Kogo żywi Ukraina? To nie tylko Afryka czy Bliski Wschód

Kogo żywi Ukraina?

Kwestia dostaw zbóż znalazła się w centrum uwagi geopolityki po inwazji Rosji na Ukrainę - zauważają eksperci. Światowe dane pokazują, że w 2020 roku Ukraina była drugim po USA pod względem wartości eksporterem zbóż. Dla kilku państw Afryki i Azji jest w ogóle największym dostawcą zboża, a dla Iraku czy Libanu - największym dostawcą tłuszczów roślinnych i zwierzęcych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Prezes czołowego ukraińskiego producenta żywności MHP John Rich powiedział w rozmowie z "Financial Times", że obawia się o tegoroczny wiosenny sezon sadzenia, który ma kluczowe znaczenie nie tylko dla krajowych dostaw na Ukrainie, ale także dla ogromnych ilości zbóż i oleju roślinnego trafiających na eksport. "Ten konflikt ma ogromny wpływ na zdolność Ukrainy i Rosji do zaopatrywania świata" - powiedział Rich. Dodał, że o powodzeniu sezonu sadzenia zdecyduje przebieg działań wojskowych. Ostrzegł, że będzie on zagrożony, jeśli rosyjska armia wkroczy na zachód kraju.

Ukraina jest bowiem jednym z czołowych światowych producentów i eksporterów płodów rolnych. Po inwazji Rosji władze tego kraju wprowadziły ograniczenia - 15 marca "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że w Ukrainie obowiązuje już zakaz eksportu jęczmienia, żyta, prosa i gryki, a także cukru, soli i mięsa. Licencje eksportowe obowiązują na eksport pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z powodu wywołanej przez Rosję wojny nawet 30 proc. obszarów uprawnych nie zostanie w tym roku obsadzonych.

W produkcji jakich płodów rolnych przoduje na świecie Ukraina? I które kraje są najbardziej uzależnione od importu dóbr od naszego wschodniego sąsiada? Robiąc tę analizę, oparliśmy się o dane dotyczące eksportu najważniejszych produktów ukraińskiego rolnictwa.

Chiny i Polska - najwięksi importerzy dóbr z Ukrainy

Na początek dane o największych partnerach handlowych Ukrainy. Według statystyk Międzynarodowego Centrum Handlu ITC za 2020 rok (najnowsze dostępne dane) największymi importerami ukraińskich dóbr (wszystkich, nie tylko płodów rolnych) były wtedy Chiny (wszystkie dane w tekście pochodzą z bazy ITC). Wartość eksportu z Ukrainy do Chin wyniosła 7,1 mld dolarów amerykańskich. Na drugim miejscu była Polska - kupiła dobra za 3,4 mld dolarów.

Pozostałymi kluczowymi partnerami handlowymi Ukrainy były: Rosja, Turcja, Niemcy, Indie, Włochy, Holandia, Egipt, Białoruś.

Najwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 roku
Najwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 rokuNajwięksi partnerzy handlowi Ukrainy w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

Ukraina jest jednym ze światowych liderów w handlu dwoma kategoriami dóbr: zbożami oraz tłuszczami i olejami pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. To kategorie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji (ang. Harmonized System, HS) - międzynarodowej kodyfikacji opracowanej przez Światową Organizację Celną (WCO). Zboża sprzedane przez Ukrainę w 2020 roku stanowiły 7,9 proc. światowego eksportu, natomiast tłuszcze i oleje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego - 5,6 proc. tegoż.

Lider eksportu oleju słonecznikowego, drugi na świecie eksporter rzepaku

Ukraina jest czwartym na świecie eksporterem kukurydzy - zarówno pod względem ilości, jak i ceny eksportowanego zboża. W 2020 roku wyeksportowała blisko 28 mln ton kukurydzy za 4,9 mld dolarów.

Jest piątym na świecie eksporterem pszenicy. W 2020 roku wyeksportowała ponad 18 mln ton pszenicy za 3,6 mld dolarów.

Jest drugim pod względem ilości i czwartym pod względem uzyskanej ceny eksporterem jęczmienia. W 2020 roku ukraińscy rolnicy wyprodukowali ponad 5 mln ton jęczmienia sprzedanego za 877 mln dolarów.

Jest siódmym światowym eksporterem soi - eksport w 2020 roku wyniósł 1,8 mln ton, jego wartość - 690 mln dolarów.

Ukraina wyeksportowała w 2020 roku blisko 81 tys. ton miodu za 139 mln dolarów, co było drugim wynikiem na świecie pod względem ilości i piątym pod względem uzyskanej ceny.

Jest drugim światowym eksporterem rzepaku. W 2020 roku wyeksportowała 2,4 mln ton rzepaku za ponad 1 mld dolarów.

I w końcu Ukraina jest światowym liderem w eksporcie oleju słonecznikowego. W 2020 roku wyeksportowała 6,2 mln ton tego oleju za 4,7 mld dolarów.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życietvn24

Które kraje importują najwięcej ukraińskiego zboża?

W 2020 roku z Ukrainy wyeksportowano zboża o wartości 9 mld 417 mln dolarów. To drugi wynik na świecie - po Stanach Zjednoczonych, które wyeksportowały zboża za 19 mld 339 mln dolarów.

Największym odbiorcą ukraińskich zbóż w 2020 roku były Chiny - wydały na nie 1,9 mld dolarów. Zboże z Ukrainy stanowiło 20 proc. wszystkich importowanych przez ten kraj. Drugim odbiorcą ukraińskiego zboża był Egipt - wydał na nie 1,1 mld dolarów. Była to ponad jedna czwarta wszystkich importowanych przez Egipt zbóż (ponad 35 proc. importowano z Rosji).

Kolejnymi największymi importerami ukraińskiego zboża są: Indonezja (547 mln dolarów), Hiszpania (543 mln dolarów), Holandia (519 mln dolarów), a także Turcja, Tunezja, Bangladesz, Korea Południowa i Libia.

Najwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 roku
Najwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 rokuNajwięksi importerzy ukraińskich zbóż w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

Jednak fakt, że któreś państwo importuje dużo zboża z Ukrainy, nie musi oznaczać, że jest od tego importu poważnie uzależniony. Biorąc więc pod uwagę 20 największych importerów, sprawdziliśmy, w których krajach ukraińskie zboże ma znaczny udział w całkowitym imporcie tego towaru.

Okazuje się, że według danych z 2020 roku to Libia jest najbardziej pod tym względem zależna od Ukrainy - stamtąd pochodzi aż 48 proc. wszystkich importowanych przez nią zbóż. Kolejne państwa to: Tunezja - 41,8 proc.; Pakistan - 40,1 proc.; Liban - 38,6 proc. Dla wszystkich tych krajów Ukraina jest największym dostawcą zboża.

Jaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z Ukrainy
Jaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z UkrainyJaki procent zbóż importowanych w 2020 roku stanowiły te z UkrainyKonkret24 | ITC/Trade Map

Zboża z Ukrainy stanowią też znaczącą część w całkowitym imporcie zbóż w: Indonezji (23,5 proc.), Hiszpanii (20 proc.), Holandii (19,6 proc.), Bangladeszu (18,6 proc.).

Niektóre państwa spośród 20 największych importerów zbóż z Ukrainy w dużym stopniu zależą też od importu zbóż z Rosji - np. Turcja importuje 11,7 proc. swoich zbóż z Ukrainy i aż 52,2 proc. z Rosji.

Najwięksi importerzy tłuszczów roślinnych i zwierzęcych z Ukrainy

Ukraina jest trzecim światowym eksporterem dóbr z kategorii tłuszcze i oleje roślinne i zwierzęce oraz produkty ich rozkładu. W 2020 roku wyeksportowała te dobra za 5,8 mld dolarów. Dominuje jednak olej słonecznikowy - to jego sprzedaż wygenerowała ponad 80 proc. uzyskanego w tej kategorii dochodu.

Największymi importerami ukraińskich tłuszczów są Indie. Wartość ich sprzedaży do tego kraju przekroczyła 1,4 mld dolarów. Na drugim miejscu są Chiny, które kupiły od Ukrainy tłuszcze za 1,1 mld dolarów. Pozostali najwięksi importerzy w tej kategorii to: Holandia (529 mln dolarów), Hiszpania (342 mln dolarów), Irak (325 mln dolarów), a także Włochy, Polska, Francja, Wielka Brytania i Egipt.

Najwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 roku
Najwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 rokuNajwięksi importerzy ukraińskich tłuszczów roślinnych i zwierzęcych w 2020 rokuKonkret24 | ITC/Trade Map

A w których krajach ukraińskie tłuszcze mają znaczny udział w całkowitym imporcie tego towaru? Otóż Ukraina jest największym dostawcą tych dóbr do Iraku i Libanu - w tych krajach stanowią odpowiednio 51,2 proc. i 37,6 proc. wszystkich importowanych tam tłuszczów.

Tłuszcze importowane z Ukrainy mają też znaczy udział w całkowitym imporcie tych towarów w przypadku: Polski (23,8 proc.), Jordanii (20,3 proc.), Sudanu (17,1 proc.) i Indii (15 proc.), a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Bułgarii stanowią ponad 13 proc. wszystkich.

Eksperci: wojna może pogłębić kryzys na globalnym rynku żywności

W mediach całego świata coraz częściej pojawiają się alarmujące komentarze ekonomistów i ekspertów zajmujących się rolnictwem, że inwazja Rosji na Ukrainę może mieć dotkliwe skutki w krajach oddalonych o tysiące kilometrów od strefy wojny. "Pszenica i inne zboża ponownie znalazły się w centrum uwagi geopolityki po inwazji Rosji na Ukrainę" - komentował 24 lutego w The Conversation Wandile Sihlobo z Wydziału Ekonomiki Rolnictwa Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki. W swoim artykule ocenia, że od 2020 roku wzrosty cen zbóż i nasion oleistych na świecie są jednym z głównych czynników powodujących ogólny wzrost cen żywności. "Wynika to przede wszystkim z suchych warunków pogodowych w Ameryce Południowej i Indonezji, które spowodowały słabe zbiory, oraz z rosnącego popytu w Chinach i Indiach" - tłumaczy. I zauważa, że tuż przed rozpoczęciem inwazji w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku wzrosły już ceny kukurydzy (o 21 proc.), pszenicy (o 35 proc.), soi (o 20 proc.) i oleju słonecznikowego (o 11 proc.). A - co podkreśla - ceny w 2021 roku były już bardzo wysokie.

8 marca ekonomista, laureat nagrody Nobla Paul Krugman prognozował w "The New York Times", że wywołany rosyjską inwazją kryzys żywnościowy może się okazać dla świata większym problemem niż kryzys na rynku energii. Według Krugmana w bogatych regionach - takich jak Ameryka Północna i Europa - wzrosty cen będą co prawda bolesne, ale w większości przypadków możliwe do zniesienia. To dlatego, że konsumenci w krajach rozwiniętych nie wydają na żywność znaczącej części dochodów. "W krajach biedniejszych, gdzie żywność stanowi ogromną część budżetu rodzinnego, szok będzie znacznie poważniejszy" - prognozuje Paul Krugman.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24