jak Ameryka Północna i Europa - wzrosty cen będą co prawda bolesne, ale w większości przypadków możliwe do zniesienia. To dlatego, że konsumenci w krajach rozwiniętych nie wydają na żywność znaczącej części dochodów. "W krajach biedniejszych, gdzie żywność stanowi ogromną część budżetu rodzinnego, szok będzie znacznie poważniejszy" - prognozuje Paul Krugman.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komentując słowa Donalda Tuska o repolonizacji, poseł PiS Michał Wójcik stwierdził, że jej przykładem była fuzja Orlenu i Lotosu z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci są jednak innego zdania.

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

W obwodzie Kurskim w Rosji miały zostać odkryte tysiące ciał zagranicznych najemników walczących dla Ukrainy, w tym Polaków - wykres z taką informacją krąży ostatnio w sieci. Wystarczy spojrzeć, które strony i profile rozpowszechniają ten przekaz, by stwierdzić: to kolejna odsłona prokremlowskiej propagandy.

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny forsują przekaz wymierzony w cudzoziemców przebywających w Polsce. Teraz wykorzystują do niego zdjęcie z Nadarzyna, publikując je z fałszywym komentarzem.

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

Źródło:
Konkret24

Krytykując obecny rząd, opozycja opowiada o "narodowym programie rozbrajania" Polski, twierdząc, że nie są realizowane wcześniej zawarte kontrakty na uzbrojenie. Jarosław Kaczyński jako dowód wskazuje zakup wyrzutni Himars i Chunmoo. Nie ma racji.

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Źródło:
Konkret24

Straszenie Ukraińcami i nastawianie Polaków negatywnie do uchodźców zza wschodniej granicy - to cel rozpowszechnianego przez działaczy Konfederacji i Ruchu Narodowego przekazu. Jest on fałszywy, a powstał na podstawie tekstu jednego z ukraińskich serwisów.

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, powołując się na dane niemieckiej policji, opowiada o "ludziach przywożonych z wewnątrz niemieckiego kraju" do Polski. Tylko że owe statystyki nie dotyczą takich przypadków. Polityk Konfederacji manipuluje.

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Źródło:
Konkret24

Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego wywołały dyskusję na temat faktycznej daty koronacji pierwszego króla Polski i udziału w niej niemieckiego cesarza. Wyjaśniamy, skąd rozbieżność dat.

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Źródło:
Konkret24

Konfederacja opowiada, że na podstawie wydawanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców można stwierdzić, że Donald Tusk "sprowadza rocznie do Polski 100 tysięcy islamskich imigrantów". To jednak manipulacja: pozwolenie na pracę nie znaczy "sprowadzenia" do Polski.

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki ogłosił, że jako prezydent zrobi wszystko, by "to Polacy mieli pierwszeństwo w korzystaniu z polskiej służby zdrowia". Szef jego sztabu wyborczego przekonuje, że kandydat PiS podał już wcześniej szczegóły swojego kontrowersyjnego pomysłu - to nieprawda.

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Źródło:
Konkret24

Niemcy "podrzucili", "przerzucili" do Polski "dziewięć tysięcy nielegalnych migrantów" - powtarzają od dłuższego czasu politycy Konfederacji i PiS. Choć ta liczba pochodzi z niemieckich statystyk, taki przekaz jest manipulacją i grą na emocjach mającą wzbudzać niepokój w społeczeństwie. Bo wcale nie chodzi głównie o przybyszy z Afryki czy Azji. Wyjaśniamy.

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

Źródło:
Konkret24

W kampanii prezydenckiej politycy PiS punktują kandydata PO Rafała Trzaskowskiego za to, że "nie jest szczery". Bo Warszawa przystąpiła do organizacji C40 Cities, a to - według nich - pociąga za sobą szereg limitów i zakazów, o których Trzaskowski w kampanii nie mówi. Jak jest naprawdę?

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

Źródło:
Konkret24

Internauci kpią, że Magdalena Biejat "z geografii nie jest dobra", ponieważ jako państwo wymieniła Frankfurt. Nagranie, które ma tego dowodzić, zostało jednak przycięte, a wypowiedź kandydatki na prezydenta wyrwana z kontekstu.

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński spotyka się ostatnio z sympatykami PiS, zachęcając do głosowania na Karola Nawrockiego. Obiecuje, że będzie on najlepszym prezydentem na trudne czasy, bo obecny rząd już doprowadził do tego, "żeśmy się cofnęli" w rozwoju kraju. Na dowód przytacza statystyki - ale błędnie.

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Czy ogórki mogą się stać tematem publicznej debaty w kampanii prezydenckiej? Owszem, jeśli dzięki temu można zarzucić konkurentowi hipokryzję. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zachwalał na wiecu ogórki pewnego polskiego producenta, oponenci przekonują, że te ogórki "wyprodukowano w Niemczech". Firma, która stała się ofiarą politycznego sporu, wyjaśnia.

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

Źródło:
Konkret24

Miało być spełnienie obietnicy, wyszło rozwiązanie, którego skutki budzą wątpliwości. Choć niektórzy politycy koalicji przekonują, że zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to realizacja jednego ze 100 konkretów czy punktu umowy koalicyjnej. Rzeczywistość wyraźnie rozmija się z deklaracjami.

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Warszawa, Ursynów" - z takim opisem krąży w polskiej sieci nagranie pokazujące tłum muzułmanów modlących się obok jakiegoś osiedla. To jednak inne miasto.

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Źródło:
Konkret24

Nagłaśniany przez polityków prawicy przekaz, że rząd planuje otworzyć w Czerwonym Borze ośrodek dla "nielegalnych imigrantów", zamiast tworzyć tam planowaną jednostkę wojskową, jest nie tylko nieprawdziwy - to niebezpieczna gra na emocjach. To, do czego prowadzi, pokazały wydarzenia z niedzieli.

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Źródło:
Konkret24

Po awanturze w Sejmie na 51 posłów PiS nałożono kary. Teraz Tomasz Sakiewicz i jego telewizja twierdzą, że w związku z tym poseł Edwarda Siarka trafił do szpitala. Parlamentarzysta jednak zaprzecza, a my wyjaśniamy, o co chodzi w tym fake newsie.

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta porusza na wyborczych wiecach wiele różnych tematów, wygłaszając tezy, które nieraz są manipulacjami. Należą do nich na przykład twierdzenia o wyjeżdżaniu lekarzy z Polski czy o narzuconej przez Unię Europejską konieczności rejestracji wszystkich kur.

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24

Burmistrzowie kilku dużych angielskich miast to już muzułmanie, w kraju działa trzy tysiące meczetów, a każda szkoła ma obowiązek nauczać o islamie - to przekaz nagrania rozpowszechnianego w mediach społecznościowych. Ma ponad dwa miliony wyświetleń. Lecz przytaczane "dowody" na "muzułmańską" Wielką Brytanię to albo manipulacje, albo nieprawdy. A przekaz nagłaśniają prokremlowskie konta.

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Źródło:
Konkret24

"Warszawa staje się coraz mniej bezpiecznym miastem" - przekonują politycy PiS w kolejnych nagraniach i publicznych wystąpieniach. Sprawdziliśmy więc policyjne statystyki.

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także czym skutkuje brak oficjalnych informacji i stosownych reakcji na fakty.

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Źródło:
Konkret24

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24