Wariant Delta w Polsce i Europie. Gdzie najwięcej, która grupa wiekowa dominuje


Zakażenia wariantem Delta koronawirusa potwierdzono już w 35 krajach Europy. W Polsce najwięcej takich zachorowań wykryto w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i wielkopolskim. Największą grupę zakażonych stanowią trzydziestolatkowie.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wariant Delta zaczyna dominować już w całej Europie, także i u nas w kraju" - przyznał 26 lipca w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mówiąc o 246 potwierdzonych przypadkach zakażenia Deltą w Polsce, powiedział, że jest to "prawie 70 procent wszystkich próbek, które badamy". Przyznał jednak, że próbek jest niewiele, bo nowych zakażeń w Polsce nie jest dużo. "Gdy spojrzymy na kraje Europy Zachodniej, to wariant Delta w Niemczech to jest ponad 80 procent [zakażeń] i zarówno szczepionka AstraZeneca, jak i szczepionka firmy Pfizer zabezpiecza nas przed tym nowym wariantem" - mówił Kraska. Jak zaznaczył, szczepionki są skuteczne, ale nigdy nie zabezpieczą nas w stu procentach przed zakażeniem.

Z danych dostępnych 27 lipca w bazie GISAID (globalna inicjatywa naukowców śledzących m.in. warianty SARS-CoV-2) wynika, że zakażenia wariantem Delta zidentyfikowano w co najmniej 111 krajach. Do tej pory wiemy o potwierdzonych 268,4 tys. przypadkach Delty na świecie.

Wiceminister zdrowia o zakażeniach mutacją Delta w Polsce. "Zaczyna dominować"
Wiceminister zdrowia o zakażeniach mutacją Delta w Polsce. "Zaczyna dominować"Polskie Radio/TVN24

Przypominamy, że w rzeczywistości zakażeń tym wariantem może być więcej, niż raportują państwa, bo nie wszystkie zachorowania są weryfikowane. Według danych dostępnych 27 lipca najwięcej przypadków Delty potwierdzono w:

Wielkiej Brytanii - 167 856

Stanach Zjednoczonych - 24 635

Indiach - 15 474.

Jak przekazało redakcji Konkret24 Ministerstwo Zdrowia, w Polsce do 26 lipca wykryto 226 przypadków zakażeń wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 (więc to inna liczba od tej, którą podał wiceminister Kraska w radiu).

Przedstawiamy, w których krajach Europy wykryto najwięcej Delty oraz jak zakażenia tym wariantem rozkładają się w poszczególnych województwach i grupach wiekowych w Polsce.

Gdzie jest najwięcej zakażeń Deltą w Europie

Gdy 20 lipca analizowaliśmy zakażenia Deltą w Europie, wyszczególniliśmy 10 krajów, w których stwierdzono ich najwięcej. Po tygodniu nadal te 10 państw dominuje - wynika z danych GISAID z 27 lipca - tylko zmieniła się ich kolejność. Zakażeń Deltą przybyło bowiem najbardziej we Włoszech, Belgii, Francji, Holandii.

Na mapie zaznaczyliśmy 10 państw Europy, w których do 27 lipca wykryto najwięcej zakażeń Deltą. Na czele jest wspominana już Wielka Brytania, za nią są kolejno: Dania - 10 510, Niemcy - 4640, Hiszpania - 3690, Włochy - 3459, Portugalia - 3177, Belgia - 2624, Holandia - 2516, Francja - 2468 i Szwecja - 2464.

10 państw Europy, w których wykryto najwięcej zakażeń Deltą (dane z 27 lipca 2021)tvn24 | GISAID

Wariant Delta potwierdzony w 35 państwach Europy

Zakażenia wariantem Delta potwierdzono do 27 lipca w 35 europejskich państwach. Tydzień wcześniej nie było jeszcze takich zachorowań w: Rumunii (teraz: 95), Monako (34) i Mołdawii (11).

Przy czym w porównaniu do statystyk GISAID prezentowanych w Konkret24 przed tygodniem dane dla Macedonii Północnej zmieniły się: teraz liczba zakażeń Deltą w tym kraju wynosi siedem, a wcześniej - 47. Niektóre kraje dokonują bowiem na bieżąco korekt swoich zgłoszeń do bazy GISAID.

Liczba zakażeń Deltą w państwach Europy (dane z 27 lipca 2021) tvn24 | GISAID

W większości państw przybyło zakażeń Deltą. Najwięcej w Wielkiej Brytanii - o 15,9 tys. i w Danii - o 5 tys. Ponad tysiąc więcej przypadków jest teraz w Holandii (o 1195), Hiszpanii (o 1095) i w Niemczech (o 1081).

Delta w Polsce: najwięcej w województwach pomorskim i zachodniopomorskim

Gdy 13 lipca pisaliśmy o Delcie w Polsce, wtedy zweryfikowanych zakażeń tym wariantem było 153. Według Ministerstwa Zdrowia do 26 lipca zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej już 226 przypadków zakażeń wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2. To jednak o 28 mniej, niż wynika z danych GISAID (254), zaś wiceminister Kraska podał liczbę 246.

O przyczynę tych rozbieżności zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. "Wartości wskazane przez pana ministra są prawidłowe" - brzmi odpowiedź biura prasowego resortu. Jak wyjaśnia, dane o wariantach SARS-CoV-2 zbierane są do dwóch głównych systemów: bazy danych molekularnych GISAID-EpiCoV, gdzie przechowywane są sekwencje genomu wirusa od osób zakażonych, ale bez ich identyfikacji (dane anonimowe) oraz w krajowym systemie nadzoru epidemiologicznego, w którym każda osoba zakażona jest zidentyfikowana i poddana wywiadowi epidemiologicznemu przez Państwową Inspekcję Sanitarną; tam gromadzi się szczegółowe informacje epidemiologiczne o każdej z tych osób.

Następnie w opracowanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH PIB systemie SRWE dane molekularne z bazy GISAID są łączone z danymi epidemiologicznymi osób zakażonych i w ten sposób otrzymujemy dane potwierdzone o wariantach w Polsce. "Opisany proces jest rozciągnięty w czasie i stąd wynikają różnice w podawanych danych. Ministerstwo Zdrowia podaje dane z systemu SRWE, gdyż są już zweryfikowane i przez to bardziej miarodajne" - wyjaśnia biuro prasowe.

Opierając się więc na danych przekazanych przez resort, przedstawiamy, ile zakażeń Deltą wykryto w poszczególnych województwach do 26 lipca. Najwięcej w pomorskim - 42, zachodniopomorskim - 37, mazowieckim i wielkopolskim - po 27.

Wariant Delta wirusa SARS-CoV-2. Gdzie i ile przypadków stwierdzono w Polsce (stan na 26 lipca 2021)tvn24 | ministerstwo zdrowia

W sześciu województwach wykryto tylko po kilka przypadków Delty. Natomiast żadnego nie stwierdzono w dwóch województwach: podkarpackim i świętokrzyskim.

Poniżej przedstawiamy, jak zakażenia Deltą rozkładały się 26 lipca w 14 województwach:

pomorskie - 42

zachodniopomorskie - 37

mazowieckie- 27

wielkopolskie - 27

lubuskie - 25

małopolskie - 21

śląskie - 17

warmińsko-mazurskie -13

kujawsko-pomorskie - 6

opolskie - 3

dolnośląskie - 2

lubuskie - 2

łódzkie - 2

podlaskie - 2.

Wśród zakażonych Deltą w Polsce najwięcej 30-latków

Według danych resortu zdrowia w poszczególnych grupach wiekowych liczba zakażonych wirusem Delta wynosi:

do 15 lat - 32

15-19 lat - 9

20-24 lat - 14

25-29 lat - 24

30-39 lat - 50

40-49 lat - 39

50-59 lat - 24

60-74 lata - 29

75 lat i więcej - 5.

Najwięcej przypadków Delty stwierdzono więc u osób w wieku 30-39 lat, a potem kolejno w grupie 40-49 lat i grupie do 15. roku życia.

Inne warianty SARS-CoV-2 w Polsce

Resort przekazał nam również informacje o innych wariantach SARS-CoV-2 zidentyfikowanych w Polsce. Chodzi o warianty: Gamma, Beta i Lambda. I tak do 26 lipca wykryto 18 przypadków wariantu Gamma w ośmiu województwach:

małopolskim - 5

śląskim - 4

pomorskim -3

mazowieckim - 2

lubelskim - 1

łódzkim - 1

opolskim - 1

podkarpackim - 1

Jeśli chodzi o wariant Beta, zachorowań z jego powodu jest nieco więcej - 37. Liczba przypadków Bety nie wzrosła od 12 lipca. Do tej pory wykryto go w 10 województwach:

pomorskie - 18

warmińsko-mazurskie - 7

dolnośląskie - 2

mazowieckie - 2

opolskie - 2

zachodniopomorskie - 2

kujawsko-pomorskie - 1

małopolskie - 1

podkarpackie - 1

podlaskie - 1.

Ponadto dotychczas wykryto w Polsce cztery przypadki wariantu Lambda - trzy w województwie łódzkim, kolejny - w województwie pomorskim.

Światowa Organizacja zdrowia klasyfikuje warianty Beta i Gamma (razem z Deltą) do tzw. grupy wariantów alarmowych. Za to Lambda należy do grupy zwanej "warianty zainteresowania".

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Robin Utrecht/ABACA/PAP

Pozostałe wiadomości

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24