Jakubiak wątpi, że to człowiek zmienia klimat. Pyta: ile było fabryk, gdy powstawały Mazury

Źródło:
Konkret24

"Pamięta pani jak się lodowce cofnęły z ocieplenia klimatu? Ile tych fabryk wtedy było?" - pytał w publicznej telewizji poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak. W ten sposób sugerował, że obecne zmiany klimatu są czymś naturalnym, bo zachodziły także przed epoką industrialną. Tymczasem zdecydowana większość naukowców uważa, że za obecne ocieplenie klimatu odpowiedzialny jest człowiek.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Energetyka wiatrowa i propozycje zmian w ustawie wiatrakowej grupy posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi, Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej były jednym z tematów rozmowy gości programu "Woronicza 17" w TVP Info w niedzielę, 10 grudnia. W tej sprawie głos zabrali między innymi Marek Jakubiak, poseł koła Kukiz'15 (wybrany w ostatnich wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości) oraz posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan.

"Wie pani, skąd się Mazury wzięły, Pojezierze Mazurskie? Wie pani?" - Jakubiak w pewnym momencie zaczął dopytywać posłankę Ueberhan. "Pamięta pani, jak się lodowce cofnęły z ocieplenia klimatu? Ile tych fabryk wtedy było?" - pytał dalej gdy posłanka nie odpowiadała.

"Nie żyję tak długo, więc nie będę się odnosić" - odparła Ueberhan nie ukrywając śmiechu.

"Więc dajmy spokój, to są iluzoryczne tematy zastępcze, które przemysł…" - zaczął odpowiadać Jakubiak. "Nieprawda" – zareagował na słowa posła Kukiz'15 senator PSL, Jan Filip Libicki.

Jakubiak kontynuował: "...energetyczny po prostu produkuje dla naiwnych i tyle. Natomiast cykle na Ziemi... My jesteśmy po prostu jeszcze za dużymi arogantami naukowymi, żebyśmy wiedzieli o procesach, które zachodzą na ziemi przez miliony lat".

"Fakty geologiczne są niewygodne dla lewactwa" vs. "Jakubiak niech się douczy"

W niedzielę 10 grudnia fragment wypowiedzi Jakubiaka w serwisie X.com zrelacjonował jeden z anonimowych internautów. "Jakubiak do lewaczki: - Wie pani jak powstały Mazury? - ...cisza... - Lodowiec się cofnął w wyniku globalnego ocieplenia. A ile wtedy było fabryk? - ...cisza... Wszystko w temacie" - czytamy w popularnym poście, który wyświetliło ponad 375 tys. użytkowników. Wpisowi towarzyszył kadr z programu "Woronicza 17". Jego zrzut ekranu pojawił się także w serwisie Facebook.

Post opublikowany w serwisie X.com 10 grudnia 2023 rokuX.com

Wielu internautów komentowało popularny wpis. Jedni szydzili z posłanki Lewicy: "Taki nokaut, że aż mi kobiety szkoda"; "Nie wiem, o co chodzi, ale wygląda, że zaorał"; "I pozamiatał Jakubiak. Tym rzekomo wyszkolonym trudno i łopatą nałożyć"; "Fakty geologiczne są niewygodne dla lewactwa" (pisownia wszystkich postów oryginalna).

Kolejni krytykowali Jakubiaka: "Głębia rozumowania godna wioskowego głupka..."; "To świadczy jedynie o tym, że p. Jakubiak delikatnie mówiąc, nie ogarnia podstaw fizyki i geografii. I to pomimo tego, że o GO pisze się bardzo dużo od nastu lat" (GO - globalne ocieplenie - red); "To taki sam mądry argument jak twierdzenie, że pożar nie był podpaleniem, bo przed pojawieniem się ludzi nie było podpalaczy, a pożary były. Trzeba się wykazać kompletną nieumiejętnością myślenia, żeby uznać to za zaoranie"; "Klimat zmienia się bez udziału człowieka, ale wtedy fazy ocieplenia lub ochłodzenia są powolne, trwają tysiące lat. Teraz to ogromne przyspieszenie tempa zmian przez działalność człowieka. Jakubiak niech się douczy i ty też".

Przyczyną obecnej zmiany klimatu jest działalność człowieka

Słowa Jakubiaka o cofającym się lodowcu i fabrykach sugerują, że obecnie trwająca zmiana klimatu jest czymś naturalnym, tak jak te, które miały miejsce dużo wcześniej (ostatni lodowiec wycofał się z terenu Polski ok. 10-12 tys. lat temu, wtedy też powstawały mazurskie jeziora). Działalność człowieka, czyli np. wspominane przez posła fabryki, nie są przyczyną przeobrażeń klimatu.

Tego rodzaju argumentację obalały m.in. w lutym 2023 roku redakcje serwisu Energetyka24 i Demagog ramach projektu "#Faktyoklimacie". Podobnie jak jeden z internautów komentujący słowa Jakubiaka, podali przykład pożaru: "Twierdzenie, że człowiek nie może wpływać na klimat, bo on zmieniał się jeszcze przed istnieniem człowieka, jest tak samo sensowne, jak twierdzenie, że podpalenia nie istnieją, bo pożary wybuchały także w czasach dinozaurów, a więc wtedy, kiedy ludzi na świecie nie było. Innymi słowy mówiąc: niekiedy różne działania mogą prowadzić do podobnych skutków".

Jak zauważyli "historyczne zmiany klimatu pokazują, jak nienaturalne jest to, co obecnie dzieje się z atmosferą Ziemi". Zmiany klimatu przed epoką przemysłową zachodziły w przewidywalnych cyklach - wpływ na nie miały zmienna aktywność słoneczna oraz różnice w orbicie Ziemi. To działalność człowieka polegająca na emisji gazów cieplarnianych zaburzyła te cykle. "Średnia temperatura Ziemi rośnie, mimo spadku mocy promieniowania docierającego ze Słońca do Ziemi" - podkreślił Marcin Popkiewicz, założyciel i jeden z redaktorów portalu Nauka o klimacie w styczniu 2020 roku.

Autorzy projektu "#Faktyoklimacie", zwracają uwagę za Marcinem Popkiewiczem (tekst z 2008 roku), na przyspieszone tempo zmian klimatu w epoce industrialnej. Pomiędzy rokiem 1000 a 1600 średnia temperatura powierzchni Ziemi zmieniła się o zaledwie pół stopnia Celsjusza. Za to w ciągu ostatnich 150 lat zmiana sięgnęła ok. 1 stopnia Celsjusza.

W 2021 roku badacze z Uniwersytetu Arizona w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Nature" przedstawili analizę zmian temperatury na Ziemi na przestrzeni ostatnich 24 tys. lat. Zarówno tempo, jak i skala ocieplenia z ostatnich 150 lat są niespotykane w porównaniu ze zmianami z ostatnich 24 tys. lat - stwierdzili autorzy w streszczeniu artykułu.

Twierdzenie o tym, że "ocieplenie jest naturalne, udział człowieka jest minimalny" portal Nauka o klimacie weryfikował ponad dziesięć lat temu. "Ocieplenie powodują gazy cieplarniane, a dziś to człowiek zwiększa ich zawartość w atmosferze. Świadczą o tym niezależne pomiary, wykonywane z Ziemi i z kosmosu, w atmosferze i w oceanach, w stacjach meteorologicznych i w laboratoriach" - wyjaśnił.

Międzynarodowa organizacja World Wide Fund for Nature (WWF) argument "klimat ziemi zawsze się zmieniał" uznała za jeden z dziesięciu najczęściej pojawiających się mitów na temat zmian klimatycznych. "W ciągu 4,5 miliarda lat historii Ziemi klimat bardzo się zmienił. To prawda. Ale gwałtownego ocieplenia, które obserwujemy obecnie, nie można wytłumaczyć naturalnymi cyklami ocieplenia i ochłodzenia. Zmiany, które normalnie zachodziłyby przez setki tysięcy lat, zachodzą w ciągu dziesięcioleci" - wyjaśnia WWF. "To znacznie szybsze ocieplenie jest związane z poziomem dwutlenku węgla w atmosferze, który wzrasta od czasów rewolucji przemysłowej. Tak więc, kiedy ludzie mówią dziś o zmianach klimatu, mają na myśli antropogeniczne (spowodowane przez człowieka) zmiany klimatu" - dodaje.

Zdecydowana większość naukowców jest zgodna co do przyczyny zmian klimatycznych. W 99 proc. pracach naukowych z zakresu klimatu podano, że za obecne globalne ocieplenie odpowiada człowiek, wynika z badania literatury naukowej opublikowanego w 2021 roku. Podobna analiza z 2013 roku pokazała, że naukowy konsensus w tej kwestii wynosił 97. proc.

O tym, w jakim stopniu człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych, pisaliśmy w Konkret24 w 2019 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Przez dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskim internecie pojawiło się wiele przekazów, fake newsów i działań dezinformacyjnych wymierzonych w ten kraj, jego obywateli, także tych, którzy schronili się w Polsce. Rozprawialiśmy się z nimi w Konkret24. Przypominamy niektóre z nich.

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości pakt migracyjny został "podpisany", zawarte są w nim mechanizmy "przymusowej relokacji", a do UE miałoby trafić 4,5 mln migrantów, z czego do Polski 380 tysięcy. Opisujemy, co w tych przekazach jest manipulacją.

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska nie wierzy w realizację unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Przekonywała w wywiadzie, że tak samo uważa europejska agencja zajmująca się środowiskiem. Tyle że w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska nic takiego nie ma.

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Szykuje się nowy podatek!" - alarmują internauci, rozsyłając zrzut ekranu tytułu tekstu jednego z serwisów. Postom towarzyszą komentarze o "eurokołchodzie" i "goleniu frajerów". Tłumaczymy, z czym związana ma być opłata za ogrzewanie węglem i gazem - bo zaplanowano ją dopiero za kilka lat, nie będą jej ponosić właściciele lokali, a jej wysokość wciąż nie jest znana.

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na krytykę obecnej władzy co do sposobu realizacji CPK twierdzi, że w tej sprawie istniało "ponadpartyjne poparcie". Tak samo przekonuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Tyle że wyniki głosowań nad kluczowymi dla tego projektu ustawami pokazują co innego.

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji rozpowszechniają kilkusekundowy fragment wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że sprawa niemieckich reparacji została zamknięta wiele lat temu. Te słowa zostały wyrwane z kontekstu. Sens całej wypowiedzi polskiego premiera jest inny od tego, co twierdzą politycy opozycji.

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Niektóre media, a za nimi część internautów, w tym poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski, szerzyli informację o profanacji "polskiego" cmentarza w Brodach w obwodzie lwowskim. Sprawę zbadał na miejscu i zdementował polski konsulat we Lwowie.

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Źródło:
Konkret24