Z obserwacji resortu zdrowia wynika, że w województwach wschodnich, gdzie jest najmniej zaszczepionych na COVID-19, od kilkunastu dni mieszkańcy chętniej się szczepią. To prawda - ale Podlaskiemu, Lubelskiemu czy Podkarpackiemu wciąż daleko do poziomu zaszczepienia województw zachodnich.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w porannej rozmowie w Polskim Radiu w środę 6 października rano poinformował o 2085 nowych przypadkach zachorowań na COVID-19, co w porównaniu do danych sprzed tygodnia oznacza wzrost o prawie 70 proc. "To dane, które wszystkim tym, którzy się wahają, zastanawiają, czy pójść do punktu szczepień, mówią, żeby założyć ciepłe ubranie i do takiego punktu się udać. To ostatni moment, kiedy powinniśmy się zaszczepić" – przestrzegał.

Pytany, jak zachowują się mieszkańcy województw podlaskiego, lubelskiego czy podkarpackiego – w których odsetek zaszczepionych jest najmniejszy w kraju - wiceminister Kraska odpowiedział, że osób, które idą do punktu szczepień "na pewno jest więcej niż kilkanaście dni temu, ale jeszcze za mało, by te województwa osiągnęły taki poziom wyszczepienia jak na przykład na zachodzie kraju". "Tu mój gorący apel: abyśmy w tych województwach naprawdę do szczepień poszli jak najszybciej" - dodał.

Jaki jest więc poziom zaszczepienia w zachodnich, a jaki we wschodnich województwach? I czy w trzech wspomnianych więcej osób zdecydowało się przyjąć szczepionkę na COVID-19 w minionym miesiącu? O takie dane poprosiliśmy resort zdrowia.

Ruszyła rejestracja na szczepienia trzecią dawką dla kolejnych grup

Województwa zachodnie: ponad połowa zaszczepionych

Z danych, które Konkret24 otrzymał 6 października z Ministerstwa Zdrowia, wynika, że ponad 50 proc. zaszczepionych mieszkańców mają województwa centralnej i północno-zachodniej Polski. Najwięcej - 55,90 proc. - jest zaszczepionych w województwie mazowieckim. Kolejne są: Wielkopolskie - 54,49 proc. i Pomorskie – 53,29 proc. Powyżej 50 proc. zaszczepionych mają też województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, zachodniopomorskie i lubuskie.

Najmniejszy odsetek zaszczepionych mieszkańców mają województwa, o których wspominał w radiowej rozmowie wiceminister Kraska: Lubelskie - 43,71 proc., Podlaskie – 41,39 proc. i Podkarpackie – 37,66 proc.


Odsetek zaszczepionych na COVID-19 i wzrost w skali miesiąca
Odsetek zaszczepionych na COVID-19 i wzrost w skali miesiąca Foto: Konkret24 / gov.pl

Przyrost zaszczepionych: największy na zachodzie

Przypomnijmy, że według wiceministra Kraski w trzech wspomnianych województwach do punktów szczepień przychodzi więcej osób "niż kilkanaście dni temu". Rzeczywiście: choć Lubelskie i Podlaskie są na ostatnich miejscach pod względem odsetka zaszczepionych, to tygodniowy przyrost należy do najwyższych.

Od 30 września do 6 października w województwie lubelskim i podlaskim przyrost zaszczepionych wyniósł 0,27 proc.; podobnie w świętokrzyskim. Choć największy był na zachodzie kraju: w Lubuskiem – 0,31 proc. i Zachodniopomorskiem – 0,30 proc. Natomiast najmniejszy tygodniowy przyrost zaszczepionych był w Podkarpackiem i Opolskiem – 0,23 proc.

Jednak w perspektywie ostatniego miesiąca – od 7 września do 6 października - najwięcej zaszczepionych przybyło w województwie lubuskim – 1,69 proc. Wzrost powyżej 1,6 proc. zanotowały też: Warmińsko-Mazurskie – 1,66 proc., Wielkopolskie – 1,64 proc, Pomorskie i Zachodniopomorskie – 1,63 proc., Świętokrzyskie – 1,62 proc. Województwa wschodnie w ciągu całego miesiąca miały mniejsze przyrosty: Lubelskie - 1,45 proc., Podlaskie – 1,42 proc., Podkarpackie – 1,34 proc. To by potwierdzało, że na wschodzie ludzie chętniej ruszyli do punktów szczepień dopiero w ostatnich dniach.

Najmniejsze wzrosty zaszczepionych w ciągu miesiąca były w Śląskiem – 1,35 proc i Opolskiem - 1,25 proc.

Jak podało 6 października Ministerstwo Zdrowia, w pełni zaszczepionych było w Polsce 19 550 834 osób.

Najwięcej nowych przypadków także w Lubelskiem

6 października, czyli w dniu, w którym wiceminister Kraska mówił o 70-procentowym wzroście liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce, w województwie lubelskim zanotowano 459 nowych zakażeń - najwięcej w kraju. Kolejne województwa z największą liczbą nowych przypadków koronawirusa to mazowieckie - 376, podlaskie - 182 i podkarpackie - 130; najmniej nowych przypadków pojawiło się w lubuskim - 27, opolskim - 24 i świętokrzyskim - 21. (To dane, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie rano 7 października - przyp. red.).

Liczba nowych zakażeń i łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 (stan na 6 października 2021)
Liczba nowych zakażeń i łóżek zajętych przez pacjentów z COVID-19 (stan na 6 października 2021) Foto: Konkret24 / gov.pl

Dwa wschodnie województwa mają najwyższe wskaźniki, jeśli chodzi o liczbę nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców. Dla lubelskiego ten wskaźnik wynosi 2,18, dla podlaskiego - 1,55. Dla porównania - w województwie mazowieckim to 0,69 a w lubuskim 0,27.

Lubelskie jest także tym województwem, które według stanu na 6 października miało najwięcej zajętych łóżek covidowych - 348. Po nim jest mazowieckie - 302, a następnie podlaskie, w którym jest 217 zajętych łóżek covidowych, małopolskie - 191, a w podkarpackim - 185. Najmniej zajętych łóżek jest w województwie lubuskim - 30, w którym miesięczny wzrost liczby zaszczepionych jest największy w kraju.

Autor:  Piotr Jaźwiński, współpr. Gabriela Sieczkowska, zdjęcie: Shutterstock
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Szczepienia i zawały, czyli dlaczego posłanka Siarkowska wprowadza w błąd

Po tym, jak posłanka Anna Siarkowska pokazała dane o liczbie zawałów serca i udarów w podziale na pacjentów zaszczepionych i niezaszczepionych na COVID-19, wielu internautów uznało to za dowód na "szkodliwy proceder szczepionkowy", a nawet "ludobójstwo". Tłumaczymy, dlaczego nie każde dane można porównywać oraz czym się różni związek czasowy od przyczynowo-skutkowego.

Do których lekarzy specjalistów kolejki są dłuższe, do których krótsze? Wyniki najnowszego raportu

Na świadczenia w ortopedii trzeba czekać ponad 10 miesięcy, żeby dostać się do neurochirurga - ponad dziewięć, a do endokrynologa - ponad siedem. Z raportu "Barometr WHC" o dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych wynika, że choć średni czas oczekiwania na jedno świadczenie jest nieco krótszy niż w styczniu 2019 roku - to wciąż wynosi ponad trzy miesiące.

"Brakło materiału do propagandy"? Co robi minister zdrowia na tle manekina

"Teatrzyk", "inscenizacja", "propaganda" - tak internauci komentują rozpowszechniane w sieci zdjęcie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na tle manekina leżącego w łóżku szpitalnym. Jak sprawdziliśmy, w łóżku rzeczywiście położono manekina, ale wydarzenie nie miało nic wspólnego z "kowidową farsą".

Nowe badanie o grafenie w szczepionkach? Po raz kolejny niczego nie dowodzi

Za sprawą badania, na które powołano się między innymi podczas konferencji Konfederacji, wróciła teza o rzekomej obecności grafenu w szczepionkach przeciw COVID-19. Autor owego badania znany jest z pseudonaukowej działalności. Zdaniem eksperta nie przedstawił on żadnych dowodów na swoją tezę, a technika, którą przyjął, nie służy do identyfikacji grafenu.