Cristiano Ronaldo "pomógł ofiarom" trzęsienia ziemi w Maroku? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiele polskich i światowych mediów poinformowało, że Cristiano Ronaldo udostępnił swój hotel ofiarom trzęsienia ziemi w Maroku. Przedstawiciele hotelu jednak zaprzeczają tej wersji. Opisujemy, skąd się wziął ten przekaz.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wciąż rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi, które w nocy z 8 na 9 września nawiedziło północne Maroko. Według doniesień z 11 września, nie żyje już niemal 2500 osób. Służby ratunkowe z trudem docierają w dotknięte tragedią odległe, górzyste tereny. 9 września i w kolejnych dniach wiele światowych i polskich sportowych serwisów informacyjnych przekazało, że w pomoc poszkodowanym włączył się Cristiano Ronaldo. Portugalski piłkarz grający obecnie dla saudyjskiego klubu Al-Nassr jest współwłaścicielem czterogwiazdkowego hotelu w Marrakeszu - według przekazów miał go udostępnić poszkodowanym. Z kontekstu części takich wiadomości wynikało, że miał oferować darmowe noclegi.

Media: "Ronaldo pomógł ofiarom", "Wspaniały gest Cristiano Ronaldo"

"Trzęsienie ziemi w Maroku. Ronaldo pomógł ofiarom" - informował 9 września w tytule tekstu serwis sportowefakty.wp.pl, powołując się na hiszpańską telewizję RTVE. Sam tekst jest dość enigmatyczny. Dowiadujemy się tylko, że w ramach pomocy ofiarom trzęsienia ziemi "do akcji wkroczył nawet Cristiano Ronaldo". "Miejscowe hotele otworzyły swoje progi dla potrzebujących. W tym gronie, jak dowiedziała się hiszpańska telewizja RTVE, jest także obiekt wybudowany przez Cristiano Ronaldo" - czytamy. Na czym ta pomoc miałaby polegać i czy była bezinteresowna, nie wyjaśniono.

Mocno sugestywne były za to tytuły w innych serwisach. "Wspaniały gest Cristiano Ronaldo. Tak wsparł ofiary tragedii w Maroku" - donosił 10 września meczyki.pl. "Wspaniały gest marokańskiego hotelu. Jego właścicielem jest Cristiano Ronaldo. Klasa" - to tytuł sport.pl z 11 września.

Informacje mediów o tym, że "Ronaldo pomógł ofiarom" i okazał "wspaniały gest"sport.interia.pl; sportowefakty.wp.pl; sport.pl; meczyki.pl

Serwis Sport.interia.pl 10 września omówił doniesienia hiszpańskiego serwisu Marca.com. "Portugalczyk oddał do dyspozycji poszkodowanym swój hotel w Marrakeszu - czterogwiazdkowy Pestana CR7. Obiekt natychmiast zapełnił się ludźmi, którzy stracili dach nad głową, a często również dorobek życia" - czytamy w artykule. Serwis przywołuje relację poszkodowanej w katastrofie Hiszpanki. "Udało nam się znaleźć pokój w hotelu Cristiano Ronaldo, na obrzeżach Marrakeszu. Całą noc spaliśmy na ulicy i o siódmej rano powiedzieli nam, że możemy tutaj przyjść. W holu znajduje się wiele osób różnych narodowości" - miała powiedzieć.

Różne serwisy powoływały się na różne hiszpańskojęzyczne źródła. Wszystkie jednak - mniej lub bardziej precyzyjnie - pisały o pomocy, jaką Cristiano Ronaldo miał udzielić ofiarom trzęsienia ziemi. Niektóre media informowały o "udostępnieniu hotelu", inne o "zapewnieniu schronienia" poszkodowanym. Tak napisane teksty sugerowały, że piłkarz osobiście zaangażował się w pomaganie, a pomoc była bezpłatna. Informacje, że "Ronaldo udzielił schronienia ofiarom katastrofy żywiołowej w Maroku" pojawiły się też w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku.

W mediach społecznościowych samego Cristiana Ronaldo nie znaleźliśmy informacji o udostępnieniu poszkodowanym schronienia. Przedstawiciele hotelu medialne doniesienia o stworzeniu w hotelu schronienia dla ofiar trzęsienia ziemi nazwali fałszywą informacją.

Co mówiła hiszpańska turystka

W artykule z 9 września hiszpański serwis Marca.com informował w tytule: "Hotel Cristiano Ronaldo na obrzeżach Marrakeszu działa jako schronienie po trzęsieniu ziemi w Maroku". W artykule napisano, że ofiary trzęsienia ziemi szukały schronienia i znalazły je między innymi w hotelu piłkarza.

Nagłówek serwisu Marca.comMarca.com

W tekście osadzono wideo hiszpańskiej stacji telewizyjnej RTVE - fragment wywiadu z poszkodowaną w wyniku trzęsienia ziemi Hiszpanką. Prawdopodobnie właśnie jej słowa bezpośrednio lub pośrednio przywoływali autorzy tekstów o "pomocy" udzielanej przez Cristiano Ronaldo. Serwis Marca omawia wywiad: kobieta ani słowem nie wspomina o zaangażowaniu piłkarza w pomoc; mówi o udanej próbie znalezienia schronienia w hotelu Pestana CR7 Marrakech, który należy do Cristiano Ronaldo.

Odsłuchaliśmy wypowiedź kobiety. "Właśnie osiągnęliśmy to, że w hotelu Cristiano Ronaldo, który znajduje się przy Marrakeszu, dadzą nam pokój i teraz czekamy. Całą noc spaliśmy na ulicy i teraz o siódmej rano powiedzieli nam, że możemy przyjechać i postarają się dać nam pokój jak najszybciej. W tej chwili znajdujemy się we foyer razem z wieloma osobami z różnych krajów i czekamy, czy uda nam się otrzymać pokój, ale wszyscy spaliśmy na ulicy" - relacjonuje kobieta. Używa sformułowania "udało nam się otrzymać" pokój, ale z jej wypowiedzi nie dowiadujemy się, czy w ramach zwyczajnej usługi czy bezpłatnie.

Podobny artykuł jak Marca.com opublikował internetowy serwis hiszpańskiego radia COPE. Również na to źródło powoływały się niektóre media. Serwis omówił tę samą wypowiedź hiszpańskiej turystki dla RTVE. Autor tekstu ocenił na końcu, że udzielenie przez hotel schronienia poszkodowanym "to wspaniały gest" - i to zdanie mogło wprowadzać czytelników w błąd.

Ronaldo składa kondolencje rodzinom ofiar. Hotel: "nie można powiedzieć, że gościmy uchodźców i ofiary"

Cristiano Ronaldo na Instagramie przekazał wyrazy solidarności z poszkodowanymi: "Moje najgłębsze kondolencje dla rodzin i przyjaciół wszystkich, którzy stracili życie w trzęsieniu ziemi w Maroku. Przesyłam miłość i modlitwy wszystkim w Maroku w tym bardzo trudnym czasie" - napisał w Stories.

Próbowaliśmy skontaktować się z Pestana Hotel Group, by potwierdzić medialne doniesienia na temat "wspaniałego gestu" Ronaldo, lecz do publikacji tekstu nie dostaliśmy odpowiedzi. Udało to się jednak francuskiemu Check News działającemu w ramach serwisu dziennika "Liberation" oraz izraelskiemu serwisowi Y Net News.

Check News potwierdza, że o rzekomym przekształceniu hotelu Portugalczyka w schronisko dla ofiar trzęsienia ziemi donosiło wiele mediów. A na przykład dziennik "Le Figaro" zmienił z czasem pierwotny tytuł tekstu z "Trzęsienie ziemi w Maroku: Cristiano Ronaldo przekształca swój hotel w schronisko" na "Trzęsienie ziemi w Maroku: turyści schronili się w hotelu Cristiano Ronaldo".

Przedstawiciele hotelu Pestana CR7 przekazali redakcji Check News, że hotel nie został przekształcony w schronisko czy ośrodek pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. "To fałszywa informacja. Wszyscy klienci, których mamy w tej chwili, dokonali rezerwacji w normalny sposób" - przekazano. Z kolei izraelskiemu serwisowi Y Net News przedstawiciel hotelu odpisał: "Otrzymaliśmy wiele próśb o przyjęcie ludzi, ponieważ hotel nie ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi. Wielu gości przybyło w ciągu ostatniego dnia, ale nie można powiedzieć, że gościmy uchodźców i ofiary".

Aktualizacja 13 września

13 września Marta Naughton Simão z Pestana Hotel Group przekazała Konkret24, że firma okazuje pełną solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi i ich rodzinami. W odpowiedzi na nasze pytania odpowiedziała tylko: "Ponieważ hotel nie ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi, przyjął wielu gości, którzy zatrzymali się w innych hotelach w różnych częściach miasta i szukali nowego miejsca na nocleg".

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Facebook

Pozostałe wiadomości

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+

"Niesamowite, Polska się budzi!" - ogłosił europoseł PiS Waldemar Buda, publikując zdjęcie dwóch plakatów na jakimś ogrodzeniu. Wynika z niego, że na jednym banerze ktoś "przeprasza za baner" obok z wizerunkiem Rafała Trzaskowskiego. Śmieszne? Przede wszystkim nieprawdziwe. Bazowe dla tej przeróbki zdjęcie istnieje i już wcześniej intrygowało internautów.

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

"Przepraszam za baner". Wyborcza wojna na plakaty i... fejki

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen twierdzi, że Ukraińcy przebywający w Polsce w świadczeniach socjalnych dostają więcej, niż wpłacają do budżetu państwa w podatkach. Dostępne opracowania pokazują jednak coś odwrotnego.

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Mentzen o tym, ile wydajemy na Ukraińców, a ile zyskujemy. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się informacja, jakoby Polska była "rekordzistą" pod względem złożonych wniosków azylowych w tym roku. Przekaz ten podają dalej między innymi działacze Konfederacji i PiS. Jednak autor posta, który stał się źródłem tych doniesień, manipulacyjnie dobrał dane. I o czymś nie wspomniał.

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Rekord wniosków o azyl w Polsce? Podwójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prezydent Andrzej Duda wykorzystał zaproszenie na konwencję Karola Nawrockiego w Łodzi, żeby chwalić osiągnięcia rządów Zjednoczonej Prawicy i skrytykować działania gabinetu Donalda Tuska. W niektórych kwestiach mijał się jednak z prawdą, wprowadzając opinię publiczną w błąd.

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Duda na konwencji Nawrockiego. Cztery nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Michał Wawer straszy "polskimi emeryturami dla Hindusów", czyli że ZUS będzie hojnie dopłacał do "skromnych indyjskich emerytur". Mechanizm tej manipulacji jest podobny, jak w fałszywej narracji o uprawnieniach emerytalnych dla Ukraińców. Chodzi o umowy o zabezpieczeniu społecznym, które Polska standardowo zawiera z wieloma krajami.

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

"Polskie emerytury dla Hindusów"? Co zakłada ta umowa

Źródło:
Konkret24

Wojna prezydenta Donalda Trumpa z Uniwersytetem Harvarda trwa. Według rozsyłanego w sieci przekazu w odwecie za zabranie uczelni funduszy jej władze odrzuciły aplikację najmłodszego syna Trumpa - Barrona. Jednak żadnych dowodów na tę teorię nie ma.

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Harvard nie przyjął na studia syna Trumpa? Skąd taka plotka

Źródło:
Konkret24

Teksty z trzynastu polskich serwisów informacyjnych wykorzystano w kolejnej fazie operacji wpływu prowadzonej przez rosyjski ośrodek dezinformacji. W specjalnie tworzonych postach linkowano do artykułów, które zawierały treści przydatne Kremlowi. A potem w ruch szły boty.

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Operacja Doppelganger. Cel: polskie wybory

Źródło:
Konkret24

"Jakaś masakra", "ekologia to fikcja" - komentują internauci film, który notuje miliony wyświetleń w sieci. Ma przedstawiać cmentarz elektrycznych skuterów. Co o nim wiemy?

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

"Cmentarz elektrycznych skuterów"? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Posłowie i senatorowie PiS mieli wpłacać na partię minimum tysiąc złotych miesięcznie, europosłowie PiS - minimum pięć tysięcy. Tak zarządził Jarosław Kaczyński, gdy PiS nie dostał części subwencji. Konkret24 pozyskał rejestr wszystkich wpłat dla tej partii za 2024 rok. Oto kto wpłacił najwięcej, a kto w ogóle.

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Mieli "wspierać partię finansowo". Kto ile wpłacił? Mamy rejestry PiS

Źródło:
TVN24+