"Pamięta pani jak się lodowce cofnęły z ocieplenia klimatu? Ile tych fabryk wtedy było?" - pytał w publicznej telewizji poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak. W ten sposób sugerował, że obecne zmiany klimatu są czymś naturalnym, bo zachodziły także przed epoką industrialną. Tymczasem zdecydowana większość naukowców uważa, że za obecne ocieplenie klimatu odpowiedzialny jest człowiek.
Energetyka wiatrowa i propozycje zmian w ustawie wiatrakowej grupy posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi, Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej były jednym z tematów rozmowy gości programu "Woronicza 17" w TVP Info w niedzielę, 10 grudnia. W tej sprawie głos zabrali między innymi Marek Jakubiak, poseł koła Kukiz'15 (wybrany w ostatnich wyborach z listy Prawa i Sprawiedliwości) oraz posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan.
"Wie pani, skąd się Mazury wzięły, Pojezierze Mazurskie? Wie pani?" - Jakubiak w pewnym momencie zaczął dopytywać posłankę Ueberhan. "Pamięta pani, jak się lodowce cofnęły z ocieplenia klimatu? Ile tych fabryk wtedy było?" - pytał dalej gdy posłanka nie odpowiadała.
"Nie żyję tak długo, więc nie będę się odnosić" - odparła Ueberhan nie ukrywając śmiechu.
"Więc dajmy spokój, to są iluzoryczne tematy zastępcze, które przemysł…" - zaczął odpowiadać Jakubiak. "Nieprawda" – zareagował na słowa posła Kukiz'15 senator PSL, Jan Filip Libicki.
Jakubiak kontynuował: "...energetyczny po prostu produkuje dla naiwnych i tyle. Natomiast cykle na Ziemi... My jesteśmy po prostu jeszcze za dużymi arogantami naukowymi, żebyśmy wiedzieli o procesach, które zachodzą na ziemi przez miliony lat".
"Fakty geologiczne są niewygodne dla lewactwa" vs. "Jakubiak niech się douczy"
W niedzielę 10 grudnia fragment wypowiedzi Jakubiaka w serwisie X.com zrelacjonował jeden z anonimowych internautów. "Jakubiak do lewaczki: - Wie pani jak powstały Mazury? - ...cisza... - Lodowiec się cofnął w wyniku globalnego ocieplenia. A ile wtedy było fabryk? - ...cisza... Wszystko w temacie" - czytamy w popularnym poście, który wyświetliło ponad 375 tys. użytkowników. Wpisowi towarzyszył kadr z programu "Woronicza 17". Jego zrzut ekranu pojawił się także w serwisie Facebook.
Wielu internautów komentowało popularny wpis. Jedni szydzili z posłanki Lewicy: "Taki nokaut, że aż mi kobiety szkoda"; "Nie wiem, o co chodzi, ale wygląda, że zaorał"; "I pozamiatał Jakubiak. Tym rzekomo wyszkolonym trudno i łopatą nałożyć"; "Fakty geologiczne są niewygodne dla lewactwa" (pisownia wszystkich postów oryginalna).
Kolejni krytykowali Jakubiaka: "Głębia rozumowania godna wioskowego głupka..."; "To świadczy jedynie o tym, że p. Jakubiak delikatnie mówiąc, nie ogarnia podstaw fizyki i geografii. I to pomimo tego, że o GO pisze się bardzo dużo od nastu lat" (GO - globalne ocieplenie - red); "To taki sam mądry argument jak twierdzenie, że pożar nie był podpaleniem, bo przed pojawieniem się ludzi nie było podpalaczy, a pożary były. Trzeba się wykazać kompletną nieumiejętnością myślenia, żeby uznać to za zaoranie"; "Klimat zmienia się bez udziału człowieka, ale wtedy fazy ocieplenia lub ochłodzenia są powolne, trwają tysiące lat. Teraz to ogromne przyspieszenie tempa zmian przez działalność człowieka. Jakubiak niech się douczy i ty też".
Przyczyną obecnej zmiany klimatu jest działalność człowieka
Słowa Jakubiaka o cofającym się lodowcu i fabrykach sugerują, że obecnie trwająca zmiana klimatu jest czymś naturalnym, tak jak te, które miały miejsce dużo wcześniej (ostatni lodowiec wycofał się z terenu Polski ok. 10-12 tys. lat temu, wtedy też powstawały mazurskie jeziora). Działalność człowieka, czyli np. wspominane przez posła fabryki, nie są przyczyną przeobrażeń klimatu.
Tego rodzaju argumentację obalały m.in. w lutym 2023 roku redakcje serwisu Energetyka24 i Demagog ramach projektu "#Faktyoklimacie". Podobnie jak jeden z internautów komentujący słowa Jakubiaka, podali przykład pożaru: "Twierdzenie, że człowiek nie może wpływać na klimat, bo on zmieniał się jeszcze przed istnieniem człowieka, jest tak samo sensowne, jak twierdzenie, że podpalenia nie istnieją, bo pożary wybuchały także w czasach dinozaurów, a więc wtedy, kiedy ludzi na świecie nie było. Innymi słowy mówiąc: niekiedy różne działania mogą prowadzić do podobnych skutków".
Jak zauważyli "historyczne zmiany klimatu pokazują, jak nienaturalne jest to, co obecnie dzieje się z atmosferą Ziemi". Zmiany klimatu przed epoką przemysłową zachodziły w przewidywalnych cyklach - wpływ na nie miały zmienna aktywność słoneczna oraz różnice w orbicie Ziemi. To działalność człowieka polegająca na emisji gazów cieplarnianych zaburzyła te cykle. "Średnia temperatura Ziemi rośnie, mimo spadku mocy promieniowania docierającego ze Słońca do Ziemi" - podkreślił Marcin Popkiewicz, założyciel i jeden z redaktorów portalu Nauka o klimacie w styczniu 2020 roku.
Autorzy projektu "#Faktyoklimacie", zwracają uwagę za Marcinem Popkiewiczem (tekst z 2008 roku), na przyspieszone tempo zmian klimatu w epoce industrialnej. Pomiędzy rokiem 1000 a 1600 średnia temperatura powierzchni Ziemi zmieniła się o zaledwie pół stopnia Celsjusza. Za to w ciągu ostatnich 150 lat zmiana sięgnęła ok. 1 stopnia Celsjusza.
W 2021 roku badacze z Uniwersytetu Arizona w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Nature" przedstawili analizę zmian temperatury na Ziemi na przestrzeni ostatnich 24 tys. lat. Zarówno tempo, jak i skala ocieplenia z ostatnich 150 lat są niespotykane w porównaniu ze zmianami z ostatnich 24 tys. lat - stwierdzili autorzy w streszczeniu artykułu.
Twierdzenie o tym, że "ocieplenie jest naturalne, udział człowieka jest minimalny" portal Nauka o klimacie weryfikował ponad dziesięć lat temu. "Ocieplenie powodują gazy cieplarniane, a dziś to człowiek zwiększa ich zawartość w atmosferze. Świadczą o tym niezależne pomiary, wykonywane z Ziemi i z kosmosu, w atmosferze i w oceanach, w stacjach meteorologicznych i w laboratoriach" - wyjaśnił.
Międzynarodowa organizacja World Wide Fund for Nature (WWF) argument "klimat ziemi zawsze się zmieniał" uznała za jeden z dziesięciu najczęściej pojawiających się mitów na temat zmian klimatycznych. "W ciągu 4,5 miliarda lat historii Ziemi klimat bardzo się zmienił. To prawda. Ale gwałtownego ocieplenia, które obserwujemy obecnie, nie można wytłumaczyć naturalnymi cyklami ocieplenia i ochłodzenia. Zmiany, które normalnie zachodziłyby przez setki tysięcy lat, zachodzą w ciągu dziesięcioleci" - wyjaśnia WWF. "To znacznie szybsze ocieplenie jest związane z poziomem dwutlenku węgla w atmosferze, który wzrasta od czasów rewolucji przemysłowej. Tak więc, kiedy ludzie mówią dziś o zmianach klimatu, mają na myśli antropogeniczne (spowodowane przez człowieka) zmiany klimatu" - dodaje.
Zdecydowana większość naukowców jest zgodna co do przyczyny zmian klimatycznych. W 99 proc. pracach naukowych z zakresu klimatu podano, że za obecne globalne ocieplenie odpowiada człowiek, wynika z badania literatury naukowej opublikowanego w 2021 roku. Podobna analiza z 2013 roku pokazała, że naukowy konsensus w tej kwestii wynosił 97. proc.
O tym, w jakim stopniu człowiek przyczynia się do zmian klimatycznych, pisaliśmy w Konkret24 w 2019 roku.
Źródło: Konkret24