Zakażenia wariantem Delta koronawirusa potwierdzono już w 35 krajach Europy. W Polsce najwięcej takich zachorowań wykryto w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Największą grupę zakażonych stanowią trzydziestolatkowie.
Wariant Delta zaczyna dominować już w całej Europie, także i u nas w kraju" - przyznał 26 lipca w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mówiąc o 246 potwierdzonych przypadkach zakażenia Deltą w Polsce, powiedział, że jest to "prawie 70 procent wszystkich próbek, które badamy". Przyznał jednak, że próbek jest niewiele, bo nowych zakażeń w Polsce nie jest dużo. "Gdy spojrzymy na kraje Europy Zachodniej, to wariant Delta w Niemczech to jest ponad 80 procent [zakażeń] i zarówno szczepionka AstraZeneca, jak i szczepionka firmy Pfizer zabezpiecza nas przed tym nowym wariantem" - mówił Kraska. Jak zaznaczył, szczepionki są skuteczne, ale nigdy nie zabezpieczą nas w stu procentach przed zakażeniem.
Z danych dostępnych 27 lipca w bazie GISAID (globalna inicjatywa naukowców śledzących m.in. warianty SARS-CoV-2) wynika, że zakażenia wariantem Delta zidentyfikowano w co najmniej 111 krajach. Do tej pory wiemy o potwierdzonych 268,4 tys. przypadkach Delty na świecie.
Przypominamy, że w rzeczywistości zakażeń tym wariantem może być więcej, niż raportują państwa, bo nie wszystkie zachorowania są weryfikowane. Według danych dostępnych 27 lipca najwięcej przypadków Delty potwierdzono w:
Wielkiej Brytanii - 167 856
Stanach Zjednoczonych - 24 635
Indiach - 15 474.
Jak przekazało redakcji Konkret24 Ministerstwo Zdrowia, w Polsce do 26 lipca wykryto 226 przypadków zakażeń wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 (więc to inna liczba od tej, którą podał wiceminister Kraska w radiu).
Przedstawiamy, w których krajach Europy wykryto najwięcej Delty oraz jak zakażenia tym wariantem rozkładają się w poszczególnych województwach i grupach wiekowych w Polsce.
Gdzie jest najwięcej zakażeń Deltą w Europie
Gdy 20 lipca analizowaliśmy zakażenia Deltą w Europie, wyszczególniliśmy 10 krajów, w których stwierdzono ich najwięcej. Po tygodniu nadal te 10 państw dominuje - wynika z danych GISAID z 27 lipca - tylko zmieniła się ich kolejność. Zakażeń Deltą przybyło bowiem najbardziej we Włoszech, Belgii, Francji, Holandii.
Na mapie zaznaczyliśmy 10 państw Europy, w których do 27 lipca wykryto najwięcej zakażeń Deltą. Na czele jest wspominana już Wielka Brytania, za nią są kolejno: Dania - 10 510, Niemcy - 4640, Hiszpania - 3690, Włochy - 3459, Portugalia - 3177, Belgia - 2624, Holandia - 2516, Francja - 2468 i Szwecja - 2464.
Wariant Delta potwierdzony w 35 państwach Europy
Zakażenia wariantem Delta potwierdzono do 27 lipca w 35 europejskich państwach. Tydzień wcześniej nie było jeszcze takich zachorowań w: Rumunii (teraz: 95), Monako (34) i Mołdawii (11).
Przy czym w porównaniu do statystyk GISAID prezentowanych w Konkret24 przed tygodniem dane dla Macedonii Północnej zmieniły się: teraz liczba zakażeń Deltą w tym kraju wynosi siedem, a wcześniej - 47. Niektóre kraje dokonują bowiem na bieżąco korekt swoich zgłoszeń do bazy GISAID.
W większości państw przybyło zakażeń Deltą. Najwięcej w Wielkiej Brytanii - o 15,9 tys. i w Danii - o 5 tys. Ponad tysiąc więcej przypadków jest teraz w Holandii (o 1195), Hiszpanii (o 1095) i w Niemczech (o 1081).
Delta w Polsce: najwięcej w województwach pomorskim i zachodniopomorskim
Gdy 13 lipca pisaliśmy o Delcie w Polsce, wtedy zweryfikowanych zakażeń tym wariantem było 153. Według Ministerstwa Zdrowia do 26 lipca zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej już 226 przypadków zakażeń wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2. To jednak o 28 mniej, niż wynika z danych GISAID (254), zaś wiceminister Kraska podał liczbę 246.
O przyczynę tych rozbieżności zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. "Wartości wskazane przez pana ministra są prawidłowe" - brzmi odpowiedź biura prasowego resortu. Jak wyjaśnia, dane o wariantach SARS-CoV-2 zbierane są do dwóch głównych systemów: bazy danych molekularnych GISAID-EpiCoV, gdzie przechowywane są sekwencje genomu wirusa od osób zakażonych, ale bez ich identyfikacji (dane anonimowe) oraz w krajowym systemie nadzoru epidemiologicznego, w którym każda osoba zakażona jest zidentyfikowana i poddana wywiadowi epidemiologicznemu przez Państwową Inspekcję Sanitarną; tam gromadzi się szczegółowe informacje epidemiologiczne o każdej z tych osób.
Następnie w opracowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH PIB systemie SRWE dane molekularne z bazy GISAID są łączone z danymi epidemiologicznymi osób zakażonych i w ten sposób otrzymujemy dane potwierdzone o wariantach w Polsce. "Opisany proces jest rozciągnięty w czasie i stąd wynikają różnice w podawanych danych. Ministerstwo Zdrowia podaje dane z systemu SRWE, gdyż są już zweryfikowane i przez to bardziej miarodajne" - wyjaśnia biuro prasowe.
Opierając się więc na danych przekazanych przez resort, przedstawiamy, ile zakażeń Deltą wykryto w poszczególnych województwach do 26 lipca. Najwięcej w pomorskim - 42, zachodniopomorskim - 37, mazowieckim i wielkopolskim - po 27.
W sześciu województwach wykryto tylko po kilka przypadków Delty. Natomiast żadnego nie stwierdzono w dwóch województwach: podkarpackim i świętokrzyskim.
Poniżej przedstawiamy, jak zakażenia Deltą rozkładały się 26 lipca w 14 województwach:
pomorskie - 42
zachodniopomorskie - 37
mazowieckie- 27
wielkopolskie - 27
lubuskie - 25
małopolskie - 21
śląskie - 17
warmińsko-mazurskie -13
kujawsko-pomorskie - 6
opolskie - 3
dolnośląskie - 2
lubuskie - 2
łódzkie - 2
podlaskie - 2.
Wśród zakażonych Deltą w Polsce najwięcej 30-latków
Według danych resortu zdrowia w poszczególnych grupach wiekowych liczba zakażonych wirusem Delta wynosi:
do 15 lat - 32
15-19 lat - 9
20-24 lat - 14
25-29 lat - 24
30-39 lat - 50
40-49 lat - 39
50-59 lat - 24
60-74 lata - 29
75 lat i więcej - 5.
Najwięcej przypadków Delty stwierdzono więc u osób w wieku 30-39 lat, a potem kolejno w grupie 40-49 lat i grupie do 15. roku życia.
Inne warianty SARS-CoV-2 w Polsce
Resort przekazał nam również informacje o innych wariantach SARS-CoV-2 zidentyfikowanych w Polsce. Chodzi o warianty: Gamma, Beta i Lambda. I tak do 26 lipca wykryto 18 przypadków wariantu Gamma w ośmiu województwach:
małopolskim - 5
śląskim - 4
pomorskim -3
mazowieckim - 2
lubelskim - 1
łódzkim - 1
opolskim - 1
podkarpackim - 1
Jeśli chodzi o wariant Beta, zachorowań z jego powodu jest nieco więcej - 37. Liczba przypadków Bety nie wzrosła od 12 lipca. Do tej pory wykryto go w 10 województwach:
pomorskie - 18
warmińsko-mazurskie - 7
dolnośląskie - 2
mazowieckie - 2
opolskie - 2
zachodniopomorskie - 2
kujawsko-pomorskie - 1
małopolskie - 1
podkarpackie - 1
podlaskie - 1.
Ponadto dotychczas wykryto w Polsce cztery przypadki wariantu Lambda - trzy w województwie łódzkim, kolejny - w województwie pomorskim.
Światowa Organizacja zdrowia klasyfikuje warianty Beta i Gamma (razem z Deltą) do tzw. grupy wariantów alarmowych. Za to Lambda należy do grupy zwanej "warianty zainteresowania".
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Robin Utrecht/ABACA/PAP