W 32 państwach Europy potwierdzono już występowanie wariantu Delta koronawirusa. Najwięcej - ponad 150 tys. - w Wielkiej Brytanii. Po parę tysięcy takich zakażeń jest już w Danii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii czy Szwecji. Polska do czołówki nie należy.

Służby medyczne w Hiszpanii alarmują, że rośnie liczba hospitalizowanych wskutek zakażenia wariantem Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Jest on odpowiedzialny za większość nowych zakażeń w tym kraju. "Na Balearach odsetek infekcji wywołanych wariantem Delta sięga już 85 procent. Podobny poziom występuje na głównej wyspie tego archipelagu, Majorce" - informował "Diario de Mallorca". Wariant Delta spowodował też znaczący wzrost liczby zakażeń w Izraelu i w Wielkiej Brytanii.

Jak wynika z danych bazy GISAID - globalnej inicjatywy naukowców śledzących m.in. warianty SARS-CoV-2 - zakażenia Deltą potwierdzono do 20 lipca w 104 państwach. Najwięcej w:

  • Wielkiej Brytanii - 151 957
  • Stanach Zjednoczonych - 15 776
  • Indiach - 13 575.

Przy czym są to dane o zidentyfikowanych przypadkach wariantu Delta, których w rzeczywistości może być więcej.

Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski o wariancie Delta koronawirusa

Delta w Europie: 10 najbardziej dotkniętych państw

Przedstawiamy dane dostępne w bazie GISAID 20 lipca. Na mapie wyszczególniliśmy 10 państw Europy, w których dotychczas wykryto najwięcej zakażeń Deltą. Poza wspomnianą już Wielką Brytanią, są to: Dania - 5501 przypadków, Niemcy - 3559, Hiszpania - 2595, Portugalia - 2495, Szwecja - 2411, Włochy - 2218, Belgia - 2023, Francja - 1875, Holandia - 1321.

10 państw Europy, w których wykryto najwięcej zakażeń Deltą (dane z 20 lipca 2021)
10 państw Europy, w których wykryto najwięcej zakażeń Deltą (dane z 20 lipca 2021) Foto: tvn24 / GISAID

Wariant potwierdzony w 32 krajach Europy

Statystyki GISAID pokazują, że przypadki zakażeń Deltą potwierdzono do 20 lipca w 32 krajach Europy. Pod względem liczb wyraźnie odstaje Wielka Brytania z ponad 151 tys. zakażeń. W 10 krajach wykryto między 5,5 a 1,1 tys. zakażeń Deltą, a w siedmiu krajach - od 100 do ponad 700 przypadków. Najmniej takich zakażeń raportowano dotychczas w Serbii i Kosowie - po dwa oraz w Ukrainie - trzy. Żadnego wykrytego przypadku Delty nie zgłosili jeszcze np. Węgrzy.

W Polsce do 20 lipca wykryto 194 zakażenia wariantem Delta. Gdy przed tygodniem informowaliśmy o występowaniu tego wariantu w poszczególnych województwach, zakażeń nim w Polsce było w sumie 153.

Warto pamiętać, że zakażenia Deltą odnotowano w tych europejskich krajach, do których Polacy chętnie wyjeżdżają na wakacje. Najwięcej w: Hiszpanii (2595), Portugalii (2495), Włoszech (2218) i Turcji (611). Poniżej stu takich zakażeń wykryto do 20 lipca na Malcie (35), w Chorwacji (28) i Grecji (10).

Liczba zakażeń Deltą w państwach Europy (stan na 20 lipca 2021)
Liczba zakażeń Deltą w państwach Europy (stan na 20 lipca 2021) Foto: GISAID
Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Pozostałe

"Część szczepionek to placebo"? Nie. Wyjaśniamy wątpliwości

Wypowiedź brytyjskiego ministra o badaniach klinicznych szczepionki Novavax internauci interpretują w ten sposób, że część szczepionek przeciw COVID-19 to zwykłe placebo. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, kiedy stosuje się placebo i na czym polega metoda "podwójnie ślepej próby" w badaniach klinicznych.

"Niewiarygodny skok" siatkarki Paoli Egonu? Niewiarygodny, bo nieprawdziwy

Włoska siatkarka Paola Egonu słynie z wysokiego wyskoku. Dlatego internauci zachwycają się krążącym w sieci zdjęciem zrobionym rzekomo na igrzyskach w Tokio, na którym widać siatkarkę w wyskoku, gdy "jej kolana są na wysokości siatki". Jednak tak wysoko nie skoczyła, a zdjęcie nie pochodzi z Tokio.

Gdzie bez dowodu szczepienia nie wpuszczą do restauracji, kawiarni, muzeum? Sprawdzamy

W Irlandii już od dziś nie wejdziemy do pubu bez dowodu zaszczepienia na COVID-19. We Francji od sierpnia kawiarnie i restauracje nie będą przyjmować gości bez takiego certyfikatu. W Wielkiej Brytanii podobne przepisy zaczną obowiązywać we wrześniu. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić, gdzie nie wpuszczą już nas bez certyfikatu covidowego.

"Co słychać w RPA"? Nie to, co pokazuje ten film

"Nigdy więcej apartheidu" - brzmiał jeden z komentarzy do rozsyłanego w mediach społecznościowych nagrania, na którym widać strzelaninę z udziałem czarnoskórych osób. Internauci uznali, że to sceny z Republiki Południowej Afryki. Nie jest to prawdą.