FAŁSZ

Nie, to nie jest zdjęcie prezydent Estonii z mężem i synem

Nie, to nie jest zdjęcie prezydent Estonii z mężem i synemMinisterstwo Sprawiedliwości Estonii

Zdjęcie prezydent Estonii pokazujące ją rzekomo w towarzystwie męża i syna zwróciło uwagę internautów, ponieważ jeden z mężczyzn ma na sobie sukienkę. "Takie czasy, że z wizerunku to nie wiadomo, który to syn, który to mąż, który to prezydent" - krytykowali. Jednak na fotografii nie ma ani męża, ani syna pani prezydent.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Polscy internauci komentowali w miniony weekend udostępnianą w mediach społecznościowych fotografię, na której jest prezydent Estonii Kersti Kaljulaid w towarzystwie dwóch mężczyzn. Pytania i oburzenie wzbudził fakt, że jeden z nich ma na sobie sukienkę.

"Prezydent Estonii z mężem i synem" - stwierdził użytkownik Twittera na koncie o nazwie @Cezaryparobelli, zamieszczając fotografię. Jego wpis z niedzieli 22 sierpnia br. polubiło ponad 210 internautów, a podało ponad 90. Z czasem liczby te rosły.

"Syn? To dlaczego w sukience?"

Fakt, że jeden z mężczyzn widocznych na fotografii ma na sobie sukienkę w kolorze pudrowego różu i wysokie szpilki, przykuł uwagę internautów. "To nie jest fejk? No nie wierzę!"; "Prawda li to?" - pytali niektórzy. Część, wierząc opisowi internauty, krytycznie komentowało nie tylko ubiór mężczyzny, ale też rzekomą rodzinę prezydent Estonii: "Takie czasy, że z wizerunku to nie wiadomo, który to syn, który to mąż, który to prezydent"; "Syn? To dlaczego w sukience? Nie wyprał spodni?"; "Ojciec rodziny wyraźnie zadowolony".

Niektórzy komentujący zauważali jednak, że osoby na zdjęciu nie są rodziną. Wyjaśniali też, kim jest mężczyzna w sukience. "Mikk Pärnits jest estońskim pisarzem, tłumaczem i krytykiem kultury..." - napisała jedna z użytkowniczek Twittera.

"Ani to mąż, ani to syn ... Prezydent Kersti Kaljulaid i minister sprawiedliwości Raivo Aeg wręczyli nagrodę Mikk Pärnits ..." - wyjaśniała internautka, która udostępniła też inne zdjęcie pokazujące moment wręczenia nagrody pisarzowi przez ministra sprawiedliwości.

To nie jest rodzinne zdjęcie prezydent Estonii

Na fotografii w środku jest obecna prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Jest pierwszą w historii kobietą, która sprawuje najważniejszy urząd w tym kraju. Jak wskazuje oficjalna nota biograficzna, Kaljulaid jest mężatką i ma czworo dzieci. Jednak osoby pozujące z nią na zdjęciu nie są członkami jej rodziny.

Po lewej stronie stoi Raivo Aeg, od 2019 roku minister sprawiedliwości. Po prawej - tak jak wskazywali internauci - Mikk Pärnits, estoński pisarz, tłumacz i krytyk kulturalny. Zdjęcie z popularnego posta można znaleźć na estońskim portalu informacyjnym Delfi. Autorem fotografii jest Taavi Sepp.

Screen artykułu z estońskiego portalu Delfifot. Taavi Sepp | DELFI.ee

Zdjęcie wykonano 18 sierpnia br. w Muzeum Historii Estonii podczas wręczania nagród za zasługi na rzecz przeciwdziałaniu przemocy. Rozdano je po raz czwarty, a Mikk Pärnits został jednym z ośmiu laureatów. Nagrodę odebrał z rąk ministra sprawiedliwości - informował estoński portal Delfi.

Pärnits otrzymał nagrodę za kampanię w mediach społecznościowych nagłaśniającą problem molestowania i przemocy wobec kobiet. Razem z Marianne Ubalehe współprowadzi instagramowe konto o nazwie See Pole Okei (tłum. To nie jest w porządku), gdzie publikowane są zrzuty ekranu niechcianych wiadomości otrzymywanych przez młode dziewczyny i kobiety. Za pośrednictwem konta anonimowo dzielą się one także historiami i doświadczeniami nękania czy molestowania seksualnego na ulicy, w transporcie publicznym i innych miejscach. Na See Pole Okei udostępniane są porady i materiały zachęcające do przeciwstawiania się i zgłaszania przypadków molestowania - opisuje estońska gazeta "Pärnu Postimees".

Konto na Instagramie o nazwie See Pole Okei (tłum. To nie jest w porządku) tvn24 | Instagram

"Garnitur to w pewnym sensie męska zbroja"

Mikk Pärnits na rozdanie nagród pojawił się w sukience i butach na obcasie, co komentowali nie tylko polscy internauci. Strój wzbudził sporą dyskusję w Estonii. Pisarz we wpisie na Facebooku opublikowanym 18 sierpnia, kilka godzin po odebraniu nagrody, wyjaśnił, dlaczego pojawił się na gali w sukience: "Nie włożyłem garnituru. Garnitur to w pewnym sensie męska zbroja, taka forma ochrony. Mężczyzna w średnim wieku ubrany w garnitur może mówić niestworzone rzeczy, a ludzie wierzą i słuchają z otwartymi ustami. Postanowiłem stać się bezbronnym, wyśmiewanym, śmiesznym. W taki sposób często są postrzegane kobiety" (tłum. red.). Do wpisu dołączył kilka zdjęć z ceremonii rozdania nagród.

Minister: nagroda dla Pärnitsa jest nieważna

Jak donoszą estońskie media, w środę 19 sierpnia minister sprawiedliwości Raivo Aeg opublikował na swojej stronie na Facebooku informację, że nagroda została przyznana pisarzowi niezgodnie z regulaminem.

"Dla jasności uważam za konieczne, aby dodać, że Mikk Pärnits otrzymał Nagrodę za Zapobieganie Przemocy z naruszeniem jej regulaminu. Regulamin nagrody przewiduje, że Komisja przekazuje laureatów do zatwierdzenia ministrowi, a tego nie zrobiono. Nie podpisałem dyrektywy o przyznaniu Pärnitsowi nagrody za zapobieganie przemocy, dlatego decyzja o przyznaniu mu tej nagrody jest nieważna. Minister Sprawiedliwości nigdy nie podjął takiej decyzji. Komisja po prostu naruszyła regulamin nagrody i zdecydowała o przyznaniu nagrody Pärnitsowi bez zarządzenia ministra. Niestety, przekazując nagrodę, nie zdawałem sobie sprawy, że został naruszony regulamin - dopiero potem odkryłem to naruszenie. Oczywiście potępiam tego typu nielegalne działania, żądam wyjaśnień od urzędników odpowiedzialnych za prace Komisji i podejmuję kroki, aby taka sytuacja się nie powtórzyła" - napisał polityk (tłum. red.).

Age wyjaśnił portalowi Delfi, że wiedział, w jakiej ceremonii brał udział. "Ale tak naprawdę nie znam regulaminów wszystkich ceremonii i procesów. Minister nie wie wszystkiego" - dodał.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Ministerstwo Sprawiedliwości Estonii/ Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Sprawiedliwości Estonii

Pozostałe wiadomości

Po ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza przez prezydenta Andrzeja Dudę obrońcy tej decyzji szerzą narrację o niewinnie skazanym za "obronę Kościoła przed barbarzyńcami". Absurd? Nie, przemyślana retoryka. I znana metoda budowania poparcia z wykorzystaniem fałszywego założenia.

Bąkiewicz jako "obrońca Kościoła" kontra "barbarzyńcy". Tu nie ma przypadku

Bąkiewicz jako "obrońca Kościoła" kontra "barbarzyńcy". Tu nie ma przypadku

Źródło:
TVN24+

Europosłowie Adam Bielan i Patryk Jaki sugerują, że Niemcy zawracają migrantów wyłącznie do Polski. Tak nie jest - dane pokazują, że Niemcy stosują tę procedurę wobec innych sąsiadów.

Bielan i Jaki: "robią to tylko z Polską". No nie

Bielan i Jaki: "robią to tylko z Polską". No nie

Źródło:
Konkret24

"To już jest anektowanie terenów należących do Polski" - w tym duchu komentowana jest nagłaśniana w sieci informacja, że Polska oddała most graniczny w Słubicach pod zarząd Niemiec. Wpisuje się ona w prowadzoną przez prawicę i środowiska narodowe akcję polityczną, lecz błędnie jest łączona zarówno z obecnym rządem, jak i z tematem migrantów. To długa historia. Wyjaśniamy.

Polska "oddała most pod zarząd Niemiec"? Ten tak, ale inne "dostała"

Polska "oddała most pod zarząd Niemiec"? Ten tak, ale inne "dostała"

Źródło:
Konkret24

"Kpiny", "bezczelność" - tak internauci komentują przemówienie ambasadora Ukrainy w Polsce wygłoszone na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej. A to za sprawą nagrania, które krąży w sieci. Przekaz jest jednak fake newsem.

Ambasador Ukrainy o Wołyniu mówił 10 sekund? "Muszę zabrać głos"

Ambasador Ukrainy o Wołyniu mówił 10 sekund? "Muszę zabrać głos"

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki opublikował w mediach społecznościowych film pokazujący "niemieckie wojsko" w okolicach Lubieszyna, pytając, kiedy rząd "z tym skończy". W ten sposób podważył nie tylko obecność wojsk NATO w Polsce, ale też udział Polski w sojuszu.

Morawiecki o "niemieckim wojsku" w Polsce. "Kłamstwem walczy o zasięg"

Morawiecki o "niemieckim wojsku" w Polsce. "Kłamstwem walczy o zasięg"

Źródło:
Konkret24

Politycy prawicy - a za nimi internauci - zwracają ostatnio uwagę na wszystko, co niemieckie bądź z Niemiec, komentując to jako zagrożenie dla Polski. Tak też się stało, gdy na Wałach Chrobrego w Szczecinie zacumowała niemiecka korweta. Padały nawet komentarze o możliwej prowokacji wobec Polski. Ten alarmujący ton i wzbudzający strach polityczny przekaz jest bezzasadny.

Niemiecka korweta Braunschweig w Szczecinie. "Co to ma być?" 

Niemiecka korweta Braunschweig w Szczecinie. "Co to ma być?" 

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Patryk Jaki przekonuje, że obecny rząd wydaje więcej wiz pracowniczych obcokrajowcom niż poprzednie. Dane, które otrzymaliśmy z MSZ, pokazują coś innego.

Patryk Jaki: "wiz pracowniczych jest teraz więcej". A naprawdę? Mamy dane

Patryk Jaki: "wiz pracowniczych jest teraz więcej". A naprawdę? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Nowa ustawa spowoduje, że polski gaz będzie magazynowany w Niemczech - alarmują politycy opozycji i prawicowe media. To fałszywa narracja zbudowana na wielostopniowej manipulacji. W jej przypadku szczególnie istotne jest, jak powstała.

"Polski gaz u Niemca"? Tekst Obajtka i ustawa z czasów PiS

"Polski gaz u Niemca"? Tekst Obajtka i ustawa z czasów PiS

Źródło:
Konkret24

Po rocznicy rzezi wołyńskiej w sieci pojawiło się zdjęcie, które rzekomo przedstawia szczątki ofiar w zbiorowej mogile. Drastyczny opis informuje o "10 000 czaszkach małych dzieci". Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z ludobójstwem na Wołyniu. Wyjaśniamy, co wiadomo o grobie i ofiarach, które się w nim znajdują.

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

"To jest mocne" - napisał rzecznik rządu Adam Szłapka, publikując w mediach społecznościowych "wyciąg z systemu wizowego", który miał udowadniać, że za rządów Zjednoczonej Prawicy nie kontrolowano migracji do Polski. Tylko że akurat nie te dane to pokazują.

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Wizualizacje remontowanych kamienic we Wrocławiu wywołały poruszenie w sieci. Na budynkach widać bowiem szyldy w językach polskim i niemieckim. Czy rzeczywiście tam wiszą? My sprawdziliśmy, a inwestor wyjaśnia.

Niemieckie szyldy na kamienicach we Wrocławiu? "Charakter ilustracyjny"

Niemieckie szyldy na kamienicach we Wrocławiu? "Charakter ilustracyjny"

Źródło:
Konkret24

"Biurokratyczny zamordyzm w plastikowym wydaniu" - grzmiał w Sejmie poseł Konfederacji Witold Tumanowicz, twierdząc, że szwedzka fundacja wykazała wzrost liczby wyrzucanych nakrętek po tym, jak Unia Europejska nakazała przytwierdzać je do butelek. Tylko że to nieprawda.

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

Źródło:
Konkret24

Podczas gdy polski polityk wprost podważa zbrodnie popełnione w Auschwitz-Birkenau, w sieci rozpowszechniane są grafiki AI, które mają imitować autentyczne obrazy pokazujące sceny z tego obozu zagłady. Powstają często na bazie prawdziwych, zachowanych zdjęć. "Manipulowanie takim obrazem dla rozrywki bezcześci go" - przestrzega muzeum. Apeluje o niepodawanie dalej takich postów.

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24