Szczepienia na COVID-19: awans Polski wśród krajów UE

Szczepienia na COVID-19: awans Polski wśród krajów UEGetty Images

Polska awansowała do pierwszej dziesiątki państw Unii Europejskiej pod względem liczby dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców kraju. Wyprzedziliśmy m.in. Niemcy, Hiszpanię, Portugalię. W zestawieniu światowym przesunęliśmy się o 10 miejsc.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Pod względem liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców Polska zdystansowała m.in. Niemcy, Francję, Portugalię, Austrię, Belgię, Finlandię i Hiszpanię. Zdecydowanie przekraczamy średnią dla całej EU" - napisał na Twitterze w niedzielę 7 lutego Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.

Udostępnił przy tym wpis opublikowany na twitterowym koncie anglojęzycznego portalu The Spectator Index.

Post ministra Dworczyka opisała w depeszy Polska Agencja Prasowa, lecz jej treść wprowadzała częściowo w błąd. Błędnie podano źródło statystyk - jest nim portal Our World in Data, a nie portal The Spectator Index.W depeszy opisano listę państw przedstawioną w tweecie Dworczyka, nie informując, że jest to niepełny ranking. Jak sprawdziliśmy, państwa wymienione w tweecie zajmują miejsca od pierwszego do 56. w pełnym zestawieniu Our World in Data. Treść depeszy PAP powielono m.in. na stronach Polskiego Radia 24, Business Insidera, "Dziennika Gazety Prawnej".

Depesza Polskiej Agencji Prasowej z 7 lutego br. omawiająca wpis ministra Michała Dworczyka. tvn24 | PAP

Sprawdziliśmy, którą pozycję zajmuje rzeczywiście Polska wśród krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę dawek szczepionki na 100 tys. mieszkańców - i jak ta pozycja się zmieniła w ostatnich tygodniach.

W UE awans Polski o sześć miejsc

Przypomnijmy: Our World in Data to portal prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę. Our World in Data podaje dane o wskaźniku zaszczepienia z 65 państw, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej.

Co w momencie zakażenia koronawirusem po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki?
Co w momencie zakażenia koronawirusem po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki?tvn24

Od kilku tygodni wszystkie kraje UE borykają się z opóźnieniami dostaw szczepionek na COVID-19 - czego skutek widać w najnowszych danych. Pozycja wielu państw znacząco się zmieniła.

We wpisie z 7 lutego na koncie @spectatorindex podano wskaźnik zaszczepienia za portalem Our World in Data. Były to statystyki z 6 lutego (niejakie rozbieżności mogą wynikać z aktualizacji danych i zaokrągleń), a do prezentacji wybrano 18 przykładowych państw - ich miejsce na liście widocznej w tweecie nie odpowiada rzeczywistej pozycji tych krajów na świecie.

W poniedziałek 8 lutego portal Our World in Data udostępnił dane, które spłynęły 7 lutego. Porównaliśmy je z danymi prezentowanymi w Konkret24 na dzień 25 stycznia. Jak się okazuje, po dwóch tygodniach pozycja Polski jest wyższa zarówno w Unii, jak i na świecie. Miejsce lidera w UE zamiast Danii zajęła Malta, na świecie liderem pozostaje Izrael.

25 stycznia Polska była na 13. miejscu wśród 27 państw UE pod względem wskaźnika zaszczepienia - wynosił 2,05. Średni wskaźnik dla Unii Europejskiej wynosił wtedy 2,14. Przed nami były m.in. Belgia (2,15), Niemcy (2,34) i Włochy (2,49). Tuż za Polską były m.in. Czechy (2,02), Estonia i Słowacja (po 1,97) oraz Grecja (1,73).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 25 stycznia 2021Our World in Data | ourworldindata.org

Dane Our World in Data z 7 lutego pokazują, że Polska była już na 7. miejscu w UE - wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 4,38. To awans o sześć miejsc. Rzeczywiście, jak podał minister Dworczyk w swoim tweecie, wyprzedziliśmy Hiszpanię, Niemcy, Portugalię i Belgię - ale w przypadku Francji, Austrii i Finlandii wszystkie te kraje były za nami także przed dwoma tygodniami.

Wskaźnik dla Polski był 7 lutego wyższy niż dla całej Unii - 3,74.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Niemcy spadły z pozycji 10. na 13., Belgia z 12. na 18., Hiszpania z 5. na 8. Poza tym Szwecja przesunęła się z 11. na 19. miejsce, Czechy z 14. na 20. miejsce, a Dania, która była liderem, jest teraz na drugim miejscu.

Oprócz Polski awansowały wspomniana już Malta (z 2. na 1. miejsce), Litwa (z 8. na 4.), Węgry (z 21. na 10).

Wskaźnik zaszczepienia w 27 państwach Unii Europejskiej - stan na 7 lutego 2021Our World in Data | ourworldindata.org

Według danych z 7 lutego najwyższy wskaźnik zaszczepienia mają: Malta (8,51), Dania (5,76), Słowenia (4,68), Litwa (4,56) i Rumunia (4,45).

Wskaźnik dla Polski był tego dnia wyższy niż dla całej Unii (3,77).

Na świecie awans Polski o dziesięć miejsc

25 stycznia Polska zajmowała na świecie (czyli wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 25. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców. 7 lutego byliśmy na 15. miejscu, czyli awansowaliśmy o 10 miejsc.

Liderem pozostaje Izrael - ze wskaźnikiem zaszczepienia 64,26. Na drugim miejscu są Zjednoczone Emiraty Arabskie - 43,62, na trzecim Seszele - 39,84 (tu dane z 6 lutego). Za nimi są Wielka Brytania (18,45) i Stany Zjednoczone (12,45). Większość z 30 pierwszych państw w rankingu to członkowie UE.

Polska wśród 30 państw z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia - stan na 7 lutego 2021Our World in Data | ourworldindata.org

Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 7 lutego były:

Stany Zjednoczone - 41,21 mln

Chiny - 31,2 mln

Wielka Brytania - 12,53 mln

Indie - 5,81 mln

Izrael - 5,56 mln.

Polska zajmowała 14. miejsce - z ponad 1,66 mln podanych dawek szczepionki (to samo miejsce mieliśmy przed dwoma tygodniami).

Do tej pory na świecie wykorzystano ponad 131,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19, w tym w Unii Europejskiej ponad 16,7 mln - wynika z danych Our World in Data.

Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Getty Images

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24