Statystyki dotyczące COVID-19: co rządy ujawniają


Codzienne raporty o zakażeniach koronawirusem, testach, zgonach - z podaniem płci, wieku, źródła zakażenia, w rozbiciu na rejony kraju. Wykresy, interaktywne mapy, analizy na stronach rządowych. Obywatele wielu państw mają dostęp do bieżących, szczegółowych danych o sytuacji w ich kraju.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kraje takie jak Francja, Hiszpania, Włochy i Niemcy na stronach krajowych instytucji czy ministerstw publikują szczegółowe dzienne lub okresowe raporty w związku z pandemią COVID-19 na ich terenie. Czechy, Dania i Austria - oprócz szczegółowych raportów - podają do publicznej wiadomości m.in. liczbę przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców poszczególnych regionów oraz statystyki pod względem wieku i płci zakażonych. Obywatele tych państw mają na oficjalnych rządowych stronach dostęp do aktualizowanych danych dotyczących wielu aspektów szerzenia się pandemii.

Na polskiej rządowej stronie poświęconej pandemii są tylko łączne liczby zakażonych i zmarłych w kraju oraz w rozbiciu na województwa. Informacje o przeprowadzonych testach na koronawirusa, liczbie nowych zakażeń i liczbie hospitalizowanych podawane są w postach w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia albo na konferencjach prasowych. By porównać dzienne statystyki, trzeba je sobie zbierać samemu. Obywatelom nie są udostępniane zestawienia całodzienne czy długoterminowe porównania i analizy danych. Pod tym względem Polska odstaje od innych krajów dotkniętych pandemią.

Jakie informacje w związku z koronawirusem znajdziemy na stronach instytucji i urzędów wybranych państw

Tabela w wysokiej rozdzielczości

Francja

We Francji dane są na bieżąco umieszczane na rządowej stronie. Znajdziemy tam liczbę przypadków zakażeń, liczbę osób hospitalizowanych, liczbę osób na oddziałach intensywnej terapii, liczbę ofiar czy liczbę osób, które wyzdrowiały - z uwzględnieniem na regiony. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Jerôme Salomon codziennie o godzinie 19.15 przedstawia uaktualnione dane z Francji, terytoriów zamorskich i z całego świata. Podawana jest: liczba przypadków, liczba osób hospitalizowanych, liczba osób na oddziałach intensywnej terapii, liczba ofiar, liczba osób, które wyzdrowiały i opuściły szpitale, liczba przeprowadzonych testów. Jerôme Salomon podaje tez uaktualnione informacje dotyczące wzrostu śmiertelności, grup wiekowych, transportu chorych, liczby wolnych miejsc w szpitalach, rezerwy sanitarnej i zmian strategii walki z epidemia. Konferencja jest dostępna również w internecie.

Pogłębione tygodniowe raporty ministerstwa zdrowia podsumowują stan pandemii w kraju. Najnowszy raport - za okres od 16 do 22 marca - podaje szczegółowe informacje, m.in. liczbę nowych potwierdzonych przypadków według daty zgłoszenia, według regionu, według grup wiekowych, łączny przyrost przypadków, liczbę wykonanych testów na koronawirusa oraz liczbę wyników pozytywnych, liczbę przyjętych osób z podejrzeniem koronawirusa na oddziałach ratunkowych oraz liczbę przypadków hospitalizowanych i zgonów w danym okresie. Francuzi podają również liczbę przypadków COVID-19 przyjętych na oddziały intensywnej terapii i statystyki dotyczące śmiertelności (z uwzględnieniem wszystkich przyczyn).

Francuska agencja zdrowia na swojej stronie aktualizuje dane na bieżąco

Na również rządowej stronie GEODES znajdziemy dane szpitalne przedstawiające zachorowania według regionów występowania, płci i grup wiekowych pacjentów. Dane ilustrowane są mapami.

Na kolejnym rządowym portalu - Datagouv.fr - udostępniane są z kolei dane medycznych służb ratowniczych i dzienne dane szpitalne dotyczące pandemii w formie plików gotowych do pobrania.

Dania

Duński Urząd Zdrowia (Sundhedsstyrelsen) publikuje dane o aktualnym stanie pandemii w Danii, Grenlandii i na Wyspach Owczych. Podaje też dane dotyczące całej Europy i świata. Na stronie urzędu znajdziemy liczbę przetestowanych, zakażonych (test pozytywny) i zmarłych na dany dzień, trend liczby przyjętych pacjentów, liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych gminach (za ostatnie siedem dni) oraz zgony w Danii i terytoriach wykazane w dniu śmierci.

Dania publikuje na bieżąco przypadki zakażonych według płci i wieku
Duński Urząd Zdrowia publikuje na bieżąco przypadki zakażonych według płci i wiekuDania publikuje na bieżąco przypadki zakażonych według płci i wieku

Duński urząd informuje, w jakim kraju doszło do zakażenia pacjentów. Podaje liczbę hospitalizowanych oraz statystyki chorych według płci, wieku i regionu, w jakim przebywają. Wskazuje również liczbę pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii i korzystających z respiratora.

Korea Południowa

Ministerstwo zdrowia stworzyło portal o pandemii w Korei Południowej. Dostępny jest w trzech językach: koreańskim, angielskim i chińskim. Są tam podstawowe statystyki dotyczące zachorowań (potwierdzone zakażenia, wyleczeni, liczba osób hospitalizowanych, liczba zgonów), a także liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa. Na interaktywnej mapie można sprawdzić szczegółowe dane dotyczące poszczególnych prowincji. Portal podaje też zestawienia dla krajów, w których występują duże wybuchy epidemii, porównywane z Koreą.

Wykresy przedstawiają dzienne i skumulowane liczby potwierdzonych przypadków i osób zwolnionych z kwarantanny.

Korea udostępnia dane z podziałem na prowincje i miasta

Korea udostępnia dane o zakażonych z podziałem na prowincje i miasta. Podaje liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców i jaki procent wykrytych przypadków należał do konkretnego z wykrytych ognisk wirusa. Na interaktywnej mapie można sprawdzić szczegółowe dane na temat każdej prowincji.

Korea Centers for Disease Control and Prevention (KCDC) codziennie publikuje statystyki dotyczące zakażeń oraz komunikaty o nowych przypadkach. Znajdziemy w nich informacje z poszczególnych dni o przeprowadzonych testach i ich wynikach, stwierdzonych danego dnia zakażeniach w poszczególnych regionach oraz dane dotyczące ciężkich przypadków.

Na koreańskiej wersji strony można także znaleźć codziennie aktualizowane informacje o liczbie dostępnych w sprzedaży masek ochronnych.

Singapur

Statystyki na temat sytuacji w Singapurze publikuje tamtejsze ministerstwo zdrowia. Na oficjalnej stronie przedstawia na wykresach liczbę hospitalizowanych (przypadków stabilnych, krytycznych i osób wyzdrowiałych i zwolnionych z izolacji), łączną liczbę przypadków potwierdzonych i wyzdrowień oraz ich dzienny przyrost.

Komunikaty prasowe ministerstwa podają szczegółowe informacje na temat każdego znanego przypadku zakażenia w kraju: gdzie dana osoba mieszka (ulica, numer budynku), gdzie pracuje i do którego szpitala została przyjęta. Znana jest płeć, wiek, narodowość, historia ostatnich podróży, przypadki przyporządkowywane są do ognisk epidemii.

W przypadku Singapuru można na bieżąco śledzić np., gdzie każdy zakażony mieszka

Dane z oficjalnych komunikatów Singapuru przedstawiła na wykresach i grafach organizacja COVID-19 Project - m. in. sieć powiązań między zakażonymi. COVID-19 Projekt przedstawia w przystępny sposób dane o koronawirusie w Singapurze, Indiach, Tajwanie, Indonezji i Filipinach.

Niemcy

Informacje o stanie pandemii w Niemczech publikuje rządowy Instytut Roberta Kocha (Robert Koch Institut, RKI). Oprócz podstawowych danych o liczbie przypadków zakażenia, dynamice, liczbie zgonów instytut przedstawia raporty dzienne z bieżącej sytuacji. Te dostępne są językach niemieckim i angielskim.

Są tam statystyki, które spłynęły do północy poprzedniego dnia. W raportach znajdziemy liczbę przypadków COVID-19 (według daty zachorowania i według daty powiadomienia RKI) i zgonów w poszczególnych landach oraz powiatach w Niemczech. Jest podany rozkład płci i wieku wśród osób ze stwierdzonym koronawirusem. Raporty przedstawiają także aktualną sytuację medyczną i omówienie objawów wykazywanych przez pacjentów z COVID-19.

Niemiecki Instytut Roberta Kocha na specjalnej stronie przedstawia bieżące statystyki

Bieżące dane dotyczące Niemiec przedstawiane są także na specjalnej stronie instytutu - w przejrzysty sposób pokazuje się tam podstawowe statystyki o przypadkach koronawirusa z podziałem na landy i powiaty. Jak np. łączna liczba zarażonych czy liczba przypadków na 100 tys. mieszkańców danego landu.

Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej (Deutschen Interdisziplinären Vereinigung für Intensiv- und Notfallmedizin, DIVI) podaje z kolei aktualną liczbę łóżek na intensywnej terapii - w tym łóżek zajętych i wolnych w danych landach. Te dane zestawia z aktualną liczbą pacjentów z COVID-19 przebywających na intensywnej terapii w danych landach.

Austria

Austriackie Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przygotowało dla obywateli stronę, na której przestawia bieżące zestawienie danych o koronawirusie – m.in. łączną liczbę stwierdzonych zachorowań w kraju, rozkład według wieku, liczbę przypadków na kraj związkowy i powiaty (w liczbach bezwzględnych i w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców), liczbę przeprowadzonych testów. Dane są aktualizowane co godzinę.

Ze strony można przejść do bardziej szczegółowych danych o liczbie przypadków, liczbie hospitalizowanych, w tym przebywających na oddziałach intensywnej terapii z podziałem na kraje związkowe.

Hiszpania

Strona stworzona przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia publikuje dane o rozwoju epidemii koronawirusa z uwzględnieniem danych regionalnych, łączną liczbę przypadków według daty zgłoszenia, przypadki według sytuacji klinicznej (uzdrowieni, hospitalizowani, na intensywnej terapii, zgony).

Na osobnej stronie hiszpański Instytut Zdrowia im. Karola III (Instituto de Salud Carlos III) publikuje aktualny procent śmiertelności z powodu koronawirusa w kraju i na poziomie wspólnot autonomicznych, średni procentowy wzrost przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Podaje również, w jakim okresie może nastąpić podwojenie liczby przypadków w poszczególnych regionach.

Hiszpania jako jedyna z omawianych państw podaje R0 - tzw. współczynnik reprodukcji epidemii. Miara stosowana przez epidemiologów wskazuje na średnią liczbę ludzi, które zaraża osoba z koronawirusem w okresie zarażania.

Hiszpanie przygotowują dzienne podsumowania i okresowe raporty na temat epidemii w kraju. Dodatkowo publikowane są raporty z badań nadmiernej śmiertelności ze wszystkich przyczyn.

Hiszpańskie władze nie informują na bieżąco o liczbie wykonanych testów na koronawirusa. Od rozpoczęcia epidemii w kraju wykonano 30 tys. testów - podał 18 marca dziennik "El Pais".

Czechy

Czeskie ministerstwo zdrowia przygotowało stronę, na której przedstawia na grafach m.in. łączną liczbę przeprowadzonych i pozytywnych testów, dzienny przyrost liczby testów z wynikiem pozytywnym, liczbę zarażonych koronawirusem - także w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, statystyki dotyczące wieku, płci, regionu i kraju zakażenia.

Dostępne są również statystyki dotyczące hospitalizowanych w Czechach (osoby w stanie ciężkim, wymagające intensywnej opieki, wyleczeni). Dane są aktualizowane w podanych przedziałach czasowych. Udostępniane są także w plikach do ściągnięcia.

Czeskie ministerstwo zdrowia publikuje mapę punktów pobierania próbek do testów

Ponadto ministerstwo zdrowia opublikowało mapę punktów pobierania próbek do testów na koronawirusa.

Włochy

Codziennie szczegółowe statystyki publikuje włoskie ministerstwo zdrowia. Na stronie resortu dostępne są: liczba wykonanych testów, liczba osób z objawami, osób na intensywnej terapii, w izolacji domowej łącznie w kraju i w poszczególnych prowincjach oraz liczba zakażonych na poziomie prowincji i gmin.

Oficjalna strona przedstawia mapę zakażeń w regionach i gminach oraz liczbę rozpoznanych przypadków (liczba zachorowań, zgonów, osób wyleczonych i hospitalizowanych).

Narodowy Instytut Zdrowia (Istituto Superiore di Sanità, ISS) codziennie publikuje infografikę, która na wykresach, mapie i w tabelach podsumowuje aktualny stan epidemii COVID-19 we Włoszech. Dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

Włoski instytut zdrowia codziennie publikuje infografikę podsumowującą aktualny stan epidemii w kraju

Na stronie instytutu prezentowane są również zbiorczo informacje o zmarłych na koronawirusa (m.in. dane demograficzne, wcześniej stwierdzone choroby, objawy, komplikacje).

W każdy wtorek i piątek ISS publikuje szczegółowy biuletyn, w którym przedstawia statystyki dotyczące wieku i płci zakażonych koronawirusem, liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców poszczególnych prowincji oraz informacje o przypadkach koronawirusa (wraz ze zgonami) wśród pracowników służby zdrowia.

Stany Zjednoczone

Amerykańska agencja Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) zbiera i publikuje dane na temat zakażonych i liczby przeprowadzonych testów w kraju. Przypadki COVID-19 podane są także według stanu na dany dzień, daty rozpoczęcia choroby oraz źródła zarażenia (podróż, kontakt z zarażonym, nadal sprawdzane).

Mapa przypadków w całym kraju podaje podstawowe statystyki, a po dane stanowe odsyła do witryn stanowych departamentów zdrowia.

Polska

Strona rządowa gov.pl/koronawirus podaje tylkopodstawowe statystyki dotyczące województw: łączną liczbę przypadków i zgonów spowodowanych koronawirusem.

Od początku epidemii informacje o testach na koronawirusa są codziennie publikowane w formie grafik tylko na oficjalnych profilach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia (na Facebooku i Twitterze). Informacje o kolejnych zgonach (ujawniana jest płeć, wiek, miejscowość, w której był hospitalizowany) podawane są również w mediach społecznościowych. Aktualne dane podawane są ponadto na regularnych konferencjach prasowych z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Jedna z codziennie publikowanych na Twitterze plansz informuje o łącznej liczbie wykonanych testów na koronawirusa, łącznych wynikach pozytywnych i negatywnych. Podaje również liczbę nowych zakażeń, które pojawiły się od czasu poprzedniego komunikatu.

Kolejna plansza informuje o liczbie osób hospitalizowanych, objętych kwarantanną i objętych nadzorem epidemiologicznym.

W mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia informuje o najnowszych wykrytych przypadkach koronawirusa i zgonach.

Statystyki o koronawirusie na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi stronę, na której można śledzić rozwój pandemii na świecie. Na podstawie informacji spływających z poszczególnych państw publikuje także dzienne raporty.

Pozyskane od państw informacje o koronawirusie publikuje również unijna agencja European Centre for Disease Prevention and Control. Dostępne są w formie plików do pobrania.

Bieżąco aktualizowane dane dotyczące świata prezentowane na mapie i grafach przedstawia ponadto Johns Hopkins University.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Jakub Walasek/REPORTER

Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24