Polska awansowała do pierwszej dziesiątki państw Unii Europejskiej pod względem liczby dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców kraju. Wyprzedziliśmy m.in. Niemcy, Hiszpanię, Portugalię. W zestawieniu światowym przesunęliśmy się o 10 miejsc.
Pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców Polska zdystansowała m.in. Niemcy, Francję, Portugalię, Austrię, Belgię, Finlandię i Hiszpanię. Zdecydowanie przekraczamy średnią dla całej EU" - napisał na Twitterze w niedzielę 7 lutego Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Udostępnił przy tym wpis opublikowany na twitterowym koncie anglojęzycznego portalu The Spectator Index.
Post ministra Dworczyka opisała w depeszy Polska Agencja Prasowa, lecz jej treść wprowadzała częściowo w błąd. Błędnie podano źródło statystyk - jest nim portal Our World in Data, a nie portal The Spectator Index.W depeszy opisano listę państw przedstawioną w tweecie Dworczyka, nie informując, że jest to niepełny ranking. Jak sprawdziliśmy, państwa wymienione w tweecie zajmują miejsca od pierwszego do 56. w pełnym zestawieniu Our World in Data. Treść depeszy PAP powielono m.in. na stronach Polskiego Radia 24, Business Insidera, "Dziennika Gazety Prawnej".
Sprawdziliśmy, którą pozycję zajmuje rzeczywiście Polska wśród krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę dawek szczepionki na 100 tys. mieszkańców - i jak ta pozycja się zmieniła w ostatnich tygodniach.
W UE awans Polski o sześć miejsc
Przypomnijmy: Our World in Data to portal prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę. Our World in Data podaje dane o wskaźniku zaszczepienia z 65 państw, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.
Od kilku tygodni wszystkie kraje UE borykają się z opóźnieniami dostaw szczepionek na COVID-19 - czego skutek widać w najnowszych danych. Pozycja wielu państw znacząco się zmieniła.
We wpisie z 7 lutego na koncie @spectatorindex podano wskaźnik zaszczepienia za portalem Our World in Data. Były to statystyki z 6 lutego (niejakie rozbieżności mogą wynikać z aktualizacji danych i zaokrągleń), a do prezentacji wybrano 18 przykładowych państw - ich miejsce na liście widocznej w tweecie nie odpowiada rzeczywistej pozycji tych krajów na świecie.
W poniedziałek 8 lutego portal Our World in Data udostępnił dane, które spłynęły 7 lutego. Porównaliśmy je z danymi prezentowanymi w Konkret24 na dzień 25 stycznia. Jak się okazuje, po dwóch tygodniach pozycja Polski jest wyższa zarówno w Unii, jak i na świecie. Miejsce lidera w UE zamiast Danii zajęła Malta, na świecie liderem pozostaje Izrael.
25 stycznia Polska była na 13. miejscu wśród 27 państw UE pod względem wskaźnika zaszczepienia - wynosił 2,05. Średni wskaźnik dla Unii Europejskiej wynosił wtedy 2,14. Przed nami były m.in. Belgia (2,15), Niemcy (2,34) i Włochy (2,49). Tuż za Polską były m.in. Czechy (2,02), Estonia i Słowacja (po 1,97) oraz Grecja (1,73).
Dane Our World in Data z 7 lutego pokazują, że Polska była już na 7. miejscu w UE - wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 4,38. To awans o sześć miejsc. Rzeczywiście, jak podał minister Dworczyk w swoim tweecie, wyprzedziliśmy Hiszpanię, Niemcy, Portugalię i Belgię - ale w przypadku Francji, Austrii i Finlandii wszystkie te kraje były za nami także przed dwoma tygodniami.
Wskaźnik dla Polski był 7 lutego wyższy niż dla całej Unii - 3,74.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni Niemcy spadły z pozycji 10. na 13., Belgia z 12. na 18., Hiszpania z 5. na 8. Poza tym Szwecja przesunęła się z 11. na 19. miejsce, Czechy z 14. na 20. miejsce, a Dania, która była liderem, jest teraz na drugim miejscu.
Oprócz Polski awansowały wspomniana już Malta (z 2. na 1. miejsce), Litwa (z 8. na 4.), Węgry (z 21. na 10).
Według danych z 7 lutego najwyższy wskaźnik zaszczepienia mają: Malta (8,51), Dania (5,76), Słowenia (4,68), Litwa (4,56) i Rumunia (4,45).
Wskaźnik dla Polski był tego dnia wyższy niż dla całej Unii (3,77).
Na świecie awans Polski o dziesięć miejsc
25 stycznia Polska zajmowała na świecie (czyli wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 25. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. 7 lutego byliśmy na 15. miejscu, czyli awansowaliśmy o 10 miejsc.
Liderem pozostaje Izrael - ze wskaźnikiem zaszczepienia 64,26. Na drugim miejscu są Zjednoczone Emiraty Arabskie - 43,62, na trzecim Seszele - 39,84 (tu dane z 6 lutego). Za nimi są Wielka Brytania (18,45) i Stany Zjednoczone (12,45). Większość z 30 pierwszych państw w rankingu to członkowie UE.
Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 7 lutego były:
Stany Zjednoczone - 41,21 mln
Chiny - 31,2 mln
Wielka Brytania - 12,53 mln
Indie - 5,81 mln
Izrael - 5,56 mln.
Polska zajmowała 14. miejsce - z ponad 1,66 mln podanych dawek szczepionki (to samo miejsce mieliśmy przed dwoma tygodniami).
Do tej pory na świecie wykorzystano ponad 131,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, w tym w Unii Europejskiej ponad 16,7 mln - wynika z danych Our World in Data.
Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Getty Images
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images