W Polsce pandemia "trafiła na mniej zdrowe społeczeństwo"? Niestety

Śmiertelne żniwo pandemii "trafiło na mniej zdrowe społeczeństwo"?Shutterstock

Zdaniem ministra zdrowia Polska nie jest "w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie". Jak sprawdziliśmy, według danych Komisji Europejskiej żyjemy krócej niż mieszkańcy większości krajów Unii Europejskiej. Częściej niż oni umieramy na choroby układu krążenia i nowotwory.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Statystyki dotyczące liczby zgonów w Polsce w czasie pandemii rodzą pytania o rzeczywiste przyczyny - w tym m.in. o stan zdrowia społeczeństwa. Przypomnijmy: w Polsce mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników nadmiarowych zgonów. Według Eurostatu Polska z odsetkiem 22,6 proc. takich zgonów jest na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu - to dane o średnim miesięcznym wzroście liczby zgonów od marca 2020 roku do lutego 2020 roku. Natomiast według danych od marca 2020 roku do stycznia tego roku Polska była na pierwszym miejscu.

Nadmiarowe zgony od marca 2020 do lutego 2021 roku
Nadmiarowe zgony od marca 2020 do lutego 2021 rokuNadmiarowe zgony od marca 2020 do lutego 2021 rokuEurostat

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia podała, że między 12 a 18 kwietnia w Polsce zanotowano najwięcej w Europie zgonów wśród osób chorujących na COVID-19. Zmarło wówczas 3611 osób. Eksperci wyjaśniali, że przyczyną są nie tylko zakażenia COVID-19, ale i załamanie systemu opieki zdrowotnej. "To efekt wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowia. Te efekty unaoczniła pandemia, obnażyła wszystkie wady" - tłumaczył 22 kwietnia w TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Profesor Matyja: pandemia unaoczniła efekt wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowia
Profesor Matyja: pandemia unaoczniła efekt wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowiatvn24

Minister zdrowia: Polska nie jest "w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie"

Na niewydolność systemu opieki zdrowotnej zwracał uwagę 20 kwietnia w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł, że na statystyki zgonów wpływają również inne czynniki: uwarunkowania genetyczne, jakość powietrza, dieta, uprawianie sportu czy stosowanie profilaktyki. "Wszystkie te elementy potem mają rezultat dla tego, ile jest zgonów" - mówił Niedzielski.

Adam Niedzielski o stanie zdrowia Polaków
Adam Niedzielski o stanie zdrowia PolakówRadio Zet

Minister zdrowia przekonywał, że śmiertelne żniwo pandemii jest większe w społeczeństwach, w których przewidywany czas życia jest krótszy. "Bo po prostu trafia na mniej zdrowe społeczeństwo" - tłumaczył. "Niestety, wzorce zdrowotne w Polsce dotyczące właśnie profilaktyki, zdrowego odżywiania się czy takich oczywistych czynników jak konsumpcja alkoholu, palenie papierosów, niestety nie stawiają nas w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie" - podsumował.

Sprawdziliśmy więc, co wynika z danych Komisji Europejskiej dotyczących stanu zdrowia Europejczyków - i jak Polska wypada na tym tle.

Długość życia: Polacy żyją krócej niż większość Europejczyków

Według danych z 2019 roku przewidywana długość życia w Polsce w momencie narodzin wynosi 78 lat. Średnia dla 27 krajów Unii Europejskiej to 81,3 lat. Spośród mieszkańców krajów UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu najdłużej żyją Szwajcarzy i Hiszpanie - 84 lata. Przynajmniej 83 lata żyją Włosi, Islandczycy, Szwedzi, Francuzi i Norwegowie. Najkrótszy jest przewidywany czas życia dla Bułgarów - 75,1 lat. Wskaźnik dla Rumunów, Łotyszy, Litwinów i Węgrów to ok. 76 lat.

Przewidywana długość życia w krajach Europy
Przewidywana długość życia w krajach EuropyPrzewidywana długość życia w krajach EuropyKonkret24 | Komisja Europejska

Średni przewidywany okres życia mężczyzn w Polsce to 74 lata - to jedna z niższych wartości wśród innych krajów Europy. Średnia długość życia mężczyzn w samej Unii Europejskiej to 78,5 lat. Nieco lepiej jest w przypadku kobiet. Przewidywana długość życia Polek to 82 lata - a średnia dla UE to 84 lata.

Natomiast gdy spojrzeć na dane o średniej przewidywalnej długości życia Europejczyków, którzy mają 65 lat, to według średniej dla UE mają jeszcze ok. 20 lat życia przed sobą, ale w Polsce - 18,5 roku.

Otyłość: odsetek w Polsce większy niż średnia dla UE

O stanie zdrowia świadczą również statystyki dotyczące stylu życia. Na stronach KE są dane z 2017 roku o otyłości i deklarowanej aktywności fizycznej w poszczególnych krajach. Odsetek otyłych osób dorosłych wynosi w Polsce 16,9. Średnia dla krajów Unii Europejskiej wynosi 15,2 proc.

Osoby otyłe to według Komisji Europejskiej takie, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest większy lub równy 30 kg na metr kw. Największy odsetek otyłych osób dorosłych jest w Malcie - 25,7 proc. Powyżej 20 proc. otyłych jest na Łotwie, w Estonii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Czechach i na Węgrzech. Mniej niż 15 proc. otyłych dorosłych jest w Hiszpanii, Bułgarii, Norwegii, Słowacji, na Cyprze i w Belgii. A najmniejszy odsetek takich osób jest w Rumunii - 10,4 proc. i Holandii - 12,7 proc.

Odsetek otyłych osób dorosłych w krajach Europy
Odsetek otyłych osób dorosłych w krajach EuropyOdsetek otyłych osób dorosłych w krajach EuropyKonkret24 | Komisja Europejska

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 roku już wówczas otyłych było 15,6 proc. kobiet i 18,1 proc. mężczyzn. Z kolei z analizy Centrum Badania Opinii Społecznej z 2019 roku wynika, że 21 proc. Polaków jest otyłych.

Aktywność fizyczna: Polska na poziomie średniej dla UE

28,9 proc. Polaków deklaruje cotygodniową aktywność fizyczną. To wartość zbliżona do unijnej średniej: 28,3 proc. Częste uprawianie sportu deklaruje aż 71,4 proc. Estończyków; na drugim miejscu jest Wielka Brytania - 45,4 proc., na trzecim Dania - 44,1 proc.

Sceptycznie wobec sportu nastawieni są mieszkańcy Malty - tylko 6,2 proc. zadeklarowało aktywność fizyczną w cyklu tygodniowym. Podobnie Chorwaci - tam odsetek często uprawiających sport to 7,6 proc.

Odsetek dorosłych Europejczyków deklarujących cotygodniową aktywność fizyczną
Odsetek dorosłych Europejczyków deklarujących cotygodniową aktywność fizycznąOdsetek dorosłych Europejczyków deklarujących cotygodniową aktywność fizycznąKonkret24 | Komisja Europejska

Choroby układu krążenia i nowotwory: Polska poniżej średniej dla UE

W opracowaniu "Health at Glance 2020" przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) znaleźliśmy dane Eurostatu dotyczące głównych przyczyn zgonów w krajach Europy. Autorzy opracowania posługują się liczbą zgonów na 100 tys. mieszkańców.

I tak najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce były choroby układu krążenia. Z tego powodu umierało 545 osób na 100 tys. mieszkańców. Średnia dla 27 państw Unii Europejskiej wynosi 369 zgonów.

Główne przyczyny zgonów
Główne przyczyny zgonówGłówne przyczyny zgonówKonkret24 | OECD/Eurostat

Jak pokazują dane OECD, choroby te są poważnym problemem w Bułgarii, gdzie wskaźnik wynosi 1116. Wartość powyżej 800 osób jest też w Rumunii (900), Serbii (882), na Łotwie (842) i Litwie (822). Natomiast we Francji choroby układu krążenia odpowiadają jedynie za 197 śmierci na 100 tys. mieszkańców. Równie rzadkie jako przyczyna zgonu są też w Norwegii (233), Hiszpanii (238), Danii (242) i Wielkiej Brytanii (250).

Według zestawienia OECD drugą najczęstszą przyczyną zgonów są w Polsce nowotwory - z ich powodu umiera 316 osób na 100 tys. mieszkańców. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Nowotwory odpowiadają za więcej zgonów tylko na Węgrzech (350), w Chorwacji (329) i Słowacji (653). Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 253. Najmniej śmierci w wyniku choroby nowotworowej jest w Turcji (200), na Cyprze (211), w Szwajcarii (223), Finlandii (226) i na Malcie (229).

"To się właśnie stało"

- Przez lata epidemiolodzy informowali, że stan zdrowia społeczeństwa polskiego nie jest dobry, a system ochrony zdrowia nie działa tak, jak należy tego oczekiwać - mówi Rafał Halik, epidemiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Dodaje, że eksperci równolegle przestrzegali przed możliwą epidemią, która przy takich okolicznościach będzie miała tragiczne konsekwencje - To się właśnie stało. Niestety doświadczamy tego na własnej skórze - stwierdza Halik.

Komentarze po raporcie WHO. "Pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno"
Komentarze po raporcie WHO. "Pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno"Fakty po południu

Zdaniem eksperta NIZP-PZH lepsza kondycja zdrowotna Polaków pomogłaby uchronić przed śmiercią tysiące ludzi. - Czysto intuicyjnie mówię: gdybyśmy mieli bardziej zdrową populację, moglibyśmy zmniejszyć umieralność nawet o kilkadziesiąt procent - twierdzi Halik.

Przypomina ustalenia z opracowania Ministerstwa Zdrowia z 9 lutego tego roku. Według niego 82 proc. nadwyżki zgonów w 2020 roku względem 2019 wygenerowały osoby obciążone chorobami współistniejącymi. O blisko 17 proc. wzrosła liczba zgonów osób, które wcześniej leczyły się na choroby układu krążenia; o 16 proc. - wśród chorujących na cukrzycę; o 15 proc. - wśród cierpiących na schorzenia neurologiczne. Wzrosty statystyk zgonów stwierdzono też wśród cierpiących na choroby układu trawiennego, choroby psychiatryczne, choroby płuc i nowotwory.

Jeden z wykresów pokazuje udział zgonów spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2 w nadwyżce zgonów - stanowiły 43 proc. Z kolei 27 proc. stanowiły zgony wśród osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, ale śmierć nie została oznaczona jako spowodowana przez COVID-19. 30 proc. to zgony osób bez stwierdzonego zakażenia.

Nadwyżka zgonów w roku 2020 względem roku 2019 w podziale na kategorie związane z wirusem SARS-CoV-2
Nadwyżka zgonów w roku 2020 względem roku 2019 w podziale na kategorie związane z wirusem SARS-CoV-2Nadwyżka zgonów w roku 2020 względem roku 2019 w podziale na kategorie związane z wirusem SARS-CoV-2ministerstwo zdrowia

Jak wyjaśnia Rafał Halik, te 30 proc. nadmiarowych zgonów wywołały głównie choroby przewlekłe: udary, cukrzyca, które rozwijały się przez lata. Same statystyki zgonów wśród chorujących na COVID-19 mówią jednak wiele o stanie zdrowia Polaków. - Nie byłoby tylu przypadków zaostrzonego, wymagającego hospitalizacji COVID-19, gdybyśmy mieli zdrowszą populację - stwierdza ekspert NIZP-PZH. COVID-19 ma ciężki przebieg właśnie u osób obciążonych chorobami przewlekłymi, w szczególności chorobami układu krążenia. - Na tle krajów zachodniej Unii Europejskiej są one plagą w Polsce i to często u osób poniżej 65. roku życia - podsumowuje Halik.

Mężczyźni umierają przedwcześnie 2,5-krotnie częściej niż kobiety

"Polska należy do tej grupy krajów rozwiniętych, które mają wyraźny problem z przedwczesną umieralnością ludności" - czytamy w opracowaniu NIZP-PZH pt. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020". Mężczyźni umierają przedwcześnie 2,5-krotnie częściej niż kobiety.

Najczęstszą (40 proc.) przyczyną przedwczesnych zgonów u kobiet są nowotwory - najczęściej rak tchawicy, oskrzeli, płuc i piersi. W przypadku mężczyzn najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci są choroby układu krążenia (22,3 proc.) i nowotwory złośliwe (21,3 proc.).

Według opracowania NIZP-PZH w latach 2014-2018 znacznie wzrosła liczba utraconych przez Polaków lat życia z powodu cukrzycy, chorób układu oddechowego (przede wszystkim zapalenia płuc), przewlekłych chorób wątroby oraz ogółu przyczyn bezpośrednio związanych z konsumpcją alkoholu. Eksperci piszą, że wielu zgonów notowanych w Polsce można by uniknąć odpowiednią profilaktyką. Wskaźnik umieralności z powodu przyczyn, którym można zapobiegać, jest o 85 proc. wyższy niż umieralność z powodu przyczyn, które można skutecznie leczyć.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24