W Polsce pandemia "trafiła na mniej zdrowe społeczeństwo"? Niestety

Śmiertelne żniwo pandemii "trafiło na mniej zdrowe społeczeństwo"?Shutterstock

Zdaniem ministra zdrowia Polska nie jest "w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie". Jak sprawdziliśmy, według danych Komisji Europejskiej żyjemy krócej niż mieszkańcy większości krajów Unii Europejskiej. Częściej niż oni umieramy na choroby układu krążenia i nowotwory.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Statystyki dotyczące liczby zgonów w Polsce w czasie pandemii rodzą pytania o rzeczywiste przyczyny - w tym m.in. o stan zdrowia społeczeństwa. Przypomnijmy: w Polsce mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników nadmiarowych zgonów. Według Eurostatu Polska z odsetkiem 22,6 proc. takich zgonów jest na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu - to dane o średnim miesięcznym wzroście liczby zgonów od marca 2020 roku do lutego 2020 roku. Natomiast według danych od marca 2020 roku do stycznia tego roku Polska była na pierwszym miejscu.

Nadmiarowe zgony od marca 2020 do lutego 2021 roku
Nadmiarowe zgony od marca 2020 do lutego 2021 rokuNadmiarowe zgony od marca 2020 do lutego 2021 rokuEurostat

Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia podała, że między 12 a 18 kwietnia w Polsce zanotowano najwięcej w Europie zgonów wśród osób chorujących na COVID-19. Zmarło wówczas 3611 osób. Eksperci wyjaśniali, że przyczyną są nie tylko zakażenia COVID-19, ale i załamanie systemu opieki zdrowotnej. "To efekt wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowia. Te efekty unaoczniła pandemia, obnażyła wszystkie wady" - tłumaczył 22 kwietnia w TVN24 profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Profesor Matyja: pandemia unaoczniła efekt wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowia
Profesor Matyja: pandemia unaoczniła efekt wieloletnich zaniedbań w ochronie zdrowiatvn24

Minister zdrowia: Polska nie jest "w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie"

Na niewydolność systemu opieki zdrowotnej zwracał uwagę 20 kwietnia w Radiu Zet minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł, że na statystyki zgonów wpływają również inne czynniki: uwarunkowania genetyczne, jakość powietrza, dieta, uprawianie sportu czy stosowanie profilaktyki. "Wszystkie te elementy potem mają rezultat dla tego, ile jest zgonów" - mówił Niedzielski.

Adam Niedzielski o stanie zdrowia Polaków
Adam Niedzielski o stanie zdrowia PolakówRadio Zet

Minister zdrowia przekonywał, że śmiertelne żniwo pandemii jest większe w społeczeństwach, w których przewidywany czas życia jest krótszy. "Bo po prostu trafia na mniej zdrowe społeczeństwo" - tłumaczył. "Niestety, wzorce zdrowotne w Polsce dotyczące właśnie profilaktyki, zdrowego odżywiania się czy takich oczywistych czynników jak konsumpcja alkoholu, palenie papierosów, niestety nie stawiają nas w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie" - podsumował.

Sprawdziliśmy więc, co wynika z danych Komisji Europejskiej dotyczących stanu zdrowia Europejczyków - i jak Polska wypada na tym tle.

Długość życia: Polacy żyją krócej niż większość Europejczyków

Według danych z 2019 roku przewidywana długość życia w Polsce w momencie narodzin wynosi 78 lat. Średnia dla 27 krajów Unii Europejskiej to 81,3 lat. Spośród mieszkańców krajów UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu najdłużej żyją Szwajcarzy i Hiszpanie - 84 lata. Przynajmniej 83 lata żyją Włosi, Islandczycy, Szwedzi, Francuzi i Norwegowie. Najkrótszy jest przewidywany czas życia dla Bułgarów - 75,1 lat. Wskaźnik dla Rumunów, Łotyszy, Litwinów i Węgrów to ok. 76 lat.

Przewidywana długość życia w krajach Europy
Przewidywana długość życia w krajach EuropyPrzewidywana długość życia w krajach EuropyKonkret24 | Komisja Europejska

Średni przewidywany okres życia mężczyzn w Polsce to 74 lata - to jedna z niższych wartości wśród innych krajów Europy. Średnia długość życia mężczyzn w samej Unii Europejskiej to 78,5 lat. Nieco lepiej jest w przypadku kobiet. Przewidywana długość życia Polek to 82 lata - a średnia dla UE to 84 lata.

Natomiast gdy spojrzeć na dane o średniej przewidywalnej długości życia Europejczyków, którzy mają 65 lat, to według średniej dla UE mają jeszcze ok. 20 lat życia przed sobą, ale w Polsce - 18,5 roku.

Otyłość: odsetek w Polsce większy niż średnia dla UE

O stanie zdrowia świadczą również statystyki dotyczące stylu życia. Na stronach KE są dane z 2017 roku o otyłości i deklarowanej aktywności fizycznej w poszczególnych krajach. Odsetek otyłych osób dorosłych wynosi w Polsce 16,9. Średnia dla krajów Unii Europejskiej wynosi 15,2 proc.

Osoby otyłe to według Komisji Europejskiej takie, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest większy lub równy 30 kg na metr kw. Największy odsetek otyłych osób dorosłych jest w Malcie - 25,7 proc. Powyżej 20 proc. otyłych jest na Łotwie, w Estonii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Czechach i na Węgrzech. Mniej niż 15 proc. otyłych dorosłych jest w Hiszpanii, Bułgarii, Norwegii, Słowacji, na Cyprze i w Belgii. A najmniejszy odsetek takich osób jest w Rumunii - 10,4 proc. i Holandii - 12,7 proc.

Odsetek otyłych osób dorosłych w krajach Europy
Odsetek otyłych osób dorosłych w krajach EuropyOdsetek otyłych osób dorosłych w krajach EuropyKonkret24 | Komisja Europejska

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 roku już wówczas otyłych było 15,6 proc. kobiet i 18,1 proc. mężczyzn. Z kolei z analizy Centrum Badania Opinii Społecznej z 2019 roku wynika, że 21 proc. Polaków jest otyłych.

Aktywność fizyczna: Polska na poziomie średniej dla UE

28,9 proc. Polaków deklaruje cotygodniową aktywność fizyczną. To wartość zbliżona do unijnej średniej: 28,3 proc. Częste uprawianie sportu deklaruje aż 71,4 proc. Estończyków; na drugim miejscu jest Wielka Brytania - 45,4 proc., na trzecim Dania - 44,1 proc.

Sceptycznie wobec sportu nastawieni są mieszkańcy Malty - tylko 6,2 proc. zadeklarowało aktywność fizyczną w cyklu tygodniowym. Podobnie Chorwaci - tam odsetek często uprawiających sport to 7,6 proc.

Odsetek dorosłych Europejczyków deklarujących cotygodniową aktywność fizyczną
Odsetek dorosłych Europejczyków deklarujących cotygodniową aktywność fizycznąOdsetek dorosłych Europejczyków deklarujących cotygodniową aktywność fizycznąKonkret24 | Komisja Europejska

Choroby układu krążenia i nowotwory: Polska poniżej średniej dla UE

W opracowaniu "Health at Glance 2020" przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) znaleźliśmy dane Eurostatu dotyczące głównych przyczyn zgonów w krajach Europy. Autorzy opracowania posługują się liczbą zgonów na 100 tys. mieszkańców.

I tak najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce były choroby układu krążenia. Z tego powodu umierało 545 osób na 100 tys. mieszkańców. Średnia dla 27 państw Unii Europejskiej wynosi 369 zgonów.

Główne przyczyny zgonów
Główne przyczyny zgonówGłówne przyczyny zgonówKonkret24 | OECD/Eurostat

Jak pokazują dane OECD, choroby te są poważnym problemem w Bułgarii, gdzie wskaźnik wynosi 1116. Wartość powyżej 800 osób jest też w Rumunii (900), Serbii (882), na Łotwie (842) i Litwie (822). Natomiast we Francji choroby układu krążenia odpowiadają jedynie za 197 śmierci na 100 tys. mieszkańców. Równie rzadkie jako przyczyna zgonu są też w Norwegii (233), Hiszpanii (238), Danii (242) i Wielkiej Brytanii (250).

Według zestawienia OECD drugą najczęstszą przyczyną zgonów są w Polsce nowotwory - z ich powodu umiera 316 osób na 100 tys. mieszkańców. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Nowotwory odpowiadają za więcej zgonów tylko na Węgrzech (350), w Chorwacji (329) i Słowacji (653). Średnia dla Unii Europejskiej wynosi 253. Najmniej śmierci w wyniku choroby nowotworowej jest w Turcji (200), na Cyprze (211), w Szwajcarii (223), Finlandii (226) i na Malcie (229).

"To się właśnie stało"

- Przez lata epidemiolodzy informowali, że stan zdrowia społeczeństwa polskiego nie jest dobry, a system ochrony zdrowia nie działa tak, jak należy tego oczekiwać - mówi Rafał Halik, epidemiolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH). Dodaje, że eksperci równolegle przestrzegali przed możliwą epidemią, która przy takich okolicznościach będzie miała tragiczne konsekwencje - To się właśnie stało. Niestety doświadczamy tego na własnej skórze - stwierdza Halik.

Komentarze po raporcie WHO. "Pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno"
Komentarze po raporcie WHO. "Pacjenci zgłaszają się zdecydowanie za późno"Fakty po południu

Zdaniem eksperta NIZP-PZH lepsza kondycja zdrowotna Polaków pomogłaby uchronić przed śmiercią tysiące ludzi. - Czysto intuicyjnie mówię: gdybyśmy mieli bardziej zdrową populację, moglibyśmy zmniejszyć umieralność nawet o kilkadziesiąt procent - twierdzi Halik.

Przypomina ustalenia z opracowania Ministerstwa Zdrowia z 9 lutego tego roku. Według niego 82 proc. nadwyżki zgonów w 2020 roku względem 2019 wygenerowały osoby obciążone chorobami współistniejącymi. O blisko 17 proc. wzrosła liczba zgonów osób, które wcześniej leczyły się na choroby układu krążenia; o 16 proc. - wśród chorujących na cukrzycę; o 15 proc. - wśród cierpiących na schorzenia neurologiczne. Wzrosty statystyk zgonów stwierdzono też wśród cierpiących na choroby układu trawiennego, choroby psychiatryczne, choroby płuc i nowotwory.

Jeden z wykresów pokazuje udział zgonów spowodowanych zakażeniem SARS-CoV-2 w nadwyżce zgonów - stanowiły 43 proc. Z kolei 27 proc. stanowiły zgony wśród osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, ale śmierć nie została oznaczona jako spowodowana przez COVID-19. 30 proc. to zgony osób bez stwierdzonego zakażenia.

Nadwyżka zgonów w roku 2020 względem roku 2019 w podziale na kategorie związane z wirusem SARS-CoV-2
Nadwyżka zgonów w roku 2020 względem roku 2019 w podziale na kategorie związane z wirusem SARS-CoV-2Nadwyżka zgonów w roku 2020 względem roku 2019 w podziale na kategorie związane z wirusem SARS-CoV-2ministerstwo zdrowia

Jak wyjaśnia Rafał Halik, te 30 proc. nadmiarowych zgonów wywołały głównie choroby przewlekłe: udary, cukrzyca, które rozwijały się przez lata. Same statystyki zgonów wśród chorujących na COVID-19 mówią jednak wiele o stanie zdrowia Polaków. - Nie byłoby tylu przypadków zaostrzonego, wymagającego hospitalizacji COVID-19, gdybyśmy mieli zdrowszą populację - stwierdza ekspert NIZP-PZH. COVID-19 ma ciężki przebieg właśnie u osób obciążonych chorobami przewlekłymi, w szczególności chorobami układu krążenia. - Na tle krajów zachodniej Unii Europejskiej są one plagą w Polsce i to często u osób poniżej 65. roku życia - podsumowuje Halik.

Mężczyźni umierają przedwcześnie 2,5-krotnie częściej niż kobiety

"Polska należy do tej grupy krajów rozwiniętych, które mają wyraźny problem z przedwczesną umieralnością ludności" - czytamy w opracowaniu NIZP-PZH pt. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020". Mężczyźni umierają przedwcześnie 2,5-krotnie częściej niż kobiety.

Najczęstszą (40 proc.) przyczyną przedwczesnych zgonów u kobiet są nowotwory - najczęściej rak tchawicy, oskrzeli, płuc i piersi. W przypadku mężczyzn najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci są choroby układu krążenia (22,3 proc.) i nowotwory złośliwe (21,3 proc.).

Według opracowania NIZP-PZH w latach 2014-2018 znacznie wzrosła liczba utraconych przez Polaków lat życia z powodu cukrzycy, chorób układu oddechowego (przede wszystkim zapalenia płuc), przewlekłych chorób wątroby oraz ogółu przyczyn bezpośrednio związanych z konsumpcją alkoholu. Eksperci piszą, że wielu zgonów notowanych w Polsce można by uniknąć odpowiednią profilaktyką. Wskaźnik umieralności z powodu przyczyn, którym można zapobiegać, jest o 85 proc. wyższy niż umieralność z powodu przyczyn, które można skutecznie leczyć.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24